Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Novi bojler - kupovina i saveti

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Novi bojler - kupovina i saveti

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 110760 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti27.11.2010. u 22:58 - pre 163 meseci
Citat:
tihi2Ako si imala prilike da trošiš ceo vertikalni bojler, onda si morala primetiti da pri kraju kapaciteta bojlera ide topla voda i odjednom (u roku od 10 sekundi) krene hladna. To su ti slojevi o kojima pričam. U vertikalnom bi temperatura trebala padati postepeno.
Naravno da treba da piše horizontalnom.

Stvar je da kad je voda od 35 stepeni onda je puštena samo topla voda. Kada je voda u bojleru 70 stepeni onda se ona meša sa novom, hladnom vodom iz vodovoda pa bi valjda trebalo dobiti više vode od 35*C.
Trebalo bi uporediti, mada mi je logično.
Mala računica:
Vertikalni bojler od 80l zagrejan na 60*C može (zbog slojeva) dati 160l vode od 40*C (neka je ulazna voda iz vodovoda 20*C). Dakle, 80l od 60*C + 80l vode iz vodovoda od 20*C.
Horizontalni bojler od 80l zagrejan na 60*C može dati npr 80l vode od 40*C (40l iz bojlera po 60*C + 40l iz vodovoda od 20*C), a ostatak vode u bojleru neće više biti 60 već 30*C i taj deo se ne može mešati sa vodom iz vodovoda 1:1 već je neupotrebljiva (za ovaj račun) zato što je manje temperature od 40*C.
Ima li greške u ovakvom razmišljanju?
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti28.11.2010. u 13:48 - pre 163 meseci
Suvise je tu promenljivih da bi tacno moglo da se izracuna.Kao bitan faktor je stepen otvorenosti slavine jer ce se sa manjim stepenom ta topla voda u gornjem delu kazana sporije hladiti (zbog slabije cirkulacije u bojleru).Mada i pored svega,onih 300C na preostalih 40 litara mi zvuci jako malo.Mogao bih i da zrtvujem jedan kazan tople vode pa da napravimo malu studiju o tome (u vidu dijagrama),ali smatram da nije od neke velike vaznosti.Ono sto bi trebalo da se izvuce kao poenta je da je tacno da ovakvi bojleri daju malo manje tople vode od vertikalnih,ali daleko od toga da ne mogu da zadovolje prosecne potrebe tipa ne mogu sudovi da se operu sa jednim kazanom.Sinoc sam obratio paznju bas zbog ove teme,termostat je ukljucio par minuta posle tusiranja pri temperaturi vode od 64oC.Moguce je i da ima razlike izmedju bojlera kao sto je polozaj usmerivacke plocice na kraju ulazne cevi itd.Pamtim jedan slucaj kad su me zvali zbog horizontalnog bojlera..,kazu nema dovoljno tople vode posle zamene grejaca.Otvorim bojler,a ono "majstor" okrenuo grejac za 180o tako da se grejao samo gornji deo kazana,cak i manje od polovine.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti28.11.2010. u 22:34 - pre 163 meseci
Citat:
gti2: Sinoc sam obratio paznju bas zbog ove teme,termostat je ukljucio par minuta posle tusiranja pri temperaturi vode od 64oC.

To isto radi i vertikalni bojler jer mu uđe ladna voda u donji deo oko termostata.
Mi se raspričasmo a od pokretača teme ni traga ni glasa...
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti28.11.2010. u 22:44 - pre 163 meseci
Ma znam,hteo sam da kazem da iako je kazan "nizak" zbog horizontalnog polozaja,ne dolazi do brzog hladjenja u zoni termostata
 
Odgovor na temu

lady ds
Dragana S.
nezaposlena
Beograd

Član broj: 260470
Poruke: 29
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti10.04.2011. u 16:07 - pre 158 meseci
Ja imam veliki problem sa bojlerom vec evo skoro godinu dana i izludecu vise.
U pitanju je neko pucketanje u bojleru....kad god se pusti cesma.
Zivim u kuci a iznad mene su moji roditelji ...u istom dvoristu sestra u posebnoj kuci. I kad god neko pusti cesmu samo meni u kupatilu non stop pucketa bojler.
Da li neko zna sta bi to moglo da bude

Planiram da kupim novi bojler jer mi je muka od majstora koji nista ne znaju.

Da li neko zna sta bi to moglo da bude? Da li ce kupovina novog bojlera resiti problem?
ds
 
Odgovor na temu

tehno tehno
Beograd

Član broj: 286321
Poruke: 2
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.belatehnika.org


+1 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti12.06.2011. u 14:54 - pre 156 meseci
Evo i moj savet oko kupovine novog bojlera. Imam Elit inox, tip Talas, u Čačku se proizvode, prohromski kazan i garancija 10 god., iskrena preporuka, po sistemu kupujmo domaće. Većina ovih drugih proizvođača nudi bojlere sa emajliranim kazanom i 2 godine garancije i mogućnost produženja na 10 godina, ali uz redovno godišnje čišćenje od kamenca. Znači da njihovi serviseri moraju svake godine da dolaze i naplate to, što znači da će me bojler na kraju izaći skuplje. A ako ne radite servis a pojavi se kvar, oni se odmah ograđuju i to ne spada pod garanciju.
pozdrav.
 
Odgovor na temu

darkopuric
Cacak

Član broj: 272022
Poruke: 8
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti15.02.2012. u 23:13 - pre 148 meseci
http://www.tehnomanija.rs/katalog/gorenje-bojler-ogb-80-edd.html

Neko Vase misljenje o ovom modelu...
Sto se tice garancije na kazan skoro svi daju na 10 godina,uz malu klauzulu(uz kontrolu magnezijumke anode na svake 4 godine, pre isteka 48 meseci)!
Trenutno mi je na izdisaju bojler posle smao tri godine aktivnog koriscenja,bio je ugradjen u novom stanu kada sam se uselio!
Model "iner porcellanato"...koji krs da covek ne poveruje...

Hvala svima na pomoci!
Samsung Galaxy S
 
Odgovor na temu

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
94.230.179.*



+30 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti03.01.2013. u 17:08 - pre 137 meseci
Ja isto razmisljam o Gorenju, ali smart varijanti http://www.tehnomanija.rs/bojleri/gorenje-bojler-ogb-120-sm.html
Kako trenutno imam bojler od 50 L, a ima nas troje i mnogo volimo da trosimo toplu vodu, ovaj "mali" od 50 litara je stalno ukljucen, po "skupoj" tarifi. Dok se ja istusiram, operem zube, obrijemNamera mi je da bojler greje u periodu od 2 do 7 ujutru, a da ceo dan nakon toga trosimo vodu, bez da se dogreva. Zato i ciljam na 120 litara. Samo ne mogu nigde da nadjem posteni test ovog bojlera.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti03.01.2013. u 21:36 - pre 137 meseci
I ja sam pred Novu Godinu uzeo Talas od 80l za matore. Inox, 15 godina bezuslovna garancije na kazan piše, 15 500din u NS. Kad se napuni - površina hladna. Šta bi više za te pare?
Čitao sam da neki imaju 2cm izolacije a neki 4cm, šta god to značilo zapravo. Ako ovaj Talas ima 2cm, to je dosta, provereno.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

gti2

Član broj: 25296
Poruke: 2776
*.ptt.rs.



+334 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti03.01.2013. u 22:05 - pre 137 meseci
^Ja sam kupio DOM 80l za nekih 13500 (sa popustom).Takodje prohromski kazan i 10 godina bezuslovne garancije na isti.Odlucila je konstrukcija bojlera:grejac Tiki i dva kapilarna termostata.Ne volim stapne termostate
 
Odgovor na temu

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
109.121.1.*



+30 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti05.01.2013. u 10:18 - pre 137 meseci
Citat:
tihi2:
I ja sam pred Novu Godinu uzeo Talas od 80l za matore. Inox, 15 godina bezuslovna garancije na kazan piše, 15 500din u NS. Kad se napuni - površina hladna. Šta bi više za te pare?
Čitao sam da neki imaju 2cm izolacije a neki 4cm, šta god to značilo zapravo. Ako ovaj Talas ima 2cm, to je dosta, provereno.

Tihi2, mozes li da proveris kolika je stvarna debljina (i vrsta) izolacije na tom DOM bojleru, najlakse kod termometra. Citao sam da dnevni gubici bojlera (hladjenje vode) iznose 1,17kWh (4cm poliuretan) do 2,6kWh (1,7cm poliuretan), za bojlere od 120L. Ovo mi je jako bitno jer planiram da vodu grejem (ako je moguce) samo po jeftinoj struji, pa da se sto manje rashladi preko dana. Grejem se na struju (jedna klima i dve TA peci) i kako sam debelo u crvenoj zoni i bojler mi radi 24/7, mislim da cu sa velikim bojlerom ustedeti podosta. Za ovaj Talas INOX sam video na sajtu da ima 5cm staklene vune kao izolaciju. Samo me drzi jedna mala nedoumica, naime naisao sam na podatke o jednom Ariston bojleru, model Velis od 100L. Pise da ima DVA kazana po 50L unutra, kako sam ja shvatio, vezana na red? Da li iko ima ovaj bojler da potvrdi ovo? Ako je tako, prvo se (recimo ujutru) potrosi prvi kazan, a u drugom je i dalje VRELA voda, i trebalo bi da bez dogrevanja bude tople vode i za uvece, jer ona hladna voda koja udje u (jedini) kazan kod standardnog bojlera ohladi i ono tople vode sto je preostalo. Kod ovog VELIS bojlera toga ne bi trebalo da bude, jer u drugi kazan ulazi SAMO vruca voda, sve dok se ne potrosi 50L vruce vode iz prvog. Da li neko ima iskustvo iz prve ruke sa ovakvim Aristonom? Strah me da nisam sve ovo pogresno shvatio, a i cena nije mala (kao ni za onaj Gorenje OGB 120 SM), ali bi mi se isplatilo zbog ustede i jeftine tarife. Pomagajte, koji od ova dva da uzmem?

[Ovu poruku je menjao mr Jozza dana 05.01.2013. u 11:51 GMT+1]
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti17.01.2013. u 01:03 - pre 137 meseci
I meni treba bojler, izgleda da mi po stanu sve pocinje lancano da otkazuje! Cene su tu negde manje vise slicne, a proizvodjaca ima dosta. Uglavnom zelim domaci brend ili Gorenje (mada je i to domace), zapreminu 80L i prohromski kazan i max sigurnost (citah negde dva kapilarna termostata, neki poseban grejac itd.). Ono sto ne znam jeste kakve i cije komponente ugradjuju nasi proizvodjaci bojlera pocevsi od grejaca, termostata...!?? Garancija je bitna ali ne i presudna, a takodje i dostupnost delova. Eto pisite neka svoja iskustva ili znanja iz struke ako ima takvih.
E jos nesto, kakvi su tzv. slim bojleri!? Imaju li nekih mana i da li su oni duzi, a tanji ili sta vec!?
U prolazu....
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti22.01.2013. u 01:34 - pre 136 meseci
Ovih dana sam onako usput malo prikupljao informacije o bojlerima. U principu nekako je sve manje vise isto ili slicno, a opet mozda i razlicito (taj odgovor se nadam da cu uspeti da dobijem do trenuka kupovine).

GORENJE:

TGR 80 N
- visina 775mm
- sirina 454mm
- dubina 461mm

Cena: 11.185din


OTG 80 Slim
- visina 950mm
- sirina 420mm
- dubina 445mm

Cena: 13.500din


OTG Slim Simplicity
- visina 950mm
- sirina 420mm
- dubina 445mm

Cena: 14.800din


GBFU Simplicity
- visina 803mm
- sirina 454mm
- dubina 461mm
Ovaj bojler ima vazdusni cevni grejac koji nije u direktnom kontaktu sa vodom.

Cena: 12.990din


Sto se Gorenja tice nije navedeno kakvi su kazani. U vecini slucajeva pise da su metal-celik, duplo emajliran (jel to prohrom, inox...!?). garancija na sve navedene modele je 10god. na kazan i 2 god. opste garancije.

DOM - INOX prerada:

DOM 80
- visina 850mm
- obim 450mm
Pise da su od INOX+ABS sa garancijom od 10god. (nije navedeno koliko je opsta garancija).

Cena: 13.929din


TERMORAD:

BT-80
- visina 900mm
- obim 420mm
Garancija na prohromski kazan je 10god., a opsta garancija 2god.

Cena: 14.907din


Elit INOX:

Talas E80
- visina 780mm
- obim 460mm
Garancija na emajliran kazan 6god. ne znam koliko je opsta garancija.

Cena: nisam uspeo da saznam cenu.


Talas M/X/XX 80
- visina 995, 880, 750mm
- obim 420, 450, 480mm
Garancija na prohromski kazan 15god., a ne znam kolika je opsta garancija.
Za ovaj model bojlera navode da imaju ugradjene kvalitetne termostate marke EGO Nemacka.

Cena: 15.800din


TESY:

GCV 80
- visina 776mm
- sirina 470mm
- dubina 490mm
Ima grejac od 3000W.
Garancija je 10god. na kazan, a 2god. opste garancije.

Ne znam gde i da li imaju da se kod nas kupe, a samim tim mi je i cena nepoznata.
URL=http://www.zaslike.com/][/URL]

BOSCH:

Tronic 5000T 80:
- visina 780mm
- sirina 460mm
- dubina 440mm
Ima grejac od 1500w
Za kazan pise celicni sa staklo-keramickom zastitom (??).
Garancija na kazan 5god., a opsta 2god.

Cena: 14.100din


Ovo su neki opsti podaci, nadam se da su tacni. Tek treba da se osvrnem na stepen zastite ali mislim da ako ne svi onda vecina ima dupli termostat, sigurnosni ventil itd itd. Na sta da obratim paznju, kakva su vam iskustva, kakve su komponente koje se ugradjuju u bojlere kod svakog proizvodjaca osobno!?

U prolazu....
 
Odgovor na temu

KrkaCiC

Član broj: 71173
Poruke: 2184
94.228.238.*



+784 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti22.01.2013. u 02:17 - pre 136 meseci
Ja sam skoro kupio bojler,i jedino na sta sam obracao paznju je velicina rupe odozdo
Naime,kod mene je voda puna kamenca,preterano,i bojler ce morati cesce da se cisti,nego recimo da zivim u BG. Ne secam se tacno,ali mislim da se zove fllansna,ili tako nekako,i to je deo koji bojler treba da ima.
Pisem ovo jer ima na trzistu bojlera koji imaju mali mini otvor odozdo,i ako slucajno unutra ima malo vise kamenca a grejac crkne-nemoguce ga je izvaditi,rupa je premala
Znaci dobro obratite paznju sto se tice donje rupe
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9506
89.216.32.*



+10254 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti22.01.2013. u 07:41 - pre 136 meseci
Ma, sve je isto. Zapravo, postoje dve grupe - prohrom kazan i emajlirani. Onda biraš prema zapremini koja tebi odgovara. Jedino šta treba je obratiti pažnju na garanciju i servisnu mrežu.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti22.01.2013. u 12:16 - pre 136 meseci
Ja sada imam Magnohrom GV2-80S:


Ne znam da li je kazan prohromski ili ne ali radi vec punih 7god. Nikada nije ciscen od kamenca, a verujem da ga ima dosta. Inace je bas gabaritan.
U prolazu....
 
Odgovor na temu

mr Jozza
Jovan Rapić
IT podrška, WYG International
Beograd

Član broj: 306013
Poruke: 1066
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+30 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti26.01.2013. u 21:50 - pre 136 meseci
@ Markopfi:
od svih onih nabrojanih bojlera, uzmi Talas Elit INOX, ima 15 godina garancije na kazan, izolacija je 5cm vune, i bojler je preslikani Gorenje Tiki od pre 30 godina. Sve prosto i kvalitetno. Ovi novi Gorenje imaju izolaciju od 17mm pene, Termorad 25mm, a Bosch 32mm. Pena je malo bolja od vune, ali ne toliko da im je bolja izolacija od tog Talasa. A sto se garancije tice, kod SVIH bojlera je garancija na elektro komponente (termostati i grejac) 2 godine, a na kazan kako ko da. E sad, Talas INOX ima 15 godina BEZUSLOVNE garancije, dok je recimo kod Gorenja obavezna kontrola anode (i kamenca) na po 4 godine, do isteka garanrnog roka. Za ostale nisam siguran. Inace, samo jos Termorad i DOM imaju INOX kazan, svi preostali su emajlirani. Da sam na tvom mestu, i da biram medju ovim bojlerima, bez razmisljanja bih uzeo Talas INOX.
Fujitsu ASYG 12LTCA @30kvm + 2kom TA 2kW+2kW@30kvm. Izolacija spolja demit 8-10cm, tavanska ploča 10cm vuna.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti26.01.2013. u 23:06 - pre 136 meseci
Kao što rekoh negde ispred, kupio Talas, inox, 15 godina garancje na kazan, 2 godine na elektriku i to pre mesec dana i mogu reći da je na dodir hladan, a voda je 60*C. Tih 5cm izolacije je dovoljno.
Menjao sam inače neki italijanski od 50l koji je matorima bio mali, a na dodir je bio vruć i tačno se na dodir moglo saznati dokle je topla voda. Topla voda je dobacivala do popodne.
Sada više nema problema.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti31.01.2013. u 01:15 - pre 136 meseci
Talas bojlere retko gde sam video. Zanimljivo je da sam danas svratio do buvljaka na Novom Beogradu i na pocetku spazim jednu radnju koja prodaje sanitariju i bojlere. Udjem, vidim metalac, dom i ariston. Pridje mi prodavac i pocne da hvali aristonov model http://www.tehnomanija.rs/bojl...iston-bojler-shp-eco-80-v.html. Opravdano ili ne opravdano ne znam ali i cena je pristupacna u odnosu na neke druge radnje i iznosi nesto vise od 15000din. Kaze titanijumski kazan bla bla. Bojler kao bojler izgleda vise neko dizajnerski lepo, jedino sto ima elektronsku regulaciju temperature. ja do sada nisam gledao ovu marku, ima li nesto sto trebam da znam!?
U prolazu....
 
Odgovor na temu

markofpi
Beograd

Član broj: 88816
Poruke: 830
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Novi bojler - kupovina i saveti06.03.2013. u 18:08 - pre 135 meseci
Da javim da sam kupio Gorenje bojler GBFU 80. To je model sa indirektnim suvim grejacem. Jos uvek ga nisam zamenio ali cu to uciniti sledece nedelje posto cu imati slobodnih dana. Kako uz bojler nisam dobio sigurnosni ventil ima li nekih pravila koji uzeti, od kog proizvodjaca itd.??
U prolazu....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Novi bojler - kupovina i saveti

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 110760 | Odgovora: 70 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.