Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...

elitemadzone.org :: TechZone :: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...

[ Pregleda: 10587 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nesh-co

Nesh-co
Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...29.12.2006. u 19:42 - pre 210 meseci
Postovani,
problem se sastoji u tome, sto elektrodistribucija u cilju redukcije el. energije povremeno i naizmenicno, bez nekog posebnog pravila gasi odredjene faze u el. mrezi i na taj nacin balansira. Ja bih trebao (obzirom da ce tako biti verujem cele zime, a ustvari svake zime vec 30 godina postoji isti problem) da pomocu sto manje sklopki realizujem automatski sklop koji ce automatski prepoznati koja faza je aktivna, a sklop da je rasporedi na sve tri, a da pri tom, kada se faze menjaju, ili sve tri vracaju u funkciju ne dodje do kratkog spoja izmedju faza. U kuci je struja propisno razvedena, trofazno, s tim da nema potrosaca koji bi zahtevali da sve tri razlicite faze budu u pogonu (recimo el.motori), kad se tice TA peci, njima je svejedno, osim sto nema rasterecenja.
Da li neko ima gotovo resenje ili cu morati da potrosim neko vreme dok sve to izracunam, i sa koliko najmanje releja postoji, ako postoji resenje.
Unapred zahvalan.

Prilozio sam shemu kako ja mislim da je idealno, ako neko ima neki komentar, bio bih zahvalan.

[Ovu poruku je menjao Nesh-co dana 30.12.2006. u 20:30 GMT+1]

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...31.12.2006. u 16:20 - pre 210 meseci
S obzirom da mene ovih dana ista muka muci, prinudjen sam da proucavam ovu tvoju semu...
Dosta je komplikovano ovo sto si nacrtao, a ako zakaze moze biti svasta...
Jos bih skrenuo paznju da na ovaj nacin moze doci i do preopterecivanja faze.
Sve ovo otezava kad u obzir uzes da se ti grejes na TA peci koje znaju dobro da povuku, a TA pec (iz iskustva) nece bas dobro da ti radi na monofaznoj struji tj. ona od 2.5kw je neki maksimum...


Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Nesh-co
Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...31.12.2006. u 16:53 - pre 210 meseci
nije dobro, kad bi imalo 2 faze, nasle bi se 2 iste faze na jednoj, znaci kratak spoj, ovo funkcionise kad ima jedne faze, sa dve ne pije vodu, mora da mu se zada "OR" izmedju dve koje su aktivne, resicu ga sigurno brzo, odma` posle novaka. A sto se tice snage, ovo bi trebalo da se nadje odmah iza limitatora koji iznose po 25A po kontaktu, znaci nemoguce je propustiti vecu struju i ostetiti kontaktore koji su takodje 25A po kontaktu, a sto se tice preopterecenja, jedino sto moze da bude problem sa TA peci ili bojlerom je da sporije greju, thats all. Inace kratkospojnike koje vidis sam kratkospojio upravo da sacuvam kontakte od "przenja", na ovaj nacin im se uvecava propusni opseg (kad govorimo o struji), ali cu ipak morati da ih sklonim, u zavisnosti kako ce resenje na kraju da proistekne, jer ce da mi trebaju radni kontakti da odradim taj "OR" slucaj, za slucaj da 2 faze budu aktivne.
Najbolje mozes da uocis gresku, posmatrajuci R sklopku (crveni vodovi), a uzmes za uslov S i T da su ukljuceni, videces da su zeleni i plavi izlaz istovremeno aktivni.
Ovo se sve moze izracunati, samo nam treba neko ko je dobar sa konkretno ovom temom i postavi nam jednacinu, ovako je to jedna kvalitetna glavolomka.
Znaci u obzir treba uzeti samo 2 slucaja, a to su: 1. Prisutna je samo jedna faza i 2. Prisutne su 2 faze. Drugi slucajevi (sve tri ima ili nema) nisu relevantni.
Aj sad malo ti.

 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...31.12.2006. u 17:09 - pre 210 meseci
Ahh...bas za novu godinu...
Potrudicu se da odstampam, pa da prostudiram malo semu, sada nema sanse )
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Nesh-co
Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...31.12.2006. u 19:36 - pre 210 meseci
Kad ti djavo ne da mira tako to ide. Morao sam da probam jos jednom, bas me zanima da li je ovo sad ok. Znaci, "OR" sam uradio kroz prolaz kroz mirne kontakte ostala dva releja, ustvari nisam siguran ni sta sam uradio, mozak mi nije bas na mestu, aj pogledaj i ovo pa da vidimo.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Nesh-co
Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...09.01.2007. u 19:16 - pre 210 meseci
Resenje je prosto, skicir`o mi ga covek za doslovce 10 min. Eeee.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...09.01.2007. u 20:57 - pre 210 meseci
Citat:
Nesh-co: Resenje je prosto, skicir`o mi ga covek za doslovce 10 min. Eeee.
Kako, bre, prosto? Ja tamo vidim - ako si pravilno crtao - da su spojene dve faze u svakom releu? Za moj ukus je ovo resenje "suvise" prosto.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Nesh-co
Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...09.01.2007. u 21:14 - pre 210 meseci
Kako to mislis? Ukoliko je svaka sklopka aktivna onda ne mogu da budu u spoju, a ukoliko jedne faze nema, onda je i cilj da se kratkospoji sa drugom. Kazem ti skicirano u letu, pa nije nacrtao i kontakte sa spulni, ali ajde kad bude vremena nacrtacu ga kako valja.

 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...10.01.2007. u 00:25 - pre 210 meseci
Citat:
Nesh-co: Kako to mislis? Ukoliko je svaka sklopka aktivna onda ne mogu da budu u spoju, a ukoliko jedne faze nema, onda je i cilj da se kratkospoji sa drugom. Kazem ti skicirano u letu, pa nije nacrtao i kontakte sa spulni, ali ajde kad bude vremena nacrtacu ga kako valja.
Da, primetio sam kasnije da je skica, da nije bas korektno iscrtano, pardon. Mozda je princip onda i u redu, ne tvrdim da nije.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...10.01.2007. u 08:55 - pre 210 meseci
Ne znam kako je to moguće, redukcije se ne bi smjele vršiti na način da se isključuju samo pojedine faze! Što je s trofaznim uređajima tipa hidrofor, on vrlo lako može pregorjeti u tome slučaju? Ovo je prvi puta da tako nešto uopće čujem! Ako bi se takvo nešto dogodilo, distributer bi morao snositi materijalne troškove kvarova zbog neuredne isporuke struje!

Potrošač koji posjeduje 3-fazni priključak očekuje napon 3x400/231 V, ili nikakav! U HR Elektra snosi troškove ako zbog kvara u mreži (ispada jedne ili dvije faze) izgori trofazni motor!
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...10.01.2007. u 11:40 - pre 210 meseci
Citat:
palomas: Ne znam kako je to moguće
... i bolje da ne znas ! Beda, covece, beda, ona vrhunska. Instalacije dotrajale, opterecenja velika - ili redukcija bez najave ili raspad sistema, pa biraj. A sto se tice pregorevanja motora, cini mi se da tu postoje neke zastite - na kraju krajeva, jedna faza moze da ti crkne i u samoj kuci, ne mora da bude do distribucije i onda motor izgori? Hm...
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Nesh-co
Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...10.01.2007. u 14:55 - pre 210 meseci
Naravno da je moguce, ovo je svemoguca zemlja. Konkretno, ova redukcija se vrsi u Nisu u naselju "Sljaka", a sto se tice motora i slicnih trofaznih uredjaja koji zahtevaju sve tri faze istovremeno za rad, postoji bimetalna sklopka koja se vezuje na red izmedju motora i napajanja, tako da odsustvo jedne faze podize protok struje kroz ostale prisutne, a samim tim i okida bimetal u zastitnoj sklopki i ona iskljucuje napajanje motora. Ponovo pustanje u pogon moze da bude automatsko ili rucno, ali to sad nije tema.
Sto se tice tog trafoa, ceo problem je u nedostatku gradjevinskog zemljista oko tog trafoa za prosirenje istog. To je izgleda bio izgovor, jer se predsednik Smiljko Kostic cak oglasio povodom problema, navodno, to mora da bude reseno prvi dan posle novogodisnjih i bozicnih praznika, bla bla bla, i sta mislis da li je reseno? He he. Cak se i jedna zena, vlasnica placa oko tog trafoa javila da pokloni zemljiste na tu temu, i.... Zeka, opet nista. Tako da dragi moj iz Hrvatske, ovde se ovako radi.
A da, ova prica sa Smiljkom bas nekako sad, pred izbore ispade na videlo, a godinama postoji problem.

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Konverzija monofazna - trofazna, neko resenje sa relejima (sklopkama)...

[ Pregleda: 10587 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.