Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vazduh u svemiru?

[es] :: Nauka :: Vazduh u svemiru?

[ Pregleda: 4027 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nile
Staniša Krsmanović
Beograd

Član broj: 3352
Poruke: 188
*.verat.net

Sajt: www.znanje.rs


Profil

icon Vazduh u svemiru?06.06.2003. u 15:02 - pre 253 meseci
Tim američkih naučnika, na čelu sa Dejvidom Čerboneom (David Charbonneau) i Timim Braunom (Tim Brown), otkrio je, pomoću spektralne analize svetlosnih zraka, atmosferu na planeti HD 209458 b, iz sistema zvezde HD 209458, u sazveždju Pegaza, koja je od Zemlje udaljena 150 svetlosnih godina.

http://www.znanje.co.yu/index1...=svemir&tekst=planeta.html

Najbolja roba za prodaju je ZNANJE. Što ga više prodaješ više ga imaš.
 
Odgovor na temu

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?06.06.2003. u 16:22 - pre 253 meseci
Šta se podrazumeva pod tim da "ima atmosferu? Pa još mnoge planete sunčevog sistema imaju nekakvu "atmosferu" i bez kiseonika koji bi bio neophodan za život.

Malo mi je nejasno iz teksta - nigde se ne spominje konkretno ima li kiseonika tamo ili ne?
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?06.06.2003. u 16:31 - pre 253 meseci
Dodao bih da je kiseonik neophodan za zivot kakav je nama poznat ali to ne mora da znaci da ne postoji zivot kome kisonik nije neophodan.
Inace, "Vazduh u svemiru" suvise asocira na vazduh u medjuplanetarnom prostoru. Ovako na planeti i nije neko otkrice (OK, jeste ven suncevog sistema ali opet...).
 
Odgovor na temu

McKracken
Vladimir Jovanovic
HuxleyDev

Član broj: 465
Poruke: 2941
*.verat.net

ICQ: 203079925


+7 Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?06.06.2003. u 16:34 - pre 253 meseci
Postoje i oblici zivota na zemlji kojima noje potreban kisonik, npr anaerobne bakterije.

http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003439.htm
 
Odgovor na temu

Marko Stankovic

Član broj: 11
Poruke: 306
*.f.bg.ac.yu



Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?07.06.2003. u 18:07 - pre 253 meseci
Citat:
Shadowed:
Dodao bih da je kiseonik neophodan za zivot kakav je nama poznat ali to ne mora da znaci da ne postoji zivot kome kisonik nije neophodan.
Inace, "Vazduh u svemiru" suvise asocira na vazduh u medjuplanetarnom prostoru. Ovako na planeti i nije neko otkrice (OK, jeste ven suncevog sistema ali opet...).


Koliko se meni cini to sto ti zelis da vidis (vazduh u medjuplanetarnom prostoru) je, bar ja tako mislim, nemoguce. Zato sto ce gravitaciona sila nekog nebeskog tela da privuce cestice vazduha, tako da ce ipak kiseonik postojati samo na povrsinama planeta.

A i mislim da je samo pitanje vremena kada ce da se otkrije tako nesto. Mislim bilo bi glupo misliti da u celom svemiru kiseonik postoji samo na Zemlji. Mada cini mi se da postojanje kiseonika ne mora da garantuje i postojanje nekog oblika zivota na toj planeti.
Potrebna je takodje i voda, pa zatim i odgovarajuca temperatura i ko zna koliko jos faktora, ako naravno pricamo o oblicima zivota kakvi postoje na zemlji.
I drink to make other people interesting.
 
Odgovor na temu

shiggy
Bg

Član broj: 1367
Poruke: 121
*.beotel.net



Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?08.06.2003. u 08:01 - pre 253 meseci
Citat:
Shadowed:
Dodao bih da je kiseonik neophodan za zivot kakav je nama poznat ali to ne mora da znaci da ne postoji zivot kome kisonik nije neophodan.
Inace, "Vazduh u svemiru" suvise asocira na vazduh u medjuplanetarnom prostoru. Ovako na planeti i nije neko otkrice (OK, jeste ven suncevog sistema ali opet...).


Ja mislim da je kiseonik nebitan, bitnija je voda u neogranichenim kolichinama i u pravom agregatnom stanju... inache na Evropi ,saturnom ili jupiterov satelit, ima okean vode. Ali pored toga shto je zima u planeta zrachi radioaktivnoshcu.



PS: oprostite ako malo lupam to je zbog piva

PS : bez vode nema piva, bez piva nema zivota :)))

poz
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?08.06.2003. u 11:26 - pre 253 meseci
Citat:
Marko Stankovic:
Koliko se meni cini to sto ti zelis da vidis (vazduh u medjuplanetarnom prostoru) je, bar ja tako mislim, nemoguce...

Ma ne, pogresno si shvatio. Sasvim je normalno da ne moze postojati u takvom obliku. Samo sam hteo da napomenem da naslov poruke asocira na to (bilo to moguce ili ne).
Inace, postoje oblaci gasova (obicno vodonika, ali i drugih) u medjuzvezdanom prostoru, pa bi mogao covek da pomisli (na osnovu naslova) da su pronasli jedan takav oblak koji je po sastavu slican vazduku.
To je trebala da bude samo usputna primedba ali eto...

@shiggy, poenta je u tome da mozda nije neophodna ni voda, ni mnogo toga drugog jer mozda postoje oblici zivota koji se zasnivaju na sasvim drugacijim principima od onih koje mi poznajemo. Kad se malo bolje razmisli, i pored sve naizgled raznolikosti oblici zivota na zemlji su veoma slicni. Ko zna sta je sve jos moguce ali "kod nas" toga nema.
 
Odgovor na temu

radovic

Član broj: 313
Poruke: 533
*.verat.net



+3 Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?08.06.2003. u 14:57 - pre 253 meseci
Citat:
Shadowed:

Ja mislim da je kiseonik nebitan, bitnija je voda u neogranichenim kolichinama i u pravom agregatnom stanju... inache na Evropi ,saturnom ili jupiterov satelit, ima okean vode. Ali pored toga shto je zima u planeta zrachi radioaktivnoshcu.

poz



Evo pogledaj www.space.com, ima slika koje dokazuju da takve vode ima i na Marsu i to u velikim kolicinama, zato je Evropa (EU) odlucila da posalje hitno satelit na Mars.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Vazduh u svemiru?08.06.2003. u 15:03 - pre 253 meseci
Ej, vidi, al' ja nisam rekao ono sto stoji u citatu gore vec shiggy
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Vazduh u svemiru?

[ Pregleda: 4027 | Odgovora: 8 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.