Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Avioni i njihova tehnika

[es] :: Elektronika :: Avioni i njihova tehnika

[ Pregleda: 4348 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Avioni i njihova tehnika04.08.2007. u 13:31 - pre 202 meseci
Postovani , otvaram ovu temu jer imamo hronican nedostatak informacija na temu avionske tehnike na srpskom i hrvatskom govornom podrucju .
Radim diplomski na temu : Avionska instalacija i elektricna oprema aviona .
Ja cu postaviti neke linkove za one koje zanima ova tema pa neka probaju da nadju sta im treba .

Problem je u tome sto na ni jednom od ovih sajtova nema sema aviona (ili ja ne mogu da nadjem) .
A kad kazem sema , mislim sema a ne neki blok dijagrami koji u sebi sadrze deset tehnickih uredjaja .

Za sve informacija u napred hvala .

www.geae.com
www.b727.co.uk
www.prestolite.com
www.chiefaircraft.com
www.aviosluzba.co.yu
www.hs-powersystems.com

ovaj poslednji ima mnogo sema , opisa generatora , regulatora napona i ostalog ali trazi registraciju koju sam uradio ali i dalje ne mogu da pristupim . Ako neko provali kako do opisa elemenata neka pise post .

Moj e-mail je [email protected]
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika04.08.2007. u 18:52 - pre 202 meseci
Avion se jos uvijek smatra strateskim proizvodom i ne treba te cuditi sto takve stvari neces naci na netu. Osim toga kome bi takva shema mogla koristiti osim teroristima. Vec i same blok sheme bi bile prevelika hrpa papira osim ako uzmes neki sportski jednosjed.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
87.250.111.*



+40 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika04.08.2007. u 20:17 - pre 202 meseci
Svojevremeno sam u fabrici McDonell Douglas u Long Beach-u gledao jednog sa kovrdžavom kosom kako u toku montaže DC10 nešto petlja oko snopa kablova u "trbuhu" aviona. Vjerovatno mi se učinilo, ali imao sam utisak da je taj snop debeo čitav metar, nisam siguran. Ali sam siguran da mi je nakon toga malo nedostajalo da se kući vratim pješke ;-)
Uvjeren sam da traženje šeme aviona predstavlja čist gubitak vremena.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika05.08.2007. u 09:16 - pre 202 meseci
Poznato mi je to da su avioni strateski proizvodi ali postoji puno aviona koji su pproizvedeni u serijama od nekoliko desetina hiljada komada . Primera radi Boein 727 je od 1970 do dana proiyveden u 5500 primeraka a ima tri generacije .Elementi aviona kao sto su generator , motori i sl uopste nisu neka tajna a u isto vreme jesu .
Na mnogim sajtovima je moguce dobiti seme ali se placaju . A kako da im platim kad nemam karticu za placanje preko interneta?
I kad ne znam sta placam .
Na kraju krajeva nije ni bitno da li ce ko da odgovori na ovom postu sa pravim odgovorima ja cu opet staviti neke linkove . Neka imaju , mozda nekom zatreba .
 
Odgovor na temu

Odin D.
Mlađi referent za automatizaciju
samoupravljanja

Član broj: 37292
Poruke: 2549



+8370 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika05.08.2007. u 11:36 - pre 202 meseci
Ja nemam da ti dam neke korisne linkove, ali mozda mogu par korisnih sugestija.
Ako razmisljas o elektricnim instalacijama putnickih aviona poput Boeinga tu ne bi ni za par godina stigao da samo pregledas elektricne seme, a kamoli da ih proucis. I tih blok sema ima toliko da ces se tesko snaci i u tome. Ja sam samo jednom imao priliku da vidim nesto od automatike, odnosno jedan detalj sistema upravljanja na lovackom avionu i tu je bilo materijala za 20 doktorata, a ti zelis kompletnu instalaciju do detalja za diplomski rad. Mozda bi trebao da provjeris da li se se dobro sporazumio sa svojim mentorom, a ako jesi, onda da provjeris da nije neki drugi nesporazum u pitanju. U svakom slucaju, meni to izgleda previse za diplomski rad, jer se radi bukvalno o svakoj oblasti elektrike - i energetici, i elektronici i automatici i telekomunikacijama i svemu drugom i ne znam kako bi se jedan covjek sa svim tim nosio.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika05.08.2007. u 15:34 - pre 202 meseci
Ja sam svojevremeno kao vojnik imao priliku raditi u jednom remontnom zavodu koji se bavio odrzavanjem aviona, pa ti mogu reci da i pored svega toga nikad nisam vidio cjelokupnu elektricnu shemu elektricne instalacije. Sve je to napravljeno modularno, postoje magistrale kroz koje su provuceni snopovi zasebnih kablova a svaki od njih ima bar po pedesetak vodova. Ta instalacija je podijeljena kao zasebna cijelina neke specijalisticke opreme kao npr. sistem upravljanja, sistem dojave i automatsko gasenje pozara, sistem autopilota, automatsko navodjenje, radar, sistem radio veze, instrumentacija itd. Znaci ne postoji generalna shema avionske instalacije i to nikad neces naci. To sto kazes da se neki avion proizvodio desetinama godina, i pored svega toga tesko da se ikad napravila serija vise od 10 komada a da nije doslo do promjene. Danas je tesko naci kompletnu shemu nekog novijeg automobila a da ne govorimo o avionu. Ako bas moras pokusaj pronaci shemu neke male spotrske Cesne ili sl. Osim toga ne znam pred kim bi ti takav diplomski rad mogao i braniti kad nitko od tih profesora vjerovatno ni sam nije vidio cjelokupnu shemu elektricne instalacije nekog ozbiljnog aviona. Pozdrav.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika06.08.2007. u 11:13 - pre 202 meseci
Ispravno kazu Odin i Elti da je to jako komplikovano . I tacno je da nema sansi da ja to obradim kvalitetno . I tacno je da moja komisija nema pojma o avionkoj tehnici jer dosad nije niko branio diplomski na tu temu . Ali mi oni i dalje traze ozbiljniji pristup a ja kad sam se uhvatio u kolo ima da ga igram do kraja .

I to sto nema ovakvih sema (a mora da negde imaju , makar jednopolne ) su razlog vise da intenzivno trazim .

Nisam jos bio kod Rols Rojsa i oni prave komplet sisteme generator motor . Nalazio sam neke izvestaje Evropske komisije o incidentnim situacijama
pa je tamo imao opis elemenata u kvaru ali ima mnogo da se prevodi (50 tak strana)
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika06.08.2007. u 12:23 - pre 202 meseci
Kod ove avonske tehnike me najvise odusevila "crna kutija" koja u stvarnosti naravno nije crna vec izrazito fluoroscentno narancaste boje da ju je kod pretrage sto lakse naci, inace je okrugla kao fudbalska lopta. Unitra se nalazi specijalni registrator kao mali magnetofon koji zapisuje sve podatke sa instrumenata kao i razgovor pilota, a sto je najinteresantnije zapis se vrsi na jednu specijalnu metalnu nit (kao tanka zica) tako da nema sanse da izgori ili da se bilo sto desi sa njom. U servisnoj radionici se ta dva mala koluta sa tom zicom stave na simulator koji prikazuje kompletan rad vitalnih instrumenata i naravno preslusava se razgovor pilota. Eto mozda ti i ovo malo pomogne oko razumijevanja nekih avionskih uredjaja. Nravno veoma je zanimljiv i rad auto pilota, automatskog navodjenja kod slijetanja, sistem za mjerenje brzine i visine, doduse sad se za tu namjenu sve vise koristi GPS pa je stvar nesto jednostavnija nego prije. Ipak spremi ti njima dobru pricu i ne dozvoli da te zbunjuju pitanjima jer ces ti znati vise o tome nego oni svi zajedno. Sretno!!
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

paga
Marko Mladenovic
inženjer održavanja
Gornji Milanovac

Član broj: 28691
Poruke: 791
*.beogrid.net.

Sajt: www.linkedin.com/pub/mark..


+9 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika06.08.2007. u 17:31 - pre 202 meseci
Hvala Ivica . Ovu tvoju pricicu cu da pomenem u izlaganju . Nego , ako neko zna Sinisu iz Rijeke , Pule odakle bi , muva se po madZone , neka mu javi da navrati na ovaj post . On puno zna o avionima . Evo i novih adresa:

www.lamartech.com - starteri
www.plane-power.com -alternatori
www.chiefaircraft.com - mnogo opreme
www.leeceneville.com - starteri (anlaseri) i alternatori
www.737systems.com - Boeingu 737
www.b737.org.uk - o Boeingu 737
www.tpub.com - tehnicka enciklopedija

javljajte se ljudi , dajte predloge .
pozzZZ
 
Odgovor na temu

risp73

Član broj: 10771
Poruke: 1182
87.250.111.*



+40 Profil

icon Re: Avioni i njihova tehnika07.08.2007. u 07:02 - pre 202 meseci
Citat:
ELTI: Unitra se nalazi specijalni registrator kao mali magnetofon koji zapisuje sve podatke sa instrumenata kao i razgovor pilota

Zar ne postoje dvije "crne kutije", flight recorder i voice recorder?
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Avioni i njihova tehnika

[ Pregleda: 4348 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.