Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta još sve ne znamo?

[es] :: Nauka :: Šta još sve ne znamo?

[ Pregleda: 3115 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Šta još sve ne znamo?05.05.2007. u 19:24 - pre 206 meseci
Slična tema postoji i na našem sajtu o astronomiji.
Bilo bi interesantno čuti Vaše komentare, ali i pitanja na koje mislite da još uvek nema odgovora.

Neka od pitanja, koja su bar meni interesantna, su:

1.Da li je vreme iluzija?
2.Zašto spavamo?
3.Koja je svrha nekodiranih delova DNK?
4.Da li šume usporavaju ili ubrzavaju globalno zagrevanje?
5.Kako mozak stvara svest?
6.Šta je uzrok gravitacije?
7.Mogu li matematičari da dokažu Riemannovu hipotezu?

...

 
Odgovor na temu

drdrksa

Član broj: 1077
Poruke: 3650



+6 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?05.05.2007. u 19:55 - pre 206 meseci
1. "Vreme ne postoji, postoje samo casovnici"
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?05.05.2007. u 22:00 - pre 206 meseci
1. nije, mi znamo samo jednu predstavu u njemu, linearnu...
2. da bismo se fizicki i psihicki odmorili...
3. ako su nekodirani, znaci da jos uvek nisu pronasli njihovu svrhu... uz to, mnogi delovi DNK sada nemaju funkciju vec su samo ostatak evolutivnog razvitka...
4. trebalo bi da usporavaju jer "gutaju" CO2 kao jedan od glavnih uzrocnika zagrevanja...
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?06.05.2007. u 10:03 - pre 206 meseci
Citat:
superbaka:
2. da bismo se fizicki i psihicki odmorili...

Ne znam koliko si upućen u tu temu ali san nije samo psihofizički odmor. Trenutno postoji dosta teorija a možda jedna od najprihvaćenijih je "teorija o zamoru RAS-a(retikulno-aktivirajućeg sistema)",ali ima i mnogih drugih poput teorije "zaštita od kritičnog rashlađenja CNS-a" itd.
Hoću da kažem da se daleko odmaklo od mišljenja da je san samo psihofizički odmor. Sam uzrok je mnogo komplikovaniji.
Citat:
superbaka:
3. ako su nekodirani, znaci da jos uvek nisu pronasli njihovu svrhu...

A kad budu pronašli svrhu onda će biti kodirani. Definicija ti je cirkularna.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?06.05.2007. u 10:34 - pre 206 meseci
1. Zavisi sta podrazumevas pod iluzijom
2. Pored tog psihofizickog odgovora, mozak radi mnoge druge stvari a ne moze ih efikasno raditi u budnom stanju - zato spavamo. Koje su to stvari postepeno otkrivamo
3. superbaka ti je zapravo tacno rekao, ako pod nekodiranoscu smatras neproucene delove. Ako smatras neaktivne, i to je rekao, njihova uloga je bila potrebna nekada, sada su samo zaostali ali posto nisu smetali evolucijom nisu nestali (sto ne znaci da nece)
4. Paa, logicno mi je da usporavaju jer smanjuju kolicinu ugljen(IV)oksida ali pretpostavljam da postoji jos nesto jer bi inace pitanje bilo suvise trivijalno :)
5. Svest se ne stvara. Ja bih svest definisao kao slozenost sistema odlucivanja. Tako postoje manje ili vise svesna bica. Ali je u sustini sama svest vestacki pojam jer samo predstavlja skup postojecih osobina neke jedinke.
6. Masa. Ovde si trebao pitati "kako masa uzrokuje gravitaciju".
7. Nemam pojma. Tj. ne znam sta kaze Riemann.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 06.05.2007. u 12:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?06.05.2007. u 10:50 - pre 206 meseci
Citat:
Shadowed
4. Paa, logicno mi je da usporavaju jer smanjuju kolicinu ugljen(IV)oksida ali pretpostavljam da postoji jos nesto jer bi inace pitanje bilo suvise trivijalno :)


Fora je kad drvo biva poseceno ili umre prorodnom smrcu oslobodi sav CO2 koji je prikupljalo svo vreme :) U tome je catch.

Citat:

1.Da li je vreme iluzija?


Vreme je fizicka velicina, tj. dimenzija fizickog modela sveta u kome se nalazimo - jedino sto bi moglo biti "iluzija" je usmereni tok vremena za nas, zato sto bioloski procesi funkcionisu na principu termodinamike - sa stanovista ciste fizike, vreme je dimenzija kao i sve ostale.

Citat:

2.Zašto spavamo?


Da bi se odmorili :)) Ne, sad ozbiljno - postoji sijaset bioloskih procesa koji su ocigledno podesniji za obavljanje dok drugi delovi mozga nisu previse aktivni - npr. formiranje dugotrajne memorije i sl...

Citat:

3.Koja je svrha nekodiranih delova DNK?


"nekodirani" delovi DNK? Zar sam DNK nije kod - ili mislis na "Junk DNK" koji izgleda nema nikakvu svrhu? Shadowed ti je odgovorio :)

Citat:

5.Kako mozak stvara svest?


Najverovatnije mozak "ne stvara svest" vec je svest posledica vrlo razvijenih biohemijskih procesa u mozgu. Koje polako otkrivamo.

Citat:

6.Šta je uzrok gravitacije?


Gravitoni, po kvantnoj teoriji... doduse jos ih nisu detektovali jer nije bas lako :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.sbb.co.yu.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?06.05.2007. u 11:39 - pre 206 meseci
7. Apsolutno mogu. To što nisu uspeli 148 godina ne znači ništa, jer postoje problemi koji su se i duže opirali rešenju pa su na kraju ipak dolijali: Velika Fermaova teorema (postavljena 1637, rešena 1994), Keplerova hipoteza (postavljena 1611, rešena 1998), Katalanova hipoteza (postavljena 1844, rešena 2002), kvadratura kruga (postavljena nekoliko stotina godina pre nove ere, rešena 1882!), dupliranje kocke (postavljeno u antičkim, vremenima, rešeno 1637!), trisekcija ugla (postavljena u antičkim vremenima, rešena 1836!), Alhazenov problem bilijara (postavljen 150. n. e., rešen 1997!) itd. Matematika se stalno razvija, a nekada nedodirljivi problemi padaju kao zrele kruške, i samo je pitanje dana kada će i Rimahova hipoteza otići u istoriju.
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?06.05.2007. u 19:28 - pre 206 meseci
Citat:
renutno postoji dosta teorija a možda jedna od najprihvaćenijih je "teorija o zamoru RAS-a(retikulno-aktivirajućeg sistema)"


retikularna formacija u mozgu je zaduzena za stanje budnosti, tj. njenom aktivacijom dolazi do budjenja i svesnog stanja tako da njen odmor spada u ovaj siroki pojam "da bi se psihicki odmorili"... takodje se slazem sa ovim sto su rekli Shadowed i Ivan...


Citat:
Fora je kad drvo biva poseceno ili umre prorodnom smrcu oslobodi sav CO2 koji je prikupljalo svo vreme :) U tome je catch.


ne bih rekao, mozda to vazi za CO2 koji se trenutno nalazi u liscu i nije stigao da udje u fotosintezu, ali nikako i na vec potrosen jer biljke koriste CO2 i vodu za sve ugljovodinicne materije koje sintetisu (uz minerale, azot i drugo), i od kojih se stvara njihovo tkivo i ostali produkti...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?06.05.2007. u 19:34 - pre 206 meseci
Fora je sto se uracunava i sta se desava sa biljkom posle smrti - truljenje, pretvaranje u fosilna goriva i sl...

http://www.nasa.gov/worldbook/global_warming_worldbook.html

Citat:

Green plants absorb CO2 from the atmosphere as they grow. They combine carbon from CO2 with hydrogen to make simple sugars, which they store in their tissues. After plants die, their bodies decay and release CO2. Ecosystems with abundant plant life, such as forests and even cropland, could tie up much carbon. However, future generations of people would have to keep the ecosystems intact. Otherwise, the sequestered carbon would re-enter the atmosphere as CO2.


Mislim da jos niko nije izasao sa nekom tacnom racunicom koliko CO2 biljka pretvori u secer, a koliko se CO2 oslobodi njenim truljenjem/spaljivanjem.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: Šta još sve ne znamo?19.05.2007. u 14:52 - pre 205 meseci
Kad sam napisao "Šta još sve ne znamo?" mislio sam na sva ona pitanja na koja čovečanstvo i do današnjeg dana nije dalo definitivni odgovor.
Dobar deo Vaših objašnjenja mi je poznat ali nažalost to su samo manje ili više prihvaćene/osporavane teorije i spekulacije ali stoji da mnoge stvari polako otkrivamo.

NPR. što se tiče pitanja broj 5:
Svest se definiše kao kvalitet psihičkog života čoveka koji proističe iz svih psihičkih funkcija, ali i objedinjuje aktivnost svih psihičkih funkcija. Odnosno svest je organizator i koordinator psihičkog života čoveka. Dakle on nije samo skup psihičkih funkcija.
Što se tiče neurofiziološke osnove svesti smatra se da je izvor i organ svesti čitav CNS.
Recimo po najpoznatijoj Penfildovoj "Centrecefaličkoj" teoriji svesti "sedište" svesti je u retikularnoj formaciji viših delova srednjeg mozga, najviše mezencefalona: tu pristižu sve informacije koje se tu obrađuju te se tako stvara "moždana psihička energija" koja se širi u sve delove CNS-a i služi za obavljanje psihičkih funkcija. U tom delu je i "centar" budnosti. Međutim velika mana ove teorije što ona ne pridaje nikakvu važnost kori velikog mozga te je zbog toga mnogi osporavaju. Trenutno međutim nema neke mnogo bolje teorije pa se i ova koristi uz korekcije i u kombinaciji sa nekim drugim teorijama i to će tako biti sve dok ne proniknemo u kompleksne biohemijske procese CNS-a.

Bilo bi dobro kada bi pitanja objašnjavali sa najnovijim teorijama jer recimo gore navedena Penfildova teorija jeste najpoznatija ali je stara kao biblija, ali sa druge strane ja za neke nove nisam ni čuo.

Pozdrav.


 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Šta još sve ne znamo?

[ Pregleda: 3115 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.