Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji

[es] :: Matematika :: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji

[ Pregleda: 4919 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Neznalica_sa_ugla
split

Član broj: 83282
Poruke: 390
*.xnet.hr.



Profil

icon ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji30.04.2007. u 19:19 - pre 205 meseci
Naime čuo sam da se u nekim gimnazijama u srbiji zabranjuje digitron za trigonometriju , pa mi nije jasno kako se to predaje , što se to predaje i kakvi se to trougli računaju ????
Ako ima neko nek mi da pobliže objašnjenja molim ....
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.as58.ob.bih.net.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji30.04.2007. u 21:36 - pre 205 meseci
pa imaju logaritamske tablice, u kojima imas vrijednosti trigonometrijskih funkcija za odgovarajuce uglove ;) isto tako mozda koriste i maklorenove redove, da bi izracunali vrijednosti istih ;) pozz

PS: obicno se i zadaju zadaci, u kojima se dobijaju neke "fine" vrijednosti trig. fcja ;) pa ako dobijes neki "ruzan" rezultat, to obicno asocira da si negdje pogrijesio, a postoji i ona kraca tablica vrjednosti trig. fcja za uglove 0°, 30°, 45°, 60°, 90°, .... pa odatle se mogu na osnovu trig. formula izracunati vrijed. trig. fcja. za jos dosta uglova ;)
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji30.04.2007. u 23:32 - pre 205 meseci
Citat:
Neznalica_sa_ugla: Naime čuo sam da se u nekim gimnazijama u srbiji zabranjuje digitron za trigonometriju , pa mi nije jasno kako se to predaje , što se to predaje i kakvi se to trougli računaju ????
Ako ima neko nek mi da pobliže objašnjenja molim ....

Ja kad sam isao u skolu kalkulator (digitron, casio ili hp sve jedno) ti za trigonometriju nije trebao. Jednostavno si, sto kaze Kolins, zadatke dobijao sa uglovima za koje se ocekivalo da znas koje su vrednosti funckija (30, 45 i 60 stepeni su bili svi ostri uglovi). Nisu se radili samo trouglovi, vec uglavnom trigonometrijske jednacine, za cije resavanje trebas znati transformacije, a ne vrednosti kosinusa ugla od 14 stepeni. Ne znam gde si ti isao u skolu, ali ja zapravo ne vidim ni jedan razlog zasto bi ti za shvatanje trigonometrije trebalo da znas koja je vrednost funkcije od nekog proizvoljnog ugla, ni odakle ti ideja da se tu radi o racunjanju trouglova. Uostalom, kad numericka dodje na red naucices i kako njih da izracunas bez kalkulatora :).

Poenta: Kalkulator je inzenjerski (primenjeni) alat, za brzi rad ili ispomoc u nekom prakticnom radu. Za ucenje i razumevanje matematike ti ne treba ama bas ni za sta.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Član broj: 54113
Poruke: 2303
91.150.114.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji30.04.2007. u 23:37 - pre 205 meseci
nama dozvoljavaju da koristimo kalkulator i na časovima matematike (na fizici se podrazumeva)
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji30.04.2007. u 23:45 - pre 205 meseci
Davno beše kad sam iš'o u gimnaziju, ali... Nikad do sada, sve do, evo, ovog trenutka, nije mi ni pala na pamet kombinacija "3gonometrija + digitron".
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.as58.ob.bih.net.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji01.05.2007. u 14:09 - pre 205 meseci
mislim da je u srednjoj skoli pomalo i suludo da neko trazi da izracunas npr cos23° zezajuci se kojekakvim aproksimacijama. ali sve je moguce, iako bih ja to nazvao izivljavanjem ;) ako ti neko da da rijesis trougao, onda je to cilj, a ne da provjerava da li ti znas ovo, i da ti time oduzima vrijeme. ili ako npr imas
uvijek mozes kao krajnji rezultat napisati , i dalje s time operisati ako treba ;) u starim zbirkama se obicno daju rezultati preko stepena, cak i minuta i sekundi, iako ne vidim bas potrebu za tim ;) kome treba neka sebi racuna, kako zna i umije, isto vrijedi i za profu kome je cilj da maltletira :D
MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

Ljuba90
Ljubomir Radakovic
Sabac

Član broj: 65741
Poruke: 54
212.200.115.*

ICQ: 273241603


Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji01.05.2007. u 20:16 - pre 205 meseci
Pa na fizici treba, potreban je ! Mada za matematiku-geometriju nije i potrebno. Ne znam zasto bi, jer su zadaci neke jednacine, nejednacine, ili neki sa primenom. A ako je rezultar npr cos55 , onda se tako i ostavlja
 
Odgovor na temu

Neznalica_sa_ugla
split

Član broj: 83282
Poruke: 390
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji01.05.2007. u 22:27 - pre 205 meseci
" ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji " pitanje je bilo jasno ,
A dosta se ljudi javilo , koji imaju neko svoje mišljenje ili su vec zaboravili . Idemo po redu :::
1 . U drugom razredu se uci trigonometrija pravouglog trokuta , a u trecem ostali trougli .
2 . postoje samo 2 (D V A ) trougla pravougla koji se mogu napraviti od uglova (30 - 60 -90 ) (45-45-90)
3 duple uglove ili polovičen izračunavanje pripada trečem razredu i učenici u drugom to niti uče niti znaju
4 Niti jedan trougao ne postoji koji ima cele brojeve svijih stranica i uglove ,30,45,60,
5 .Moram neke poučiti da NE POSTOJE trougli sa 0 ili 180 ( sve ovo gore navodim u stepenima )
radijani dolaze u prvoj polovici trčeg razreda
6. Molim sve prisutne koji ne zastupaju digitrone nek pokušaju uraditi zadatak ( kojega ja uostalom postavljam svim gimnazijalcima dugi niz godina ) . Zbir stranica pravouglog trugla je 20 cm, jedna kateta je dullo veća od druga ,KOLIKI SU UGLOVI U TOM TROKUTU .
7. Kao što se vidi živimu Hrvatskoj i NITI jedan učenik srednje (čak i medecinske sestre ,elaboranti ) ne može imati prolaznio ako ovako nešto ne zna .
8. Ukoliko je istina ovo što čujem ovdije , mislim da su generacije učenika upropaštene .
9 .Studirao sam u Beogradu i to sa vrsnim učenicima iz BG gimanzija koje su dobro poznavali trigonometriju ,
uostalom Dean Ristanović je bio jedan od njih.
Molio bi da mi neko da primijer kakv bi to bio zadatak da se moze tako rješiti ,a da se ne svodio na dopunu jednakostraničnok ili jednako kračnog trougla ,pa onda se jednostavno primeni Pitagora ,što je gradiovo osmog razreda . pozdrav
 
Odgovor na temu

Neznalica_sa_ugla
split

Član broj: 83282
Poruke: 390
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji01.05.2007. u 22:28 - pre 205 meseci
Da neko spomenu tablice , a da se vratimo u srednji vek ????
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji01.05.2007. u 23:22 - pre 205 meseci
Citat:
Neznalica_sa_ugla: 4 Niti jedan trougao ne postoji koji ima cele brojeve svijih stranica i uglove ,30,45,60,
Ja lično ne znam ni za jedan trougao koji uopšte ima uglove 30, 45 i 60. Nezavisno od dužina stranica.


Citat:
Neznalica_sa_ugla: 6. Molim sve prisutne koji ne zastupaju digitrone nek pokušaju uraditi zadatak ( kojega ja uostalom postavljam svim gimnazijalcima dugi niz godina ) . Zbir stranica pravouglog trugla je 20 cm, jedna kateta je dullo veća od druga ,KOLIKI SU UGLOVI U TOM TROKUTU .
Uglovi su sledeći:



Nema nikakvog razloga da se ovo ne prizna kao rešenje.


Citat:
Neznalica_sa_ugla: Da neko spomenu tablice , a da se vratimo u srednji vek ????
Onaj ko nauči da barata tablicama, umeće da barata i digitronom. Obrnuto ne važi.
 
Odgovor na temu

Neznalica_sa_ugla
split

Član broj: 83282
Poruke: 390
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji02.05.2007. u 11:15 - pre 205 meseci
Ja lično ne znam ni za jedan trougao koji uopšte ima uglove 30, 45 i 60. Nezavisno od dužina stranica. , NAravno ovde se misli na na bilo kakvu kobinaciju ovih kuteva , , a ne da su ti kutevi u trokuto ( valčfa to učite vel u 4 razredu osnovne )





Citat:
Daniel011: Onaj ko nauči da barata tablicama, umeće da barata i digitronom. Obrnuto ne važi.

Pitanje je bilo jasno , KOLIKI SU KUTEVI U TROKUTU
Postoji više razloga , što se traže vrijednosti a dva su važna :
1 Ako se izračunaju vrijednosti onda se lako provijeri da li u zbiru čine 180 i da je trokut dobro izračunat
2 arctg je ciklometriska funkcije ( inverzna trigonometriska funkcije ) , Jadva da naučim učenike , a ponekad i studente da shvate trigonometrisku , a blesavo je očekivati da prije znadu arc , pa tek onda obične trg funkcije
Molio bih mišljenje kolega koji predaju u nekoj srednjoškolskoj ustanovi ( verovatno nisam na pravom mestu ) ,al mi niko nije odgovorio kada sam uputio email u Ministarstvo .
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji02.05.2007. u 11:37 - pre 205 meseci
Citat:
Neznalica_sa_ugla: Ja lično ne znam ni za jedan trougao koji uopšte ima uglove 30, 45 i 60. Nezavisno od dužina stranica. , NAravno ovde se misli na na bilo kakvu kobinaciju ovih kuteva , , a ne da su ti kutevi u trokuto ( valčfa to učite vel u 4 razredu osnovne )
Prilikom tumačenja te rečenice o uglovima od 30, 45 i 60, jedna od pretpostavki mi je bila da si mislio upravo to što si sada naveo kao objašnjenje. Ali ta pretpostavka je ubrzo otpala, jer sam za nju pronašao kontraprimer: trougao od 60, 60 i 60 stepeni. On postoji.
Sorry, ali u matematici stvari moraju uvek biti precizno i jasno rečene.


Citat:
Neznalica_sa_ugla: Pitanje je bilo jasno , KOLIKI SU KUTEVI U TROKUTU
Postoji više razloga , što se traže vrijednosti a dva su važna :
1 Ako se izračunaju vrijednosti onda se lako provijeri da li u zbiru čine 180 i da je trokut dobro izračunat
Ovo stoji kao argument, ali kao što je već rečeno, upravo iz tog razloga većina profesora će dati u zadatku takve vrednosti da nije potrebno izračunavanje arkusa, već elementarno poznavanje trigonometrijskih funkcija karakterističnih uglova. A čak i u slučaju da su vrednosti kao u ovom tvom zadatku, postoje i već pomenute logaritamske tablice, čija svrha nije da se vratimo u srednji vek, nego da inženjer ne zavisi samo od digitrona, na kome se, u trenutku kad je najpotrebniji, može istrošiti baterija ili se desiti neki kvar.
 
Odgovor na temu

Neznalica_sa_ugla
split

Član broj: 83282
Poruke: 390
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji02.05.2007. u 23:39 - pre 205 meseci
"Ali ta pretpostavka je ubrzo otpala, jer sam za nju pronašao kontraprimer: trougao od 60, 60 i 60 stepeni. On postoji."
Da on postoji al zanjega ne treba trigonometrija , barem za osnovne velicina , duzina stranica , i veličina kuteva . takodjer za trougle (30,60,90) ne trba trigionometrija uvek se mogu nadopuniti da bude jednakostranican onda je sve vidljivo ( to svaki osnovac , učeni , 8 osmog razred treba da zna kao i Pitagorin poučak )

"" A čak i u slučaju da su vrednosti kao u ovom tvom zadatku, postoje i već pomenute logaritamske tablice, čija svrha nije da se vratimo u srednji vek, nego da inženjer ne zavisi samo od digitrona, na kome se, u trenutku kad je najpotrebniji, može istrošiti baterija ili se desiti neki kvar."
Vrednosti nisu samo u ovom zadatku trbale bi biti u većini zadataka , život takve postavlja .Što se tiče tablica ja sam ih koristio u Gimazini , valjda ne morma napomitati da su to obične tablica napravljenje na 5 decimala i kao takve nose grešku , prosečan digitron računa na 13 decimal ( svaki koji ima float point nacin racunanja ) na ovo zadnje o kavaru mogu reći da je jedan seljak u mom selu stalno ležao na travi( ledini , pokraj reke Gruže) i ljudi ga pitaše , a mori dignise gradi kuću , ženi se imaj decu . ... a on veli . da se ja oženim i imam decu , gradim kuću , dižem krov i padne meni sekirče sa krova ubije mi dete , šat a ću ja . neću raditi ništa . Pravi inžinjer bi koristio digitron jer ga je naučio koristiti , on se pokvari , a uzme drugi ,i taj se pokvari , uzme tablice , padnu u vodu , a on lepo na trg funkciju koja mu trba razvije u red uzme prvi nekolio članova (kolika m u treba tačnos ) i izračuna što mu treba
Pogledao sam gotovo sve knjige matematike sredniji škola u Hrvatskoj sve ,ama baš sve imaju čak nekolio listova upusta kao se treba koristiti digitron, Na kraju krajeva , jedan korak da sutra koriste računala
 
Odgovor na temu

Daniel011
Beograd

Član broj: 76088
Poruke: 1101
*.dynamic.sbb.co.yu.

ICQ: 2336441


+3 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji03.05.2007. u 01:24 - pre 205 meseci
E ako nekome zaista treba nekoliko listova uputstva da bi naučio da koristi digitron, pitam se koliko će mu onda biti potrebno knjižurina da bi naučio korišćenje računara.
 
Odgovor na temu

Neznalica_sa_ugla
split

Član broj: 83282
Poruke: 390
*.xnet.hr.



Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji21.05.2007. u 21:09 - pre 205 meseci
Nisam hteo da na ovo gore dajem komentare , al kako niko ništa dalje ne reče ......
Molio bi nekoga da postavi neki zadatak iz trg kakav se nalazi u knjigama za drugi razred gimnazije .
Uzgred evo jednog iz exponencijalnih jednađbi : naravno možete digitronom ili bez njega
32*x -3x=3*22*x+6*2x , ( x=2 ) a trba doći do toga , numeričke meteode , približnog računa se ne broje .
 
Odgovor na temu

Kolins Balaban
Kolins Balaban
Srednja bosna

Član broj: 4847
Poruke: 1318
*.team.ba.

ICQ: 166070540


+8 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji24.05.2007. u 11:45 - pre 205 meseci
Meni je zadatak predjednostavan ;)






Odakle slijedi da je rjesenje x=2
Hmmm je li ovo neka zezancija, ili????

MyCoNfa:
CPU: AMD Phenom II X4 965 3,4GHz BOX
Maticna:Asus M4A89GTD PRO
RAM: Corsair 4x2GB 1600MHz, 9-9-9-24
Grafa: Diamond ATI 5870 1GB
HDD:3xWD 320GB AAKS, stripe raid
DVD/RW:LG,SATA
SilverStone SST-ST50F 500W
CoolerMaster CM690
LG 24" 2453TQ-PF
Tastatura A4Tech X7 G800
Stakor: A4Tech X7-755FS
 
Odgovor na temu

Farenhajt
Goran Kapetanović
Beograd

Član broj: 78132
Poruke: 449
62.193.129.*



+6 Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji24.05.2007. u 14:34 - pre 205 meseci
Izvini, ali... ...
 
Odgovor na temu

mickey6252
referent za povratak Jedi-ja i
utamničenje Darth Sithiusa
Dislociran

Član broj: 83706
Poruke: 54
212.200.80.*

Jabber: mickey6252@gmail.com


Profil

icon Re: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji26.05.2007. u 23:59 - pre 205 meseci
Dakle, puno ste pisali, i, verovatno, sve bitno rekli. Pravo pitanje je: ŠTA JE CILJ? Ako je cilj razumevanje trigonometrije, tu vam kalkulator samo smeta. Međutim, ako je cilj da izračunate konkretno "pod kojim uglom" .... "ili kolika je stranica", onda se slažem da je kalkulator potreban (mada u eksternim slučajevima ne i neophodan). Hoću da kažem, da može vrednost i uz pomoć tablica, i još teže uz pomoć razvijanja funkcije u Maklorenov red, ali je najlakše pritiskom na dve do tri tipke kalkulatora.
potpis
 
Odgovor na temu

[es] :: Matematika :: ima li iko ovdije da ide u gimnaziju u Srbiji

[ Pregleda: 4919 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.