Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 306

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 306

Strane: 1 2

[ Pregleda: 34839 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30614.08.2007. u 15:54 - pre 202 meseci
Problem u preostatu, prosli je prestao da radi pa sam kupio novi, i sad umesto da menjam broj po broj ja pametan sam skinuo sve zice odjednom i kad je doslo da ih ponovo povezem naravno nije radilo kako treba. Posle par kombinacija najbolje sto sam uspeo je da otvori elektro ventil ali ne daje siglnal za zatvaranje pa kad voda dodje do nekog nivoa u isto vreme ubacuje i izbacuje vodu a u preostatu se samo cuje klikanje. Sad sam sve to raskacio posto tako ne moze i treba mi pomoc da to ponovo sastavim.
Stari preostat je bio crveni MetalFlex sa sledecim oznakama kontakata 11,12,13,21,22,23 i ima jedan uzdignutiji kontakt u odnosu na ostale koji izgleda nema oznaku dok novi preostat ima iste ove oznake kontakata samo nema taj uzidgnuti kontakt.Zice koje dolaze do njega su sledece:

- 1 narandzasta koja vodi do programatora na program sa zicom (bele boje) koja ide do el.motora na pozadini programatora.

-2 crne zice sa 2 odvojena kontakta koje su izmedju sebe spojene jos jednom zicom, jedna crna vodi na bravicu , a druga na programator gde ide na program sa zicom (plave boje) koja ide na el.motor iza programatora.

-2 belo-zelene zice direktno spojene u jednom kontaktu (buksni) jedna ide na programator gde je na programu sa zicom koja ide na elektro-ventile za vodu , druga ide dole na pumpu za vodu ( nisam siguran za ovo za pumpu ne mogu dobro da vidim)

- crno-bela zica rucno spojena na isti kontakt sa crno-crvenom zicom ( rad nekog majstora od ranije) obe idu na isti program na programatoru ,gde jos ima i jedna bela zica koja vodi do programa gde je jedna od gore navedenih crnih zica i plava zica od el.motora programatora.

Kad ovde napisem program mislim na zice koje idu na isti krug na programatoru, i jos da na pomenem da su narandzasta i crne zice deblje od ostalih, promera su kao glavne naponske zice iz kabla.
Evo objasnio sam detaljnije sto mogu, treba mi nekako povezati sve te zice sa ovim brojevima na preostatu.
Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30614.08.2007. u 19:34 - pre 202 meseci
Da bih vam tacno rekao kako idu kontakti preostata na toj masini morate da mi kazete koji programator ima ta masina.

Citat:
nebojsa986
Stari preostat je bio crveni MetalFlex sa sledecim oznakama kontakata 11,12,13,21,22,23 i ima jedan uzdignutiji kontakt u odnosu na ostale koji izgleda nema oznaku dok novi preostat ima iste ove oznake kontakata samo nema taj uzidgnuti kontakt.

I da ste povezali broj na broj sa starog presostata, masina gorenje opet ne bi radila. Ili je majstor pre vas to znao, sto znaci da je bio strucnjak ili ta masina nikada dobro nije ni radila. Naime taj stari crveni MetalFlex pesostat ima sasvim suprotan raspored kontakta sto mozete proveriti ommetrom i videti da je na starom Metalflexu odmah ukljucen kontakt 21-23 a ne 11-13 kao kod original presostata za Gorenje masinu. Inace i nivoi visine vode kod ova dva presostata nisu isti tako da je masina primala previse ili premalo vode.

Zamena ide ovako:

MetalFlex presostat kontakti =Kontakti na gorenje presostu
21=11, 22=12, 23=13, 11=21, 12=22, 13=23.

Taj uzdignutiji kontakt je kontakt 24 koji ide na pumpu i sluzi kada masina primi previse vode da ukljuci pumpu za izbacivanje vode.

rgdrajko
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30614.08.2007. u 21:14 - pre 202 meseci
E ovako programator je :

Gorenje licence
Crouzet 1300
353223

Ves mashina je : PS 306 B

Uspeo sam jos da saznam da je uobicajeni raspored zica za Gorenje masinu ovaj :
13 - narandzasta (deblja ide na motor)
11,21 - crne, spojene zice sa bravice
12 - crno-bela zica (el.ventil - motor) zavisi kako je programator podesen
22 - crveno-crna (el. ventil)
23 - roze kontakt 26 na programatoru

Sad ja kad sam kupovao ovaj presostat spomenuo sam stari Metalflex , pa ako vi kazete da taj ima drugacije nivoe vode , da li da vratim ovaj koji sad imam (neki sivi bez imena proizvodjaca) i zamenim za neki drugi. Takodje ovaj sad ima utisnuto na sebi broj 24, ali nema kontakta za buksnu , samo neki kao vrshci pored broja, pa da li mi je ovaj kontakt bitan i da li se koristi.
Taj majstor je zalepio crno-belu i crno-crvenu zicu jednu za drugu pa da li da ovo razdvojim ili da ostavim ovako posto je sad drugi presostat a i ova gore roze zica sto se spominje kod mene ne postoji ,vec imaju dve belo-zelene zice fabricki povezane na istoj buksni.
Ja sam probao raznorazne kombinacije povezivanja i jedina dva rezultata su ili da puni dok ne dodje do zadatog limita pa onda odmah pocne da izbacuje i tako puni i izbacuje svake 2 sekunde ili da pocne da puni i uopste ne prestaje, uglavnom ni u jednom slucaju ne prebacuje na slececi broj.
Takodje ja sam menjao i el. ventil ranije, pa me zanima da li je bitno da se na istom el. ventilu tacno povezu zice kao ranije ili moze da se i obrnu posto nisam bio pazio na ovo, mada cisto sumnjam da je ovo posto je posle toga radila dosta vremena bez problema.

[Ovu poruku je menjao nebojsa986 dana 14.08.2007. u 23:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30616.08.2007. u 01:33 - pre 202 meseci
Pazi. Nikako nisi smeo da stavis kontakt presostata na kontakt 26 programatora koji ide na motor programatora, masina tada totalno zabrlja. Evo dole sam ti sve napisao kako po semi ide.

Ventil koristi naizmenicnu struju i sasvim je svejedno kako ces da stavis te dve zice na njega.


Evo ovako, pronasao sam semu za vasu masinu ali ja imam semu gorenje PS 306BM sa programatorom PG 1300(to je isto).
Na toj semi se vidi da se kao dvostruki presostat koristi original MEtalFLex presostat gde narandzasta deblja zica ide u kolo grejaca(ona uvek ide u kolo grejaca, jer je on najveci potrosac) i to na kontakt 23 na MetalFlex presostatu. Kod gorenje preostata ta zica ide na 13 kontakt presostata.

Ovako idu kontakti kada stavljas presostat gorenje:

Kontakt 28 sa programatora(debela narandzasta) deblja zica ide na kontakt 13 preostata

Sa bravice vrata i kontakta 25 sa programatora ide zica koja se racva u dve zice na 11 i 21 presostata

Sa kontakta 14 programatora ide zica na kontakt 12 preostata

Sa kontakta 16 programatora ide zica na kontakt 22 presostata

Na kontakt 23 presostata ne ide nikakva zica.

Sa pumpe i kontakta 6 programatora ide zica na kontakt 24 programatora(ovaj kontakt nemoj da stavljas na presostat vec ga izoluj posto ga nemas na novom presostatu)




Ovako idu original kontakti po semi sa presostatom MetalFlex

Kontakt 28 sa programatora(debela narandzasta) deblja zica ide na kontakt 23 preostata

Sa bravice vrata i kontakta 25 sa programatora ide zica koja se racva u dve zice na 11 i 21 presostata

Sa kontakta 14 programatora ide zica na kontakt 22 preostata

Sa pumpe i kontakta 6 programatora ide zica na kontakt 24 programatora

Sa kontakta 16 programatora ide zica na kontakt 12 presostata


Na kontakt 13 presostata ne ide nikakva zica.





[Ovu poruku je menjao rgdrajko dana 16.08.2007. u 02:54 GMT+1]
rgdrajko
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30617.08.2007. u 11:52 - pre 202 meseci
Evo povezao sam, prvo sam otisao da uzmem presostat sa kontaktom 24, pa sam povezao po toj originalnoj shemi za metalflex presostat, malo me opet zezalo dok mi majstor nije rekao da u mashini ne sme da bude uospste vode dok ga montiram jer tad valjda se ocitava pogresan nivo vode, uglavnom sad je namesteno radi, hvala vam mnogo na pomoci.
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30617.08.2007. u 13:39 - pre 202 meseci
Evo vec odmah sledeceg problema, mashina uopste ne okrece bubanj, nije do motora niti do lezaja jer kad prebacim na centrifugu onda radi bez problema. Sta prvo da pregledam sad , do cega moze ovo biti ?
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30617.08.2007. u 21:30 - pre 202 meseci
Da bi pocelo okretanje bubnja masina mora da primi vodu i kontakt(pricam za metalflex presostat po originalnoj semi) mora da se prebaci iz polozaja 21-22 u polozaj 21-23.

Znaci kada masina primi vodu, iskljuci masinu i ommetrom izmeri kontakte 21-23 koji moraju da pokazuju kratak spoj, ako ne pokazuje znaci da si uzeo pogresan tip presostata i da ponovo moras da prepovezes presostat ali ovaj put po semi za gorenje presostat.
rgdrajko
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30620.08.2007. u 18:23 - pre 202 meseci
Nisam imao net za vikend pa nikako da javim sta sam radio.
Povezao sam sve po shemi i sad barem po ovom povezivanju napuni i pocne dalje da radi ali opet ne okrece bubanj.
Rekli ste da preostat radi po principu da prebacuje kontakte iz stanja 11-12 u 11-13 i 21-22 u 22-23, kod ovog sto sam montirao to se bas i ne desava po ovom principu ,tj 13 mi stoji prazno ,ali kad puni uopste nije 21-22 kratko spojeno ali kad napuni do nivoa tad 21-23 postane kratko spojeno. Ovaj moj presostat nema kontakt 24 pa sam to ostavio prazno da stoji mozda je i do toga problem. Takodje prethodni serviser je rucno spojio zice koje idu na 12 i 22(crveno-crnu i crno-belu) i to je tako radilo sa starim , pa da li ja da pokusam nesto ovako da uradim.
Pregledao sam motor i motorcic na programatoru , oba rade, sve kontakte(A, 1, 41,42,45) i zice koje sve to povezuju i sve izgleda u redu. Kad puni prazan bubanj voda dolazi do ivice gde se spaja bubanj i guma od vrata , da li je ovo pravilan nivo vode.
Ako je kvar do RSO filtera ili RC clana (to bi trebalo da su ona dva velika kondenzatora ) recite mi koji prvi da zamenim, i koji je koji, posto jedan ima 2 a drugi 4 kontakta na sebi.
Ja sam ranije pri skidanju kontakta bio ispustio srafciger na kondenzator sa 4 kontakta i prespojio dve zice koje idu na kondeznator ,to je izbilo jedan osigurac i kad sam ga zamenio to je izgleda radilo Ok, ja koliko znam kad kondenzator crkne on ispusti nesto kao ulje iz sebe mada sad nisam siguran da li radi.
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30621.08.2007. u 19:30 - pre 202 meseci
Taj presostat je suprotan od gorenje programatora cije prebacivanje kontakta sam opisao. Za taj presostat vazi da kada puni vodu prvo prebacuje iz kontakte 21-22 u 21-23 i tada pocinje da mesa vodu i ukljucuje grejanje, ukljucuje motor programatora koji prebacuje kontakte na programatoru koji ukljucuju motor pranja levo ili desno.Dalje primanje vode prebacuje kontakte 11-12 u 11-13.

Ne treba da prespajas 12 i 22 je r to nije po original semi koju imas.

Voda se puni do spoja bubanj i guma vrata i to je u redu.

Rso filter je na ulazu i onda ne bi cela masina radila da je neispravan.

Rc clan sluzi samo kao filter za smetnje koje nastaju kada masina ukljucuje ili iskljucuje delove masine i pri tome nastaje varnicenje kao kada upalis ili ugasis prekidacom sijalicu, ove smetnje se cuju kao pucketanje u zvucniku radija ili kao linijice preko ekrana tv(na nekim masina ga nema i mozes i bez njega ako je neispravan) i mozes da otkacis jednu stranu(zicu) od programatora za probu, posle je vrati ako je Rc clan ispravan.

Da je neispravan kondenzator ne bi ti radila ni centrifuga.

Ovde je moguce da je motor programatora(spulana) neispravna. Ona je nekoliko kilooma ako meris ommetrom.
Naime kada masina primi vodu tada se preko kontakta 28-9 ukljuci motor programatora(cuje se sitno zujanje zupcanika programatora, ako se ovo zujanje ne cuje onda je sigurno crkla spulna motora programatora) i tada masina pocinje da okrece brze krivuljare kontakta programatora koji ukljucuju okretanje motora levo desno preko kontakta 45-42 ili 45-41(u zavisnosti u koju stranu okrece) pri cemu su ukljuceni kontakti programatora koji povezuju kondenzator na motor pranja(c-42 i c-41). Pre ovoga mora biti ukljucen kontakt programatora 28-45 da bi uopste radio motor pranja, a pre toga presostat mora da prebaci kontakte 21-22 u polozaj 21-23 da bi radilo kolo za grejanje i mesanje vode. Pri ovome kontakti 21-23 ukljucuju kontakt 28 na glavni dovod struje sa donje strane, jer preko kontakta 28 programatora radi kolo za grejanje, kolo za mesanje i sam motor programatora.

Po meni ovde ne radi motor programatora. Naime kada crkne motor programatora onda su brzi krivuljari u nekom medjupolozaju i kako god da okreces dugme programatora nikako ne mozes dobiti okretanje motora pranja.
Pri ovome masina samo greje vodu i stane i stoji na tom mestu, ne pomera se dalje, a kada se rucno prebaci i ukljuci centrifuga ona nikako da stane(mada bi centrifuga trebala sama da stane posle 3-4 minuta, mislim zadnja centrifuga).

Ovo pod uslovom da neke zice nisu pogresno prebacivane ili da neke zice nisu spale ili da nisu nagoreli ili se iskrivili neki kontakti u programatoru i pod uslovom da je ispravan sam motor pranja.


rgdrajko
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30621.08.2007. u 20:14 - pre 202 meseci
Nasao sam originalan metalflex presostat i zamenio sam RSO filter i sve sam to sastavio i nivoi vode su bili dobri ali motor nikako da se mrdne pa sam lepo uzeo radne zice motora i spojio ih direktno za 220 v (plavo-belu i belu pa zutu i belu ds sheme) i tek tad sam cuo da motor malo zuji pa sam malo remenicu gurnuo rukom i napokon je proradio. On izgleda nema snage da se pokrene, sad ja sam imao slican slucaj na nekom elektricnom tocilu pa sam samo zamenio jedan mali kondenzator koji je tu bio i on se posle normalno pokretao, ali na ovom ovde motoru ne vidim nikakav konenzator, pa da pitam da li onaj gore kondezator tj RC clan sluzi za tu svrhu ili je nemu otisao neki navoj na rotoru pa zato nema snage da se pokrene, a ako je ovo drugo problem ,da li je po vasem misljenu bolje da ga nosim na popravku i premotavanje navoja ili da nabavim drugi motor ?

Proveravao sam motorcic programatora i on je lepo radio i okretao kad sam ga direktno kacio na 220v mada sad kad spomenuste ove medjupolozaje i zaglavljivanje jos detaljnije cu da ga pregledam.
 
Odgovor na temu

mrsoje

Član broj: 17466
Poruke: 1895



+68 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30621.08.2007. u 20:30 - pre 202 meseci
Da bi takav motor krenuo da se okrece treba mu kondenzator za start.
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: Pomoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30621.08.2007. u 21:33 - pre 202 meseci
Hehe znam i ja to, nego jedini kondenzator koji vidim je ovaj RC clan, pa da li je njegova svrha da pokrece taj motor ili ima jos neki kondenzator, mozda se on pokrece i na neki drugi nacin, da opet napomenem da centrifuga radi bez problema kad se prebaci na taj program.

[Ovu poruku je menjao nebojsa986 dana 21.08.2007. u 22:47 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sead_jušić
hrvatska

Član broj: 72097
Poruke: 104
*.adsl.net.t-com.hr.



+1 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30621.08.2007. u 22:54 - pre 202 meseci
http://www.masine.sigma-com.net/gorenje/sheme%20gorenje.htm
probaj ovdje naći shemu za gorenje
pozdrav
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30621.08.2007. u 23:26 - pre 202 meseci
Citat:
nebojsa986: Nasao sam originalan metalflex presostat i zamenio sam RSO filter i sve sam to sastavio i nivoi vode su bili dobri ali motor nikako da se mrdne pa sam lepo uzeo radne zice motora i spojio ih direktno za 220 v (plavo-belu i belu pa zutu i belu ds sheme) i tek tad sam cuo da motor malo zuji pa sam malo remenicu gurnuo rukom i napokon je proradio. On izgleda nema snage da se pokrene, sad ja sam imao slican slucaj na nekom elektricnom tocilu pa sam samo zamenio jedan mali kondenzator koji je tu bio i on se posle normalno pokretao, ali na ovom ovde motoru ne vidim nikakav konenzator, pa da pitam da li onaj gore kondezator tj RC clan sluzi za tu svrhu ili je nemu otisao neki navoj na rotoru pa zato nema snage da se pokrene, a ako je ovo drugo problem ,da li je po vasem misljenu bolje da ga nosim na popravku i premotavanje navoja ili da nabavim drugi motor ?

Proveravao sam motorcic programatora i on je lepo radio i okretao kad sam ga direktno kacio na 220v mada sad kad spomenuste ove medjupolozaje i zaglavljivanje jos detaljnije cu da ga pregledam.


Ako radi centrifuga, jako okrece bubanj onda je neispravan motor pranja i mora na vinklovanje ceo motor.

Inace motor se proba na 220V ovako:

Zice na konektoru motora idu ovako

-(zelena) -(plava) -(bela)

-zuta -(crvena)



Motor pranja levo:
-bela zica sa konektora motora direktno na ispitni kabal pa u 220V
-zelena zica i jedan kraj kondenzatora direktno na ispitni kabal pa kabal i u 220V
-zuta(braon) zica na kondenzator

Motor pranja desno:
-bela zica sa konektora motora direktno na kabal u 220V
-zuta(braon) zica i jedan kraj kondenzatora direktno na kabal i u 220V
-zelena zica na kondenzator

Motor centrifuge:
-bela zica sa konektora motora direktno na kabal u 220V
-plava zica i jedan kraj kondenzatora direktno na kabal i u 220V
-crvena zica na kondenzator

Kada se pokrene motor, drvenom drskom cekica snazno pritisnuti remenicu motora, kao opterecenje, i ako se ne zaustavi motor onda je ispravan.

Kondenzator je slican valjkastom RSO filteru ali je malo deblji i veci i ima samo dve buksne i na njemu pise 20 ili 25 mikrofarada i nalazi se skoro odmah uz rso filter na zadnjoj ploci gde i rso filter, kabal, elektroventil...

Evo ti elektricna i montazna sema PG 1300 Gorenje.





[Ovu poruku je menjao rgdrajko dana 22.08.2007. u 00:46 GMT+1]
rgdrajko
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30622.08.2007. u 00:03 - pre 202 meseci
Citat:
sead_jušićhttp://www.masine.sigma-com.net/gorenje/sheme gorenje.htm
probaj ovdje naći shemu za gorenje
pozdrav


Super. Hvala. Spasao si me da ne moram da skeniram svoje seme. Ovo su seme iz neke knjige. Jos pre 20 godina sam imao sve seme sa servisnim upustvima, a mnoge sam morao i sam da nacrtam. Posle sam elektricne seme svih masina uniformno nacrtao ispocetka da se odmah vidi razlika u tipu masine i odmah se vidi gde je sta dodato za koji tip masine.

Inace posto je kompresija izvrsena sa programom 7z, koji sam video prvi put, inace ja kao programer ne vidim razlog te kompresije jer isti fajl kompresovan sa 7z isnosi npr 80KB a originalni jpg fajl 81KB.
Skinuo sam program i dostavljam ga da ne gubite vreme na trazenju.

Inace program 7z se nalazi na http://www.7-zip.org/

P.S.

Inace pored gorenja imate i seme od Ei, Obodin, Koncar, kao i za AEG, Ariston, Bauknecht,
Beko, Electrolux, Elprom, Candy, Haier, Hoover, Indesit, LG, Panda, Philips, Supermatiks, Samsung, Simens, Zanussi, Whirepoll kao i objasnjenje rada delova i kvarove na tom istom sajtu tj. na
http://www.masine.sigma-com.net/



[Ovu poruku je menjao rgdrajko dana 22.08.2007. u 01:34 GMT+1]
rgdrajko
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30622.08.2007. u 00:44 - pre 202 meseci
re nebojsa986

Veoma ti je pametno sto istovremeno na dva sajta, elitesecurity i http://vesmasine.freehostia.com/phpBB2/viewtopic.php?t=11 pitas ljude za isti kvar. Valjda da vidis ko vise zna?


[Ovu poruku je menjao rgdrajko dana 22.08.2007. u 01:57 GMT+1]
rgdrajko
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30622.08.2007. u 00:52 - pre 202 meseci
Pitam pa ko prvi odgovori 2 glave su pametnije od jedne, ovo moram sto pre da popravim a kesha za servis nemam, pa se snalazim kako znam i umem.
Probacu sad ovo sto ste predlozili , zamenicu i kondenzator ,pa ako ne uspe onda ili viklovanje motora ili novi motor, pa ako dodje do ovog da pitam odmah sta mi je isplativije , da ga popravljam (pa ko zna koliko ce opet posle izdrzati) il iverovatno skuplja varijanta da kupim novi. Takodje bi mi bilo korisno ako bi neko rekao neke iole okvirne cene za viklovanje i za nov motor.

Inace presostat sam povezao po shemi za PG 1300 sa PP jel to mi izgleda da je pravilna shema mada ima i drugih shema za PG 1300 (sa E i 1/2 programom) koje imaju neki treci krug docrtan za presostat i ako bi tako povezivao skoro svi kontakti bi bili prespojeni na presostatu pa sam odustao od njih.
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30622.08.2007. u 01:32 - pre 202 meseci
Citat:
nebojsa986: Pitam pa ko prvi odgovori 2 glave su pametnije od jedne, ovo moram sto pre da popravim a kesha za servis nemam, pa se snalazim kako znam i umem.
Probacu sad ovo sto ste predlozili , zamenicu i kondenzator ,pa ako ne uspe onda ili viklovanje motora ili novi motor, pa ako dodje do ovog da pitam odmah sta mi je isplativije , da ga popravljam (pa ko zna koliko ce opet posle izdrzati) il iverovatno skuplja varijanta da kupim novi. Takodje bi mi bilo korisno ako bi neko rekao neke iole okvirne cene za viklovanje i za nov motor.

Inace presostat sam povezao po shemi za PG 1300 sa PP jel to mi izgleda da je pravilna shema mada ima i drugih shema za PG 1300 (sa E i 1/2 programom) koje imaju neki treci krug docrtan za presostat i ako bi tako povezivao skoro svi kontakti bi bili prespojeni na presostatu pa sam odustao od njih.


Ok, meni ne smeta a ti vidi cija je glava pametnija.

Pazi kondenzator je zajednicki i za pranje i za centrifugu, znaci ako radi centrifuga(ne secam se da li si ovo pomenuo) nije kondenzator vec spulna malog motorica na programatoru. Ako ne radi ni centrifuga ni motor pranja kvar moze biti:
-zicana forma
-kontakti programatora
-kondenzator
-konektor motora
Ovo sam vec negde objasnjavao na ovom sajtu.

U principu je bolji novi motor ali za svih ovih godina koliko radim ves masine samo sam jednom imao reklamaciju na vinklovanje koje je mnogo jeftinije a i skoro svi majstori vikleri su stvarno vrhunski.

Taj treci docrtan krug je jos jedan dodati presostat u masini, jednostruki sa kontaktima 11-12-13 i on se koristi kod pranja 1/2(upola manje vesa) i ekonomicnog pranja.

[Ovu poruku je menjao rgdrajko dana 22.08.2007. u 02:42 GMT+1]
rgdrajko
 
Odgovor na temu

nebojsa986
BG

Član broj: 111471
Poruke: 75
194.106.178.*

Jabber: nebojsa986


+8 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30622.08.2007. u 08:51 - pre 202 meseci
Da, centrifuga radi bez problema, a motor programatora kad sam testirao direktno na 220V radio je bez problema, pa da pitam sta je tacno ta spulna i kako da vidim da li je problem do toga, kondenzator cu sad da promenim pa ako i nije problem do njega jeftin je to mi nije problem. Sve ostalo, zice, kontakte sam detaljno pregledao i nigde nisam nasao kvar, sve izgledaju u redu.
 
Odgovor na temu

rgdrajko
Beograd

Član broj: 117734
Poruke: 710
80.93.249.*



+3 Profil

icon Re: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 30622.08.2007. u 17:22 - pre 202 meseci
Citat:
nebojsa986: Da, centrifuga radi bez problema, a motor programatora kad sam testirao direktno na 220V radio je bez problema, pa da pitam sta je tacno ta spulna i kako da vidim da li je problem do toga, kondenzator cu sad da promenim pa ako i nije problem do njega jeftin je to mi nije problem. Sve ostalo, zice, kontakte sam detaljno pregledao i nigde nisam nasao kvar, sve izgledaju u redu.


Spulna su zaliveni namotaji motorica programatora u obliku kruga na programatoru koje mozes videti kada skines poklopac motorica programatora(bolje nemoj posto radi, a i tesko se posle namesta, moze i da zaglavi).

Ako je motor radio, podrazumeva se da si ga ispitao onako kako sam opisao. Motor pranja ima tri namotaja i on kao da ima tri motora u sebi. Motor pranja za okretanje bubnja manjom brzinom levo i desno(mesanje) i centrifugu za cedjenje vesa.
Trebao si da ispitas motor pranja direktnim ukljucivanjem u 220V i povezivanjem kondenzatora i probu opterecenja drskom drvenog cekica. Sve sam to opisao. Takodje proveri ommetrom prema svakoj buksni konektora motora i masi da nije probila izolacija prema masi(tada obicno "drma" struja kada dodirnes rukom motor.

Pre bilo kog saveta dalje jedno pitanje:

DA LI JE MASINA MESALA VES LEVO DESNO PRE NEGO STO SI PROMENIO PRESOSTAT?

[Ovu poruku je menjao rgdrajko dana 22.08.2007. u 18:34 GMT+1]
rgdrajko
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: POmoc oko povezivanja preostata na ves mashini Gorenje P 306

Strane: 1 2

[ Pregleda: 34839 | Odgovora: 24 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.