Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Uvoz i distribucija vina

[es] :: Vodič za posao :: Uvoz i distribucija vina

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29039 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Uvoz i distribucija vina11.07.2007. u 22:15 - pre 203 meseci
Ima li neko ideju koje dozvole su potrebe za uvoz vina (za pravno lice naravno) i kakava je isplativost takvog posla ako se uvozi vino cija je cena reda velicine 1.7 dolara po boci. Kolika se carina placa i koliki su troskovi transporta (okvirno) iz Juzne Amerike za paletu od 256 kutija recimo (to je nekih 5000 boca) ?
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.196.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina12.07.2007. u 00:38 - pre 203 meseci
Za dozvole oko uvoza zaista ne znam, ali evo ti moje misljenje oko isplativosti tvoje price. Vina od 2 dolara po boci su dosta losa vina, i to trziste uglavnom pokrivaju veliki lanci (maxi, merkator, vero). Takva vina (kod nas idu 300-800 din) kupuju ljudi koji uglavnom biraju po nalepnici i flasi - ne samom vinu, a oni se uglavnom snabdevaju u gorenavedenim lancima. Ako nemas nacina da njima preprodajes, vec zelis da sam radis maloprodaju, mislim da to nije sjajna ideja, iako je na vinima te klase realno najveca margina profita... Osim toga 5000 boca samo za vina iz juzne amerike (argentina i cile, predpostavljam?) je prilicno mnogo za ovo trziste.
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

lukeguy
Novi Sad

Član broj: 46545
Poruke: 470
*.ikomline.net.



+8 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina12.07.2007. u 11:45 - pre 203 meseci
izvini, ali kako drugačije i biraš vino, ako ne prema nalepnici?
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-2.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina14.07.2007. u 17:24 - pre 203 meseci
Ovo i mene interesuje, oko potrebnih dozvola.

Citat:
lukeguy: izvini, ali kako drugačije i biraš vino, ako ne prema nalepnici?

Pa treba znati i procitati nalepnicu, a ne samo pogledati iz koje je zemlje.

Mislim da prvo treba napraviti predugovor sa nekim od vodecih trgovinskih lanaca, pa tek onda krenuti sa uvozom vina.
Plasman robe je vrlo bitan. A trgovinski lanci su idealni za to. Znaci prodavanje vina u par lokalnih prodavnica izbegni, mada mislim da to i nisi mislio, s'obzirom na to da pominjes kolicinu od 5000 boca.
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
194.106.187.*



+6455 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina14.07.2007. u 18:45 - pre 203 meseci
Uzmite ovo sa debelom rezervom, ali ja sam načuo priče tipa da bi svoju robu plasirao u Maxi prodavnicama, plaća se oko 50,000 evra po artiklu, moraš da im obezbediš količinu robe za sve markete tj. koliko oni kažu da im treba, i uz sve to daješ im na odloženo 3-6 meseci.. Znači ti njima pare i robu, a oni ti plate kad prodaju... Tako da ono... Iako priča nije 100% proverena, cenim da nije tako lako uleteti u kombinaciju sa tako velikim trgovinskim lancem...

A što se tiče vina i našeg zakonodavstva, postoji samo ovaj zakon o vinima:
http://www.vinarija.co.yu/pretrazivanje/pravilnik.htm

Carinske stope se mogu naći na www.fcs.yu, a iznosi akciza na alkoholna pića na www.nbs.yu ... Mada najbolje da pozoveš negog dobrog špeditera i raspitaš se direktno kod njega, oni ti mogu dati najproverenije informacije oko cele procedure....
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
89.216.225.*



+52 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina14.07.2007. u 18:54 - pre 203 meseci
Citat:
ventura: Uzmite ovo sa debelom rezervom, ali ja sam načuo priče tipa da bi svoju robu plasirao u Maxi prodavnicama, plaća se oko 50,000 evra po artiklu, moraš da im obezbediš količinu robe za sve markete tj. koliko oni kažu da im treba, i uz sve to daješ im na odloženo 3-6 meseci.. Znači ti njima pare i robu, a oni ti plate kad prodaju... Tako da ono... Iako priča nije 100% proverena, cenim da nije tako lako uleteti u kombinaciju sa tako velikim trgovinskim lancem...

I ne samo to, svako poskupljenje si dužan da im najaviš bar mesec dana unapred. Tu male firme obično nemaju šta da traže jer je količina novca koja je neophodna za poslovanje pod tim uslovima najčešće nepremostiv problem iako si na kraju ciklusa ipak na dobitku...
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina14.07.2007. u 19:50 - pre 203 meseci
Citat:
ventura: Uzmite ovo sa debelom rezervom, ali ja sam načuo priče tipa da bi svoju robu plasirao u Maxi prodavnicama, plaća se oko 50,000 evra po artiklu, moraš da im obezbediš količinu robe za sve markete tj. koliko oni kažu da im treba, i uz sve to daješ im na odloženo 3-6 meseci.. Znači ti njima pare i robu, a oni ti plate kad prodaju... Tako da ono... Iako priča nije 100% proverena, cenim da nije tako lako uleteti u kombinaciju sa tako velikim trgovinskim lancem...


Roba se svim kupcima, velikim ili malim daje na avans ili odlozeno s tim sto se na kracu valutu (recimo avans) daje veci rabat, dok nasupreot tome sto je duza valuta manji je rabat. Konkretno kod velikih sistema valute idu od 30 dana pa na gore s tim sto oni cesto umeju da kasne i po 20-30 dana. Rabat u zavisnosti od firme na tu valutu ide izmedju 10-20 posto. Sto je jaca firma odnosno bolji program ide niza valuta i nizi rabat jer Maxi odnosno drugi veliki sistemi moraju da imaju tu robu (recimo Pamper koji distribuira NELT). Sto se tice listiranja proizvoda (odnosno otvaranja sifre u nekom sistemu) placa se oko 25000 dinara po artiklu (kod MAXI-ja). Recimo imate neki sok, za svaku vrstu se posebno placa listiranje, znaci za jabuku, visnju, narandzu itd. Zato i dobavljaci najcesce listiraju artikle koji se najbolje prodaju. Sto se tice pak lagera ukoliko se radi direktna trgovina odnosno distributerska firma ima svog putnika koji obilazi njihove radnje, uzima se roba za lager za 10-14 dana.
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

lukeguy
Novi Sad

Član broj: 46545
Poruke: 470
*.ikomline.net.



+8 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina14.07.2007. u 21:29 - pre 203 meseci
mislim da si pomešao nekoliko različitih priča. cena od 25 000 eur za otvaranje šifre nekog proizvoda (kad smo kod toga, zapravo bilo koja cena za ovu "uslugu") mi deluje potpuno nerealno. kad se već spominje Maxi, oni kao i bilo koji veliki lanac imaju centralizovano upravljanje bazom artikala, tako da se artikal "otvara" na jednom (ili možda par) mestu. inače bi imali posao unosa novog artikla u par hiljada kasa što je em nezahvalno, em se ne može kontrolisati. manje prodavnice imaju manje kasa, ali u svakom slučaju mi deluje nerealno da meni neko plaća da unesem njegov proizvod u svoju kasu.

rabati, rokovi i iznosi bar teorijski tako funkcionišu, ali u praksi to zavisi pre svega od politike same firme, pa onda od činjenice da jako malo računa bude zaista plaćeno na vreme, pa inflacija, pa status koji klijent ima, ukupan obim poslovanja itd.

a što se tiče velikih lanaca iz prve ruke znam da recimo taj Maxi ne plaća na manje od 90 dana i to uglavnom bude na "dođem ti", tj. plaćaju tek kad se roba proda, a možda i koji mesec posle toga. tako da celo tzv. "odloženo plaćanje" ne ide na leđa ni Maxija, ni Rodića, ni bilo koga, već samih proizvođača. ne traže da imaš robu za sve njihove prodavnice, već se uglavnom roba probno prodaje na nekoj određenoj teritoriji, pa se onda eventualno distribuira dalje na potencijalno interesantnim tržištima.

izuzetno su arogantni kao kupci, no drže dobar deo tržišta i često su proizvođači u situaciji da ni ne mogu drugačije da plasiraju robu nego preko marketa, pa otuda i cela ova priča.
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina14.07.2007. u 21:40 - pre 203 meseci
Mozda da ponovo procitas post i da vidis da sam napisao 25000 dinara, i to je upravo tacna suma jer radim u distributerskoj kuci koja radi vrlo aktraktivan i poznat progam tako da sam dosta upucen, a inace saradjujem kao predstavnik firme i sa MAXI-jem tako da vrlo dobro znam kakva je situacia kod njih po pitanju dobavljaca. Sto se tice placanja, to sam vec napomenuo, sve zavisi od ugovaranja izmedju distributera i predstavnika MAXI-ja odnosno kakve uslove dogovore, a to obicno biva za poznate i jake distributerske kuce 30-45 dana valuta, a za one manje interesantne od 60 dana pa na gore. Naravno placanje uvek kasni, bez obzira da li se roba prodaje ili ne. A inace vecina veleprodaja u Srbiji u zadnjih 15 godina je izrasla na teret dobavljaca, znaci uzme se roba, i na valutu koja je 45-60 dana kasni se jos tridesetak dana. Znam par veleprodaja i njihove vlasnike koji su od nicega napravili milione evra. Ko je iole malo upucen u celu problematiku zna o cemu pricam.
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

boccio
Boris Krstović
Spoonlabs.com
nbgd

Član broj: 7594
Poruke: 2458
89.216.196.*

Sajt: bocc.io


+771 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina15.07.2007. u 00:08 - pre 203 meseci
Citat:
lukeguy: izvini, ali kako drugačije i biraš vino, ako ne prema nalepnici?

Nisi me razumeo - po izgledu nalepnice. Kvalitetna vina cesto imaju dosta jadne nalepnice, jer proizvodjaci znaju da ljudi koji ih kupuju ne obracaju ni najmanje paznju na to. Dok ova za "siru narodnu masu", odnosno negde do 10-tak evra, moraju izgledati prepoznatljivo i atraktivno, jer ljudi vole da kupe ponovo vino koje im se dopalo.

Odlican primer toga ti je jako los proboj francuskih vina na van-evropsko trziste - ko normalan ce da zapamti da je pio Châteaux de Pressac Saint-Émilion Grand Cru. A i jos manje ima pojma sta je to pio? Koje je to ustvari vino, koja je to vinarija, regija... Mozda negde sitnim slovima pise da je u pitanju Bordeaux... A i to je pitanje :) Zato su se braca Australijanci lepo dosetili pa imaju vina Yellow Tail, Jacob's Creek i slicno, sa karakteristicnim oznakama na nalepnici - kengur, etc. Lako se pamti :) Znas da si pio Merlot od onog zutog kengura... Koga zanima kako francuzi label-uju svoj Bordo...

@jesus alejandro: posto vidim da si prilicno upoznat sa tematikom, ne kapiram sta nas onda zapravo pitas? :)
Jeff, one day you’ll understand that it’s harder to be kind than clever.
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina15.07.2007. u 08:19 - pre 203 meseci
Mene interesuje konkretno problem uvoza, troskova transporta, potrebnih dozvola. Sto se tice distribucije to mi nije problem, tu sam dosta upucen i stvorio dosta kontakta preko kojih bih mogao da distribuiram robu. Inace me za pocetak ne interesuje distribucija kroz velike sisteme zbog nedostatka novca za listiranje proizvoda, vec bas kroz TT kupce (odnosno traditional trading ili mali kupci). Otprilike racunam da bih mogao plasiram robu u 200-300 maloprodajnih objekata sto nije zanemarljiv broj. E sad pitanje je koliko je ova roba interesantna za njih, ali iz iskustva znam da se svaka roba prodaje koja se izlozi.
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina15.07.2007. u 13:01 - pre 203 meseci
U principu razmisljam i o drugoj robi, kao sto je recimo tunjevina (mada tu ima mnogo razlicitih dobavljaca i tu je prilicno prilicno zasiceno) ili anans i vocna salata u konzervi. To je roba sa dugim rokovima (3-4 godine) i ne dolazite u situaciju da kupci ne uzimaju robu zbog kratkih rokova niti da rizikujete otpis robe. Ima dosta proizvodjaca u Kini cija je roba dosta jeftina samo treba naptaviti pravi izbor.
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

konfuzija
Beograd

Član broj: 151719
Poruke: 7
77.46.235.*



Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina17.07.2007. u 15:25 - pre 203 meseci
Pa probacu da ti odgovorim na pitanje koliko to budem mogao i nadam se da ce ti to koliko-toliko biti od pomoci.
Vidim da imas isti problem koji sam imao i ja na pocetku posla. Kao prvo ne bih ti preporucio da odmah uvezes celu kolicinu vec par kutija kao uzorak.
Razlog zbog kojeg je to najbolje uraditi je videti dali ce to navodno vino proci analizu neke eminentne laboratorije.Zasto je to vazno-pa iz razloga da li ta roba podleze pod nase zakone o zastiti zdravlja i zastiti potrosaca, i da li se to isto sme naci u prometu.
2.Kako ga oceni "strucnjak" iz neke od nasih laboratorija tako mora stajati na uvoznoj deklaraciji koju ce i nositi gore spomenuti proizvod.
Nije ti u interesu da uvezes nesto sto nece moci da se kod nas prodaje a daleko od toga da ti je isplativo da nesto uvezes iz Brazila i to isto predje pola sveta i na kraju to isto ne moze da dobije uvoznu deklaraciju.
3.Roba koja dolazi na carinjenje MORA imati deklaraciju na vidljivom mestu i ista mora da sadrzi osnovne podatke o proizvodu.Roba se moze uvesti i bez deklaracije ali onda se mora uskladistiti u carinski magacin i tamo propisno izdeklarisati, sto veoma mnogo dize cenu proizvoda zbog cena usluga te vrste kod nas.
4.Nakon uzimanja uzoraka od strane sanitarnog i dobijanja zelenog svetla od trzisnog inspektora roba se carini.
Roba MORA biti u magacinu sve do dana dok ne dobijes rezultate laboratorije o ispravnosti uzorka i za to vreme ni jedna jedina flasa ne sme nedostajati a kamoli prodati.
5.Ako ne dobijes potvrdan odgovor od laboratorije vino mozes sam da popijes ili da ga prospes u Dunav sto ti nebi preporucio zbog ekoloske policije.
6.Cena prevoza. Mnogo ce te to kostati. Brodski prevoz se placa na kolicinu kontejnera a ne na kolicinu robe.Prevoz jednog kontejnera od 20 stopa ce te na toj relaciji kostati oko 3000$ ali za tacnu informaciju o tome najbolje je da pitas nekog od brodarskih agenata. Mene konkretno cena prevoza iz Egipta kosta oko 150$ po komadu.
7.U tvom slucaju najbolje bi bilo da pogodis cenu robe sa proizvodjacem na paritetu FCO tvoj magacin, iz razloga sto je mala kolicina robe a cena prevoza je ista na pun i prazan kontejner. Ako je roba pogodjena na paritetu FCO magacin proizvodjaca u Brazilu koji uz to moze biti u sred Amazonije onda moras da uzmes u obzir i cenu prevoza do luke,utovar,istovar najverovatnije u Kopru,cenu zeleznice i ... , dolazis do prave cene kostanja proizvoda pre carinjenja i placanja PDV-a. Po nekom mom proracunu cena prevoza i svih dadzbina dici ce cenu za jos 1,5$-2$ minimum sto ti onda cenu proizvoda stavlja u rang srednje skupih vina kod nas i to daleko iznad cene Tikveskih vina i njima slicnih.

I da, zaboravih da spomenem i gospodina agenta...To je jedan fini cika,koji kosta vraga i po, a njegov posao je da proveri da li je to sto si ti platio i utovareno u taj isti kontejner. A uz to taj fini cika radi za neku jaku agenciju poput Sheppensa,Bartha i njima slicnim.
----Moj licni savet ti je da pogledas da li to isto vino ima neko u Evropi ( ako je toliko kvalitetno i jeftino neko ga je valjda i uvezao) i kupis od njega, mnogo je isplativije i prostije a glava te ne boli. I kako kazu nasi stari uvoznici-"Dok nepuknes prvih 50000evra nisi nista uradio"...........SRETNO
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina17.07.2007. u 17:58 - pre 203 meseci
Citat:
konfuzija: I kako kazu nasi stari uvoznici-"Dok nepuknes prvih 50000evra nisi nista uradio"...........SRETNO


Meni je cilj da ih prvo zaradim. Inace hvala u svakom slucaju na iscrpnom odgovoru.
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

konfuzija
Beograd

Član broj: 151719
Poruke: 7
77.46.235.*



Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina17.07.2007. u 19:03 - pre 203 meseci
Nisam hteo da te obeshrabrim mojim odgovorom ali nazalost postupak je takav kakav jeste, mada neke stvari je moguce i izbeci uz mnogo jake "veze" i mnogo para u tudje dzepove.
Moje licno misljenje je da bi trebao poceti sa nekim manjim uvozom iz zemalja u okruzenju, manja zarada ali veci obrt.Nisam ti napomenuo da bi za doticnu robu cekao nekih mesec dana u najboljem slucaju od datuma utovara do datuma isporuke.

 
Odgovor na temu

konfuzija
Beograd

Član broj: 151719
Poruke: 7
77.46.235.*



Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina17.07.2007. u 19:32 - pre 203 meseci
U jednom od post-ova si napomenuo da radis za distributersku kucu.Posto ja uveliko trazim nekog distributera za moju robu mogli bi i da ostvarimo poslovnu saradnju.
 
Odgovor na temu

jesus alejandro
jesus alejandro

Član broj: 11084
Poruke: 310



+9 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina17.07.2007. u 20:18 - pre 203 meseci
Sumnjam da su ljudi zainteresovani posto rade ozbiljne i jake programe u domenu prehrane (znaci poznate svetske brendove) i vec su se opekli sa posrednicima, odnosno distribucijom robe koju drugi uvoze (razradjuju tudji program, cesto nema robe na lageru, mala zarada i jos gomila problema). Mada mozes da mi pustis PM koji je program u pitanju pa da kontaktiram ljude i vidim sta moze da se uradi.
Prvo hopni pa reci skoč.
 
Odgovor na temu

konfuzija
Beograd

Član broj: 151719
Poruke: 7
77.46.235.*



Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina17.07.2007. u 21:17 - pre 203 meseci
Posto sam nov na ovom sajtu gde postoje odredjena ogranicenja za nove korisnike zamolio bih te da mi u PM napises tvoj email da bih ti odgovorio.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Stefano

Član broj: 13287
Poruke: 1797
*.adsl-1.sezampro.yu.



+5 Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina18.07.2007. u 22:13 - pre 203 meseci
konfuzija, reci mi oko uvoza vina iz Italije, Francuske ili Spanije... kako ti se to cini? Znaci mislim na vina za mase, da se ide na ekonomiju obima... kakvi su tu troskovi, da li je to manje rizicno u odnosu na ulaganje u uvoz robe sa drugog kraja sveta...
 
Odgovor na temu

konfuzija
Beograd

Član broj: 151719
Poruke: 7
77.46.236.*



Profil

icon Re: Uvoz i distribucija vina20.07.2007. u 14:50 - pre 203 meseci
Moj odgovor je DA i to iz par razloga a evo i zbog cega:
1. Kvalitet.Nas zakon o kvalitetu proizvoda je u 99% prekopiran taj isti zakon neke drzave u susedstvu koja je po logici stvari i clanica EU tako da nema bojazni da neki proizvod ne prodje nasu kontrolu i da neispunjava nase uslove o kvalitetu.Sto znaci da je MANJI rizik ili ga uopste i nema, uvoziti robu tj. prehranbene proizvode iz Spanije, Francuske, Italije... nego iz Kine, Malezije, Vijetnama i tome sl.
S'druge strane niko vam ne garantuje da nesto sto je u Kini u slobodnoj prodaji, moci da se prodaje i kod nas! Ruku na srce, moze, ali uz podmicivanje svih u lancu kontrole ali nedaj boze da se nekom potrosacu nesto desi, onda ode glava.
2. Zemlja porekla. Ta stavka igra veliku ulogu u prodji neke robe kod nas. Potrosaci vise imaju poverenja ako na etiketi stoji ime neke drzave koja uliva poverenje u kvalitet istoga neko neke tamo daleko istocne. Pa samo se prisetite na kakve barijere je nailazila Rumunska Dacia na nasem trzistu i sve ce vam biti mnogo jasnije a daleko su od nas 100m.
Konkretno,kod nas je Kina poznata po komunizmu, losoj garderobi i ostalim stvarcicama za koje i sami znamo kakvog su kvaliteta ali nije poznata kao proizvodjac vina.
Ali zato jesu Francuzi,Italijani,Spanci pa neka je i ono najgore ali uvek ce imati prodju kod nas.
3. Cena kostanja. Uzmimo za primer da flasa vina od 0,75l kod proizvodjaca u Italiji kosta 1$.U jedan sleper staje otp. 19.000 boca sto je 19.000,00$.Cena transporta iz Italije sleperom kod nasih prevoznika je oko 1300$-1900$.

Italija 19.000$ + 1300,00$= 20.300,00$ /19.000 kom.=1.06$ + carina+PDV+analiza+spedicija
Kina 19.000$ + brodski prevoz(3000$)+luka istovar+prevoz kamionom+carina+PDV+analiza+spedicija

-nadam se da vam je koliko-toliko jasna kalkulacija.
Tako dolazimo do racunice da je finalna cena proizvoda iz Evrope jeftiniji od proizvoda iz Kine,Brazila i sl.
I na kraju jos 1 stvar. Vecina prodavaca iz dalekih nam zemalja traze kes tj. uplatite iznos od par hiljada dolara na racun br. xxx-xxxxx-xxxx-xx kod "XXL Internacional Bank of Hong Kong" ili nam ih dajte na ruke,pa ce mo vam pustiti robu u suprotnom nema nista....Pa stani bre malo brate zuti, ko je bre ovde veverica!?-ti njemu pare, on tebi TRIJADE za vrat, kilo susija u kesu,nogu u bulju i mars za Srbiju!!!!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Uvoz i distribucija vina

Strane: 1 2

[ Pregleda: 29039 | Odgovora: 28 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.