Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Teslin transformator!!!

[es] :: Fizika :: Teslin transformator!!!

[ Pregleda: 3207 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nedim99
Nedim Kliker

Član broj: 110141
Poruke: 11
89.146.185.*



Profil

icon Teslin transformator!!!31.07.2007. u 23:53 - pre 203 meseci
Poceo sam praviti teslin transformator. Trebaju mi neki odgovori. Sekundar mi zadaje najvise problema. Motam ga rucno na pvc cijevi 37cm duzine, 0.1 mm bakarna zica. Negdje na pola puta mi je pukla zica. Da li moram iz pocetka motat ili mogu naletovat, pa nastavit? Zatim, ako mi se desilo negdje da mi je preskocila zica preko zice, jel mi to velik preoblem.
Jel ikako moguce da se sekundar ne mota rucno?
Mozel mi iko rec koliko su opasne munje koje se proizvode, jer na par snimaka sam vidio ljude koji uredno stoje pored upaljenog transformatora (puno munja :)).
Izvinjavam se sto otvaram temu koja je bila 10 puta, al fakat nisam mogao naci ovakve odgovore.
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: Teslin transformator!!!02.08.2007. u 07:20 - pre 203 meseci
Nisam nikad pravio Tesla coils ali sam pravio continous-drive 1-15MHz RF rezonatore amplitude od preko 500V.

Preklapanje zica sekundara dovesce do povecanja parazitne kapacitivnosti na sekundaru sto ce pak da smanji efektivnu induktivnost tj. broj namotaja sekundara. Pri tome, kapacitivnost raste inverzno proporcionalno rastojanju izmedju zica i proporcionalno naponu izmedju zica koji se ostvaruje kada sekundar provodi struju. Sa ovim efektima sam dosta dobro upoznat posto je efekat kapacitivnosti mnogo gori na visim frekvencijama.

Sto se popravke zice sekundara tice, plasim se da ostre ivice kalajnog spoja mogu da postanu izvor varnica. Duze varnicenje sa te lokacije osim sto trosi energiju moglo bi opet prekine zicu. Sa druge strane, varnicenje ima tendenciju da ispolira povrsine i ukloni ostre uglove...

Sto se bezbednosti tice, struje frekvencija preko 100kHz slabo uticu na generaciju ili provodjenje nervnih impulsa. Stoga, efekat dodira sa kozom je skoro iskljucivo termalni. Nazalost, plazma kao i provodni put kroz kozu koji prati high-voltage RF mogu da budu *veoma* dobro lokalizovani. Termicke opekotine nastale od strane ovako malog ali jakog izvora mogu da budu veoma duboke i bolne i da sporo zarastaju. Iz istog razloga, *najgora* stvar koju mozes da uradis sa RF HV izvorima je da polako primices prst bojeci se da te ne opece. Na ovaj nacin garantujes da ce praznjenje da se obavi kroz veoma malu povrsinu na kozi sto pak maksimizuje dubinu i ozbiljnost nastale opekotine. Drugim recima, ako probas, uhvati *citavom* sakom!

Marko







 
Odgovor na temu

nedim99
Nedim Kliker

Član broj: 110141
Poruke: 11
89.146.161.*



Profil

icon Re: Teslin transformator!!!02.08.2007. u 15:59 - pre 203 meseci
Sto se sekundara tice, nisam siguran jel doslo do preklapanja zica, znaci kad se gleda, sve je super, al nakon nekoliko sati motanja, izgubim osjecaj i nisam siguran jesam li preklopio, a kako je sitna zica tesko se i moze naknadno uocit..

Prijatelj mi je jucer preporucio kako da naletujem zice. Posto je 0.1 mm debljine, rekao mi je da izolaciju skinem lemilom i "acisalom" (tableta), i stvarno se moze super skinuti lak, nanijeti sloj kalaja i fino zaletovat, i zatim malo pospricat lakom za kosu (kao izolacija). I jos mi je rekao da citav sekundar predjem istim lakom kad zavrsim sa motanjem.
Hvala ti na informacijama.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Teslin transformator!!!

[ Pregleda: 3207 | Odgovora: 2 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.