Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi pojasnjenje komande chmod

[es] :: Linux :: Treba mi pojasnjenje komande chmod

[ Pregleda: 5639 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

micke037
Jok
Ks

Član broj: 131076
Poruke: 83
*.smin.sezampro.yu.

Sajt: www.studentskioglasi.net


Profil

icon Treba mi pojasnjenje komande chmod04.02.2007. u 17:14 - pre 209 meseci
Moze li neko da mi pojasni sta je chmod, sta to on radi i kakvog uticaja ima na upload fajlova u odredjeni direktorijum? Unapred hvala
 
Odgovor na temu

centaur
Beograd

Član broj: 65691
Poruke: 407
91.143.221.*

ICQ: 249678363
Sajt: www.pavko.net


+24 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod04.02.2007. u 17:28 - pre 209 meseci
Komandom chmod menjas dozvole za citanje,pisanje i izvrsavanje odredjenog fajla ili direktorijuma na Unix-olikim OS.
Za detaljnije konsultuj Google.

Da bi uploadovao neki fajl u direktorijum,moras imati dozvolu za pisanje po njemu.

PS Kakve to ima veze sa PHP-om?
Powered by Slackware 13
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.karneval.cz.

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod04.02.2007. u 19:05 - pre 209 meseci
Mozda je covek pitao za PHP funkciju chmod.

http://php.net/chmod
 
Odgovor na temu

Nemanja Avramović
Engineering Manager
MENU Technologies
Beograd, Srbija

Član broj: 32202
Poruke: 4391
212.200.145.*

Sajt: https://avramovic.info


+46 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod05.02.2007. u 00:38 - pre 209 meseci
Pa ako radi upload u folder onda ga u 99% slučajeva ručno chmoduje. Znam da ima veze sa PHPom ali on traži pojašnjenje same komande chmod i mislim da je ovo najpogodniji forum za to.
Laravel Srbija.

[NE PRUŽAM PODRŠKU ZA PHP PREKO PRIVATNIH PORUKA!]
 
Odgovor na temu

deZio
Inđija

Član broj: 150608
Poruke: 345
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod15.03.2011. u 07:27 - pre 159 meseci
Znam da dižem temu iz mrtvih, ali me muči jedna stvar oko chmod a nigde na google nisam našao pojašnjenje za to.

Ko označava vlasnika i grupu i gde se to podešava?? Tj. ako neko namesti da neki fajl može da pokrene grupa, ko je ta grupa? Za "svi" mi je jasno da može bilo ko..

I nije mi jasno šta tačno predstavlja dozvola čitanja? Šta to znači za na primer neki php fajl, da se kod tog php fajla može pročitati ili?

Ova pitanja mi stoji nerazjašnjena već duže vreme, i nakon pretraga nikad nisam uspeo dobiti ovakav vid objašnjenja.. Uglavnom svaki tutorial za chmod objašnjava ono što već znam o chmod-u, ali ovu suštinu šta je read, group ili owner, to mi nije jasno..
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod15.03.2011. u 07:47 - pre 159 meseci
Vlasnik je korisnik pod čijim nalogom radiš i kreiraš fajl. Taj korisnik može biti član više grupa, ali je samo jedna primarna i ta grupa je grupa-vlasnik fajla (ili direktorijuma).

Npr. ako je primarna grupa korisnika deZio users, a prava rwxrwxr--, onda će deZio ima sva prava (rwxrwxr--), ali sva prava (uključujući i izvršavanje) ima i bilo koji drugi član grupe users (rwxrwxr--). Ostali korisnici imaju samo pravo čitanja. "Grupa ima prava" znači - članovi te grupe imaju prava.

Iako neki standardi nalažu drugačije, ukupna prava koja korisnik ima, dobijaju se sabiranjem prava korisnika i grupe. Npr, ako imaš ovakva prava: rw-rwxr--, iako vlasnik nema pravo izvršavanja (crtica na mestu za x), moći će da izvrši fajl, jer grupa ima pravo izvršavanja. Naravno, podrazumeva se da je reč o njegovoj grupi.
Čitanje je čitanje :) Možeš da pogledaš tekst (kod ili šta već).

(Ako je reč o php fajlu nekog sajta, važno je da korisnik pod kojim radi veb-server (obično se zove wwwrun, www-data ili apache) ima prava čitanja takvog fajla, da bi mogao da ga izvrši, odnosno da interpretira naredbe koje se u njemu nalaze.)

 
Odgovor na temu

deZio
Inđija

Član broj: 150608
Poruke: 345
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod16.03.2011. u 07:19 - pre 159 meseci
Hvala na pojašnjenju.

E sad mi jedino nije jasno kako se kreiraju te grupe i kako se grupe dodeljuju korisnicima? Pošto nemam nimalo iskustva u Linuxu, jedino što znam je preko apachea, pa onda predpostavljam da se kreira na isti fazon kao i user accounts u windowsu ili?
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod16.03.2011. u 08:02 - pre 159 meseci
Obično su ti dovoljne ugrađene grupe. (Novu možeš kreirati sa groupadd.)


Pri kreiranju novog korisnika (npr. komandom useradd), ako ne zadaš grupu, dodeljuje se podrazumevana vrednost (na osnovu /etc/skel). Neki distroi pri kreiranju korisnika, automatski kreiraju i novu istoimenu grupu. Ako hoćeš da eksplicitno zadaš primarnu grupu i ostale grupe, onda to navodiš. Npr, za kreiranje korisnika koji ima za primarnu grupu users i sekundarnu grupu video
useradd -g users -G video korisnik1

Za promenu parametara korisnika (uključujući i njegove grupe) koristiš usermod.
Ako imaš grafičko okruženje, sve ovo možeš lagano odraditi odatle.
 
Odgovor na temu

deZio
Inđija

Član broj: 150608
Poruke: 345
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+38 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod17.03.2011. u 13:19 - pre 159 meseci
Hvala još jednom na detaljnom pojašnjenju.

Ne radim u Linuxu(osim preko FTPa za sajtove) tako da jako malo znam o tim komandama. Bitno mi je bilo da ovo shvatim kako bih znao koja je razlika u dozvolama koje odredjujem fajlovima sajta na serveru... Ali koliko čitam teme po internetu vezane za chmod, za rwxrwxrwx kažu da i nije toliki bezbednosni rizik, jer ko nema pristup root folderu, neće moći ništa uraditi ni sa tim fajlovima..
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: Treba mi pojasnjenje komande chmod18.03.2011. u 21:58 - pre 159 meseci
Ne bih se složio baš sa tim.
Maliciozni programi itekako mogu da iskoriste takve propuste, u kombinaciji sa propustima same aplikacije npr.
Najlakše je staviti rwx svima, ali se treba malo potruditi i postaviti minimalne dozvole sa kojima aplikacija radi kako treba.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Treba mi pojasnjenje komande chmod

[ Pregleda: 5639 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.