Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

pomoc oko struje

elitemadzone.org :: TechZone :: pomoc oko struje

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 45876 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519
Via: [es] mailing liste



+18 Profil

icon Re: pomoc oko struje13.05.2007. u 12:48 - pre 206 meseci
>
Mozda nije za ovu temu, ali zna li neko kako ide procedura za ugradnju
strujomera i aktiviranje prikljucka za struju, i koliko to sada kosta?

Pre vise godina uplatili smo strujni prikljucak i posedujemo zajednicko
sanduce sa komsijom.

Unapred hvala...
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
194.79.41.*



+2 Profil

icon Re: pomoc oko struje14.05.2007. u 10:18 - pre 206 meseci
Citat:
Shomi-1: Pa da li je onda uzemljenje dobro ili lose ako pokazuje ovaj napon od oko 3.5v izmedju nule i zemlje?


Da bi premerio uzemljenje, moras da posedujes odgovarajuci uredjaj koji nije ni malo jeftin i ne moze da se nabavi na buvljaku...ali mozes da uradis provizornu proveru, s tim da moras da prekines kompletan dovod napajanja u objekat i da onda izmeris OMSKI odnos izmedju nule i uzemljenja. Trebao bi da bude blizak 0 jer u tom trenutku prakticno meris da li su uzemljenje i nulti provodnik u kratkom spoju (sto treba da budu i u slucaju nulovanja i u slucaju uzemljenja). U tom slucaju ces moci da utvrdis da li je ispravno povezana instalacija. Ukoliko imas svoje uzemljenje (ili uzemljenje objekta) a desava vam se (tebi licno ili jos nekome u zgradi) da vas potresaju strujni udari obavezno pozovite ovlascenu firmu da vam izmeri otpor uzemljivaca koji ne bi sme da predje nekih 5-6 ohma.

Citat:
ikac2000: >
Mozda nije za ovu temu, ali zna li neko kako ide procedura za ugradnju
strujomera i aktiviranje prikljucka za struju, i koliko to sada kosta?

Pre vise godina uplatili smo strujni prikljucak i posedujemo zajednicko
sanduce sa komsijom.

Unapred hvala...


Ukoliko ste pre ugradnje dobili energetske uslove i prema njima ugradili sanduce (ukoliko mislis na orman za strujomere) i imate uplacene sve takse i ostale dazbine EDB-u, pozovete ovlascenog elektricara koji ce da ugradi brojilo (bazdareno od strane ovlascenog servisa) i da pozovete EDB da pregleda i blombira brojilo.
Malo mi je nejasno da ste prikljucak uplatili pre vise godina a da do sada niste postavili brojilo. Uplata prikljucka bi trebalo da znaci da ste platili sve dazbine i ostale finansijske obaveze prema EDB-u i da je isti izdao energetske uslove. Ukoliko ste platili da vam napojni kabl stigne DO objekta pa sad zelite da uvedete struju, morate podneti zahtev EDB-u sa projektom instalacija u objektu, kako bi vam oni propisali tip i vrstu brojila, snagu limitirajucih osiguraca i nacin prikljucka od EDB napojnog kabla do vas. Posle toga idu takse koje zavise od zahtevane snage prikljucka.
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519
Via: [es] mailing liste



+18 Profil

icon Re: pomoc oko struje14.05.2007. u 19:08 - pre 206 meseci
>
"Ukoliko ste platili da vam napojni kabl stigne DO objekta pa sad zelite
da uvedete struju, morate podneti zahtev EDB-u sa projektom instalacija
u objektu, kako bi vam oni propisali tip i vrstu brojila, snagu
limitirajucih osiguraca i nacin prikljucka od EDB napojnog kabla do vas.
Posle toga idu takse koje zavise od zahtevane snage prikljucka."

Gore navedeno je slucaj, hvala na detaljnom opisu. Znate li mozda koliko
te takse iznose, uzimajuci u obzir neku prosecnu snagu za kucu sa tri
domacinstva?

Unapred hvala...
 
Odgovor na temu

dmauka
univerzum, vaseljena...

Član broj: 4309
Poruke: 149
194.79.41.*



+2 Profil

icon Re: pomoc oko struje17.05.2007. u 07:34 - pre 206 meseci
http://www.edb.co.yu/glavna.htm
Ne mesam se nikome u privatan zivot jer mi je receno da se drzim podalje i od svog sopstvenog.
 
Odgovor na temu

ikac2000
ikac2000
Nis

Član broj: 27534
Poruke: 519
Via: [es] mailing liste



+18 Profil

icon Re: pomoc oko struje17.05.2007. u 21:50 - pre 206 meseci
>
Hvala!!
 
Odgovor na temu

suboy
maili veliki

Član broj: 150732
Poruke: 3
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: pomoc oko struje24.08.2007. u 20:36 - pre 202 meseci
kao sto je napred receno limitator limitira (ogranicava)struju do odredjene vrednosti.NPR 16A .FID ili diferencijalna sklopka meri struju.odnosno sve sto je uslo kroz vodove (sklopke) mora i da izadje.razlika ako postoji, sklopka isljucuje dovod napajanja .Na slkpoku(FID) se vezuju 3 faze i nula (ulaz),i isto na izlaz prema potrosacima.Kroz fazu tece struja preko potrosaca(sijalica,bojler stednjak....)i vraca se preko nule .ako neki od potrosaca nisu ispravni ,znaci strujni krug se ne zatvara preko nule, nego preko uzemljenja ili "coveka"(sto opet znaci uzemljenja)javlja se razlika (diferencija) u strujama kroz vodove i ta razlika aktivira diferencijalnu sklopku(FID)
merenje uzemljenja je opet nesto sto se ne radi u varijanti domace radinosti ,nego postoje ovlastena lica koja to rade,i stoje sa svojim potpisom i pecatom iza toga. ako objekat nema ugradjenu FID sklopku uzemljenje mora biti oko2 ohma (krajnji stubovi u mrezi i trafo stanici ispod 2 ohma)dok ako je objekat sa FID sklopkom moze biti i do100 ohma.danas u Vojvodini je propis da fid MORA biti ugradjen za kupatilo (zbog novih tipova kade sa ugradjenim el.instalacijama). Na pitanje da li je O.K. da si izmerio oko 3.5V izmedju uzemljenja i nule ,odgovor je da ti je uzemljenje (verovatno)O.K.ali da ti je veliko opterecenje (ne adekvatni vodovi ) ili je daleko trafo stanica.uzemljenje i nulti vod se mogu spojiti iskljucivo ispred fida onda nece postojati velika potencijalna razlika izmedju nule i zemlje.
 
Odgovor na temu

vdambo
World

vdambo
Član broj: 14168
Poruke: 76
195.252.72.*

Sajt: www.stolarskaradionica.co..


Profil

icon Re: pomoc oko struje26.08.2007. u 11:42 - pre 202 meseci
Samo da kažem. Postoje nazovi majstori koji prilikom postavljanja faze i nule, nameste nulu na osigurač, tako da ako se isključi osigurač, postoji mogućnost od strujnog udara, jer struje navodno nema - ne gore sijalice i to, a u stvari je ima. Ovo sam nekoliko puta sreo u praksi. Molio bih da se obrati pažnja pre svakog uradi sam majstorisanja i provere faze na utikaču, ili ostalim delovima električne instalacije.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: pomoc oko struje27.08.2007. u 00:00 - pre 202 meseci
Citat:
vdambo: Samo da kažem. Postoje nazovi majstori koji prilikom postavljanja faze i nule, nameste nulu na osigurač, tako da ako se isključi osigurač, postoji mogućnost od strujnog udara, jer struje navodno nema - ne gore sijalice i to, a u stvari je ima. Ovo sam nekoliko puta sreo u praksi. Molio bih da se obrati pažnja pre svakog uradi sam majstorisanja i provere faze na utikaču, ili ostalim delovima električne instalacije.
ZALOSNO, OPASNO i APSOLUTNO TACNO! SRETAO SAM i JA TAKVE SLUCAJEVE, ZATO MOMCI PAZITE - OBAVEZNO PROVERA PRE PIPANJA!
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.tippnet.co.yu.



+292 Profil

icon Re: pomoc oko struje27.08.2007. u 14:37 - pre 202 meseci
Citat:
vdambo: Samo da kažem. Postoje nazovi majstori koji prilikom postavljanja faze i nule, nameste nulu na osigurač, tako da ako se isključi osigurač, postoji mogućnost od strujnog udara, jer struje navodno nema - ne gore sijalice i to, a u stvari je ima. Ovo sam nekoliko puta sreo u praksi. Molio bih da se obrati pažnja pre svakog uradi sam majstorisanja i provere faze na utikaču, ili ostalim delovima električne instalacije.

Ovo je uredu u 2 slucaja:
1.Muzejska kuca. Nekada davno se osiguravala i 0 Tadasnji osiguraci su licili na utikace
2.Kod galvanski izolovanih mreza
Pozdrav
---ivanhoe---
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: pomoc oko struje

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 45876 | Odgovora: 48 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.