Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 23039 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

deki111
Beograd, Srbija

Član broj: 305965
Poruke: 617
*.adsl-a-1.sezampro.rs.



+613 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???29.12.2013. u 22:13 - pre 125 meseci
Citat:
EmmaR:
Što se sporije okreće točak, manja je verovatnoća da će da ga kuče napadne. Zato je uvek pametno što sporije biciklom proći pored kučeta.

Veoma često vozim bicikl po Beogradu pa imam bliske kontakte sa kučićima.
Kad vozim uzbrdo, točkovi se sporo okreću, pedale i noge zbog prenosa brže i psi pikiraju noge u tom slučaju. Na uzbrdici nemam nikakve šanse da pobegnem, a ne pada mi na pamet da menjam smer kretanja, pa mi jedino preostaje da viknem iz sveg glasa na psa i to mi je uvek prolazilo.

Postoji i ovakva varijanta za ravnicu:

 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???30.12.2013. u 08:12 - pre 125 meseci
Citat:
tipujem da je u pitanju ipak, zvuk koji mi ne čujemo.. eventualno, pokupljeni mirisi sa strane teritorije.

Pas juri biciklistu i pokušava da ga ujede za nogu. Noga koja obrće pedale ne pravi zvuk dok guma bicikla u pokretu po asfaltu može da pravi neki zvuk. Ipak, pas pokušava da ščepa nogu bicikliste.

Zašto ako je zvuk taj koji tera psa da juri točak?

Nije u pitanju zvuk.

Miris da.

Pas je prepoznao živo biće i počinje da ga proganja (jer biciklista "beži").

Stavi limeni zastor tako da pas ne može da vidi nogu bicikliste i pas će pokušavati da ujede točak. Skini limeni zastor tada se pas ponaša "normalo" i pokušava da ujede nogu bicikliste.

Proturi nogu kroz poluotvorena vrata automobila u pokretu i pas će pokušati da ščepa nogu. Zatvori vrata i pas opet juri za gumom.


Dakle, ono što pokreće točak je meta psa. Pas instiktivno sluti da nekakvo živo biće pokreće točak. Zato juri točak. A kad su u pitanju vozila tu sigurno ima mirisa živih bića. I to najčešće mirisa nepoznatih ljudi (i drugih stvorova koji su se "očešali" o vozilo). A to je itekako motiv za psa da protera "uljeza" sa svoje teritorije ili da malo perzalogaji. Zato kreće jurnjava.
 
Odgovor na temu

mrkii

Član broj: 60791
Poruke: 520
*.dynamic.sbb.rs.



+843 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???30.12.2013. u 09:15 - pre 125 meseci
Izgooglao sam da kada pas juri auto ili bicikl on ustvari "lovi" ili se igra.
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???30.12.2013. u 15:36 - pre 125 meseci
Citat:
mrkii: Izgooglao sam da kada pas juri auto ili bicikl on ustvari "lovi" ili se igra.


Da, pre ce biti da se ti psi vozilo u pokretu shvataju kao poziv za trcanjem...

I ja cesto vozim bicikl, i mogu reci da automobile toliko i ne jure koliko bicikl, njega bukvalno ne propustaju, ali nisam primetio da ti psi hoce nekog da ujedu, vec obicno kada usporis ili stanes oni se "ohlade", kao na onom snimku gore.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

EmmaR
Srbija

Član broj: 269847
Poruke: 466



+172 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???30.12.2013. u 19:47 - pre 125 meseci
Citat:
Hotchimey: Razlog je jednostavan. Psi ne jure gumu već ono što pokreće gumu/točak. Ispod-iza-unutar točka/gume mora biti nešto živo što tera točak da se vrti. Baš kao što i životinja koja beži pred kerom podiže prašinu i grumeniće zemlje za sobom tako i toćak u pokretu/rotaciji asocira psa da "tu nešto ima za ujesti". Kad točak prestane da se vrti pas ne napada jer ga točak (kao nešto neživo) apsolutno ne zanima. Pas očekuje da se iza/ispod točka pojavi onaj živi stvor koji pokreće točak. I zato isplazi jezik i dok dahće zagleda oko točka očekujući da već jednom izadje zverka koja se pritajila iza točka.


A bas u tockovima bicikala se sakrilo nesto zivo, pogotovo u uskim gumama. Ha,ha,... nista ih poslednjih dvestotinak godina nije naucilo. Spora evolucija pasa.

Citat:
deki111: Veoma često vozim bicikl po Beogradu pa imam bliske kontakte sa kučićima.
Kad vozim uzbrdo, točkovi se sporo okreću, pedale i noge zbog prenosa brže i psi pikiraju noge u tom slučaju. Na uzbrdici nemam nikakve šanse da pobegnem, a ne pada mi na pamet da menjam smer kretanja, pa mi jedino preostaje da viknem iz sveg glasa na psa i to mi je uvek prolazilo.



Pa, eto nesto se brzo okretalo.

Uglavnom i reaguju na viku, tj. bar malo se udalje.

Da li je neko probao one ultrazvucne pistaljke za rasterivanje i gde to ima da se nabavi?
ER
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2611 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???30.12.2013. u 20:17 - pre 125 meseci

Zivim na selu i uvek me pojedini psi olaju, bilo kolima ili bajsom. Interesantno je i to da uvek potrce do jedne granice ( obicno dve kuce od njihove ) i odmah se vracaju na svoj teritorij. Tako da je zakljucak iz ove price, da ima veze sa njihovim teritorijem. Valjda iz nekog razloga misle da im je ugrozen...
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 01:17 - pre 125 meseci
Citat:
^EmmaR

A bas u tockovima bicikala se sakrilo nesto zivo, pogotovo u uskim gumama.

Mi znamo da u gumama nema ništa. Pas ne zna ni šta je guma niti zna da je guma šuplja.

Za psa guma nema nikakav značaj i pas gumu/točak ne prepoznaje kao nešto od posebnog interesa (za psa).

Pas ne zna da kretanje vozila inicira motor i zato ne laje na haubu iako motor pravi dosta buke. Baš naprotiv, od velike buke pas (i druge životinje) beže. Zato, kad bi neki poseban zvuk (infra ili ultra koje čovek ne čuje) iritirao psa pas bi bežao od vozila a ne bi jurio za tim zvukom (tako postupaju sve životinje - beže od iritirajućeg zvuka). Zvuk za kojim bi pas jurio je glasanje plena koji je na jelovniku psa ili glasanje životinje koju pas prepoznaje kao uljeza na vlastitu teritoriju. Medjutim, vozilo u pokretu ne stvara takve zvukove. Dakle zvuk nije uzrok što pas proganja gumu/točak, ali može da bude jedan od trigera koji mu skreće pažnju.

Već sam napisao da će pas pokušati da ujede biciklistu za nogu a neće ujedati gumu/točak bicikla. Tu dileme nema. Plen (biciklista) je u bekstvu i u takvim situacijma pas tačno zna šta i kako da napadne. Taktika je da se obidje plen i napadne s ledja. Pas uvek tako napada plen (osim u slučaju da je plen daleko slabiji od psa, na primer manja ptica ili slično). Pri tome se napada onaj deo tela koji je najbliži i najlakše dohvatiti a to je (kad su u pitanju biciklisti) noga bicikliste.

E sad, da se vratimo na gumu.

Baš kao što je noga pokretač živih bića i samo je noga u dodiru sa tlom tako je i guma/točak u dodiru sa tlom i pokretač vozila. To je ono što pas uočava (naravno, mi znamo da motor pokreće vozilo ali pas to ne može povezati). Kako je samo guma/točak u dodiru sa tlom i kreće se pas instiktivno očekuje da se u gumi/točku ili pored gume/točka skriva živo biće. I zato pas lajanjem pokušava da ga (toga što pokreće točak) istera na videlo.

Za psa je neshvatljivo da nije živi stvor uzrok kretanja vozila. To jednostavno prevazilazi kapacitet instiktivnog rezonovanja. Pas je često bio u situaciji (tokom hiljada generacija) da lovi plen koji se skriva iza prirodnih objekata (kamenja/zemlje/žbunja...) pa da taj plen često i pomera te objekte kao posledicu sopstvenog kretanja. A šuštanje i pomeranje koje stvara prikriven plen u žbunju koje se leluja je za psa ista matrica kao i šuštanje gume u pokretu po asfaltu.

Još ako je "proganjano vozilo" poslužilo kao zaklon nekom mačoru dok je bežao od čopora pasa (a posebno ako je mačor usput dobro oderao ledja bežeći pod najbliže parkirano vozilo i ostavio pramen dlaka) eto dodatnog razloga zašto psi jure za vozilom: "Tu je onaj mačor kog su juče jurili a sad beži noseći dve tone gvoždjurije na ledjima."

A kad se jurnjava za vozilom jednom nauči posle nije potreban nikakav razlog - samo je važno da se juri.
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 10:19 - pre 125 meseci
Citat:
hotchimney:...Stavi limeni zastor tako da pas ne može da vidi nogu bicikliste i pas će pokušavati da ujede točak. Skini limeni zastor tada se pas ponaša "normalo" i pokušava da ujede nogu bicikliste...Proturi nogu kroz poluotvorena vrata automobila u pokretu i pas će pokušati da ščepa nogu. Zatvori vrata i pas opet juri za gumom.




Sad mi je tek malo jasniji ovaj snobovski spot/pesma (i neuspešan pokušaj odbrane)...ili se zbog udobnosti upustila u rizik?


[Ovu poruku je menjao valerijan dana 31.12.2013. u 13:19 GMT+1]
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 11:33 - pre 125 meseci
Spot nema veze s temom a još manje ima veze s onim što sam ja pisao. Više je bizaran pokušaj da se bude u centru pažnje kao loš djak koji nema šta da kaže već se neinteligentno krevelji na času.
 
Odgovor na temu

valerijan
encre de chine
- ostinato +

Član broj: 248982
Poruke: 1498
..106.109.adsl.dyn.beotel.net.



+627 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 12:21 - pre 125 meseci
^ a da li bi ti rimtutituki bio povezan sa EMZ temom i tvojom porukom?
_._/._./_ _ _/_.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 14:10 - pre 125 meseci
Citat:
Više je bizaran pokušaj da se bude u centru pažnje kao loš djak koji nema šta da kaže već se neinteligentno krevelji na času.

Zato su uvek bili omiljeni u razredu,sem kod par ustogljenih strebera;).

Nego kada si toliko duboko u materiji pseceg mozga,zasto to nece da urade ostali psi,kucni ljubimci ili mesanci koji nisu u coporu.
Uvek su to psi (copor)koji imaju nekog ko ih hrani i verovatno imaju nagon da cuvaju tu teritoriju.
Nikad nece da laju na kamionsku gumu ( sve sto je veliko )ali ce kidisati na svakog cigojnera i pijanca.
Jos jedan detalj.Covek je da kazem u milion imao pojacano lucenje zlezda u nosu da ni jedan iz kruga pogona od tih kucova nije nikog dirao sem njega.
Kada bi dolazio,stavljao bi vatu u nos i sve bi bilo o.k.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 15:50 - pre 125 meseci
Praviću se da nisma primetio sarkazam u delu teksta u kome pominješ pseći mozak pa ću pokušati da odgovorim na pitanje "zasto to nece da urade ostali psi,kucni ljubimci ili mesanci koji nisu u coporu."

Tvoje pitanje sadrži odgovor: "nisu u coporu". Već sam napisao da je jurnjava za točkovima stečena. A stečena je u čoporu po sistemu "kud svi Turci tu i mali Mujo".

Kad je reč o kućnim ljubimcima oni imaju motiv manje da jure "plen". To su po pravilu redovno hranjeni kučići, razmaženi pa tako siti i nemaju potrebe da jure plen. I verovatno su (u proseku) manje agresivni od pasa koji u čoporu moraju da osvoje svoj položaj i obezbede odgovarajuće poštovanje od ostalih pasa, što se postziže stalnim dokazivanjem.

Citat:
Nikad nece da laju na kamionsku gumu

Pa to sam već napisao. Pse guma ne interesuje, nije za jelo, ne ugrožava ih itd. Ono što pse interesuje to je "kakav stvor pokreće gumu?".
 
Odgovor na temu

anon70939

Član broj: 70939
Poruke: 2823



+6883 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 16:34 - pre 125 meseci
Da nije tvoje ime Milan Cezar?
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16359



+2922 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???31.12.2013. u 19:51 - pre 125 meseci
Citat:
hotchimney:

Već sam napisao da će pas pokušati da ujede biciklistu za nogu a neće ujedati gumu/točak bicikla. Tu dileme nema. Plen (biciklista) je u bekstvu i u takvim situacijma pas tačno zna šta i kako da napadne.


Odakle ti ovo da ce pas da ujede biciklistu???

Ja ove godine predjoh 6000km biciklom, i jurili me nebrojeno puta, ali nikad ni jedan nije ni pokusao da me ujede i ako je tako mozda izgledalo...jednostavno malo jure i odustanu, ako usporis isto odustanu.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???01.01.2014. u 03:41 - pre 125 meseci
Citat:
Odakle ti ovo da ce pas da ujede biciklistu???š


http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...84/Pas-ujeo-biciklistu-za-nogu
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zasto psi trce za kolima i laju na tocak???

Strane: < .. 1 2 3

[ Pregleda: 23039 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.