Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15455 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?24.01.2007. u 01:27 - pre 209 meseci
U pitanju je zadnje staklo na kolima?
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
212.200.180.*



+32 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?24.01.2007. u 20:51 - pre 209 meseci
Sto se tice frekvencije nemam pojma,zavisi. a za decibele cu ti samo reci PUNO
mogu ti reci da ces jaaaaaaaakooooooo tesko to da postignes i sa nekim grdosijama od zvucnika, ako si mislio to!
recimo pola stapa(ili stap) dinamita na nekoj udaljenosti (recimo 5-10m) mogu(a ne moraju) da polupaju staklo,a mislim da se tu radi oko min 140 i vise dB na toj udaljenosti (ne znam tacno koje frek.),tako ako si mislio da sa zvucnicima to postignes,tesko (citaj neizvodivo)
sto pitas?
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 00:37 - pre 209 meseci
Radim na tome da demonstriram pucanje stakla na autu.Decibeli mi misu veliki problem jer se inace bavim PA sistemima i radim servis zvucnika tako da imam tehnicku podrsku za taj momenat.Zanima me koja je rez.frekvencija stakla jer ce sigurno puci ako ga bombardujem decibelima na toj frekvenciji. Posto hocu da uradim sistem za kola koji nije preskup ,a radi extra. Imam plan da napravim simetricno napajanje od 90volti i da postavim snagas sa 20 fetova u izlazu. Sa takvim pojacalom cu obezbediti dovoljno energije da napajam PA zvucnike. Sa ton generatorom bi mu diktirao na kojoj ce frekvenciji da radi. Eto zato su mi bili potrebni ti podatci jer ako bi pokusavao sam da nadjem rez.freq. i koliko mi DB treba ,to bi potrajalo pa bih bar taj deo hteo da skratim. Sve ovo deluje malo ludo,ali ako to postignem mogao bih da prodam dosta tih sistema, a i sam znas koliko przenica ima u gradu koji ne pitaju POSTO JE? Samo da je preglasno, a jos i kada staklo pukne...... U svakom slucaju hvala na interesovanju! pozz...
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 08:11 - pre 209 meseci
Mislim da je tu otezavajuca okolnost sto je staklo na kolima ono viseslojno ili kako vec, zbog zastite putnika prilikom sudara, da se drobi. Licno sam video u fabrici stakla u Pancevu probu stakala na proizvodnoj traci, gde jedna kugla pada na svako novo staklo, da ga proveri. Jeste ispod kugle podmetnut neki filc, ali je ipak prilican udarac i ono to izdrzi. Sa druge strane, u Ikarus autobuse su neko vreme stavljali pored prozora male spicaste cekice, kojim bi putnici razbili staklo u slucaju opasnosti, koji mi nisu ulivali nikakvo poverenje, ali je trik u samom spicu - ona lomi staklo. U svakom slucaju, interesantan izazov.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
212.200.180.*



+32 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 09:29 - pre 209 meseci
@ tdjokic -dobro si rekao da je staklo viseslojno(armirano kako se jos zove) bas zbog toga da bude jako izdrzljivo do odredjene granice,a pri prelasku iste da se drobi!

SIgurno da bi bilo lepo videti kako staklo puca i drobi se a sve zahvaljujuci PA sistemu.
nesto mi samo nije jasno,sto se tice snagasa nema problema, samo gde ces naci kutije koje bi mogle izdrzati toliku snagu?
ipak se tu radi o mnooooogo snage.
sto se tice rez.frekvencije stakla nisam kompetentan da bih ti to mogao odgovoriti.
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
*.adsl.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 13:17 - pre 209 meseci
Svaki razglasni zvucnik je predvidjen da trpi velike snage ,a samim tim i da proizvede dosta veliku jacinu zvuka. Tako da je to najmanji problem. Veliki problem mi je to staklo koje koliko mogu da vidim iz gore navedenih primera ,trpi velike batine. Tako da mi se cini da cu se zaustaviti na " pragu bola ", i bataliti lomljavinu. Jos jednom hvala za interesovanje. Pozz........
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

Abarth
Knin

Član broj: 59175
Poruke: 97
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 14:07 - pre 209 meseci
evo jedna anegdota slična na ovu temu
Jedan lik je spojio svoj razglas ( nije nesto
posebno jak) i stavio na balkon....

Od bass kickova mu je pukla betonska ploča vjerojatno
je bass kick bio u rezonanciji s betonskom pločom tko
zna. Također oni sto ruse stare zgrade koriste rezonanciju...
eksploziv im je samo dodoatno sredstvo
 
Odgovor na temu

Abarth
Knin

Član broj: 59175
Poruke: 97
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 21:06 - pre 209 meseci
Da ali gledaj ovako...pojačalo ti ima frekvencijsko amplitudnu karakteristiku...
Znaci, nepojačava sve signale razlicite frekvencije isto...a uz to mozda ti je
rezonantna frekvencija stakla puno veća nego što je može razglas reproducirati


Tipa.. spojio si pojačalo od oko 700 w (+,- 90 v) i na ulaz doveo sinusoidni signal
frekvencije 150 kHz... opasti će pojačanje tog pojačala.........................
A uz to...svako staklo rezonira na drugoj frekvenciji...

Gledao sam seriju (prije 3-4 g.) kako tip bježi iz nekog elektroničkog laba.
kroz staklo (neprobojno)..prvo je odredio rezonantnu frekvenciju i to tako sto je
lupnuo u staklom sa žlicom (??????) tj otkrio je koji ton stvara to staklo...onda je
taj ton (amo reći d-is) povisivao svaki put za oktavu dok se staklo nije počelo-(imao je neke generator signala)
vibrirati..i razbio ga stolicom.... tj. uz sve te filmske efekte opet staklo nije puklo
bez pomoći stolice !..
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
212.200.180.*



+32 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?25.01.2007. u 22:18 - pre 209 meseci
evo jos jednog primera,konkretno sto se meni svaki dan desava.
naime komsija ima neku grdosiju od kamiona(citaj tralju bez auspuha :)) i svaki dan kad prolazi i parkira(nekih 15ak metara od moje sobe) bukvalno staklo na prozoru iste(sobe naravno) samo sto se ne polupa ili iskoci.ponekad se desi da se i prozor otvori od silne vibracije.
rez. frek. stakla se poklapa sa frek. njegovog motora i to samo na jednom prozoru (imam ih 4 u sobi,i na pogled su totalno
isti (DxVxS))

a imam jedno pitanje u vezi stakla,offtopic je ali moram da pitam.
nedavno sam gledao neku emisiju na TV,bila je neka spika oko stakla,i sve bi bilo u redu dok nisu odvalili da je staklo u tecnom stanju i da se polako sliva od gore prema nadole(recimo kod prozora) ali veoma polako(recimo za 10 godina dole ce biti deblje nego gore za 0.5mm) morao sam to da proverim i merenjima sam dobio da je staklo potpuno jednake debljine (+/-0.1mm). e sada mene interesuje da li je to istina da je staklo u tecnom stanju(naravno ne mislim na to dok se oblikuje,nego ovako sto vidite pepeljaru, prozor casu i sl.)?

I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

yugaja
BG

Član broj: 18381
Poruke: 402
*.ptt.yu.

Sajt: yugaja.co.nf


+4 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?26.01.2007. u 00:34 - pre 209 meseci
Citat:
a imam jedno pitanje u vezi stakla,offtopic je ali moram da pitam.
nedavno sam gledao neku emisiju na TV,bila je neka spika oko stakla,i sve bi bilo u redu dok nisu odvalili da je staklo u tecnom stanju i da se polako sliva od gore prema nadole(recimo kod prozora) ali veoma polako(recimo za 10 godina dole ce biti deblje nego gore za 0.5mm) morao sam to da proverim i merenjima sam dobio da je staklo potpuno jednake debljine (+/-0.1mm). e sada mene interesuje da li je to istina da je staklo u tecnom stanju(naravno ne mislim na to dok se oblikuje,nego ovako sto vidite pepeljaru, prozor casu i sl.)?



U skoli su se to zvali amorfni materjali

http://en.wikipedia.org/wiki/Amorphous_solid
R Tape loading error, 0:1
 
Odgovor na temu

Abarth
Knin

Član broj: 59175
Poruke: 97
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?26.01.2007. u 16:50 - pre 209 meseci
to za staklo je istina..staklo nije u potpunom krutom stanju
kao kamen. I zato nakon nekog vremena dobijes one crte
(nepravilnosti na staklu)

A to da su ta stakla u tvojoj sobi ista..sumljam jer onaj tko ih
je rezao, nije ih sve isto izrezao kao i onaj koji ih je ugrađivao...
tj.pritisak onih držača nije ist...
 
Odgovor na temu

Euronymous
Aleksandar Nikolic
Zamenik rukovodioca tehnickog odeljenja
Kopernikus RTV Sid, APEL SS
Šid

Član broj: 45484
Poruke: 980
212.200.179.*



+32 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?26.01.2007. u 17:43 - pre 209 meseci
Citat:
Abarth:
A to da su ta stakla u tvojoj sobi ista..sumljam jer onaj tko ih
je rezao, nije ih sve isto izrezao kao i onaj koji ih je ugrađivao...
tj.pritisak onih držača nije ist...


Slazem se sa tobom, zato sam i naveo da su na "pogled" ista,i hteo sam da ukazem na to kako,minijaturna razlika izmedju stakala utice na razlicitost rez.frek.
da,sad sam se setio jos neceg(ne znam jel to ima veze sa tim sto staklo nije skroz kruto) ali staklo je moguce seci makazama (kao za lim) ali samo pod vodom,jer ono puca od zvuka kad ga seces,tako da su u vodi te vibracije manje da nemogu da ga slome.
ili tako nesto,uglavnom video sam lika kako sece,prosto za nevericu.
I reject your reality and substitute my own.
 
Odgovor na temu

Type_R
Vladimir Korac
Valjevo

Član broj: 68963
Poruke: 62
*.vdial.verat.net.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?03.02.2007. u 16:35 - pre 208 meseci
Citat:
Pro Sound service: Radim na tome da demonstriram pucanje stakla na autu.Decibeli mi misu veliki problem jer se inace bavim PA sistemima i radim servis zvucnika tako da imam tehnicku podrsku za taj momenat.Zanima me koja je rez.frekvencija stakla jer ce sigurno puci ako ga bombardujem decibelima na toj frekvenciji. Posto hocu da uradim sistem za kola koji nije preskup ,a radi extra. Imam plan da napravim simetricno napajanje od 90volti i da postavim snagas sa 20 fetova u izlazu. Sa takvim pojacalom cu obezbediti dovoljno energije da napajam PA zvucnike. Sa ton generatorom bi mu diktirao na kojoj ce frekvenciji da radi. Eto zato su mi bili potrebni ti podatci jer ako bi pokusavao sam da nadjem rez.freq. i koliko mi DB treba ,to bi potrajalo pa bih bar taj deo hteo da skratim. Sve ovo deluje malo ludo,ali ako to postignem mogao bih da prodam dosta tih sistema, a i sam znas koliko przenica ima u gradu koji ne pitaju POSTO JE? Samo da je preglasno, a jos i kada staklo pukne...... U svakom slucaju hvala na interesovanju! pozz... :)



rez frekvenciju stakla bi mogao da nadjes na ovom forumu

http://www.jovovic.com/forumphp/index.php


a recimo ako bi izgurao 160+db na test tonovima od 20 do 60Hz verovatno da bi svaka soferka na autu popustila.

skini test tonove pa probajh kada vec imas opremu http://www.realmofexcursion.com/downloads.htm

nego koliko bi to tvoje pojacalo imalo wati RMS-a i na koliko ohm bi radilo,u pravu si da bi toga moglo dosta da se proda jer su ekstremno jaka pojacala kod nas skupa......
pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Pro Sound service
Serviser zvucnika i rentiranje ozvucenja
Srbija

Član broj: 127985
Poruke: 97
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?05.02.2007. u 07:36 - pre 208 meseci
Pojacalo koje sam planirao da ufuram u auto ima 10 fetova po kanalu, radi na 2 x 95 volti. Teoretski ima snagu 1200w na 4 oma. U proizvodnji me ne kosta "mnogo",jer ih inace moj njabolji drugar proizvodi. Ta pojacala koristim za svoje razglasne sisteme i rade extra. Imaju dosta dobar klirfaktor, i obilje snage. Super su se pokazala u bas sekcijama, gde rade u full-u po celu noc. Hvala na korisnim adresama... Pozz..
Teško bogu sa nama ovakvima
 
Odgovor na temu

Type_R
Vladimir Korac
Valjevo

Član broj: 68963
Poruke: 62
213.244.208.*



Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?05.02.2007. u 12:27 - pre 208 meseci
to je vec vise nego ozbiljno!!!

u zavisnosti od cene mozda bi mogla poprilicna kolicina toga da se proda!

reci cenu jednog za mene!
pozdrav svima
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?05.02.2007. u 16:13 - pre 208 meseci
E, Mladene, Mladene....tesko ces ti to staklo razbiti!
pre ce ti popucati svi limeni shavovi na autu nego to staklo...
Morao bi da izvadis keder izmedju stakla i lima i da ga stakloplastikom ucvrstis za lim pa da od vibracija karoserije pukne
ali sumnjam da ce se sasuti vec ce samo da krcne...
Prilikom explozije staklo se razbije od vazdusnog pritiska a ne od nekih frekvencija (?!?!)..
...mada ako ti i ovo ne upali, uvek imaj cekic pri ruci za nedaj boze...:-)
Poz.
 
Odgovor na temu

cicika
Tijana Dojčinović
Software Developer, GroundLink
Zemun

Član broj: 24659
Poruke: 3104
*.dynamic.sbb.co.yu.



+4 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?05.02.2007. u 16:55 - pre 208 meseci
Citat:
Prilikom explozije staklo se razbije od vazdusnog pritiska a ne od nekih frekvencija (?!?!)..


Potrebno je i jedno i drugo... od vazdušnog pritiska ali na rezonantnoj frekvenciji.
Use The Force!
“Who said anything about slicing you up? I just wanted to carve a little Z on your forehead — nothing serious.”
 
Odgovor na temu

Majstor Duja
Duic Goran
poljski toalet
Novi Sad

Član broj: 82753
Poruke: 954
*.ADSL.neobee.net.

Sajt: www.elektrocentar.com


+17 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?06.02.2007. u 14:13 - pre 208 meseci
Citat:
cicika: Potrebno je i jedno i drugo... od vazdušnog pritiska ali na rezonantnoj frekvenciji.


Sta ovo znaci? Vazdusni pritisak putuje u svim pravcima jednako od epicentra a za freq ti treba oscilacija koje nema,
na pr. sedne slon na coveka i smrska ga - nema tu nicega do pritiska!
 
Odgovor na temu

Arnold Layne
Chedomir Jokanovich
Beograd

Član broj: 33895
Poruke: 772
*.sbb.co.yu.

Sajt: chejok.freecoolsite.com


Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?07.07.2007. u 16:19 - pre 203 meseci
ma teoretski moze i ovako i onako - stap dinamita blizu stakla bi bio pritisak
a ton odredjene frekvencije (rezonantne) i odredjene jacine izaziva vibraciju samog stakla i njegovo pucanje.

Ja mislim da nema sanse na ovaj drugi nacin da ga polomis, zbog nacina na koje je napravljeno i nacina na koji je montirano - to je armirano staklo - kada ga lupis cuje se mrtvo - bas zato sto je tako ucvrsceno - umrtvljeno je i time mu je ozbiljno smanjena mogucnost vibracije - ocu reci cak i da nadjes rezonantnu freq, i da uspes da ispalis svih 1200W mislim da nece biti dovoljno da to samo staklo zavibrira jer je bas bas "nerezonantno".

A rezonantnu frekvenciju bi dobio tako sto bi ga udario nekim predmetom i snimio zvuk (vibraciju) koja se dobije - samo to bi bilo bas tesko zbog gore navedenog. Nece tako lako da zavibrira. Mislim kada ga udaris cuje "tup" a ne zvonjava. U "mythbustersima" su trazili rezonantnu frekvenciju kristalne case tako sto je kvrcnu, snime zvuk i spektralnom analizom nadju glavni ton - i onda su skontali ne samo da im treba taj cist ton nego i istaknutiji harmonici kako bi efikasno razbili tu tananu casu. I to su radili sa studijskom amplifikacijom - zamisli sada armirano staklo.


----------------------------------------------

Ja bih pre isao na prvu varijantu - a to je pritisak - iako deluje blesavo mislim da tu imas vise sanse. Moras hermeticki da zatvoris kola (svaki noviji auto je vec dovoljno nepropustan) i udaras nenormalno jake basove (u udarima a ne konstantan ton, znaci "tuc tuc" :) :)) negde izmedju 30 i 60 Hz, ne znam tacno. Ako imas dovoljno snage i dovoljno velike zucnike - kontam nesto ce puci, pa makar to bio siber :))

Ili idi na staru dobru foru pa onako pokvareno, zaseci sekacem za staklo duz linije grejaca :) I pravi se lud :)


Pozdrav


 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?07.07.2007. u 16:37 - pre 203 meseci
Citat:
Arnold Layne:
U "mythbustersima" su trazili rezonantnu frekvenciju kristalne case tako sto je kvrcnu, snime zvuk i spektralnom analizom nadju glavni ton - i onda su skontali ne samo da im treba taj cist ton nego i istaknutiji harmonici kako bi efikasno razbili tu tananu casu. I to su radili sa studijskom amplifikacijom - zamisli sada armirano staklo.

Koliko se sećam, na kraju su razbili čašu bez ikakvog pojačala, samo glasom. Armirano staklo jeste daleko čvršće, ali s pojačalom daleko veće snage od ljudskog glasa ne verujem da bi bio problem.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Audio-elektronika :: Da li neko zna na kojoj frekvenciji i na koliko decibela puca staklo na kolima?

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15455 | Odgovora: 42 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.