Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

bezicne mreze istine i lazi

[es] :: Wireless :: bezicne mreze istine i lazi

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11180 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

balcan_boy

Član broj: 134618
Poruke: 36
*.narodna-lutrija.co.yu.



Profil

icon bezicne mreze istine i lazi18.02.2007. u 17:27 - pre 208 meseci
Da li je buducnost Wirelessa u "Neprofitabilnim" ili profitabilnim mrezama?
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi18.02.2007. u 21:06 - pre 208 meseci
I jedno i drugo. Ta dva vida koriscenja bezicnog umrezavanja ima razlicite ciljne grupe tako da se razvijaju shodno potrebama tih grupa.
 
Odgovor na temu

balcan_boy

Član broj: 134618
Poruke: 36
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 07:13 - pre 208 meseci
U tom delu se slazem, samo da li etar moze da izdrzi haos koji se pravi narocito u gradovima? Provajderi se trude da kolko tolko uvedu red a nazovimo ih neprofitabilne mreze rade sta hoce. Pod hitno je potreban zakon da bi se uveo red i wireless radio normalno.
 
Odgovor na temu

vrbnik1
Student
Zemun

Član broj: 105683
Poruke: 95
*.SCnet.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 09:17 - pre 208 meseci
Apsolutno!! Strog zakon je neminovan!!!
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 13:14 - pre 208 meseci
Citat:
balcan_boy: U tom delu se slazem, samo da li etar moze da izdrzi haos koji se pravi narocito u gradovima? Provajderi se trude da kolko tolko uvedu red a nazovimo ih neprofitabilne mreze rade sta hoce. Pod hitno je potreban zakon da bi se uveo red i wireless radio normalno.


Koji provajderi? Oni sto stavljaju na AP-ove kartice od 400mW a i pojacala ako im se prohte?

Cesto su neprofitabilne mreze bolje organizovane i vise se pridrzavaju pravila nego mnogi provajderi (cast izuzetcima).

 
Odgovor na temu

balcan_boy

Član broj: 134618
Poruke: 36
*.narodna-lutrija.co.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 14:08 - pre 208 meseci
O tome i govorim, pojacala i kartice od 400mW to je katastrofa u vecini zemalja su zabranjeni. Sto se provajdera tice ne bih se slozio, bar ne u Novom Sadu.
Haos potice uglavnom od neprofitabilnih mreza i lose opreme, naravno na to uticu i telefoni koji sada rade na 2,4.Etar u N.S. je u katastrofalnom stanju, mozda i u najgorem u Srbiji.Na pojedinim tackama ocitavaju se i do 40 ap-ova.
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 16:16 - pre 208 meseci
iskreno provajderi i treba da se sklone sa 2.4 oni imaju najmanje prava da se bune jer su uglavnom ( mozda ima izuzetaka ) oni najveci problem
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

Strale
Posta Srbije
Surcin

Član broj: 59181
Poruke: 1015
212.200.178.*



+4 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 16:53 - pre 208 meseci
Citat:
bukovski: iskreno provajderi i treba da se sklone sa 2.4 oni imaju najmanje prava da se bune jer su uglavnom ( mozda ima izuzetaka ) oni najveci problem


I ja se slazem sa tim
 
Odgovor na temu

kobac66
Predrag Kraguljac
Elektronicar
Sremcica

Član broj: 20343
Poruke: 475
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 18:20 - pre 208 meseci

Nisu oni najveci problem ali da im tu nije mesto to stoji. Provajderi bi trebali da koriste licencirane opsege a 2.4G to definitivno nije nigde.

Problem su svi koji koriste opremu loseg kvaliteta i velike snage a to rade i provajderi kao i pojedinci a i neprofitne mreze. Recimo cuvene TP-link koje pod Mikrotikom rade sa duplo vecom snagom (kao i gomila drugih koje mogu da se nagruvaju) a nigde ne kazu kolike smetnje to pravi na susednim kanalima. Umetnost je napraviti mrezu sa sto manjom snagom a domet i kvalitet veze postici kvalitetnijim antenama i opremom.
Radioamateri su imali, a verovatno jos imaju, takmicenja gde su sa mizernim snagama ostvarivali komunikaciju na enormnim razdaljinama.

 
Odgovor na temu

Dule09
Dusan Damjanovic

Član broj: 106631
Poruke: 90
*.ns.ac.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 18:53 - pre 208 meseci
kaliku ste najvecu brzinu postigli na internetu i na kopiranju sa nekog racunara(mislim na slobodne mreze)i kolika vam je bila udaljenost od najblizeg AP-a
 
Odgovor na temu

vrbnik1
Student
Zemun

Član broj: 105683
Poruke: 95
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 19:14 - pre 208 meseci
Ma moj drugar se u Banovcima kaci na AP koji je daleko 2.5km sa bednom Planetovom karticom + 15m obicnog TV coax kabla + bedna antenica rucno pravljena i nikad nema nikakvih problema kao i svi ostali koji koriste istu takvu opremu (inace opremu prodaje provajder!!!)
Ja u Zemunu na 2.5km od zmajevih kula ne mogu da se zakacim sa Grid 24dB + AP, pa to je haos!!!!!! Etar je otrovan 100%, ovo nece moci jos dugo ovako.
Samo da napomenem da ja u tom jednom polozaju antene vidim 30 AP-ova a drugar samo 1 AP ----->>>> STVARNO JE BOLJE ZIVETI NA SELU, ZDRAVIJI JE VAZDUH U SVAKOM POGLEDU !!!
 
Odgovor na temu

bukovski
Dragan Blagojevic
Kućni pivar
Banovo pivo
Banovo pivo

Član broj: 29557
Poruke: 1502
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bukovski
Sajt: https://www.instagram.com..


+2 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 19:23 - pre 208 meseci
Citat:
vrbnik1: Ma moj drugar se u Banovcima kaci na AP koji je daleko 2.5km sa bednom Planetovom karticom + 15m obicnog TV coax kabla + bedna antenica rucno pravljena i nikad nema nikakvih problema kao i svi ostali koji koriste istu takvu opremu (inace opremu prodaje provajder!!!)


Zbog takvi provajdera kasnije i nastaju problemi . 15 m TV coaksilca je suludo i pominjati ali nazalost to je praksa i kod drugih provajdera... pa posle kad zeza i njih i ostalo ... bas bih voleo da vidim kako bi im radila mreza da neko stavi slicnu opremu na istom kanalu sto moze i niko mu ne moze zabraniti...

odavno je ovde na forumu pricano da je bolje staviti bolju antenu nego pojacati snagu staviti bar cfd 200 kabal po mogucnosti sto kraci no ocigledno to nekima ne ide u prilog sto je velika greska i sramota
Najbolje zanatsko pivo posetite: https://www.instagram.com/banovo_pivo/
 
Odgovor na temu

vrbnik1
Student
Zemun

Član broj: 105683
Poruke: 95
*.scnet.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 19:25 - pre 208 meseci
Pa da, to sam upravo i hteo rec! Pozz
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 21:00 - pre 208 meseci
Citat:
balcan_boy:
Haos potice uglavnom od neprofitabilnih mreza i lose opreme, naravno na to uticu i telefoni koji sada rade na 2,4.Etar u N.S. je u katastrofalnom stanju, mozda i u najgorem u Srbiji.


Ovo prosto receno nije tacno. Neprofitne mreze uglavnom vode ljudi koji vrlo dobro znaju sta rade i koji se veoma obzirno ponasaju prema slobodnom opsegu. Najvece probleme rpave provajderi koji gledaju samo svoj komercijalni interes i zatrovase opseg nepotrebno velikim snagama predajnika kako na AP-ovima tako i kod svojih klijenata.

Drugi veliki problem je sto drzava ne sankcionise uvoz opreme koju po deklaraciji nije legalno koristiti u nasoj zemlji.

Ono sto je sasvimsigurno je da, ak oi dodje do nekih promena, sigurno se nekomercijalne mreze nece povuci sa opsega. One nemaju kud. Provadjeri su ti koji treba da za svoej komercijalne usluge korsite licence opsege gde im se garantuje da ce sve smetnej biti rigorozno sankcionisane. Provajderi su ti koji zloupotrebljavaju slobodan opseg za zaradu.
 
Odgovor na temu

balcan_boy

Član broj: 134618
Poruke: 36
*.narodna-lutrija.co.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 21:47 - pre 208 meseci
Nikako se ne mogu sloziti sa konstatacijom da su provajderi krivi za haos, bar ne u N.S. Ja licno imam iskustva sa dva provajdera koji rade vrlo kvalitetno, i sigurno nikom ne smetaju: E control koji koristi motorolinu opremu i nedozvoljavaju nikakve improvizacije a ni PanLine net ne radi lose, koriste modifikovane Asusove rutere.
Neobee je slazem se sa vama napravio mnogo gluposti (25watna pojacala i tome slicno ali oni se povlace polako) sa ostalima nisam imao iskustva.Sto se neprofitabilnih mreza tice svaka druga se tako deklarise a ja u N.Sadu znam samo za jednu da to zaista i jeste, dok se ostale kriju iza naziva a sluze za sticanje dobiti pojedinaca. Nije problem ni da je imenujem to je Freedom koji nista ne naplacuje, pozdrav Mrki, ideja ti je ok. Ostali prave nelojalnu konkurenciju ljudima koji su se opredelili da se Wirelesom profesionalno bave i placaju sve dadzbine drzavi. Ako je neka mreza neprofitabilna odakle joj prava da naplacuje clanovima net po ceni koja je visa od cene pojedinih provajdera? 300do 400 dinara pa ako predjes neki limit n dinara po mb pa odrzavanje itd da ne nabrajam. Predpostavljam da je i drugim gradovima slicno. U celom svetu se 2.4 i 5 koristi za wireless pa samim tim provajderi moraju da koriste te opsege. Pojedini provajderi su krivi sto dozvoljavaju klijentima da koriste sta god hoce sve dok placaju pretplatu, oprema se mora standardizovati pa ce biti mnogo manje sranja, naravno to vazi i za provajdere.
 
Odgovor na temu

sdurut
Mašinski šloser

Član broj: 76787
Poruke: 673



+66 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi19.02.2007. u 23:40 - pre 208 meseci
Ako postoji problem nisu krivi samo komercijalni provajderi i neprofitne mreže. Krivi su svi korisnici wireless opreme koji su laici,a najviše zato što iz nezanja prave greške.
Ako na primer na najvišoj zgradi u nekom gradu postavite AP zakačen na omni antenu, napravićete sebi i drugima problem. Omni antena zraci u krug 360 stepeni i naravno sve skuplja sta dođe na nju. Ne morate uopše da dižete snagu preko dozvoljene vrednosti, ali taj AP neće raditi kako treba. Ovakav Ap mozete da postaviti u nekoj nedodjiji gde nema ni jedne wireless mreže. Staviti ga u urbanu sredinu je blago rečeno zločin. Korisnici u želji da pokriju sto više sa najjeftinijom opremom odlučuje su za ovu varijantu. Dovoljna su 3 AP-a u gradu i više niko neće moće da radi.
Takođe svak misli da od konzerve za nes kafu može da se napravi antena i jeftin 75ohm TV kabal pa tako preko interneta u svet uz kafu i kisele krastavčiće!
Klijenti moraju imati antene za uskim snopom zračenja da ne rasipaju i nesmetaju okolo ( minimum Yagii ili Grid). Na AP-ove treba postaviti sektor antene koji nemaju prevelik ugao zračenja 60-70 stepeni po horizontali. Sa probranom opremom, dobrom pozicijom antene i bez dizanja snage preko zakonski dozvoljenog nivoa može se napraviti da mreža lepo funkcioniše.
Čest slučaj je da u gradu provajderi koriste kvalitetnu opremu i da njihova mreža normalno funkcioniše dok razna wireless community imaju problem za zagušenjem etera zboj jeftinih antena marke uradi sam.

Ko je onda kriv provajderi koji zauzimaju slobodni opseg ili amateri sa lošom opremom koja loše funkcioniše i u idealnim uslovima?
 
Odgovor na temu

balcan_boy

Član broj: 134618
Poruke: 36
*.narodna-lutrija.co.yu.



Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi20.02.2007. u 07:53 - pre 208 meseci
Apsolutno se slazem, sektorke rade mnogo bolje ali nazalost omni antena je mnogo vise(verovatno zbog cene). Na jednom od foruma procitah kako kako je postavljena najsavremenija oprema itd itd kad ono parabola, fid rucne izrade,stari pentium II, cm-9 i neka kartica na 400mW sa omni antenom. Dokle ce bre da lazu narod!!!
 
Odgovor na temu

tarla

Član broj: 15527
Poruke: 1648



+42 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi20.02.2007. u 09:23 - pre 208 meseci
samo informacije radi u BL se sa pojedinih lokacija hvata preko 50 apova... Dakle nije NS najgori...


 
Odgovor na temu

skymusic
skymusic
manager
prijepolje

Član broj: 120708
Poruke: 226
195.178.54.*

Sajt: www.skymreza.rs


Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi20.02.2007. u 12:42 - pre 208 meseci
e momci, momci. teska Vam je ovo prica.
i mislim da je vec ispricana na jednoj od tema.
frekfencije su slobodne tako da moze da radi ko sta hoce i sa tim se svi moramo sloziti.
ako se i bidu ove frekfencije licencirale, moze doci do sume od 100.000.00 eura zakupa na deset godina. pa tako da bi vecina nas stavila katanac. mislim 99% odavde sa foruma. e onda bi se etar ocistio. i onda bi wireless postojao samo u mozda 5 vecih gradova tj. mreze koje vec sada imaju po 500 korisnika. u ostalim mestima vratio bi se dobri stari dial-up.
koliko vidim uglavnom kukaju provajderi u bg-u, NS-u, e iz Nisa nisam cuo nikoga. sta se dole desava. jel sve funkcionise?
najbitnije je da krenemo u istrazivanje.
ko je u BG bio prvi provajder wirelessa? pa ko je drugi? i tako do momenta kada je pokriven ceo BG. u redu. nema vise mesta za provajdiranje wirelessa u bg-u.
e sad. ja postavljam pitanje? ko je od Vas dao sebi za pravo da uskace u taj posao ako je video da je etar popunjen? prvo ste pravili probleme postojecim provajderima, a samim tim i sebi! i tako se javljaju novi provajderi i novi i novi i tako u nedogled. i sad se ovi prvi smetaci onih prvih provajdera zale kako ih ovi novi treci smetaju a treci smetaci ovih prvih smetaca kako ih ovi neki novi klinci smetaju i opet tako u nedogled?

mislim stvarno teska prica. vi sad vidite ko su prvi od Vas prvi provajderi a ko su prvi, drugi ili ostali smetaci?

ja sam licno bio drugi provajder, a sad sam prvi. bio je jedan pre mene, kome vise nije radilo nego sto jeste. i nema ga vise.
ima i jedna nekomercijalna mreza ali mi oni ne smetaju. poseduju jedan ap u jednom naselju i sluzi ima za komsijsko igranje igara. i to je sve.

i nemojte mi zameriti ali mislim da je tema ''istine i lazi o wirelessu, a ne ''KUKAJMO MALO NA DRUGE O WIRELESSU''
maximus
 
Odgovor na temu

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: bezicne mreze istine i lazi20.02.2007. u 23:52 - pre 208 meseci
Stvar ce se vrlo brzo rascistiti kada provajderi predu na WiMax, premeste se na licencne opsege i pocnu da rade profesionalno. Oni vise nece imati smetnji, a ako ih i imaju imace kome da se zale.

Stvarno ne vidim razlog kukanju na smetnej na slobodnim opsezima. Oni su slobodni, smetnje su nesto sto se tu mora ocekivati i protiv toga se ne moze.
 
Odgovor na temu

[es] :: Wireless :: bezicne mreze istine i lazi

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 11180 | Odgovora: 53 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.