Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Odjavljivanje boravka

[es] :: Vodič za emigraciju :: Odjavljivanje boravka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11442 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vladan.jovanovic
FAE, Freescale
Helsinki

Član broj: 158095
Poruke: 11
193.184.5.*



Profil

icon Odjavljivanje boravka27.09.2007. u 12:58 - pre 201 meseci
Teoretski, potrebno je odjaviti prebivaliste prilikom odlaska u inostranstvo. Koje mogu biti posledice neprijavljivanja odlaska, da li neko ima neka iskustva sa tim?

Pozdrav,
vladan
 
Odgovor na temu

Bno

Član broj: 158443
Poruke: 4
*.adsl-2.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.10.2007. u 09:33 - pre 201 meseci
Mozes uvek reci da si se zaboravio odjaviti, samo pitanje je sta dobijas sa tim ako se ne odjavis....
U danasnje vreme informatike sve informacije su lako dostupne i ako neko zeli da proveri da li si se odjavio, veoma lako to moze saznati.
Prijava i odjava prebivalista je obavezna po zakonu, mada se to bas i ne kontrolise nesto puno koliko znam.....
 
Odgovor na temu

vladan.jovanovic
FAE, Freescale
Helsinki

Član broj: 158095
Poruke: 11
*.pp.htv.fi.



Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka25.10.2007. u 18:39 - pre 200 meseci
Moje pitanje vezano je za zakon o Porezu na dohodak gradjana. Da li postoji mogucnost da ako se nisam odjavio, pri povratku u zemlju moram da platim porez na prihod ostvaren u inostranstvu (ili razliku, u slucaju da postoji ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja)?

Izvod iz zakona (clan 7):

Code:

 Rezident Republike, u smislu ovog zakona, jeste fizičko lice koje:

1) na teritoriji Republike ima prebivalište ili centar poslovnih i životnih interesa;

2) na teritoriji Republike, neprekidno ili sa prekidima, boravi 183 ili više dana u periodu od 12 meseci koji počinje ili se završava u odnosnoj poreskoj godini.


E sad, kako tumaciti ovaj clan zakona? Da li sam rezident ako vazi i 1) i 2) ili sam rezident ako vazi ili 1) ili 2)? U prvom slucaju ja nisam rezident, jer boravim (mnogo) vise od 183 dana van Republike. U drugom slucaju ja jesam rezident, jer se nisam odjavio...

vladan


 
Odgovor na temu

blaki
Kraljevo

Član broj: 9616
Poruke: 400
89.216.240.*

Sajt: Kraljevo


+14 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka31.10.2007. u 11:56 - pre 200 meseci
Pozdrav svima,

Koji je vremenski rok, po zakonu, koji gradjanin Srbije moze provesti u drugoj drzavi neprekidno, a da se ne odjavi-prijavi ?

Hvala unapred na odgovorima.
Druže Tito skrenuli smo s puta, sad nas jebe i Kurta i Murta
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 09:38 - pre 200 meseci
Citat:
vladan.jovanovic: Moje pitanje vezano je za zakon o Porezu na dohodak gradjana. Da li postoji mogucnost da ako se nisam odjavio, pri povratku u zemlju moram da platim porez na prihod ostvaren u inostranstvu (ili razliku, u slucaju da postoji ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja)?


Naravno da nisi duzan (opet) platiti porez.

Status rezidenta, u kontekstu poreskih obaveza, nema veze sa odjavom boravka u SUP-u.

Da ima, verovatno bi se pola Srbije odjavilo, samo da ne bi morali placati porez na prihod .
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ubs-dsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 12:06 - pre 200 meseci
Citat:
vladan.jovanovic: Moje pitanje vezano je za zakon o Porezu na dohodak gradjana. Da li postoji mogucnost da ako se nisam odjavio, pri povratku u zemlju moram da platim porez na prihod ostvaren u inostranstvu (ili razliku, u slucaju da postoji ugovor o izbegavanju dvostrukog oporezivanja)?

Ne, ne pise u zakonu da moras da se odjavis da ne bi placao porez. Ako krsis neki zakon to nije ovaj o porezu vec mozda pravis prekrsaj sto se nisi odjavio.

Ali iako ne moras da platis porez na dohodak ipak mozda moras da platis doprinose (PIO i ZO).

Citat:

Zakon o doprinosima
III. OBVEZNICI DOPRINOSA
Član 7.
Obveznici doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje su osiguranici, u skladu sa zakonom koji uređuje sistem obaveznog penzijskog i invalidskog osiguranja, i to:
....
....
13) domaći državljani zaposleni u inostranstvu;


Sta je pod tim podrazumevano ces naci u ovom clanu:
Citat:

II. DEFINICIJE POJMOVA
Član 6.
6) Domaći državljanin zaposlen u inostranstvu je osiguranik zaposlen u inostranstvu kod inostranog poslodavca ako za to vreme nije obavezno osiguran kod stranog nosioca osiguranja ili ako prava iz obaveznog socijalnog osiguranja, po propisima te države, ne može ostvariti ili koristiti van njene teritorije;


To znaci da zavisi od drzave gde si zaradjivao platu. Npr. ja zaradjujem platu na Novom Zelandu i tu se obavezno odvaja 2.5% od plate i to osiguranje vazi i kada putujem van N.Z. i zbog toga ne moram da uplacujem doprinose u Srbiji.

A koliko moras da platis je regulisano sledecim clanom:
Citat:

Član 30.
Osnovica doprinosa za domaće državljane zaposlene u inostranstvu je prosečna mesečna zarada u Republici isplaćena u četvrtom kvartalu prethodne godine, prema objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.


Od te prosecne plate u Srbiji uplati 22% za PIO i 12.3% za ZO.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 12:41 - pre 200 meseci
@Srki

To je zapravo Srbija nudi socijalno osiguranje drzavljanima (SO), ne-rezidentima, koji zive i rade u drzavama koje nemaju program za SO. Ja ne znam ni za jednu takvu drzavu.

Vladan se javlja iz Finske, tako da sumnjam da se to njega tice.
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ubs-dsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 12:53 - pre 200 meseci
A da li moze prava od tog osiguranja iz Finske da iskoristi u Srbiji? Ako ne moze onda mora da uplacuje PIO. Makar tako kaze zakon. Ako moze a najverovatnije da moze onda ne mora nista da uplacuje.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.web.vodafone.de.



+7173 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 13:44 - pre 200 meseci
Odjavljivanje boravka je puka formalnost, i koliko sam upoznat niko ne pravi problem zbog toga, niti se to negde preterano kontrolise.

Odjavljivanje boravka i prijava boravka nasem DKP-u u inostranstvu sluze pre svega kao korist gradjaninu Srbije - ako drzava treba da vas obavesti za nesto jako bitno, ona mora da zna kako da vas pronadje. Ako se niste odjavili i ako se niste prijavili u konzulatu Srbije u inostranstvu, oni nemaju nacin da stupe u kontakt sa vama.

Tipa - neki dalji rodjak vam umro i vi ste naslednik, sudski pozivi, bitne informacije od drzave - tipa. pozivi na izbore, itd.. itd...

--

Sto se placanja doprinosa u Srbiji tice - kao sto je Srki rekao, to vazi ako i samo ako zivite u zemlji koja ima socijalni program koji ne ukljucuje i mogucnost trosenja toga u Srbiji.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
149.254.192.*



+5 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 20:45 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Sto se placanja doprinosa u Srbiji tice - kao sto je Srki rekao, to vazi ako i samo ako zivite u zemlji koja ima socijalni program koji ne ukljucuje i mogucnost trosenja toga u Srbiji.


Hm, koliko ja znam, imigranti u EU nemaju prava da koriste javne fondove, odnosno da konzumiraju socijalno osiguranje (SO) dok ne dobiju trajni imigracioni status.

Meni se ovde od plate odbijaju doprinosi, ali nemam prava da potrazujem od SO, dok ne dobijem stalni boravak (permanent residency).

Po tome i ovom zakonu o kojem vi pricate, svi mi na radnim dozvolama bi trebali da, istovremeno, placamo doprinose u Srbiji i zemlji gde zivimo?
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
203.97.20.*



+3 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka01.11.2007. u 21:51 - pre 200 meseci
Citat:
hecky: Meni se ovde od plate odbijaju doprinosi, ali nemam prava da potrazujem od SO, dok ne dobijem stalni boravak (permanent residency).

Onda moras da uplacujes doprinose u Srbiji. Za Novi Zeland to ne vazi jer cak iako si na radnoj vizi mozes da iskoristis osiguranje kada putujes van zemlje.

Citat:
Po tome i ovom zakonu o kojem vi pricate, svi mi na radnim dozvolama bi trebali da, istovremeno, placamo doprinose u Srbiji i zemlji gde zivimo?

Da, nazalost je tako. Drzava racuna da gastarbajteri s vremena na vreme dolaze u svoju zemlju i posto tada postoji mogucnost da imas injury onda oni nece da te pokrivaju ako nemas osiguranje koje mozes tu da iskoristis.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 09:20 - pre 200 meseci
Socijalno osiguranje pokriva 2 bitna aspekta: zdravstvo i penziju.

Tebi mozda NZ pruza zdravstvenu zastitu izvan granica, ali ti sigurno nece davati penziju niti bilo kakve beneficije ako nemas trajni status.

Po tome i ti trebas placati doprinose u Srbiji (pod uslovom da nemas trajni status) .

A sto se tice lecenja za vreme boravka u Srbiji, zar nije jeftinije kupiti Travel Insurance (ja sam uz bankovni racun dobio world wide travel insurance koji pokriva i Srbiju; izmedju ostalog, pokriva medicinske troskove do £1m)?

Zakon je zakon, nema vrdanja .


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip0.t-ipconnect.de.



+7173 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 09:33 - pre 200 meseci
Tako je,

Dakle momci bez stalnog boravka u EU -

Citat:

Osnovica doprinosa za domaće državljane zaposlene u inostranstvu je prosečna mesečna zarada u Republici isplaćena u četvrtom kvartalu prethodne godine, prema objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.


Pare ne sunce, i wire transfer majcici Srbiji.

Propisi su propisi :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 09:45 - pre 200 meseci
Za one sa jeftinijim ulaznicama to znaci da dodjete oko 5,000 din mesecno otadzbini .

28,000 din (prosecna zarada) x 17.9% (doprinosi) = 5,012 din

A sad, trk u banku... chop chop
 
Odgovor na temu

srki
Srdjan Mitrovic
Auckland, N.Z.

Član broj: 2237
Poruke: 3654
*.ubs-dsl.xnet.co.nz.



+3 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 13:30 - pre 200 meseci
Citat:
hecky: Socijalno osiguranje pokriva 2 bitna aspekta: zdravstvo i penziju.

Tebi mozda NZ pruza zdravstvenu zastitu izvan granica, ali ti sigurno nece davati penziju niti bilo kakve beneficije ako nemas trajni status.

Na Novom Zelandu nema drzavne penzije. Mozes sam da ulazes u neki penzioni fond po zelji ako hoces a i ove godine pocinje sa radom jedan fond koji delimicno subvencionise drzava ali ne postoji obavezno penziono osiguranje.
Citat:
Po tome i ti trebas placati doprinose u Srbiji (pod uslovom da nemas trajni status) :D.

Ne, jer u zakonu pise "...ili ako prava iz obaveznog socijalnog osiguranja, po propisima te države, ne može ostvariti ili koristiti van njene teritorije;" a sva prava koja dobijem na Novom Zelandu tim osiguranjem mogu da iskoristim i u Srbiji. U zakonu ne pise da to socijalno osiguranje mora da ukljuci i penziono osiguranje mada je moguce da to pogresno tumacim. Zvacu nadlezne i pitacu ih sta da radim, mozda sam krsio zakon.

Citat:
A sto se tice lecenja za vreme boravka u Srbiji, zar nije jeftinije kupiti Travel Insurance (ja sam uz bankovni racun dobio world wide travel insurance koji pokriva i Srbiju; izmedju ostalog, pokriva medicinske troskove do £1m)?

Ne znam da li je jeftinije, koliko placas travel insurance? Steta sto drzava nije stavila u zakon da ne moras da placas doprinose za zdravstvo ako imas privatno osiguranje ali izgleda da nijedna drzava tako ne radi jer i privatno osiguranje moze da bankrotira.

Citat:
Zakon je zakon, nema vrdanja :).

Ako se sutra vratis u Srbiju ti imas pravo da trazis socijalnu pomoc za nezaposlene ali je po mizljenju drzave zbog toga red da placas doprinose ili da odjavis drzavljanstvo. Ako ipak mozes da iskoristis socijalnu pomoc iz inostranstva onda drzava nema stetu.

Inace ako ne placas to je samo prekrsaj (ne krivicno delo) a kazne su:
Citat:

Član 74.
Novčanom kaznom od 2.500 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako ne izvrši uplatu doprinosa ili uplatu doprinosa ne izvrši u propisanom roku (član 57. stav 2, član 60 st. 1. i 2. i član 62. stav 1).


 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.adsl2.versatel.nl.



+41 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 16:22 - pre 200 meseci
A sta ako sam ja u stranoj zemlji nezaposlen, tipa: "izdrzava me zena", ne radim nista. Jer nezaposleni u Srbiji nemaju obavezu placanja zdravsvenog osiguranja, zasto bi bio izuzetak ako sam se odselio?
Jos jedno pitanje a vezano za sam naslov teme: Da li odjava iz Srbije povlaci i gubitak licne karte?
Zasto ovo pitam? Da bi izvrsio odjavu u SUP-u, moras da navedes opstinu u kojoj ces se prijaviti, to se belezi u licnu katu ( primer: Odjava iz Novog Sada za Pozarevac), po zakonu imas 30 dana da se prijavis u navedenoj opstini. E sada ako zelim da se odjavim, a sledeca destinacija mi je Inostranstvo, ne znam sta ce upisati u licnu kartu. U licnoj karti ne moze biti adresa druge drzave, pa me zanima sta sa licnom kartom u kojoj nemas adresu?
Ako neko ima iskustva sa ovim, neka objasni.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

hecky
Milan Topalov
Göttingen

Član broj: 10602
Poruke: 885
*.henleymediagroup.com.



+5 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 16:49 - pre 200 meseci
@Srki

Nemoj sad da se izvlacis, ti si potegao temu placanja doprinosa .

Citat:
Ne znam da li je jeftinije, koliko placas travel insurance? Steta sto drzava nije stavila u zakon da ne moras da placas doprinose za zdravstvo ako imas privatno osiguranje ali izgleda da nijedna drzava tako ne radi jer i privatno osiguranje moze da bankrotira.

Meni je travel insurance daje banka u okviru tekuceg racuna, ali ima da se kupi godisnja polisa za 50-150 eur. Ovde, iza svakog privatnog osiguranja i banke stoji drzava kao garant.

Citat:
Ako se sutra vratis u Srbiju ti imas pravo da trazis socijalnu pomoc za nezaposlene ali je po mizljenju drzave zbog toga red da placas doprinose ili da odjavis drzavljanstvo. Ako ipak mozes da iskoristis socijalnu pomoc iz inostranstva onda drzava nema stetu.

Nece da me puste iz drzavljanstva dok ne odsluzim dug (vojsku) domovini .


Defakto, ti ako se vratis u Srbiju i ostanes nezaposlen, pasces na teren gradjana Srbije. NZ ti placa zdravstvo samo dok imas vazecu radnu dozvolu, a penziju, kako sam kazes, uopste ne placa.

Dakle, duzan si da placas doprinose Srbiji koliko i ja .

PS AKo ovo cita neko iz uprave prihoda, samo se salimo .
 
Odgovor na temu

vindic8or

Član broj: 13207
Poruke: 2960
..ubr07.dals.blueyonder.co.uk.

Jabber: vindic8or@elitesecurity.org


+1 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 19:03 - pre 200 meseci
Citat:
hecky: Meni je travel insurance daje banka u okviru tekuceg racuna, ali ima da se kupi godisnja polisa za 50-150 eur. Ovde, iza svakog privatnog osiguranja i banke stoji drzava kao garant.


o/t

I ja imam isto ovo. Ugnjavili su me iz Lloyds da predjem sa Select (£7/month) na Gold (£10) account i najbitnija razlika tu je taj worldwide travel insurance. Ali kad saberem pojedinacne polise za putovanja (poslednjih par puta je to bilo oko £12) skapiram da na godisnjem nivou dajem £36 samo zbog osiguranja, sto znaci da bi trebalo da putujem bar 4 puta godisnje da bi mi se to isplatilo.

Mislim da su godisnje polise isplative samo ako neko dosta cesto putuje. Ako se ide 2 put godisnje van zemlje verovatno je najbolje kupiti polisu samo za tih par dana/nedelja.
 
Odgovor na temu

vladan.jovanovic
FAE, Freescale
Helsinki

Član broj: 158095
Poruke: 11
*.pp.htv.fi.



Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 19:52 - pre 200 meseci
Hvala svima na odgovorima. Sad mi je malo jasnija situacija...

Ovo je inace vrlo nezgodno pitanje kako regulisati penziono u slucaju kada se covek seli iz zemlje u zemlju, ili postoji mogucnost da se seli (globalne firme sele radnike po celom svetu...)... Kako isplanirati i izvesti da ono sto se placa drzavi gde se zivi (a u Finskoj je to poprilicno...) ne propadne. Cak i u okviru EU to jos nije najbolje regulisano, a tek sto je sve na relaciji EU-Srbija dobro sredjeno... :-D

Citat:
Hm, koliko ja znam, imigranti u EU nemaju prava da koriste javne fondove, odnosno da konzumiraju socijalno osiguranje (SO) dok ne dobiju trajni imigracioni status.

Jesi siguran da je to tako? Mislim da je u Finskoj regulisano da ako radim 5 godina, imam pravo da primam penziju. Ne spominje se stalna boravisna dozvola.


pozdrav.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7173 Profil

icon Re: Odjavljivanje boravka02.11.2007. u 19:52 - pre 200 meseci
Citat:

U licnoj karti ne moze biti adresa druge drzave, pa me zanima sta sa licnom kartom u kojoj nemas adresu?


Licna karta ti ne treba u inostranstvu, jednostavno kad se odjavis tvoja LK u Srbiji nema adresu prebivalista - a tvoj ID dokument je pasos onda.

Ja i nemam vise licnu kartu, npr... prosla je istekla i nemam bas neku potrebu da je obnavljam, posto ne verujem da ce neko u mestima gde se krecem da razume cirilicu :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Odjavljivanje boravka

Strane: 1 2

[ Pregleda: 11442 | Odgovora: 26 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.