Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?

elitemadzone.org :: TechZone :: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?

[ Pregleda: 18901 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

milan-m

Član broj: 157609
Poruke: 13
*.158.eunet.yu.



Profil

icon Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?25.09.2007. u 22:15 - pre 201 meseci
Znaci, brate, :) treba mi "aerodromski" kvalitet prozora.

Recimo ova kombinacija mi pada na pamet:
Sestokomorni Rehau profil za troslojnim niskoemisionim staklom (6)-6-(3)-8-(4).

Znam da je ovo vrlo slozena problematika.

Molim Vas za savet.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+269 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 11:38 - pre 201 meseci
Kao i sa ostalim izolacijama prozor je jedan i to vrlo mali deo problema; treba ti dobra zvucna izolacija celog objekta. Tu mislim i na povrsine prema zemlji. Ali da se vratim na pitanje...

Staklo sa izuzetnim karakteristikama na zvuk nije lepo ni toplo. Polazis od predpostavke da je buka dominantan problem i pomalo gubis karakteristike na drugim poljima. Tu polazimo od cinjenice da te prozore neces nikada otvoriti !!!Cak i par milimetara pukotina ce poremetiti sve....

Dobro staklo je laminirano, sa gasom izmedju, kit-lajsna i lajsna stakla - namenski. Koliko god potrosio, paket stakla nece doseci 50 dbA. Dakle, ako u decjoj sobi treba da ostvaris 25-30 i dodas tih hipotetickih 50, mozes se nositi sa bukom do 80 dbA. To ti je auto put na 100m. Do aerodroma i sirokotrupnih aviona ti fali jos jedno 3-4 decimalna mesta.

Konstruktivno tu su nezamenjivi dvokrilni prozori, kao kod stare stolarije, krila jedano iza drugog.

Najzad, u podacima se vise ne nalaze velicine izmerene za ceo zvucni opseg, vec samo za onaj sto ga cujemo. Sve cesce se prave stakla podesena da rezonuju na opseg tonova koje pravi saobracaj. Treba li reci da ona "ne rade" na aerodromu...
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+269 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 12:26 - pre 201 meseci
Ne rekoh glavno:

obicno staklo - flot, strukture
4mm flot / 12mm vazduh / 4mm flot ..... 31dB
6mm flot / 12mm vazduh / 6mm flot ..... 33dB

na aerodromu Podgorica smo koristili Glaverbelov paket
8mm stopsol / 20mm argon / 551 (11mm) laminat ...... 40dB

Podaci su za opseg koji cuje ljudsko uvo.
U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

milan-m

Član broj: 157609
Poruke: 13
*.111.eunet.yu.



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 14:58 - pre 201 meseci
Hvala na odgovorima, dodacu jos par podataka:

- prozori su u zgradi, 10.sprat;
- pored zgrade ide strma ulica kojom cesto prolaze trolejbusi i autobusi u oba smera, i pokoji kamion, i pokoji automobil sa razdrdanim auspuhom; normalni automobili ne predstavljaju problem; znaci, otprilike svakog minuta postoji snazna buka koja traje 20 sekundi; buka je takva da ti se cini da trolejbus ide kroz spavacu sobu
- prozori imaju tri krila; idu od zida do zida, znaci pored prozora su zidovi koji "ne gledaju" spolja (pod uglom od 90 stepeni u odnosu na prozor)
- ispod prozora je prilicno slabo izolovan zid of fasade, blokova od opeke, 1cm vazduha i gips ploce, ukupne debljine jedva 25-27cm; za njega planiram dodatni sloj 1cm stirodur 5cm mineralna vuna i gips ploca (ukupno 7cm)
- iznad prozora je betonska greda debljine 40 cm, i 10cm (uzi deo je to gde se obicno stavlja kutija za roletnu); visina oba dela je oko 15 cm, znaci ukupno 30cm do plafona; nemam jasan plan za taj deo;

Imas li podatke za troslojno staklo?

Cuo sam da je najbolje birati stakla razlicite debljine i razlicitog razamka (kod troslojnog) za zvucnu izolaciju.

Da li neko nudi ona stakla sa nekom tankom folijom izmedju dva stakla, i za to sam cuo da je dobro za zvuk? Da li je to ono sto ti kazes "laminat"?

Da li roletne u toj supljini iznad prozora mogu samo da pogorsaju situaciju sa zvukom?

Javicu se jos, samo sam hteo da dodam jos podataka zasad...
 
Odgovor na temu

milan-m

Član broj: 157609
Poruke: 13
*.111.eunet.yu.



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 15:14 - pre 201 meseci
Evo bas nadjoh ovaj opis neke vrste stakla na internetu:

"PVB lanimirano, akustičko, sigurnosno staklo
To staklo pruža vrhunsku zvučnu izolaciju. Sastoji se od dve ili više ploča stakla, koje su međusobno povezane jednom ili više akustičkih PVB folija."

Sta je to PVB??
 
Odgovor na temu

milan-m

Član broj: 157609
Poruke: 13
*.111.eunet.yu.



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 17:01 - pre 201 meseci
Izvinjavam se sto konstantno sam sebi "odgovaram". :) Evo nasao sam jos neke podatke na internetu:

http://www.marepleks.ee/index.php?sound_insulation

Jedna od tabela sa te stranice:

Stratophone type RW (C, Ctr)[dB] RW+C[dB] RW+Ctr[dB]
6 mm float/15 mm/Stratophone 44.2 40 (-1, -5) 39 35
6 mm float/15 mm/Stratophone 66.2 42 (-1, -5) 41 47
10 mm float/15 mm/Stratophone 44.2 43 (-2, -5) 41 38
10 mm float/15 mm/Stratophone 66.2 44 (-1, -4) 43 40
Stratophone 66.2/20 mm/Stratophone 44.2 49 (-2, -6) 47 43
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
*.dynamic.sbb.co.yu.



+370 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 20:59 - pre 201 meseci
Ako dobro razumem, ti imas problem sa vozilima koji izazivaju vibracije u objektu. Ako je tako, sumnjam da ce ti u tom slucaju bolje izolovan prozor pomoci.
 
Odgovor na temu

milan-m

Član broj: 157609
Poruke: 13
*.33.eunet.yu.



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?29.09.2007. u 21:46 - pre 201 meseci
Sasha, pazi ovako:

- ima sigurno nekih vibracija, ali buka je ono sto smeta; znaci, efekat vibracija ce se smanjiti boljom izolacijom zidova itd.; ostaju prozori; ja mogu da naslonim uvo na zid, staklo prozora, ram prozora itd i cujem razlicitu buku (negde su to nize frekvencije, negde vise itd.) (takodje se i intenzitet razlikuje); ono sta mi najvise smeta je buka od STAKLA prozora

Jos nesto:

- komsinica ima istu situaciju (strana sveta, velicina prozora, itd) ali njen prozor gleda na (nezastakljenu) terasu; ona nema u toj prostoriji problem buke u toj meri kao u slucaju prozora bez terase

Jos nesto:

- izgleda da su moj problem zvuci NISKE frekvencije (znaci, vrabac i kanarinac su potpuno uguzeni, i mnoga kola itd., ali ne i autobus i kamion)

Staklo koje trenutno imam je 4-16-4.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+269 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?01.10.2007. u 07:53 - pre 201 meseci
Kad kazem 551 laminat mislim na 5 mm staklo / 1 mm interlayer / 5 mm staklo. U tvom primeru su dodavali i tacku, ali shvatices.

PVB = polyvinylbutyral films -> to je onih 1 mm

Par nasih firmi na sajtu imaju mogucnost kombinovanja stakala i izracunavanje karakteristika. Da nebi bilo reklama pogledaj www.yourglass.com !

Najzad, cak i prozor koji trenutno imas treba da ubije buku za preko 1000 puta. Kada otvoris prozor traba da se cuje ozbiljna razlika. Ako nije tako, pogledaj spojeve prozor-zid, stok-krilo i krilo-staklo. Ozbiljno mislim kada kazem da malo zavrnute ili iscepane gume moze da ti unisti zvucnu sliku. S' obzirom da je tebi staklo kriticno pogledaj koliko debeo paket stakla mozes da stavis ( pitaj proizvodjaca da ti da drugu kit lajsnu ) i prema tome probaj da sastavis neki paket.


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

SASA M.
Pripyat

Član broj: 32850
Poruke: 3180
87.116.158.*



+370 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?05.10.2007. u 10:46 - pre 201 meseci
Nisam bio tu, dan-dva, ima li nekog napretka? Kada sam pisao, mislio sam bas na te niske frekvencije koje izazivaju teska vozila(5-10hz). Tesko ce biti izolovati zidove od vibracija, Postoji mogucnost da se urade zidovi sa izolacijom, tzv. dupli zidovi, najjeftinije je ovo sa zamenom prozora, ali pre toga proveri kako lezi sam postojeci prozor i kako se oslanjaju vrata. Umesto da naslonis prozor na drvo od vrata, da ga postavis na odstojnike od gume ili da ga fiksiras silikonom. Tezim, masivnijim dovesces do smanjenja nekih frekvencija vise od nekih drugih, ali da li ce to biti dovoljno, ne znam. Mala sansa postoji da se na nekom drustvenom nivou organizujete da se zabrani prolazak kamiona kroz vasu ulicu.
 
Odgovor na temu

milan-m

Član broj: 157609
Poruke: 13
*.119.eunet.yu.



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?05.10.2007. u 19:17 - pre 201 meseci
Novosti su sledece:

- obisao sam par mesta koje ugradjuju spoljasnje roletne; plan mi je da nezavisno od prozora ugradim ALU roletne (punjene izolacijom) sa SPOLJNJE strane ZIDA (znaci ALU lamele bile bi odaljene oko 7cm od prozorskog stakla); zasad sam samu u fazi istrazivanja trzista;

- uradio sam (ne bas toliko temeljit) test dihtovanja: uzeo sam list papira i postavljao ispod dihtunga prilikom zatvaranja; ukoliko list sam ispada dihtung nije dobar; medjutim zasad nema detektovanih mesta loseg dihtunga;

- negde na netu sam saznao da sistemi sa 2 dihtunga nikad ne mogu da budu dobri u ekstremnim ulsovima, jer spoljasnji dihtung ne dihtuje 100% zbog otvora za vodu, a unutrasnji ne moze da nalegne cvrsto u podrucju sarki; medjutim postoje sistemi sa 3 dihtunga

- zvao sam Rehau (sadasnji ram je 4-komorni Rehau) i trazio nesto o njihovom 6-komornom sistemu sa 3 dihtunga (kojeg prikazuju na web sajtu za Srbiju), ali oni kaze da taj profil ne drze (ne uvoze) uopste

- zvao sam neke druge firme, i nasao profil Salamander, tzv. model Salamender 3d koji je moguce kupiti u Srbiji

Ovo je postojeci profil prozora:



Ovo je Salamander 3D:



O=Salamander mi nudi tri dihtunga, a osim toga i mogucnost sirine okna (paketa stakla) do oko 40mm (za razliku od postojeceg Rehauovog koji dozvoljava samo oko 28mm)
 
Odgovor na temu

bjeljac
Zimbabve
Harare

Član broj: 21597
Poruke: 8
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?09.10.2007. u 14:46 - pre 201 meseci
Mislim da su stari drveni prozori sa dvostrukim krilom najbolje rešenje protiv buke. Živim u zgradi koja se nalazi u VEOMA prometnoj ulici i potpuno razumem tvoj problem. Imam drvene prozore i jeste buka, ali manja nego kod komšinice koja je zamenila stare i stavila nove PVC prozore. Ne znam koji su PVC prozori, a i ne razumem se u to, ali će ti ovo možda pomoći...
 
Odgovor na temu

Nebojsa Milanovic
Pančevo

Nebojsa Milanovic
SuperModerator
Član broj: 16
Poruke: 8376
*.3dnet.co.yu.



+1349 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?09.10.2007. u 15:35 - pre 201 meseci
Misliš na obične dvostruke drvene prozore sa tankim staklom koje imaju svi stanovi?

Ne mogu da verujem da su oni bolji od novih PVD ili ALU prozora, naročito nekih specijalnijih verzija. Osim toga, ti stari su u proseku izvitopereni, što im dodatno pogoršava bilo kakve izolacione osobine.
 
Odgovor na temu

bjeljac
Zimbabve
Harare

Član broj: 21597
Poruke: 8
213.244.209.*



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?09.10.2007. u 16:00 - pre 201 meseci
Da baš na te mislim. Ne znam, to ti je moje iskustvo. Sada možda su loši PVC prozori, ali ne verujem da bi i kvalitetniji uradili mnogo više po pitanju buke.
 
Odgovor na temu

whitie2004

Član broj: 19966
Poruke: 1538
195.252.113.*



+269 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?10.10.2007. u 07:40 - pre 201 meseci
Double window ( kako god to preveli ) tip prozora je ne najbolji, vec jedini tip prozora kada je potrebna velika izolacija buke!

Greska je jedino u predpostavci da takav prozor ne moze biti PVC ili Al i da se koristi 'tanko' staklo. Svi proizvodjaci profila imaju to u ponudi i koriste se sasvim uobicajeni paketi stakla od 24 ili vise mm.

Losa strana je u smanjenju svetlih mera i, jelte, ... $

Kao poluresenje koje se zasniva na istom principu javlja se i spustanje roletna nocu, kada je tisina najpotrebnija.


U padu jednog carstva stradaju svi, tako je uvek bilo, tako će biti i sada. Verovatno će posle svega ovoga
biti formirani neki novi blokovi, nova uređenja. A mi? Eh, a mi..
 
Odgovor na temu

flighter_022
L2 Applications Administrator
NS

Član broj: 18499
Poruke: 737
*.directonpc.net.

ICQ: 23089150


+232 Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?12.10.2007. u 00:02 - pre 201 meseci
Ja sam radio u radiju, gde smo imali sledeci sistem:

Zgrada je stara nekih 150 godina, te su zidovi ekstremno debeli, puna cigla, ne manje od pola metra. Prozor izmedju rezije i studija je prilicno velik, mislim 1 x 2 metra. 2 stakla od po 6 mm na razmaku od 10 mm, vakumirano, pa 15 cm razmak, pa onda jos dva stakla na isti nacin. Kako je bivsi direktor bio budaletina, za novu godinuje znao da udje i puca u plafon iz duge devetke. Koleginica u studiju je posle rekla da je samovidela plamen iz pistolja ali da apsolutno nista nije cula.

Ipak, ne treba gubiti iz vida debljinu zidova. Ako se uradi tako dobra zvucna izolacija prozora, a zid je "na pola cigle" onda dzabe sve,
 
Odgovor na temu

Zdele

Član broj: 147177
Poruke: 2
217.65.193.*



Profil

icon Re: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?15.10.2007. u 14:40 - pre 201 meseci
I ja bih hteo da smanjim buku u stanu.

Da li neko može da predloži neku firmu koja ugrađuje neku od gore navedenih varijanta za zvučnu izolaciju prozora?

Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Koji je najbolji moguci prozor za zvucnu izolaciju?

[ Pregleda: 18901 | Odgovora: 16 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.