Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

jos malo srpskog jezika

[es] :: Nauka :: jos malo srpskog jezika

[ Pregleda: 5099 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

squicky

Član broj: 135014
Poruke: 5
*.adsl.gonet.co.yu.



Profil

icon jos malo srpskog jezika24.05.2007. u 13:03 - pre 205 meseci
Sad sam citala "raspravu" sto se tice pravopisa na ovom sajtu i ne mogu da verujem koliko se ljudi ljute kad im neko ukaze na gresku.Da li stvarno ljudi misle da su savrseni?Niko,kao sto vec svi sigurno znate,nije savrsen!Ali,postoji nesto sto svi zajedno mozemo da uradimo da bi tezili savrsenstvu znanja naseg (mislim na srpski jezik-namerno sam ovo napisala jer sam videla da postoji negodovanje povodom ove zamenice ) jezika.Mislila sam da umesto rasprava i ljutnje izmedju clanova lepo postavimo ovde sve linkove koji su vama poznati a koji se ticu gramatike i pravopisa srpskog jezika.Verujem da cemo tako svi mnogo vise nauciti.Pozdrav svima i zahvaljujem se svima koji zele da ucestvuju u realizaciji mog predloga!
 
Odgovor na temu

entropy
Vladica Velickovic
Nis

Član broj: 131872
Poruke: 306
*.eunet.yu.



+8 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika24.05.2007. u 13:33 - pre 205 meseci
http://www.elitesecurity.org/t...ravopis-srpskog-jezika-on-line
 
Odgovor na temu

squicky

Član broj: 135014
Poruke: 5
*.adsl.gonet.co.yu.



Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika24.05.2007. u 15:30 - pre 205 meseci
Moja greska.Nisam obratila paznju!
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
91.150.96.*



+294 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika24.05.2007. u 15:38 - pre 205 meseci
@squicky
Evo za početak jednog dobronamernog saveta: uvek stavljaj razmak posle znakova interpunkcije. Ovo pravilo ne važi za otvaranje zagrada (na primer), ni za otvaranje tzv. "navodnika".
 
Odgovor na temu

squicky

Član broj: 135014
Poruke: 5
*.adsl.gonet.co.yu.



Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika24.05.2007. u 21:30 - pre 205 meseci
Hvala na savetu ! Gledala sam one linkove i nigde nema mnogo gramatike i vezbanja .
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika25.05.2007. u 06:44 - pre 205 meseci
Zna li neko, imamo li mi zvanicnu gramatiku i pravopis? Vec godinama se prica o tome da ce neka od institucija (filoloski fakultet, akademija nauka...) izdati pravopis i gramatiku srprskog jezika, ali nikako da cujemo da se to i desilo. Koliko ja znam poslednji zvanicni su stari nekoloko decenija i dosta zastareli... O recniku da i ne pricamo - to se pravi vec dobrih 10 godina.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

squicky

Član broj: 135014
Poruke: 5
*.adsl.gonet.co.yu.



Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika25.05.2007. u 09:13 - pre 205 meseci
Znam da pravopis nije jos gotov jer se trenutno raspravlja o tome da li treba postaviti pravilo da se "ne mogu" pise zajedno,jer je tako navodno lakse ljudima, a ne zbog morfoloske kontrukcije ! Sto je , valjda cete se sloziti , uzasno ! Zar ne treba ljudi da se prilagodjavaju pravilima ,a ne pravila njima? Samo zamislite sta bi bilo kada bi ljudi imali takav odnos prema zakonu... Entropy, hvala ti u svakom slucaju !
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika25.05.2007. u 10:38 - pre 205 meseci
Citat:
squicky: Sad sam citala "raspravu" sto se tice pravopisa na ovom sajtu i ne mogu da verujem koliko se ljudi ljute kad im neko ukaze na gresku.Da li stvarno ljudi misle da su savrseni?


Ne -to ti je više do mentaliteta u kojem se uočavanje greške shvaća kao napad na kompetentnost sugovornika. U tradicionalnim se znanostima najviše počasti čuvaju za one koji nam dokažu da smo u krivu, dok u junk^H^H^H^H"mekim" znanostima (povijest, lingvistika, sociologija..) postaje jako poželjno zadrto propagirati jednu jedinu Istinu, i pri tome se ne ustručavajući koristiti sve žive i nežive logičke falacije (obično ad verecundiam i ad hominem), obično u kombinacijom sa plitkim sarkazmom i ismijavanjem protivnika.

Citat:
squicky: Znam da pravopis nije jos gotov jer se trenutno raspravlja o tome da li treba postaviti pravilo da se "ne mogu" pise zajedno,jer je tako navodno lakse ljudima, a ne zbog morfoloske kontrukcije ! Sto je , valjda cete se sloziti , uzasno ! Zar ne treba ljudi da se prilagodjavaju pravilima ,a ne pravila njima? Samo zamislite sta bi bilo kada bi ljudi imali takav odnos prema zakonu...


Zamjenjuješ teze. Pravopis (propisni, preskriptivni dokument) valja nejednoznačno tumačiti jednom kad je postavljen. Ali bi se prilikom njegove konstrukcije (dakle prije nego što je formalno na snazi) također valjalo uzimati u obzir nedostke govornog jezika i uniformnost. Npr. ovdje u hrv. lingvisti vrše dubokoumne raspre treba li pisati ne ću ili neću pozivajući se tradiciju od prije par stoljeća, no zato se u izgovoru jednakovrijedni konstrukti poput npr. hoću ili futura prvog - imat ću se izgovara [imaću], ne uzimaju u obzir.

Treba li raditi kompromise ka uniformnosti ne uzimajući u obzir "tradiciju" koja nešto znači samo u glavama nekolicine dokonih akademika, već samo težnju ka pojednostavljenju koja će opismeniti obične ljude sa ulice - uvijek. Nije problem zakomplicirati bilo koji normirani sustav - problem je pojednostaviti. Ciceron je jednoć rekao što se kasnije pripisuje Pascalu, Twainu, Lincolnu et al. (i što Microsoftov superstar Don Box voli naglasiti u svojim govorima :) a glasi otprilike: Ispričavam se što je pismo ovako dugo. Nisam ga imao vremena skratiti. Slijepo ganjanje tradicionalnih jezičnih tekovina vodi ka odcijepljenju od stvarnosti i akademskom larpurlartizmu, koji gdjekad malformira u fascinantno genijalnom obliku, koji nažalost praktično ne vrijedi ni pišljiva boba.
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika25.05.2007. u 11:46 - pre 205 meseci
Citat:
cynique:Slijepo ganjanje tradicionalnih jezičnih tekovina vodi ka odcijepljenju od stvarnosti i akademskom larpurlartizmu, koji gdjekad malformira u fascinantno genijalnom obliku, koji nažalost praktično ne vrijedi ni pišljiva boba.

Wow... E sad sam poverovao da mi treba prevodilac za hrvatski... :) RJEČNIK OBAVJÈSTNÎČKÔGA NAZIVLJA, koji definise pojmove kao sto su izočnost i odsúće, ili òdmislitba... Mogu ja da nagadjam sta ovo znaci, ali mislim da bolje razumem Ceski nego ovo... :)

Zao mi je ljudi tamo ako je ovo stvarno zvanicni jezik... Ovo je smesno.

Inace, da, slazem se. Jezik je ziv, i treba se prilagodjavati. Lingvisti mogu istrazivati etimologiju reci, ali se pravopis i gramatika savremenog jezika moraju raditi u skladu sa govornim jezikom (ne slengom, zargonizmima ili narecjima!), onako kako govori normalan, pismen svet (pismen u smislu, da iako ima ljudi koji kazu "Jekser", to ne treba da postane pravilo :) ).
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

cynique
Ivan Štambuk
Zagreb@Croatia

Član broj: 93690
Poruke: 155
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 106979934
Sajt: istambuk.blogspot.com


Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika26.05.2007. u 00:21 - pre 205 meseci
Nope, ovo su mahom neuspjeli neologizmi (iako su neki zaživjeli u drugim rječnicima računarskih pojmova - npr. postupnik mjesto algoritam). Također je simptomatičan križarski rad spram anglizama, pri čemu se velića tobožnje "domoljubje" zatucanim supstituiranjem anglizama pohrvaćenicama, makar se radilo i totalno promašenim prijevodima:

memorija = spremnik (iako se na engl. pod storage predmnijeva uglavnom perzistenta nevolatilna pohrana)

thread = dretva i fiber = nit, jer glupi profesor Leo Budin misli da se threadovi "sastoje" od fibera, što je totalna glupost i između njih nema nikakve razlike osim u preemptive/nonpreemptive scheduling policy-u (ne tako davno i na Windowsima je kooperativni scheduling bila trula realnost za sve :)

computing = računarstvo (pravilno je: računstvo). Neki osobito retardirani lingvisti mjesto korijena računati vide srpsku inačicu računala - računar, pa je nastao nedojebivo idiotski naziv: računalstvo. Osobito je zabavno budalama objašnjavati da computer science=computing i da sa računalima ima veze koliko i astronomija sa teleskopima ((C) by Edsger Dijsktra).

Uglavnom - beskrajana opterećenost nacionalnim identitom je perkolirala misaono tkivo današnjih vrlih jezičara, i renderirala ih inkapabilnima razlučiti bitno od nebitnog, pri čemu se sve prelama preko leđa običnog puka i naravno normiranosti jezika. U 21. stoljeću pokazujemo koliko smo patetično jedna i glupa nacija kad se više opterećujemo hoćemo li Internet sloviti Svemrežjem, od toga kako vjerojatno nijedan profesionalni softver inženjer u HR ne bi shvatio da je "gospodarenje spremničkim prostorom" ustvari memory management, te da je većina IT slanga virtualno neprevodivo (i još gore - ne postoje alternative u strukovnim rječnicima!) Neka trune bagra parazitska, koprcamo se zasluženo u balkanskoj kaljuži koju smo sami zakuhali.

99.9% prirodnih jezika treba istrijebiti (sl. kao i ostale imaginarne=političke tvorevine kao što su nacije, valute...), i natjerati novu generaciju superljudi za jedno 200g da počnu učiti neki novi jezik beskrajno mnogo puta fleksibilniji, ekspresivniji i moćniji alat za komuniciranje i zaključivanje (lojban, ithkuil i sl.)
 
Odgovor na temu

zoran_dojkic

Član broj: 105358
Poruke: 1688
PPP-02-200.beobug.com.



+35 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika26.05.2007. u 09:35 - pre 205 meseci
Citat:
cyniqueTakođer je simptomatičan križarski rad spram anglizama,

Razočaraću te, rat se vodi za pravljenje hrvatskog jezika, jer ovaj koji koristite je srpski. Težnja je da se za jedan dugogodišnji period preprave sve reči i konačno hrvati prestanu da budu srbi. Nije u pitanju samo engleski, kao u Francuskoj, Srbiji i ostalim državama.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika26.05.2007. u 13:03 - pre 205 meseci
Sve je to traganje za jezickim indetitetom (izgubljenim od vremena Ljudevita Gaja i usvajanjem Ilirskog, ili ti Srpskog jezika za knjizevni jezik), cesto je trapavo i smesno.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika26.05.2007. u 14:02 - pre 205 meseci
vratite se na temu - srpski jezik!
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika27.05.2007. u 12:43 - pre 205 meseci
superbako, na knjizevni Srpski ili na jezik kojim govori Srpski narod???
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
77.46.234.*



+294 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika27.05.2007. u 13:54 - pre 205 meseci
Reč "srpski" se piše malim slovima, kao i ostali pridevi koji se završavaju na -ski, -čki ili -ški.

@zoran_dojkić
Isto tako se može reći da Srbi pričaju hrvatski.
Elem, može se ovaj jedan jezik nazivati i na 100 načina (pošto, koliko vidim, već je u igri jedno pet-šest termina - srpski, hrvatski, bosanski, bošnjački, crnogorski... možda sam nešto izostavio).
Savremena lingvistika ipak na sve to gleda kao na jedan jezik - zvanično i dalje srpskohrvatski (Serbo-Croatian).
 
Odgovor na temu

superbaka

Član broj: 5290
Poruke: 2924



+1298 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika27.05.2007. u 18:17 - pre 205 meseci
Citat:
korak: superbako, na knjizevni Srpski ili na jezik kojim govori Srpski narod???


kako god, samo nemojte o slozenicama u Hrvatskoj jer je to za neku drugu temu... i molim vas bez politike jer takve teme obicno kad tad popiju katanac...
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika28.05.2007. u 11:37 - pre 205 meseci
Hvala svima koji su me opomenuli da se srpski pise sa malim s. To mi je odavno poznato, ali kada brzo pisete, a niste profesionalni pisac, onda se omaknu takve greske. Ja nikada ne ispravljam nekog zbog takvih i slicnih gresaka, vazno mi je da sam razumeo "sta je pisac hteo da kaze".

Ako raspravljate o knjizevnom Srpskom jeziku, sta mislite da se imenice, neustaljene u nasem jeziku pisu u originalu, sa obavezom da se kod prvog navodjenja u zagradi napisu po Vuku.

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

PeroGenijalac
Križevci, Hrvatska

Član broj: 136690
Poruke: 8
*.cmu.carnet.hr.

ICQ: 459843816


Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika29.05.2007. u 21:58 - pre 205 meseci
Sve je to (yugo)slavenski jezik ako gledamo u globalu, a on se dijeli dalje na podvrste, srpski, hrvatski, crnogorski, bosanski, kao i kod nas još se dijeli na tri narječja, pa je teško razumjet zagorcima o čemu dalmoši briju. Tak je slična situacija i na ovom forumu, uglavnom se razumjemo, jer svi jezici imaju isti korijen, a povijesna sizuacija je odredila daljnji razvoj jezika. Jezik je živ i mislim da na ovom forumu ne mogu svi korisnici pisat srpskim jezikom jer jednostavno ima ljudi iz raznih krajeva. glavno da se uglavnom razumije o čemu se govori, a sad neke nerazumljive riječi se mogu progutat...
 
Odgovor na temu

radusan
Srbija

Član broj: 98817
Poruke: 23
*.eunet.yu.



Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika04.06.2007. u 16:08 - pre 205 meseci
jeste ...
 
Odgovor na temu

gullo

Član broj: 149941
Poruke: 1
*.energogas.co.yu.



Profil

icon Re: jos malo srpskog jezika27.06.2007. u 12:27 - pre 204 meseci
Isto tako se može reći da Srbi pričaju hrvatski.

Samo uslovno. U ilirskoj reformi zvanican hrvatski jezik je unifikovan na bazi Vukovog recnika i gramatike.
Besmisleno je o ovome voditi raspravu sa npr. Hrvatima. I nepotrebno. Ipak danas svako ima pravo da prica kako zeli i da to nazove nekim imenom.
Nacionalno definisanje je na ovim prostorima okoncano i treba poci od faktickog stanja.
(Osim ako neko, radi sebe, zeli da sazna kako je do tog faktickog stanja doslo. Bez politike i nekih pretenzija. I sa istorijske distance.)



[Ovu poruku je menjao gullo dana 27.06.2007. u 13:41 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao gullo dana 27.06.2007. u 13:42 GMT+1]
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: jos malo srpskog jezika

[ Pregleda: 5099 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.