Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis

[es] :: Fizika :: Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis

[ Pregleda: 4929 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jagger
Miloš Aćimovac
Senior Web Developer
Xhibit d.o.o Banjaluka
Beograd - Banjaluka

Član broj: 172
Poruke: 422
*.vdial.verat.net.



+4 Profil

icon Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis28.04.2007. u 14:01 - pre 206 meseci
Pokusavam da izracunam refleksionu matricu za iskrivljeno ogledalo kao na slici











znaci imamo


i


preko matrica



odnosno



Znaci matrica refleksije je



Ali u literaturi za ovaj slucaj ispupcenog (konveksnog) ogledala matrica je sa minusom



Dok je za slucaj udubljenog (konkavnog) ogledala bez minusa.

U cemu je problem?

[Ovu poruku je menjao jagger dana 28.04.2007. u 15:47 GMT+1]
Hedonista na kvadrat!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.adsl.beotel.net.



+104 Profil

icon Re: Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis30.04.2007. u 00:05 - pre 206 meseci
Matrica ustvari glasi:



gde je R pozitivno za konkavna i negativno za konveksna ogledala, tako da u tvom slučaju ispadne onako kako si dobio.

Samo mala napomena, onako kako si nacrtao baš i ne zadovoljavaš uslov paraksijalne aproksimacije, budući da ti ugao nije mali i nema aproksimacije sinusa ugla sa samim uglom (za početak).
 
Odgovor na temu

jagger
Miloš Aćimovac
Senior Web Developer
Xhibit d.o.o Banjaluka
Beograd - Banjaluka

Član broj: 172
Poruke: 422
*.vdial.verat.net.



+4 Profil

icon Re: Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis01.05.2007. u 09:31 - pre 206 meseci
Citat:
marko37: Matrica ustvari glasi:



Znam ja da ona tako glasi, ali mene interesuje gde sam pogresio u proracunu?
Citat:
marko37:
gde je R pozitivno za konkavna i negativno za konveksna ogledala, tako da u tvom slučaju ispadne onako kako si dobio.

Obrnuto je:

R>0 - za konveksna
R<0 - za konkavna
Citat:
Optical Metrology, 3Th Edition by Kjell J. Gasvik (2002): It is also common to define R as positive when the vertex V of the surface is to the left of the centre C and negative when it is to the right of C.

Citat:
marko37:
Samo mala napomena, onako kako si nacrtao baš i ne zadovoljavaš uslov paraksijalne aproksimacije, budući da ti ugao nije mali i nema aproksimacije sinusa ugla sa samim uglom (za početak).

To si u pravu, zanemario sam paraksijalnu geometriju samo da bi bilo preglednije. Ali u proracunu sam vodio racuna.
Hedonista na kvadrat!
 
Odgovor na temu

Milan Milosevic

Član broj: 67
Poruke: 932
77.46.251.*



+31 Profil

icon Re: Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis01.05.2007. u 12:45 - pre 206 meseci
Nisi nigde pogresio. Mozda pri odabiru koordinatnog sistema se javlja minus.
 
Odgovor na temu

marko37
Nera Networks
Novi Beograd

Član broj: 6545
Poruke: 714
*.adsl.beotel.net.



+104 Profil

icon Re: Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis01.05.2007. u 18:08 - pre 206 meseci
Problem je samo što je dosta stvari u optici definisano na različite načine, uključujući čak i ove matrice o kojima pričamo (npr. mislim da ih je Hecht u svojoj knjizi definisao drugačije). Posebno, što se ovoga tiče skrenuo bih ti pažnju na detalj sa Wikipedie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Radius_of_curvature_(optics)

Citat:
Note however that in areas of optics other than design, other sign conventions are sometimes used. In particular, many undergraduate physics textbooks use an alternate sign convention in which convex surfaces of lenses are always positive. Care should be taken when using formulas taken from different sources.


A što se ovoga tiče, i moj i tvoj proračun se poklapa, i još bih na to dodao detalj iz Siegman-ove knjige



Tako da bih rekao da smo u ovom slučaju mi u pravu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Ray transfer matrix analysis ili ABCD matrix analysis

[ Pregleda: 4929 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.