Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

"Original" CD, mogucnost snimanja?

[es] :: Storage :: "Original" CD, mogucnost snimanja?

[ Pregleda: 4989 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sergio85

Član broj: 131073
Poruke: 22
*.gradiska.com.



Profil

icon "Original" CD, mogucnost snimanja?22.06.2007. u 22:09 - pre 204 meseci
Iako ne znam da li je ovo pravo mjesto za moje pitanje ipak cu da ga postavim pa ako nekome smeta neka ga muva :) Dakle interesuje me kako se moze snimiti tj. narezati cd a da ga primaju auto playeri koji citaju samo originalne cd-ove.Moze li se to izvesti i kako?U cemu je fora???
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?22.06.2007. u 22:52 - pre 204 meseci
Ako ti plejeri stvarno čitaju samo originale, onda teško da može da se reši problem. Malo mi je čudno da imaju to ograničenje, u njima diskovi lako mogu da se pregreju, korišćenje je u lošim uslovima i logično mi je da se koriste narezani diskovi. Koji su to konkretno plejeri, ne sećam se da sam čuo za ovako nešto? Da li u spec piše da ne čitaju CD-R i CD-RW, mislim da je ovo nešto najosnovnije što se gleda kod kupovine?
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.103.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?22.06.2007. u 23:48 - pre 204 meseci
Ako mogu i ja da pitam, na koji je način moguće napraviti kopiju originalnog audio CD medija?
---Glupo mi da otvaram novu temu, ova ima potpuno adekvatan naslov---

Dakle, prijatelj počne priču..kako on zna šta je digitalan zapis...šta su 0 i 1 . ali kaže do sada nije uspeo da verno prekopira audio CD.
Ja mu rekao kako je po sredi subjektivni doživljaj, kako je to ista stvar...dok on nije pustio kopiju i original.

E tu se ja kao zainteresujem, i krenem da pronađem odgovarajući softver...
Pokušavao sam sa nekoliko programa, ali se na nešto kvalitetnijoj opremi uvek ČUJE razlika. Najbolje rezultate sam dobijao sa nekim programom "Exact audio copy" i sa Nerom, tu su rezultati bili najpribližniji. Sada zaista ne mogu da se setim svih mogućih programa koje sam isprobao, neki su kopirali disk u realnom vremenu, neki uobičajeno brzo, ali ni jedan nije uspevao da napravi identičnu kopiju. Kako je to moguće, kada je zapis digitalan? Čak i ja koji sam prilično tvrd na ušima, čujem razliku.

Ukoliko ne postoji program, molio bih da mi neko objasni u čemu je štos?

Hvala unapred!

 
Odgovor na temu

koko75
kosta simbov
Makedonija

Član broj: 23729
Poruke: 167
85.30.111.*



Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?24.06.2007. u 13:47 - pre 204 meseci
Idite na www.hifi-forumi.com i u rubrike PC&HI-FI postavite vasa pitanja.Tamo upoznacete audiofili koji imaju dosta skupu opremu i koji nadam se da ce odgovoriti na vasa pitanja.
kosta
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.103.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?24.06.2007. u 14:39 - pre 204 meseci
Ok Kosta hvala na preporuci za HIFi forum, ali tamošnji naseljenici PC doživljavaju kao izvor smetnji u njihovim audio sistemima, a skoro da mogu da pogodim odgovor, ako bih pitanje postavio tamo. :)
Uostalom ja i ne posedujem vrhunsku hifi opremu, niti mi je sa hifi stanovišta zanimljivo pitanje koje sam postavio.

Moje pitanje je više usmereno ka načinu identičnog kopiranja muzičkog CDa, ako može kako može, a ako ne zašto ne, a samo provera tako kopiranih medija se vrši slušanjem.
Zapravo mene je oduševilo to što sam uspeo da čujem razliku...

Hvala u svakom slučaju.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?24.06.2007. u 15:26 - pre 204 meseci
verovatno ste nesto lose uradili.
treba da kopirate, ne kao audio cd, vec "duplikat", cd-copy opcija. i ne verujem da u tom slucaju moze da se cuje razlika.

moze biti i da je u pitanju i vs subjektivni osecaj, pa bi trebalo da utvrdite metodom "dvostruke slepe probe"
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?24.06.2007. u 16:02 - pre 204 meseci
Teško da se najbolji rezultat dobija kada se uradi cd-copy jer onda ne bi ni postojali razni programi za ripovanje ni onolika podešavanja. Ovde može da bude subjektivan osećaj ali i loše podešavanje prilikom ripovanja. Prvo se lako proveri blind testom a ako to ne prođe, onda se pređe na način koji je najbolji, tj bar još nisam našao da postoji bolji. U pitanju je naravno EAC ali sa konkretnim podešavanjima, detalji na How to configure EAC for a 100% perfect rip pa ako i posle ovoga postoji razlika između originala i narezanog, onda verovatno ipak ne postoji način da se napravi dobra kopija.
Ja ipak preporučujem blind test. ;)
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.103.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?25.06.2007. u 02:33 - pre 204 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: verovatno ste nesto lose uradili.
treba da kopirate, ne kao audio cd, vec "duplikat", cd-copy opcija. i ne verujem da u tom slucaju moze da se cuje razlika.

moze biti i da je u pitanju i vs subjektivni osecaj, pa bi trebalo da utvrdite metodom "dvostruke slepe probe"


Nenade, upravo sam koristio "copy cd" opciju u Neru. Evo i vama i Calexx-u da pokušam da opišem razliku koju ja čujem.
Dakle, prvi utisak je smanjena širina, zvuči kao da je band sabijen, kao da su muzičari jedan iza drugog. Zatim, razlikuju se basovi, ili štrče, ili su prigušeni, a isto važi i za činele. To je ono što ja čujem. Slepi test sam radio ali ne na sebi, (godine + punk iz mladosti), nego na prijatelju čija je oprema, i on nepogrešivo locira kopiju. On ima još nekoliko primedbi koje ja zaista nisam uspeo da čujem, od opreme koristi Pioneer cd, boxovi su "Dayens".

Ja sam otprilike došao do nekakvog zaključka, šta se događa prilikom kopiranja CDa, malo uz pomoć analogije sa NortonGhost programom. Ukoliko ste ghostovali nekada veći broj Hard diskova, mogli ste da primetite da ghost ne kopira podjednakom brzinom sve hard diskove, iako su isti modeli.
Npr. uzmete prvi hdd i na njega instalirate Windows, a onda taj disk hoćete da gostujete, napravite kopiju, nazovimo je disk2. Sada kopiramo disk1 na disk 3 i disk2 na disk 4.
Ako poredimo vreme kopiranja diska 1(prvog, originalno instalirannog) i drugog (koji je kopija prvog), videćemo da se drugi disk brže iskopira nego prvi. Ghost je odradio defragmentaciju u letu prilikom nastanka diska2, i na taj način znatno ubrzao kopiranje sa kopije, u odnosu na kopiranje sa instaliranog originala.
--Valjda sam ovo uspeo da objasnim.--

Dakle svi podaci su identični na oba diska, ali se ne nalaze na istim fizičkim lokacijama na mediju. To je kod HDD nebitno, ali se kod audio CDa to može čuti.
Mislim da se slična stvar događa kod kopiranja audio CDa. Meni je malo čudno da nikome nije pošlo za rukom da napiše program koji bi to radio kako treba, svojevremeno je DD(diskdupe), to radio sa flopy diskovima. Zato sam i pitao na forumu, DD ostaje poslednja nada.
Hvala za link koji se odnosi na podešavanje EACa, probaću kako radi, pa ću javiit.
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?25.06.2007. u 09:46 - pre 204 meseci
Diskdupe je radio najobičnije fizičko kopiranje ali to ne može da se poredi sa audio diskovima koji ipak nisu jednostavan kompjuterski zapis. Audio CD se okreće promenljivom brzinom, ako se dobro sećam na početku svirke tj kod centra diska je 500o/m dok je na obodu oko 200o/m pa mora da se pazi na sinhronizaciju. Tu su još neki parametri koji mogu da se razlikuju kod čitača/rezača a više informacija na onom linku. Kad malo razmislim, sigurno negde postoji detaljno objašnjenje o ovome pa nije loše da se pogleda Wiki za početak.
Ono što je objašnjeno na linku o podešavanjima EAC-a je prilično detaljno i mislim da je to kraj priče i da bolje ne može. Svaka čast prijatelju ako to stvarno razlikuje mada možda nije loše da se napravi novi test ali sa ovim načinom ripovanja.
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.103.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?25.06.2007. u 15:36 - pre 204 meseci
Citat:
audio diskovima koji ipak nisu jednostavan kompjuterski zapis. Audio CD se okreće promenljivom brzinom, ako se dobro sećam na početku svirke tj kod centra diska je 500o/m dok je na obodu oko 200o/m pa mora da se pazi na sinhronizaciju


To su ipak samo nule i jedinice, ako bi se postigao efekat kao kada se cd diskovi "štancuju" u fabrici, to bi trebalo da bude identično, onda nije od značaja ni ugaona brzina, ista je i kod originalnog medija.

Razlika se čuje, opisao sam ono što (i) ja mogu da primetim. Da se razumemo, to uopšte nije loš kvalitet zvuka, naprotiv, ali postoji odstupanje. Jasno mi je da je ovaj deo najosetljiviji za diskusiju, jer je potpuno subjektivan, uostalom svako može da isproba, potreban je samo jedan audiofil-saradnik i nešto kvalitetnija oprema. Nastavljam sa "eksperimentom" i javljam rezultate posle EACa sa podešavanjima kao u gornjem linku.

 
Odgovor na temu

koko75
kosta simbov
Makedonija

Član broj: 23729
Poruke: 167
62.162.190.*



Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?26.06.2007. u 08:58 - pre 204 meseci
Zaboravio si da nam kazes na kojem snimacu si narezao i na kakvom discu.Ukoliko imas DVD snimac bilo koju marku onda zaboravi na to sto trazis.Dali znas da razlike postoje i zbog samog snimaca kako i zbog same medije?Po meni najbolji snimci daju PLEXTOR PREMIUM 2 koji su njemci proglasili za najbolji kada se radi o audio snimak i SCSI modeli starije generacije kako i YAMAHA CRW F1 snimaci dok najbolji kompjuterski diskovi za audio zapis su FUJI FOR DIGITAL PHOTOS kako i TAIYO YUDEN.Pokusaj da napravis kopiju uz pomoc ovo sto sam naveo naravno sa programom EAC pa onda reci kakve su razlike.
http://www.stereo.de/st/seiten/default.asp?seitenid=30
http://www.stereo.de/st/seiten/default.asp?seitenid=30
kosta
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
91.150.103.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?26.06.2007. u 22:31 - pre 203 meseci
Ukoliko postoji razlika izazvana vrstom uredjaja, onda je za sada to nemoguce uraditi, sve se svodi na imitaciju originala..a to nije ono sto je zamisljeno da bude rezultat.
To se postize sa npr. copy CD opcijom u NERU, kvalitet imitacije znam da varira u zavisnosti od izabranih programa i opcija prilikom snimanja.

 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?27.06.2007. u 09:30 - pre 203 meseci
Cisco logicki: CD jeste kodiran slicno hard disku (koliko kapiram neko RLL kodiranje se koristi), ali ima nekoliko bitnih stvari kod tog citanja koje vi preskacete. Pre svega CD ima na sebi dosta ECC podataka, koje citac cista, ali oni nikada ne izlaze sa CD-a. Citanje samog CD-a ne mora biti savrseno, cak algoritam za CRC ima mogucnost da interpolira oko greske, ako ne ume da procita lepo podatke. Uz to, samo citanje zahteva dosta precizan tajming, zbog promenjljive brzine. Pisanje je verovatno jos gore, jer se ti ECC podaci generisu u letu, uz verovatno jako veliku osetljivost oko tajminga i slicnih gluposti, tako da narezana kopija nikako nije ista sa originalom, to je normalno... Poenta je da je Red Book CD Audio dosta za*eban format, koji nije napravljen isto kao CD-Rom, i nema mogucnost da se ceo sadrzaj procita, vec je optimizovan za citanje u CD plejeru koji to odma konvertuje u muziku... :) Verovatno je deo komplikacija i biran tako da oteza kopiranje.
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?27.06.2007. u 14:47 - pre 203 meseci
Konfuzija oko kvaliteta narezanih audio diskova nastaje iz ranijih zabluda da u tom procesu UVEK učestvuje DA/AD konvertor, što je netačno (odnosno, tačno je ako se rezanje posmatra samo kroz tipične programe za tu namenu - Nero, Easy CD, Alcohol...).

Pri standardnom procesu duplikacije audio diskova, kada posmatramo uobičajeni softver koji se za tu namenu koristi u kućnim uslovima, zaista se mogu javiti greške, pucketanja i "gap"-ovi, koji nastaju usled uskakanja algoritma za korekciju grešaka i odgovarajućih CRC blokova na disku.

Gotovo da je konvencionalnim metodama nemoguće doskočiti ovom problemu.

Metod koji omogućava da se dobije tzv. "exact 1:1" audio kopija postoji i sastoji se u nabavci softvera koji omogućava ekstrakciju RAW podataka, bez uključene korekcije grešaka. Kasnije narezani, tako ekstrakovani podaci sa audio diska POTPUNO SU IDENTIČNI originalu.

Ali (postoji uvek to "ali"), ono što je problem, najčešće predstavlja nepremostivu prepreku za dobijanje kvalitetnog rezultata. Naime, apsolutno je neophodno imati vrhunski čitač/rezač, koji može da reže u RAW formatu bez "gutanja slova", odnosno bez nadomešćivanja nedostajućih blokova interpoliranim zamenama. Ovo je u praksi vraški teško izvesti, jer će se svaki niskobudžetni optički uređaj u proseku zagrcnuti na svakih par sekundi audio materijala, što krajnji rezultat čini - suvišno je reći - neupotrebljivim. Ovo "štucanje" se dešava zbog lošeg kvaliteta čitača, zaprljanosti sočiva, ali najviše zbog ogrebotina na izvornom disku, koje se u RAW čitanju nikako ne mogu "preskočiti".

Nešto za ovu namenu - http://www.complexnt.com/how_to_raw_cd_copy.htm

Eh da - RAW proces duplikacije, ako prođe kako treba, traje dosta duže no obično.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

drbogi

Član broj: 5045
Poruke: 601
77.46.245.*

ICQ: 454238854


+3 Profil

icon Re: "Original" CD, mogucnost snimanja?28.06.2007. u 21:19 - pre 203 meseci
E hvala vam na objašnjenju.. za ECC sam znao, ali sam pomislio da je dovoljno da se isključi opcija..ali nikada mi u životu ne bi palo na pamet da i čitanje može da bude problem. Potpuno sam zanemario taj deo cele priče. Znači, ispostavilo se da su audiofili bili u pravu, tj. da je praktično nemoguće "klonirati" muzički CD u kućnim uslovima. Hvala svima na uloženom trudu.
 
Odgovor na temu

[es] :: Storage :: "Original" CD, mogucnost snimanja?

[ Pregleda: 4989 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.