Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14182 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sveznalica

Član broj: 49156
Poruke: 265
82.208.193.*



+2 Profil

icon kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver27.09.2007. u 17:24 - pre 201 meseci
kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver

ovo vazi samo za one koji zive u kuci:
uzmete spoljnu jedinicu njen izmenjivac smotate u rolnu tako da stane u malo plasticno burence,izbacite ventilator tako da burence stane u kuciste od spoljne jedinice.uzmete oko 100 metara okitenskog creva 25 dinara metar.iskopate kanal u dvoristu dubine 2 metra u njega sahranite okitensko crevo,a krajeve creca uvarite u burence i u burence stavite malu kvalitetnu pumpu kao one za fontane tako da voda iz burenceta cirkulise kroz okitensko crevo u krug.u vodu u sistemu mozete staviti antifriz da se nebi desilo da zamrzne.
klima na ovaj nacin ima visoko iskoriscenje leti hladi toliko da hoce da se zamrzne a zimi greje 1/4 sa jedan kilovat utrosene energije dobijete oko 4kilovata toplote.
 
Odgovor na temu

sveznalica

Član broj: 49156
Poruke: 265
82.208.193.*



+2 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver27.09.2007. u 17:26 - pre 201 meseci
oni koji zive u stanu mogu da koriste isti sistem da hlade ili greju izmenjivac sa vodom iz vodovoda.ovo nije lose al potrosi se dosta vode tako da nije bas naj idealnije rese
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver27.09.2007. u 20:21 - pre 201 meseci
Posto je ovo interesantno, zasluzuje da se stavi u posebnu temu.

Btw; imas li neki link o ovome?

Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver28.09.2007. u 09:06 - pre 201 meseci
Geotermalno grejanje, odavno se koristi... zgodno je za kuce, a vec postoje gotovi sistemi da se kupe (u USA je dosta rasprostranjeno).

Iskoristivost je veca nego kod klime.

Medjutim, Toshiba je na zavrsetku razvoja nove vrste kompresora, te uskoro ocekujte na trzistu klime koje greju na -40 kao ove nase na 0 stepeni (dakle, odlicno) i koje ce imati jos manju potrosnju struje.

Sve se moze napraviti samo treba cekati pravi trenutak i uzeti lovu...

http://www.energymatch.com/features/article.asp?articleid=46
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver28.09.2007. u 09:21 - pre 201 meseci
@sveznalica
Jesi li ti ovo napravio?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9490
..yu.220.247.194.in-addr.arpa.



+10253 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver28.09.2007. u 12:11 - pre 201 meseci
Hm ...
Šta smo uradili svom ovom silnom skalamerijom ? Odvođenje toplote spoljne jedinice je kvalitetnije i bolje. Sve ostalo je isto: količina rashladne tečnosti, snaga kompresora i sve ostalo.
Da li ovo može da poboljša rad postojeće klime ? Jedino ako je kod postojeće klime hlađenje spoljne jedinice bio problem. Ako nije - sve je isto: i potrošnja struje i grejanje i hlađenje.

Kod grejanja na -40 nije problem samo kompesor, već i rashladna tečnost koja mora da bude u gasovitom stanju i na toj temperaturi.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
*.adriamedia.co.yu.



+896 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver28.09.2007. u 12:34 - pre 201 meseci
Za geotermalno grejanje/hladnjenje je potreban dobar projekat i dobra oprema. Vec rekoh u USA ima gotovih projekata, ali mislim da je skuplje dosta, isplati se za velike kuce, poslovni prostor, skole... recimo.

I ja cisto sumnjam da ce u domacoj radinosti geotermalni sistem da radi bolje od klime, pogotovo ako vec neko ima malo kvalitetniju klimu koja i na -15 daje fine rezultate, kao i na +45...

Sto se tice Toshibinog projekta, ne znam kako ce ga napraviti, ali mislim da hoce, Rusi su to davno vec radili, pa sto da ne uradi jedna Toshiba koja je zakon za kompresore i invertere (njihovi kompresori idu u Tadiran i Carrier uredjaje).

Cena ce verovatno u startu biti veca, ali vremenom... kao i sve ostalo:))
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 374



+118 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver28.09.2007. u 13:24 - pre 201 meseci
Citat:
Java Beograd:

Da li ovo može da poboljša rad postojeće klime ? Jedino ako je kod postojeće klime hlađenje spoljne jedinice bio problem. Ako nije - sve je isto: i potrošnja struje i grejanje i hlađenje.


Moze, naravno u svim slucajevima kada se temperatura spoljnog vazduha drasticno razlikuje od temperature zemlje na 2m dubine (10-12stepeni tokom cele godine) Sto prakticno znaci skoro uvek - tad i koristis klimu, zar ne? Nije ista iskoristivost, pa ni potrosnja energije ako na primer spoljnu jedinicu pokusavas da ohladis sa spoljnim vazduhom od 30 stepeni u hladu ili 50 na suncu odnosno sa vodom temperature 12 stepeni. Da ne spominjemo koliko je voda bolji medijum za odvodjenje toplote...
Puno je na ovu temu receno na temi o toplotnim pumpama http://www.elitesecurity.org/t19098-Toplotna-pumpa
 
Odgovor na temu

rasag
Gagic Radivoj
Zrenjanin

Član broj: 153492
Poruke: 22
212.200.165.*



Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver28.09.2007. u 14:23 - pre 201 meseci
Klasicne klime su napravljene da rade na visim temperaturama spoljnog vazduha +50stepeni tada temperatura isparenja gasa je oko +5 stepeni,sto je isparenje idealno za klime.Kada temperatura pada i isparenje pada pa dolazi do smrzavanja unutrasnje jedinice.Za grejanje je ovo idealno.Ako bi neko pokusavao ovo da uradi neka se konsultje sa nekim ko poznaje materiju.
 
Odgovor na temu

sveznalica

Član broj: 49156
Poruke: 265
82.208.193.*



+2 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver29.09.2007. u 03:25 - pre 201 meseci
naj veci problem koji se javlja kod klima koje rade grejanje ispod 5 stepeni sa vazdusnim izmenjivacem je to sto se izmenjivac posto je hladniji od ambijenta znoji a posto je tada njegova temperatura ispod nule posle par minuta on se zaledi i samim tim vise nema protoka izmedju rebara.e da se to nebi desilo klima mora da koristi dodatne grejace za otapanje i to dodatno trosi struju
trenutno u nasoj zemlji zadnja firma koja je uvela ovaj sistem sa toplotnom pumpom je "energo tehnika juzna backa"koristili su bunare dubine oko 100 metara u koje su polagali cevi.
 
Odgovor na temu

sveznalica

Član broj: 49156
Poruke: 265
82.208.193.*



+2 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver29.09.2007. u 03:29 - pre 201 meseci
to je tacno da je moguce da se zamrzne unutrasnja jedinica i zato je kod ovog sistema pozeljno staviti vecu unutrasnju jedinicu.mada kada je leti oko 40 stepeni tesko da moze da dodje do zamrzavanja sem ako neko bas ne pretera sa hladjenjem prostorije
 
Odgovor na temu

buljubasa

Član broj: 105788
Poruke: 18
195.178.39.*



Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver06.11.2007. u 08:29 - pre 200 meseci
Slucajno sam naisao na ovu temu a jako me zanima iako sam totalan laik.Molim vas da mi odgovorite da li je moguce da umesto okiten creva koje bi morao da ukopavam, iskoristim vodu koja je na neka 2 metra dubine a vadim je obicnom pumpom za vodu.To bi otprilike izgledalo ovakoovedem vodu iz zemlje do posude u kojoj je izmenjvac spoljne jedinice,(nebi ga savijao kako predlazete,vec bi ga stavio u neku pravouglu posudu).Obezbedim konstantan protok vode po sistemu prelivanja.Zanima me da li je ovo izvodljivo i koliko bi bilo efikasnoi kao bi mogla da se izracuna stepen iskoriscenosti ovakvog sistema.Svaki savet je dobrodosao..Hvala.
 
Odgovor na temu

IvoD
Ivo Dimitrijević
Beograd

Član broj: 123450
Poruke: 182
91.148.114.*

Sajt: yt1r.weebly.com


+4 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver07.11.2007. u 13:24 - pre 200 meseci
Stvarno je dosta diskutovano na ES-u na ovu temu i ima dobrih i stručnih saveta, skica, fotki...od vrlo skupih sistema do uredjaja napravljenih od ''otpada''.

Inače nema potrebe da se kopa 2m nego 1,5m ali ''zmijoliko'' postavljanje cevi.

BTW ko živi u zgradi može da kupi inverter klimu koja je u stvari toplotna pumpa tipa vazduh-vazduh sa iskorišćenjem do (kako reklamiraju) 1:3,5 a rade na -10 glatko a neki se hvale i do -15. Ko bi da eksperimentiše nek proba prvo da od starog, ispravnog frižidera napravi ''uredjaj'' koji će mu leti hladiti prostor i grejati vodu (kazanče od bojlera) o istom trošku (bilo u starom Sam-u a tu je negde i skica i opis radova).


 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16357



+2922 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver07.11.2007. u 16:30 - pre 200 meseci
Citat:
IvoD:  Ko bi da eksperimentiše nek proba prvo da od starog, ispravnog frižidera napravi ''uredjaj'' koji će mu leti hladiti prostor i grejati vodu (kazanče od bojlera) o istom trošku (bilo u starom Sam-u a tu je negde i skica i opis radova).

O kom sam-u je rec?
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

vujo032
VUJIC RADIVOJE
Danguba!
CACAK

vujo032
Član broj: 61918
Poruke: 154
*.blueisp.co.yu.



+101 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver07.11.2007. u 16:39 - pre 200 meseci
I ja uskoro planiram da kupim klimu,pa me ovaj tekst podstaknuo na jednu ideju.
Da li bi valjalo da se oko klime postavi stiropor,na nekom rastojanju radi izolacije,
ili da se napravi mala nadstrešnica kao zaštita od kiše i snega.
Kad bi mladost znala, kad bi starost mogla...
 
Odgovor na temu

IvoD
Ivo Dimitrijević
Beograd

Član broj: 123450
Poruke: 182
91.148.114.*

Sajt: yt1r.weebly.com


+4 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver08.11.2007. u 17:48 - pre 200 meseci
Citat:
bakara: O kom sam-u je rec?


Nisi zaslužio al' ajde možda interesuje i nekog drugog.

Sam 8/80 i 9/80.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver08.11.2007. u 20:50 - pre 200 meseci
Citat:
Da li bi valjalo da se oko klime postavi stiropor,na nekom rastojanju radi izolacije

Ne. Oko klime mora biti slobodan prostor kako bi se zimi lakse grejala (tj. lakse oslobadjala sopstvene hladnoce) a leti lakse hladila. Ukoliko se postavi u izolovano okruzenje, klima ce najverovatnije stradati. Upravo je poenta spoljne jedinice da ima dobru razmenu toplote sa okolinom, sto ce reci da bude sto je moguce slabije izolovana.
Citat:
vujo032: ili da se napravi mala nadstrešnica kao zaštita od kiše i snega.

Bolje nemoj nista da radis kad ocigledno ne razumes osnovne principe, napravices neku stetu. Samo gledam kako jedna zanimljiva ideja podstice ljude na pravljenje svakojakih gluposti.Ne smeta klimi kisa i sneg, ostavi se gluposti!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

cozmo_im
Ivan Miladinovic
Direktor svemira i galaktickih
postrojenja
Zemun

cozmo_im
Član broj: 31495
Poruke: 5566
77.105.3.*



+896 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver09.11.2007. u 09:04 - pre 200 meseci
Spoljnu jedinicu samo treba postaviti zasticenu od vetra i direktnog sunca ako hocete bolji ucinak. Inace sve spoljne jedinice su splash-proof, sto znaci da moraju da rade i kad su pljuskovi, vejavica... Ako je polozaj spoljne jedinice dobar, nema sanse da se oseti razlika u radu kad je vedro i kad je pljusak ili veje sneg... Na temperaturama ispod nule pomaze kad je klima u zavetrini ili nekako zasticena od kise/snega (i vetra kad je vlaga u vazduhu) jer ce biti manje vlage te ce se spoljna jedinica manje lediti. Ali nista ne treba stavljati oko klime zbog razmene toplote sa okolinom...

Samo naci dobru poziciju za spoljnu jedinicu. Jedino sto moze da je fizicki osteti je led, so (na moru), i da nesto padne na nju.
 
Odgovor na temu

vujo032
VUJIC RADIVOJE
Danguba!
CACAK

vujo032
Član broj: 61918
Poruke: 154
*.blueisp.co.yu.



+101 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver09.11.2007. u 11:32 - pre 200 meseci
Puno hvala na odgovorima,razrešio sam neke dileme,i neću ništa više "izmišljati".
Samo još jedna stvar mi pada na pamet.
Ja imam grejanje na gas,i klima mi neće služiti zimi za grejanje.
Da li je dobro zimi,znači kada ne radi,navući na nju neku navlaku,upravo iz ovih razloga,
da ne pada na nju sneg i led.
Kad bi mladost znala, kad bi starost mogla...
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver09.11.2007. u 18:25 - pre 200 meseci
U tom slucaju ne moze da skodi. Pai samo da neko u neznanju ne ukljuci klimu pa spali kompersor!
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: kako od vase klime za male pare da napravite pravu zver

Strane: 1 2

[ Pregleda: 14182 | Odgovora: 20 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.