Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?

[es] :: Linux :: Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?

[ Pregleda: 2012 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ensonar
Goran Tepshic
Web Designer, Link Builder
Nova Pazova

Član broj: 47671
Poruke: 124

Sajt: purplerspace.com


+2 Profil

icon Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?16.02.2007. u 11:44 - pre 209 meseci
poznat mi je chroot enviroment ali jel moze neki vishe da mi kaze o Jail-u?
takodje me zanima jel moguce poterati i neki X,desktop enviroment,networking ili neki drugi app dok se nalazish u jail bez montiranja /dev u chroot enviroment..dakle samostalan system u systemu?

prilichno korisna stvar ako je moguce ovo shto pitam..
Radio Sucks!
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.de.ibm.com.

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?16.02.2007. u 16:48 - pre 209 meseci
Da bi ti nesto radilo u chroot-u mora da:

1. ima sve potrebne biblioteke
2. ima device koji mu je potreban za rad

Znaci ako ispunis zavisnost koji neki program ima za shared bibliotekama moras mu prebaciti i device koji mu je potreban za rad. Ne moras da prebacis ceo /dev vec samo device koji je potreban (obican cp -pR). Na primer za syslog ti treba /dev/log koji moras iskopirati u chroot da bi radio. Ako te zanima jos nesto pitaj. Ali, voleo bih da mi objasnis u cemu se ogleda korisnost tako necega? :)
 
Odgovor na temu

ensonar
Goran Tepshic
Web Designer, Link Builder
Nova Pazova

Član broj: 47671
Poruke: 124

Sajt: purplerspace.com


+2 Profil

icon Re: Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?16.02.2007. u 18:07 - pre 209 meseci
naravno..
pa recimo da postoji neki imaginarni app koji zelish da testirash i potencijalno moze da ti oshteti svezu instalaciju tek krvavo kompajliranog gentoo-a.. :) (moj primer).
ne bih ni u ludilu doveo u pitanje da to uradim stvarno na instalaciji pored koje sam proveo 2 dana tuning-ovaci je..
napravio bih lepo jedan podeban dir,montirao proc i dev unutar njega,chrootnuo unutra i sproveo testove..
to je naravno samo jedan primer,nadam se da ne moram da pominjem model po kom se direktno iz boot up-a ulazi u chroot i praktichno shtitish sebe od sebe jer josh uvek mi nije jasan model unixolikih systema gde na jednom desktop rachunaru gde postoji samo 1 user moram da se maltretiram tako nechim kao shto je chukanje root pass-a kad god hocu da promenim wallpaper :))

dakle,otkad znam za linux/bsd radim kao root iz prostog razloga shto ako i pozelite da instalirate gorenavedeni potencijalno shtetni app svejedno cete to uraditi kao root-allmighty i samim tim dovesti system u nezgodan polozaj tako da zapravo i nema neke razlike izmedju usera i root-a na 1-man-pc-u..

na vishekorisnichkim platformama kao shto su serveri i mreze na njima naravno ali na gajbi..jako teshko..
ne znam zashto se toliko ljudi zentaju od root accounta,mislim ako toliko niste sigurni u sebe i svoje postupke,instalirajte Haiku dammit..

dakle,dosta offtopica..i odgovor na pitanje: chroot smatram korisnim za testiranje aplikacija i uchenje iz toga..
mada,od kako sam chuo za bsd jail,svashta mi pada na pamet..voleo bih da neko napishe koji line o bsd jail-u
pozz..
Radio Sucks!
 
Odgovor na temu

caiser

Član broj: 4677
Poruke: 2462
*.de.ibm.com.

ICQ: 162962030


Profil

icon Re: Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?16.02.2007. u 18:19 - pre 209 meseci
Mrzi te kucas root password ali te ne bi mrzelo da se zezas sa chroot-om? :D To mi nekako ne ide zajedno. Elem, jedinu svrhu chroot-a vidim u serverskom okruzenju gde su servisi koji zahtevaju root nalog odvojeni od ostatka sistema. Sve ostalo je mucenje. :) Ne znam kako radi BSD jail, ali mozes da probas recimo Solaris-ove zone. Vrlo lake za kreiranje i odrzavanje, a pruzaju mnogo vise nego sto Linux chroot moze i da zamisli (ukljucujuci i odvajanje procesorkog vremena, memorije, protoka i sl). :)
 
Odgovor na temu

ensonar
Goran Tepshic
Web Designer, Link Builder
Nova Pazova

Član broj: 47671
Poruke: 124

Sajt: purplerspace.com


+2 Profil

icon Re: Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?16.02.2007. u 18:26 - pre 209 meseci
ok chroot,ali ne prichamo o tome..
Jail je tema..
Radio Sucks!
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: Funkcionalan Desktop U Jail Chroot?

[ Pregleda: 2012 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.