Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje

[es] :: E-Kupovina :: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje

[ Pregleda: 6590 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Milos Zivanovic

Član broj: 66557
Poruke: 23
77.46.244.*



Profil

icon Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje11.10.2007. u 14:20 - pre 200 meseci
Hteo bih da narucim neke knjiga sa Amazona. Otkako je smanjena granica za carinjenje na 20$ nisam nista narucivao, pa imam par nedoumica. Bio bih zahvalan ako biste mi rekli da li gresim u mojim zakljuccima. Dakle, ovako ja shvatam situaciju (uzimam primer):

60$ cena knjiga
40$ cena postarine
20$ carina od 20%
18$ PDV od 18%
_________
138$ ukupno, tj 38% dodato na pocetnu cenu

Sad, da li je mozda stopa PDV-a ili carine drugacija za knjige? Da li se PDV obracunava na prvobitnih 100$ ili tek kada se doda carina? I da li ima neka dazbina za koju jos nisam cuo?

Takodje me interesuje kako se onda preuzima roba i da li se desava da carina ne obavesti o posiljci nekoliko dana pa da mora da se placa lezarina (i ako je tako, koliko kosta lezarina)?
 
Odgovor na temu

milos_k
milos kovacevic
beograd

Član broj: 16281
Poruke: 18
*.adsl.beotel.net.



Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje11.10.2007. u 16:12 - pre 200 meseci
dal je PDV 18 ili 8 % je nebitno, jer kad te pozovu oni iz UPSa i kažu ti da su ti knjige stigle i da moraš da platiš 4500din špedicije radi.

 
Odgovor na temu

Milos Zivanovic

Član broj: 66557
Poruke: 23
77.46.244.*



Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje11.10.2007. u 18:30 - pre 200 meseci
Ali kakve veze ima UPS, kada sam ja vec platio postarinu? Narucio sam knjigu preko e-ducana i ima da teram UPS do Strazbura ako mi se bude mesao u posao!
 
Odgovor na temu

nikola_n
Nikola Nesic
Surdulica

Član broj: 128695
Poruke: 10
*.kalik.info.



Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje14.10.2007. u 20:39 - pre 200 meseci
Ima 0.5% za carinsko evededentiranje.Carina se izracunava na sledeci nacin (60$+40$) to je carinska osnova,na ovu sumu
ide 20% carine 0.5% za carinsko evedentiranje pa tek na tu sumu porez 18%.Sto se tice spediterskih usluga kad ti salje pravno lice iz inostranstva meradovna je faktura ,a to sto naplacuju spediterske usluge je cist lopovluk .Jer popunjavanje JCI(JEDINSTVENE CARINSKE ISPRAVE) traje nekoliko minuta.I to svaki normalan covek moze sam da popuni jer je vrlo jednostavno.Po pravilu slanje paketa u Srbiji trbalo bi da prati odgovarajuca dokumentacija,pomocu koje bi carinska ispostava koristila prilikom carinjenja.I tad ne bi se placala spediterska usluga.Sto se tice lezarine ona tece posle datuma predvidjenog za preuzimanje.
 
Odgovor na temu

dexxx
Novi Beograd

Član broj: 16471
Poruke: 240
91.150.107.*



+2 Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje20.10.2007. u 22:38 - pre 200 meseci
Citat:
nikola_n: ...a to sto naplacuju spediterske usluge je cist lopovluk .Jer popunjavanje JCI(JEDINSTVENE CARINSKE ISPRAVE) traje nekoliko minuta.I to svaki normalan covek moze sam da popuni jer je vrlo jednostavno.


Da, izgleda kao lopovluk kada uvoziš nešto što košta isto koliko i usluge špeditrera... ali kad ti dođe mašina od 140.000 ojra, onda se niko ne buni, nego sam mole Boga (i špeditera) da im što pre izađe iz carinskog magacina...

Popunjavanje JCI zaista traje nekoliko minuta, ali samo ako znaš kako i šta popunjavaš. Takođe, svaki normalan čovek može da je popuni, ali ako nema iskustva i znanja, popuniće je pogrešno, a tad je u pravom sosu (čitaj prekršaju). A i to što "može" da je popuni, ne znači mu mnogo, bez pečata ovlašćenog carinskog agenta...


Commander James Bond, CMG, RNVR (+ 2008), R. I. P.
The Cold War couldn't kill you. Hollywood could.
 
Odgovor na temu

nikola_n
Nikola Nesic
Surdulica

Član broj: 128695
Poruke: 10
*.kalik.info.



Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje22.10.2007. u 21:19 - pre 200 meseci
Hteo sam da ukazem da su nerealne cene speditera i da koriste nerazvijenost trzista i ne znanje ljudi (opsta ne informisanost),pa imaju monopolske cene.I ovde je rec bilo o malim stvarima (MALE VREDNOSTI)a ne o masinama koje vrede 140000 oira,jer tad je normalno da platis speditera da ti sacini JCI.
 
Odgovor na temu

dexxx
Novi Beograd

Član broj: 16471
Poruke: 240
*.wig.co.yu.



+2 Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje23.10.2007. u 10:55 - pre 200 meseci
Ne... nisi u pravu... i knjiga, i mobilni telefon, i stiropor, i proizvodi od konjske dlake, i mašina od 1000000000000000000 evra imaju svoj tarifni broj, koji moraš da znaš, i još gomilu drugih stvari da bi mogao da popuniš JCI. Takođe, već sam napomenuo da samo ovlašćeni carinski agent može da deklariše.

Što se tiče cena, jesu visoke... samo što nam ne smeta da damo špediteru 50 evra kad uvozimo nešto skupo, a kad uvozimo sitnice, onda nam je skupo. Špediter u principu odradi isti posao kad uvozi kljigu i kad uvozi bilo šta drugo (što ne zahteva neke specijalne dozvole).

Grešiš da su špediteri monopolisti... ima ih i previše, i veoma su konkurentni...
Grešiš i da to ima veze sa neznanjem ljudi... pa ni ti ne znaš da popraviš saam sebi zub, i plaćaš nekog da ti to uradi, jel tako, baš kao i za gomilu drugih stvari koje ne znaš, a to nema veze sa tvojom (mojom), opštom "neinformisanošću"...

Ja se potpuno slažem da je nonsens plaćati carine i dažbine na knjige, diskove, i ostale predmete male vrednosti... ali, to je problem koji rešava država, zakonima, a špediter jednostavno radi svoj posao.

Pa isto kao i banka... transfer novca u inostranstvo (priča mi milozvučna cica preko telefona) se tarifira sa 1,5% od vrednosti transfera... Ja kažem da hoću da prebacim 12 $, a ona odgovara da u tom slučaju moram da platim fixni iznos (1000 din) za uslugu transfera... znači, postoji cena ispod koje se ne ide... e, sad, da sam ja prebacivao 10000$, bilo bi ok, ali kad mi je usluga transfera skuplja od samog transfera... taj fazon je i za knjigu... carina+ špedicija>od cene knjige...


p.s.
imao sam prilike da nedavno uvezem jednu knjigu, kupljenu online, i veruj mi, procedura za uvoz mi je trajala 3x duže od uvoza skupih mašina, čime se inače bavim... Ali ponavljam, za to drkan#e je kriva država i jadni zakon o spoljnoj trgovini koji je na snazi, a ne špediteri. (koji su mi btw pomogli maximalno).

pozzz
Commander James Bond, CMG, RNVR (+ 2008), R. I. P.
The Cold War couldn't kill you. Hollywood could.
 
Odgovor na temu

nikola_n
Nikola Nesic
Surdulica

Član broj: 128695
Poruke: 10
*.kalik.info.



Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje23.10.2007. u 15:00 - pre 200 meseci
Zaboravio sam da napisem da sam ekonomista za poreze i carine,pa mozda je meni to prosto ,imao sam dobru nameru prilikom komentara.Moje misljenje je da sto se tice uvoza malih stvari dodatni troskovi koje placa gradjanin su preveliki prema ceni same robe.I nista vise!
Sto se tice vreme carinjenja nije samo kriv zakon nego i ljudski faktor,valjda ce se nesto nabolje popraviti pa ni ti ni ja necemo imati problema oko ovih stvari.Vec ce se tacno znati koliko je potrebno vremena i novca za uvoz bilo kog predmeta,a ne kao sad odokativnom metodom,prema licnoj proceni carinskog lica.
Nadam se da me razimes sta sam hteo reci
Pozdrav
 
Odgovor na temu

dexxx
Novi Beograd

Član broj: 16471
Poruke: 240
77.46.246.*



+2 Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje24.10.2007. u 23:24 - pre 200 meseci
Ma naravno da te razumem. Potpuno se slažem, i smatram da je neophodna hitna promena (a zatim i primena) zakona vezanih za tu oblast. A samim tim, znači primenom dobrih propisa, i ljudski faktor kao remetilac će biti marginalizovan.
Commander James Bond, CMG, RNVR (+ 2008), R. I. P.
The Cold War couldn't kill you. Hollywood could.
 
Odgovor na temu

Anno Domini

Član broj: 11620
Poruke: 32
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje07.11.2007. u 19:42 - pre 199 meseci
Carina i pdv za knjige su zajedno oko 10 % plus jos nekih fiksnih 700 din za ne znam ni ja koje troskove.
 
Odgovor na temu

[es] :: E-Kupovina :: Procedura narucivanja knjiga i njihovo carinjenje

[ Pregleda: 6590 | Odgovora: 9 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.