Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravljenje modula ili biblioteka u C-u

[es] :: C/C++ programiranje :: Pravljenje modula ili biblioteka u C-u

[ Pregleda: 3234 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Scorpion_KG
Kragujevac

Član broj: 65702
Poruke: 23
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Pravljenje modula ili biblioteka u C-u20.02.2007. u 21:04 - pre 208 meseci
Zanima me kako se prave biblioteke u C-u posto me mrzi da svaki cas opet kucam neke funkcije i josh neke zaje*ancije.
 
Odgovor na temu

Buffy
Stanko Culaja
Sipovo, BiH

Član broj: 45310
Poruke: 312
*.teol.net.



Profil

icon Re: Pravljenje modula ili biblioteka u C-u20.02.2007. u 21:56 - pre 208 meseci
zavisi kakve ti biblioteke trebaju. Imas staticke i dinamicke( dll). Staticke se za vrijeme povezivanja( linkovanja) modula povezu sa tvojim kodom u jedan izvrni fajl, dok dinamicke biblioteke su u *.dll obliku, odnosno njih moze da poziva svaka aplikacija kojoj su potrebne funkcije iz te biblioteke.
Vjerovatno su ti potrebne samo staticke biblioteke. One su *.a ekstenzije kod gcc-a, a *.lib kod ms-ovih i borlandovih kompajlera( ako me sjecanje ne vara).
E sad kako ces napraviti staticku biblioteku zavisi i od okruzenja koje koristis. Vecina okruzenja podrzava pravljenje statickih biblioteka, pa vjerovatno i tvoje. Naravno, ne smijes da pises main funkciju jer ovo nije izvrsni fajl, vec samo biblioteka, odnosno set funkcija. Kad napravis tu svoju aplikaciju, na kraju bi trebao da imas *.a( ili *.lib) datoteku i jednu ili vise *.h datoteka( u zavisnosti koliko si ih napisao, jer su ti potrebne deklaracije funkcija za kasnije projekte).
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Scorpion_KG
Kragujevac

Član broj: 65702
Poruke: 23
*.internet.krstarica.net.



Profil

icon Re: Pravljenje modula ili biblioteka u C-u21.02.2007. u 00:33 - pre 208 meseci
Izvini ali da li mozes da mi napises neki primer za to posto nisam siguran da sam te bash razumeo. Hvala
 
Odgovor na temu

Buffy
Stanko Culaja
Sipovo, BiH

Član broj: 45310
Poruke: 312
*.teol.net.



Profil

icon Re: Pravljenje modula ili biblioteka u C-u21.02.2007. u 12:25 - pre 208 meseci
pa na primjer napravis jedan static library projekat( npr. dev-cpp) i u njega dodas func.h i func.cpp fajlove.
Code:

//func.h
//deklaracije funkcija

int func(int a);


Code:

//func.cpp

#include "func.h"

int func(int a){
   return 0;
}



E, kad ovo kompajliras dobices *.a fajl( to je u stvari staticka biblioteka).
Sad ovu biblioteku mozes koristiti u drugim projektima, tako sto ces je linkovati sa nekim drugim modulima i bibliotekama.
Pronadji malo vise informacija na net-u.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

[es] :: C/C++ programiranje :: Pravljenje modula ili biblioteka u C-u

[ Pregleda: 3234 | Odgovora: 3 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.