Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

metalizacija rupa na stampanim plocicama

[es] :: Elektronika :: metalizacija rupa na stampanim plocicama

[ Pregleda: 7789 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

prolaz65

Član broj: 37107
Poruke: 19
*.dyn.ravangrad.net.



Profil

icon metalizacija rupa na stampanim plocicama03.02.2007. u 07:18 - pre 209 meseci
Da li neko zna kako se radi metalizacija rupa ne mislim na razne zakovice lemljenje zicica sa obe strane i tome slicno
ako neko ima primenjljivu litereaturu ili tom slicno?
nije bitno da li na prodaju ili kao pomoc
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama03.02.2007. u 10:54 - pre 209 meseci
nije u pitanju literatura već izvodljivost.
jel te zanima onako ili bi da sam radiš?
 
Odgovor na temu

prolaz65

Član broj: 37107
Poruke: 19
*.dyn.ravangrad.net.



Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama04.02.2007. u 06:19 - pre 209 meseci
ne zanima me informativno vec prakticno
naravno hteo bih da radim
pokusavam da saznam postupak vec odavno ali sam stekao utisak da je to neka vrasta poslovne tajne
jer niko ko se bavi tim poslom kada dodjemo na tu temu ne prica ni reci
pre pola godine sam zavrsio dvovretenastu cnc busilicu i sada bih ako je moguce da sazna
- kako se radi metalizacija rupa
- koje su hemikalije
- i ako neko ima podatke gde se sta nabavlja odn. kupuje
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.beotel.net.



+128 Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama04.02.2007. u 08:14 - pre 209 meseci
nije tajna koliko je "komplikacija" jer ima dosta hemikalija i pa je postupak isplativ ako imas stalni posao tj proizvodnju. (neke od hemikalija sluze samo da povrate kvalitet rastvora u kupatilu koji se upotrebom trosi a neke opet se dodaju da se sprece kojekakve
anomalije opet usled trosenja rastvora) tolko se secam iz nekog cinkarninog papira o procesu metalizacije u kom se navodi da komplet ima 17 razlicitih hemikalija.
detaljno o metalizaciji videh kod thinktink-a a evo nedavno na lpkf.de reklamu za provodnu pastu koja se nanosi u rupe i zapeca "i to je sve" znaci u jednom cugu gotovo ali je jezivo skupo. (skokni tamo i uveri se www.lpkf.de ili com, svejedno)
po meni je isplativo samo za superbrzi prototip ako si u nekoj nedođiji.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama04.02.2007. u 09:34 - pre 209 meseci
Mislim da ovo neces napraviti u kucnoj radinosti, bar ne nesto kvalitetno. Metalizacija rupa je proces od nekakvih desetak faza. Imao sam priliku vidjeti to dok sam nekad radio u R. Čajavecu, ali je to bila cista profesionala u automatiziranoj proizvodnoj liniji. Kako kolega rece to se ne isplati ako nemas siguran posao za tako nesto, a koliko znam ni oni koji imaju takve linije ne ubijaju se bas poslom.
Kad si vec pomenuo svoj CNC reci jesi li isprobao izradu PCB-a metodom glodanja (graviranja) i ako jesi, kako to sve skupa izgleda jer je i moja CNC glodalica pri kraju, pa me zanimaju iskustva drugih kolega prije nego sto to napokon "ozivim". Pozdrav.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

prolaz65

Član broj: 37107
Poruke: 19
*.dyn.ravangrad.net.



Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama06.02.2007. u 04:59 - pre 209 meseci
nisam pokusao da skidam bakarni sloj sa glodalom je problem za moju busilicu
da bi uspesno glodao treba ti masivna glodalica sa mnogo cvrscim nosacima
ja sam koristio klizne povrsine 10mm
kada glodje napret-nazad dolazi do razlike jer u jednu stranu privlaci glodalo do materijala a u drugu ga odbija
-Probao sam da busim plocice i to je ok
ali veoma sporo
bilo bi dobro naci mnogo jace step motore i koristiti fabricku glodalicu bar sam ja tako odlucio da uradim
inace postoji veciti problem sa stampanim plocicama
lako je nacrtati, nagristi i dr.
malo teze je naci kvalitetne burgije za busenje (kada nemas stalak)
sa stalkom za busenje mozes koristiti karbonske burgije koje se ne istupe tako lako ni na vitroplastu
no evo problema za mene
ako dodje do izrade dvostrane plocice
moze se uvek nesto brljati lemiti razne zicice kroz viase i t. d.
ako posaljes plocicu da ti uradi neka firma koja se bavi sa tim moras biti do guse u biznisu sa jednom vrstom uredjaja
jer :
vreme koje im treba za prototip je obicno 7-10 dana
posle toga napravis ispravke ako ih ima
pa ponovo cekas 7-10 dana plocice
sve u svemu 20-tak dana i mnogo para (ako radite cesto neke nove projekte)
OVO JE DOBAR METOD AKO STE TIP COVEKA KOJI MOZE MESECIMA PRAVITI "MULTIVIBRATOR"
znaci pare nisu cak ni relevantan faktor nego je to vreme
ako kod kuce imate kao na pr.ja prostor, i sve drugo... ostaje vam problem da li cete moci savladati tehniku metalizacije
ukoliko je to za mene nesavladivo po pitanju znanja ili je proces vremenski dugacak ili je preskupo na pr neka skromna nabavka materijala veca od 500 eu ja onda odustajem i nastavljam da se patim kako znam. ali bih voleo znati da li ispunjava moje kriterijume, a samim tim moram da saznam kako se radi metalizacija sto podrazumeva precizan opis procesa
HVALA NA DOSADASNJIM I BUDIM ODGOVORIMA
nikola


 
Odgovor na temu

prolaz65

Član broj: 37107
Poruke: 19
*.dyn.ravangrad.net.



Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama06.02.2007. u 05:30 - pre 209 meseci
Na gore navedenom linku ima dosta fino opisano sta mozete kupiti
za prototipove plocica - zakovice raznih dimenzija i alat za postavljenje zakovica
sto je interesantno postoji i kada za elektroliticku metalizaciju ona verovatno ima svoje napajanje
grejanje i t.d. veoma mocno izgleda
a kad dodjemo do rastvora i onda su to na pr cleaner 10... couper40 i dr.
ima opisanih i metoda laseskog secenja vodova i nekih masina za to
ali koliko sam do sada video niko ko radi dvostranu stampu kod nas nema takvu opremu
bilo bi dobro znati sta je to cleaner 10 na pr.
ako nazovemo rastvor HCl i H2O2 u odredjenim srazmerama NAGRIZAC 423 i to mozemo nabaviti
u Minhenu onda vrlo tesko dolazimo do resenja kako nagristi plocicu (uzgred cena moze biti bilo koja)
ali ako pak znamo da je to obicna solna kiselina koju mozemo kupiti u prodavnici mesovite robe
i hidrogen koji mozemo kupiti u apoteci i sve to kosta 200 din , a pri tome su nam poznate koncentracije , onda vec nije nikakav problem doci do
NAGRIZACA 423, pa ce se velika vecina odluciti za nagrizanje plocica. i posao osvetljavanja i nagrizanja umesto za 5 dana uraditi za pet minuta
Naravno ne kazem da je metalizacija prost postupak i da sve mozemo nabaviti kod nas
ali nije valjda da nam treba posebno oblikovana posuda u kojoj cemo vrsiti metalizaciju
Nikola
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama06.02.2007. u 08:06 - pre 209 meseci
ah, izvinjavaj, nisam ti dao detaljan link pa si malo zalutao.
znaci radi se o proizvodu "proconduct" upucaj to u pretragu na lpkf sajtu ili vidi ovde:
http://www.lpkf.de/produkte/ra...e-durchkontaktierung/index.htm
inace , tvrdim i dalje da je jezivo skupo iako je prosto ko pasulj. pogledaj cifru kompleta
(kome treba komplet, ja bi samo pastu, al NE MOZE) za nekih 500e (i to tamo, dok dodje kod nas bude oho-ho) dobijes nekih 20 kesica paste koju, naravno kad otvoris nece stajati doveka. znaci kad nacnes, moras da trosis.
prednost je samo u tome sto nema hemije a sa stanovista isplativosti, kupatila su i dalje jeftinija ali naravno samo ako drzis biznis.

sto se tice opravdavanja sporoscu izrade prototipova (a cena kao nije bitna) nisi u pravu, postoje kod ozbiljnijih proizvodjaca svi moguci faktori korekcije cene pa ko voli nek izvoli.
znaci ako je normalni rok 7 do 10 dana, skraceni je do 5 dana a kratki 24-48 sati. sto krace to skuplje. isto se odnosi na kolicinu, cena od 10+ komada se poskupljuje manjom kolicinom pri cemu je 1 komad najskuplja kategorija.
jedinu ustedu koja i nije velika finansijski ali jeste vremenom je da ne insistitras na zelenom laku i belom situ jer ti ne trebaju...bar za prototip.
znaci , ti mozes dobiti i prototip plocicu na 1 komad za 24 sata ali ne zaboravi i efekat expresnog slanja posiljke koji ume i da ne bude toliko expresan a to onda nije do board-house-a.


na stranu cele price, veci je problem u dizajneru pcb a ne u proizvodnji.
 
Odgovor na temu

Seme
Miroslav Bozic
Nis
Elektronski fakultet
Nis, Zajecar

Član broj: 43158
Poruke: 390
212.200.182.*

Sajt: www.ebuyelektronika.co.cc


+5 Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama06.02.2007. u 08:53 - pre 209 meseci
Gujo kad vec pominjes pastu? Video sam na jednom klipu kako tip kalajise plocicu pa me interesuje da li neko zna gde ta pasta kojom on to radi moze da se nabavi. Evo kako on radi: Pastu na plocicu nanosi cetkicom, nakon toga lemilicom prelazi nekih dva - tri milimetra iznad plocice.Kalaj koji se verovatno nalazi u pasti se rastapa i prekriva celu plocicu.Visak kalaja brise nekakvom krpicom i to je to.Vrlo jednostavno, zar ne, pa me interesuje da li je to ista pasta o kojoj vi ovde govorite.Pozdrav
 
Odgovor na temu

guja011
Bgd

Moderator
Član broj: 15025
Poruke: 8056
*.rcub.bg.ac.yu.



+128 Profil

icon Re: metalizacija rupa na stampanim plocicama06.02.2007. u 09:50 - pre 209 meseci
a, ne , nije.
ta koju si gledao se negde naziva i "plumbers paste", neko je gore na temi o štampama naveo ekvivalntni-evropski-proizvod, znači pasta koja sadrži fina zrnca kalaja koju razmažeš po metalu (namerno nisam napisao "po štampi" jer joj to nije osnovna namena)
i kada zagrevaš (brener, fen.. pa i negde ringla, kako ko) to se topi i "kvasi" površinu metala i pravi ili spoj ili presvlaku, zavisi zašta koristiš, jel pošto je u originalu bila namenjena za spajanje cevi.
ova lpkf-ova je nešto slično ali se nanosi na ladno, tačnije suši na nižoj temperaturi.
pre liči na onu srebrnu pastu za krpljenje vodova.
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: metalizacija rupa na stampanim plocicama

[ Pregleda: 7789 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.