Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni

[es] :: Enterprise Networking :: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8224 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni28.12.2006. u 22:20 - pre 209 meseci
kakva su vasa iskustva sa TP-Link switchevima prvenstveno po pitanju pouzdanosti (MTBF/uptime) te performansi (koliko stvarnosti odgovaraju deklarirane performanse)? Inace MTBF je Medium Time Between Failure.

OK znam da nije Cisco ili ATI, al su svakako jeftini i to mi nekako sumnjivo a ovi iz Netiksa ih na sva vrata preporucuju - kazu u Netiksu da im se vratilo samo par komada na hiljadu i da je to mnogo bolje od Planeta ili D-Linka...

[Ovu poruku je menjao sheff dana 31.12.2006. u 12:39 GMT+1]
 
Odgovor na temu

masivko

Član broj: 21450
Poruke: 185
*.net
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni29.12.2006. u 16:52 - pre 209 meseci
Mi trenutno koristimo 3 gigabitna svica, kroz koje ide razmjena
digitalnog videa izmedju masina za montazu
i jako smo zadovoljni.
za tri mjeseca koliko ih imamo niti jednog jedinog problema, osim sa
jednim svicem na samom startu, koji je imao VLAN
ukljucen paje bilo potrebno intervenisati
inace, kuc kuc u drvo



[Ovu poruku je menjao optix dana 29.12.2006. u 18:04 GMT+1]
Blago onom ko rano poludi, imao se rasta i roditi!
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni31.12.2006. u 11:38 - pre 209 meseci
u redu, hvala na zelji za pomoc, ali ovo sto si naveo je jedna jednostavna mreza a i nisi naveo nesto konkretno i egzaktno po pitanju performansi... inace 3 mjeseca je mali period da bi se pouzdanost nekog uredjaja mogla procijeniti...

[Ovu poruku je menjao sheff dana 31.12.2006. u 15:06 GMT+1]
 
Odgovor na temu

e5944
Rakic Vladimir
Becej

Član broj: 37118
Poruke: 255
*.soyaprotein.com.



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni11.01.2007. u 06:49 - pre 209 meseci
Kanda naše tržište osvaja TP-Link. I moj nabavljač opreme me zasipa sa ponudama za njihove uređaje. Iskreno njihove switch-eve nemam, ali imam AP koji rade besprekorno. Evo za godinu i nešto dana samo mi se jedan AP jednom zaglupio, ali tek pošto je doživeo strujni šok.
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni02.02.2007. u 23:10 - pre 208 meseci
ma ja... i ja evo sam do sad uglavnom radio sa nortelom i ciscom ali su fakat preskupi za neku upotrebu koje je bilo sta drugo osim mission critical. A opet s druge strane ne mozes koristiti ni smeche, pa da svako malo trosis novac na novi uredjaj pa ispane jeftinije kupiti cisco... a tu je i uptime... Ovi uredjaji su prilican dzabaluk, pa me zanima da li je cijena proporcionalna kvalitetu. Naravno ne interesiraju me kojekakve marketinske fore i fazoni - nego cisto praksa, cinjenice i nista vishe
 
Odgovor na temu

rj444
Radomir Jakovljevic
Beograd

Član broj: 48212
Poruke: 354
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni16.02.2007. u 10:42 - pre 208 meseci
Imamo jednu LAN mrezu koja je zasnovana na TP-Link switchevima. 1 gigabitski 8 portni backbone + 6 od 24 +2 porta (24 od 100Mbps + 2 uplink porta od 1Gbps). LAN mreza kao takva radi od avgusta meseca 2006. i nikad nismo imali nikakav problem sa switch-evima. Inace to su obicni, neupravljivi switch-evi.
Saobracaj u mrezi je ogroman, jer je to mreza u studentskom domu, koja takodje ima Internet link od 54Mbps (realno se vuce 8-24Mbps). Kada se kupovala oprema (preko tendera) nadao sam se da nece biti Tp-Link, ali sada vidim da su dobri. Nemam iskustva sa najboljima (Cisco), ali mislim da su ovi zadovoljavajuci, a bili su najjeftiniji od svih (D-Link, Allied...).

[Ovu poruku je menjao rj444 dana 22.02.2007. u 11:15 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni16.02.2007. u 15:13 - pre 208 meseci
@rj444: ovi podaci su mi korisni sa aspekta pouzdanosti i hvala za to, ali.... studentski dom? ima li tu barem 200 konkurentnih (istovremenih) korisnika koji istovremeno igraju na Game serverima i downloaduju nesto sa neta? I tako svaki dan?

p.s. 54Gbps (54 milijarde bitova po sekundi) ??? da se ti nisi prevario u nulama - mislis 54 Mbps (miliona bitova po sekundi)? Koliko znam, jedino Cisco i Alcatel raspolazu sa uredjajima koji rade na 40 Gbps i to eksperimantalno na manjim udaljednostima i u lab uslovima, i Siemens koji tvrdi da je razvio tehnologiju na 108 Gbps, takodje u laboratoriji??? Ako ovo uzmemo u obzir, onda ne mozemo niti pricati da Telekom ima bas ove uredjaje (a i da ima tada bi mu sluzili za backbone zbog cijene istih)
 
Odgovor na temu

optix
CH

SuperModerator
Član broj: 7009
Poruke: 1867
*.dynamic.sbb.co.yu.



+101 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni16.02.2007. u 15:31 - pre 208 meseci
Jasno da je mislio na Mbps.
"99% of your thought process is protecting your self-conceptions,
and 98% of that is wrong."
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni17.02.2007. u 22:57 - pre 208 meseci
Iz mog iskustva ako koristis samo obican switching bez naprednih fukcija kao sto su VLANovi svaki ce da radi.
Takodje iz iskustva za upravljive da nepricam o L3, Cisco su 100% provereni da te neboli glava. Cak i sa skoro svim ATovim od L2 i L3, do Blada sam imao nevidjenih problema oh hardverskih bugova do softverskih, za Dlink, Linksys i ostale iz iskustva drugih sam cuo da se nisu pokazali ok, problemi sa zaglupljivanjem su veoma cesti.
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni18.02.2007. u 08:02 - pre 208 meseci
@ Radojko: slazem se sa tobom oko Cisca, ali mi finansije ne dozvoljavaju da ih stavim u izbor. Sto se tice naprednih funkcija, koristio bih L2 switching sa VLANovima i controlom bandwidtha (redukcija sa 100Mbps na 15 Mbps), pa je i to jedan od razloga zasto sam oprezan.... Inace radio sam sa Cisco, Nortelom, HPom, ATIem i 3 com, ali su mi se najloshijim pokazali 3comovi (u 2 godine svi su se pokvarili, neki cak vec nakon godinu dana), a kao najbolji Cisco i Nortel.
Nisam te shvatio: kako mislis da si sa ATIem imao dosta bugova - ja sam ih koristio (i L2 i L3) i kako sm ih prvog dana podesio nisam nista dirao sljedece 2,5 godine kad su neki od njih jednostavno riknuli :-), a vjeruj mi da su vrlo intenzivno koristeni.
"problemi sa zaglupljivanjem su veoma cesti" - ne razumijem, molim da mi ovo konkretnije pojasnis?
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni18.02.2007. u 11:41 - pre 208 meseci
Sa Atom sam imao losa iskustva, mada moram da priznam da jedan L3 radi onako, nije toliko los mora da se reseture svake 3-4 nedelje, dok recimo jedna serija od pre 6 meseci koja nam je stigla od 10 L2 i 3-4 L3 radi katastrofa, stalno se zaglupljuju postoje neke CRC greske na optickim portovima, ispostavili smo da je bug u hardveru i sve vratili nakon 5 meseci muka AT-u i zamenili za neku drugu seriju. Takodje smo imali problema sa jos jednim L3 ta firma ga je koristila kao opticki switch, medjutim kaad je trebalo da se uradi intervlan rutiranje ispostavilo se da ne moze jer svitch baguje tako sto se nakon par sati zaglupi pa su morali da kupe novi, starom nije bilo spasa otisao u staro gvozdje. Takodje karakteristican je i bio problem sa jednim Blade switchem, nije podnosio temperaturu u prostoriji izand 25 stepeni, preterano se grejao i zaglupljivao, dok je sva ostala oprema normalno radilo samo se on zakucavao, problem je resen stavljanjem dodatne klime.

Znam iz iskustva drugih da switcevi poput dlink i ostalih nemogu da rade vlan segmentaciju ok, bar one serije od pre godinu dve, da su ljudi imali velike probleme sa mesanjem vlanova, zaglupljivanjem i ostalim.
Ovo su ti moja iskustva, o dlink i slicnim ne razmisljam, o AT me uhvati jeza nakon onih gore iskustava.

Voleo bih i ja da saznam da je jos neki ok i pouzdan, nemogu da verujem da je switching tako komplikovan i da posle toliko godina niko sem cisca ne moze da uradi da normalno rade "napredne" funkcije. Neznam sta je problem dali nonstop menjaju cipove, ili nemaju para za razvoj softvera......
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni18.02.2007. u 15:44 - pre 208 meseci
I meni su se desavale slicne greske odmah u pocetku (skoro svi od od 15ak L3 i kod par L2), ali smo ih uspjeli vrlo brzo rijesili upgradeom firmware-a i nako toga nije bilo nikakvi problema - imam osjecaj da ATi na trziste izbacuje apsolutno nedovrsene uredjaje jer svi uredjaji koji su imali bugove su kupljeni vrlo malo nakon njihove zvanicne prezentacije na trzistu... Sto se tice reseta i ostalog, nisam imao takvih problema, osim na jednom na kojem je standardni software nadogradjen sa dodatnim enkripcijskim modulom ali smo i to rijesili upgradeom softwarea, koji je bio na raspolaganju tek par mjeseci poslije - do tada su se, kako ti kazes, redovno zaglupljivali vec nakon 10ak dana. Svejedno hvala za ove preporuke, vezane za Dlink, Linksis isl.
Pretpostavljam da je tvoje misljenje isto i za TP link?
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni18.02.2007. u 16:59 - pre 208 meseci
Ja mislim dok neuzmes i neprobas neces ni da znas. Recimo cuo sam da cu se noname neupravljivi switchevi iz Generalekonomika i Netiksa ok pokazali, zilavi su na padove napona i rade bez problema.
Jedini problem bih mogao da bude sa nekim swithcom tipa TPlink koji se ispostavi da ok radi da proizvodjac promeni seriju jer su ti SOHO proizvodjaci poznati po tome da kako izadje novi cip oni promene switch, i da ti onda dodje neki novi koji pravi probleme.
Neznam ni sam sta bih koristio da sam na tvom mestu, nekako gledam ovaj Linksys koga je kupio Cisco pa mislim da je on nekako proveren, ali recimo iz iskustva znam da su AP-ovi dosta osakaceni i da sam imao problema sa par WAPova da su gubili konfiguraciju, to se sredilo tek sa upgradom firmware. Mozda ti taj linksys ima najbolju podrsku jer obicno distributeri cisca uvoze i linksys pa mozes da im se zalis da nesto neradi i vratis robu ili zamenis, sta je za njih da zamene par igracki kada poredis cene cisco uredjaja.
Inace ja nemam problema sa vracanjem, samo su ce iz cisca zalili da se nije desilo za godinu dana da crkne ni jedan GBIC a meni za 2 nedelje 2, dolazile su mi i neispravne CUE kartice, nalazio sam srafove u CM-u, imao sam par 7920 neispravnih, i jos ko zna sta. Cinimi se da mozes Linksisa da uzmes i na test, znam da mozes cisca da uzmes, bar sam ja uzimao i meni su dolazili neki koji su bili testirani, recimo dosao mi je jedan L3 koji je bio u mobilkomu, zaboravili da obrisu vlan.dat fajl.
Gledaj da sprecis na sve nacine probleme kao sto smo mi imali sa AT, izblamirali smo se najstrasnije, isto tako te firme nisu imale pare, pa je izasao tender za AT, najcrnje je to sto je ona gomila djubreta instalirana u bolnici gde nemogu bez mreze, a onaj Blade je crkavao za vreme svetskog prvenstva, katastrofa!!!
Zato ko sta cisco i nista drugo. Evo upravo radim sa dve 6500...
Pozdrav i srecno
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni18.02.2007. u 18:20 - pre 208 meseci
hvala ti mnogo na ovim pojasnjenjima, jer si mi mnogo pomogao i stvari sad dosta drugacije gledam - razmotricu i linksys i TPlink pa cu vidjeti.... inace switchevi ce biti koristeni u povezivanju nekoliko skola kao i za realizaciju njihovih mreza, a to je i razlog zasto ne ide Cisco (nemaju mnogo novca a i da imaju, kupovina Cisco opreme bi bilo bespotrebno bacanje novca)....

Sta mislis o HPu? Moja iskustva su sve najbolje po pitanju performansi - radio sam sa dosta Procurve switcheva i sve smo testirali sa IXIA uredjajima... dugovjecnost im je kao i AT (znaci nije kao Cisco). Sto se tice "zaglupljivanja" i tvornickih greski, nikad sa njima nisam imao ama bash nikakvih problema (kako sam is zasarafio u rack, doslovno ih nisam dirao sve dok nisu riknuli).

[Ovu poruku je menjao sheff dana 19.02.2007. u 09:58 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni19.02.2007. u 14:20 - pre 208 meseci
Nisam radio sa HP-om ali sam cuo da su ok, steta sto kod nas niko neradi sa HP-om sa se malo igramo sa njima.
Radio sam sa Dellovim L2 i L3, pokazali su se ok, crkao mi je samo jedan GBIC modul, mada mislim da Dell samo lupa nalepnice i da to nisu njihovi switchevi.
Stvarno imate IXIA testere, koje module imate? Ja imam njihov najnoviji software ali nemam module :(, slucajno sam im upao na sserver i skinuo sve sto su imali, al dzabe kasnije sam provaio da treba hardvare :)
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni19.02.2007. u 18:25 - pre 208 meseci
imali smo kompletan asortiman, jer smo sa njima testirali sve - od Etherneta do OC192 SONET/SDH. Inace koristili smo ih za testove opreme, performansi, pojedini protkola, opterecenja erlange, mrezni saobracaj, pouzdanost, razne simulacije.... svih vitalnih parametara vaznih za IP i glasovne komunikacije.
Sa Dellom nemam nikakvog iskustva, ali pratim Amere koji ga smatraju samo OEM markerom ;-)

Imas kakva iskustva sa Huawei, Ericsson mreznom opremom kao i ovim Siemensovim Industrial ethernet switchevima?
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni19.02.2007. u 19:21 - pre 208 meseci
Nemam iskustva sa ostalim, znam da neki nasi provajderi koriste njihove Huawei switcheve ali ne znam kako su se pokazali. Video sam njihovu GSM baznu stanicu i iskopirana je Ericssonova, sve module su isto nazvali. Provajder ih je koristio tamo gde nije bila potrebna velika pouzdanost, inace je koristen Ericsson. Iz iskustva zna da je Ericsson neverovarno pouzdan sto se tice RBSova i Linkova, neverovatno je koiko se ta oprema malo kvari. Video sam neki mali Huawei ruter, iskopirani cisco, isto se zvao-831 ili tako nekako, cak im je na sajtu pisalo zasto da koristite Cisca kao da je ovaj isti po perfomansama a jeftiniji.
Vidim dosta njih spominje Foundry Networks za switching, imaju dosta zanimljive proizvode samo je pitanje kakva im je podrska a pogotovo cena, cinimi se da cim je nesto ok cena je slicna kod svih.
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni20.02.2007. u 11:45 - pre 208 meseci
Imao sam priliku jednom na konferenciji u Americi prije par godina, probati Foundry uredjaje, i mogu reci da su u perfomansama vrlo dobri - odlicni. Kakva im je pozdanost, nemam licnog iskustva, ali prezenteri koji su bili tu prisutni su bili iz Verizona i kazu da imaju vrlo veliki MTBF i da odgovara stvarnosti, te da su njihova iskustva vrlo pozitivna - oni su bili vrlo nametljivi u hvaljenju, tako da ne znam sta da mislim... Sto se tice Ericssonovih RBSova, oni jesu zaista vrlo pouzdani (ali i malo skuplji od konkurencije) i gotovo cijela telekomoova mobilna mreza je temeljena na njima...
Kinezi (Huawei) su mi pravo cudni - ne znam, hvale se cijenom, ali evo lani sam bio na jednoj konferenciji gdje su prezentirali neke NGN proizvode, mogu reci da su cijene skoro iste (ako ne i vece) u odnosu na direktnu konkurenciju u obliku Cisca, Junipera, Ericssona....

Nego haj mi kazi tvoje misljenje o ovim jeftinima "narodnim" TPlink L2 switchevima: rekao si da mi ne bi preporucio smart switcheve sa VLANovia isl, ali sta mislis o situaciji kad bih se koristio samo SNMP, bez ikakvih drugih opcija (kao sto su VLANovi, taffic control....), dakle sve bi bilo isto kao da koristim "glupe" switcheve gdje bi korisnici prikljuceni na jedan switch mogli medjusobno komunicirati (nema VLAN razdvajanja) samo sto bih jos koristio SNMP za monitoring rada istih (monitoring saobracaja pojedinih portova/korisnika, switcheva, kontrola ispravnosti rada istih...)
 
Odgovor na temu

radojko

Član broj: 6022
Poruke: 241
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni20.02.2007. u 17:27 - pre 208 meseci
Ja mislim da ce svaki neupravljivi da ti radi, znam da se dosta njih kunu u No Name iz General Ekonomika i Netiksa, tako da nemas frke bilo koji da stavis. Na tvom mstu ja bih probao i upravljivi TPLink, nemozes mnogo da izgubis a mozes dosta da dobijes. Nisam siguran da ti najobicniji switchevi podrzavaju SNMP, neradim sa njima pa ne znam.
 
Odgovor na temu

sheff

Član broj: 125907
Poruke: 317
87.250.113.*



Profil

icon Re: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni21.02.2007. u 08:54 - pre 208 meseci
Ovi sto sam vidio u Netiksu, neki podrzavaju a neki ne (ja biram ove sto podrzavaju :-)

OK, ali ti u prethodnim postovima rece da je kod upravljivih switcheva (gdje se koriste VLANovi i sl.), zaglupljivanje jako cesta pojava (ako je kod ATa, onda je gotovo sigurno i kod nekog lijevog Geneka ili TP linka)???
 
Odgovor na temu

[es] :: Enterprise Networking :: TP-Link switchevi u poslovnoj primjeni

Strane: 1 2

[ Pregleda: 8224 | Odgovora: 27 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.