Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???

[es] :: Linux :: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???

[ Pregleda: 4039 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Neo21000mr
Novi Sad

Član broj: 159827
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???14.10.2007. u 23:13 - pre 200 meseci
Iskreno receno,mnogo mi je dosta xp-a i win uopste :( ...Zanima me dali neko ima iskustva sa suse 10.3...Nameravam da ga postavim na komp kao jedini os...Pa da vidim tu za savet.Znaci zanima me vase misljenje.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 01:27 - pre 200 meseci
Citat:
Neo21000mr: Iskreno receno,mnogo mi je dosta xp-a i win uopste ...Zanima me dali neko ima iskustva sa suse 10.3...Nameravam da ga postavim na komp kao jedini os...Pa da vidim tu za savet.Znaci zanima me vase misljenje.
Ako ti je "dosta xp-a i win-a uopste" nabavi neki od Live CD (DVD) Linuxa, pa pocni da eksperimentises, da steknes SOPSTVENA iskustva. Sajt na kome imas nabrojane skoro sve Linuxe, kao i mnogo toga o svakom od njih je www.distrowatch.com, pa pogledaj.

Koliko je meni poznato, osnovna razlika izmedju Live CD (DVD) i Linuxa koji dolaze na vise CD-a je u tome sto se instalacija sa Live (ako je to predvidjeno - ima Live sa kojih se moze i instalirati na hdd, a ima i takvih sa kojih ne moze) vrsi u paketu - sve ono sto je na Live se instalira i na hdd, pa nakon instalacije dodajes, brises, radis sta hoces, doke je kod ovih drugih moguce vec pri samoj instalaciji vrsiti neku selekciju programa koje ces instalirati.

Kako i zasto si se odlucio za suse? Jesi li vec probao kako radi ili si cuo od drugara ili sta? Tvoje pitanje nekako zvuci da zelis preko noci da preseces, a to nije dobro. Linuxi su vrlo slicni, ali se desi da ti neki drajver za veoma vaznu stvar na jednoj distribuciji nikako ne radi, a na drugoj je vec instaliran, i zato se isplati malo isprobavati, da dobijes osecaj kako to ide, nista drugo. Da malo karikiram - isto kao sa zenom (muzem) - sve su slicne, ali jedna dobro kuva, druga ne (jedan zna sve po kuci da opravi, drugi ne ) itd.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 10:02 - pre 200 meseci
Bolje da ne isprobava, možda live verzija nije potpuno funkcionalna ili nema dovoljno dodataka da ga privuče. Ako si rešio a imaš dovoljno razloga da to hoćeš da uradiš, slobodno probaj, Suse ima prilično dodatnih programa da ti se nađu bar za prvo vreme. Nije loše i da ti na hardu ne bude nešto važno pošto možda negde omašiš u particionisanju, najbolje da imaš prazan disk za početak. Nije loše i da ipak imaš pristup internetu ili nekoga ko se više razume pošto će verovatno da ti bude potrebna pomoć.
 
Odgovor na temu

Slobodan Milivojevic
One IT
Pirot / ni.ac.rs

Član broj: 7062
Poruke: 6383
*.exe-net.net.

Jabber: poglavica@elitesecurity.org
Sajt: www.slobodanmilivojevic.i..


+363 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 10:27 - pre 200 meseci
Neki ce reci da ne valja, ali moja preporuka ti je skini ubuntu 7.10, izlazi u cervrtak. Posto vidim da koristis SBB net, pretpostavlajm da ti je cable modem prikacen na Ethernet port. U tom slucaju ce ti bilo koja distribucija automatski konfigurisati mreznu karticu i imaces net out of the box, tj cim se pokrene sistem.

Kad instaliras Ubuntu, udjes u Synaptic Package Manager, izaberes sve repository-je (magacine softvara), kliknes na reload, i selektujes sta sve od programa da ti instalira. Ostavis ga da skine i instalira automatski sve sto ti treba, i pocens sa naj normalnijim koriscenjem.

E, sad treba malo pogledati koji programi za sta sluze, sta sve treba poskidati da bi imao sve kodeke, ali mislim da i u Winowsu treba da znas dosta toga da bi ti sve proradilo.

Samo napred, i zelim ti da se sto lakse naviknes na linux. Nije nikakav bauk. Samo malo konsultovanja sa nekim ko vec ima iskustva ili sa google-om, i sve se resi :)
Čemu ovo služi, a uz to i ne radi?!?!?!?!
www.oneit.rs :: www.koktelbar.rs ::
www.fissoft.net

Fiber on steroids:
http://www.speedtest.net/my-
result/3821970146
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.243.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 18:09 - pre 200 meseci
Citat:
calexx: Bolje da ne isprobava, možda live verzija nije potpuno funkcionalna ili nema dovoljno dodataka da ga privuče.
Stvar je u tome sto se sa Live mnogo lakse proba, a PCLinuxOS, koji je na spominjanom sajtu distrowatch na prvom mestu po popularnosti, je bas Live. Tu je i Mepis, kao vrlo dobar, familija Ubuntu i slicno. Za SUSE mislim da ima Live samo kao demo, sa njega ne ide instalacija, i tu je moguce ovo sto kazes.

Ja se samo bojim kad ljudi krecu u Linux direktno, sa prve i jedine distribucije koju su ikada probali, da posle ne bude: "Ovaj Linux nista ne valja, ja probao jednom i ne radi mi [ovo ili ono]"
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

maksvel

Moderator
Član broj: 107376
Poruke: 2417

Jabber: maksvel
Sajt: maksvel.in.rs


+161 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 18:41 - pre 200 meseci
Mislim da SuSE kao distribucija nije loš izbor. Pitanje je šta si koristio na Windows-u. Dosta toga možeš nadomestiti, ali ako si navikao na neki program koji ne postoji na Lin-u, može biti problema... bar dok se ne navikneš na alternativu :)
 
Odgovor na temu

Srđan Pavlović
Specijalna Edukacija i Rehabilitacija MNRO
Vojvodina, Bačka Palanka

Član broj: 139340
Poruke: 5571
*.ptt.yu.

Sajt: www.oligofrenolog.com


+382 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 20:04 - pre 200 meseci
Uz suse dolazi vec dosta programa koji su odlicna zamena za win programe, recimo,
open office 2.3, gimp (zamena za photoshop, dobar program), i more drugih programa,
naravno, najnoviji browseri i mail klijenti... stvarno ima svega.
Ja ga koristim vec poduze vreme (10.2 a sada 10.3), i prezadovoljan sam.
Brz i stabilan....
 
Odgovor na temu

calexx

SuperModerator
Član broj: 71794
Poruke: 20046



+1651 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 21:18 - pre 200 meseci
Citat:
tdjokic: Ja se samo bojim kad ljudi krecu u Linux direktno, sa prve i jedine distribucije koju su ikada probali, da posle ne bude: "Ovaj Linux nista ne valja, ja probao jednom i ne radi mi [ovo ili ono]"
Pa ja sam iz te priče, probao sam nekada dok je bilo komplikovano, posle ponovio kada je bilo lakše ali skener nijednom nisam rešio. Probao veliki broj distribucija, naravno nigde nije radio pa sam se polako odbijao od njega. Sada je skener, čini mi se, otišao u večna lovišta pa ću da pazarim drugi ali ću prethodno da se konsultujem sa Linuxima šta podržavaju. ;) Mada su sada problem neki programi koji nemaju adekvatnu zamenu ali mogu bar da probam.
 
Odgovor na temu

w3bl0rd
Varaždin, Hrvatska

Član broj: 82659
Poruke: 380
*.adsl.net.t-com.hr.



+26 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 22:50 - pre 200 meseci
evo isprobao dosta distri istina dugo bio zadrti slackwareaš ali nakraju ipak jbg... pa onda najlogičnije prešao sam na Debiana počela mi se sviđati uljepšavanja i sve to hehe a onda bum na fedoru core i evo ga dobio lijepi sistem koji je jako brz jako lijepo izgleda ima sve što mi treba sve sam podesi (mada tu nedostaje neka čar ipak sam dugo bio slackwareaš (sil i gnomeovac :D kad su u 10.1 ili 10.2 maknuli gnomea van iz slackwarea joooooj sve ručno instaliravati)) mislim kad se priučiš na jednu distru vidjet ćeš da windowsi ne valjaju pol ku*
ali vjerujem da ćeš prije 2-3 X poslati sve u pm i opet držat se windowsa i onda tek s treće četvrte skužiti kako je linux neka distra car prema windowsu...
there's no place like 127.0.0.1
 
Odgovor na temu

NastyBoy
Bojan Nastic
UK

Član broj: 12041
Poruke: 895
*.plus.com.



+4 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???15.10.2007. u 23:43 - pre 200 meseci
Citat:
Zanima me dali neko ima iskustva sa suse 10.3...Nameravam da ga postavim na komp kao jedini os...Pa da vidim tu za savet.Znaci zanima me vase misljenje.


Nisam ga probao (i ne nameravam), ali sudeci po opisima moguce je da se nisu proslavili ni ovim izdanjem. Sva prethodna 10.x izdanja su kod mene zhivela krace od par dana (ukljuchujuci i SLED). Nije vredno truda.

Moj bi ti savet bio da se okanesh Suse-a, narochito ako si pochetnik, tj. bilo kog "korporacijskog" distroa. Ubuntu bi ti lepo zavrshio posao za pochetak, dok pregrmish Windows apstinenciju :)



 
Odgovor na temu

Djoko1
SK

Član broj: 126049
Poruke: 31
62.162.47.*



Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???16.10.2007. u 01:34 - pre 200 meseci
Po meni zadrzi windows i instalisi openSUSE ,znaci dual boot.Suse nije losa distribucija lakse ces se snaci na nju.Ja sam trenutno na Suse i zadovoljan sam.Windows imaj radi to sto nesto neces naci na Linuxu.openSUSE 10.3 je dobra imas automatski repositore da stavis koristi KDE lakse ces se snaci imas veci izbor za software,help.Ja sada jos imam openSUSE 10.2 zbog toga sto radi bez problema i stabilan je,i zato je ne menjam ali jednoga dana stavicu 10.3(imam).Od druge distroe probao samo Mandrivu i sad pre neko vreme PCLinux ali mislim da je Suse bolji.To ostaje na tebi nemas sta da izgubis osim vreme ali dobices iskustvo.Za sve ima prvi put samo nemoj da odustajes.Slazem se sa w3bl0rd (mislim kad se priučiš na jednu distru vidjet ćeš da windowsi ne valjaju pol ku* ali vjerujem da ćeš prije 2-3 X poslati sve u pm i opet držat se windowsa i onda tek s treće četvrte skužiti kako je linux neka distra car prema windowsu...).Nemoj samo suse probaj ako imas i druge distroe i sam odluci sta ces.Tolko od mene .Pozdrav
 
Odgovor na temu

surla
Canada
canada

Član broj: 11243
Poruke: 57
*.home1.cgocable.net.



Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???16.10.2007. u 02:30 - pre 200 meseci
Ja bi preporucio Freespire 2 za pocetnike.

Ja licno koristim Ubuntu od verzije 4 na kucnom racunaru, kada ga jednom podesis i sredis da sve radi onda posle toga godinama nema problema osim ako ti ne valja hardware.

Freespire 2 ti je baziran na Ubuntu linuksu a razlika je (za tebe) da odmah podrzava java, Flash, mp3.... dok kod Ubuntu dosta stvari treba rucno instalirati ili koristiti "third party" alate, ove stvari za pocetnike nisu bas lake i zaht3evaju dosta vremena a tu lezi opasnost da vam se ne svidi linuks te da se vratite na Windows.

Znaci idi na www.freespire.org i preuzmi poslednju verziju, ubaci LivdCD i vidi kako izgleda i sta moze. U princupi moze sve ukoliko nisi zavisnik od igrica koje rade samo na Windows.

Ja sam isto tako jedan dan poludeo i izbrisao Windows, od virus i spajvera pa do registi problema jednostavno nisam imao vremena za to. U Linusku nema registrija, sve je fajl znaci sva podesavanja, informacije itd se nalaze u fajlovima.

Kada sam ja poceo koristiti Ubuntu tada je jos bilo dosta bagova, nedovrsenih i slabo bogatih programa. Danas je Linuks mnogo jaci i vredi probati, ako izdrzite nekih pola godine ne verujem da cete lako nazad na Windows :)

Ja ga sada koristim samo za posao posto mi programi za posao rade samo na njega.

Pozdrav i sretno.
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???16.10.2007. u 07:18 - pre 200 meseci
Citat:
surla: Ja bi preporucio Freespire 2 za pocetnike.
Nisam probao taj Freespire (probao sam ga mnogo ranije) ali mi je poznat Mint, koji ima isto to, da svasta radi odmah. Ne tvrdim da je www.distrowatch.com jedini merodavan i apsolutno merilo, ali ipak daje neku orijentaciju svojom rang listom. Tamo je Freespire na 19 a Mint na 6 mestu, to ipak nesto znaci. Mint je takodje Ubuntu baziran, znaci isto tako moze koristiti njegove repozitorije i vrlo je stabilan.

Ovim smo prakticno otisli u off topic, jer autor teme samo pita o suse 10.3, ali je takodje pitao ima li ko protiv i zasto, pa mu je i ovo deo odgovora.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

surla
Canada
canada

Član broj: 11243
Poruke: 57
*.home1.cgocable.net.



Profil

icon Re: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???24.10.2007. u 07:05 - pre 200 meseci
Freespire 1 i 2 su ko nebo i zemlja.

Freespire 2 je izasao pre nekoliko dana tako da ne verujem da su njega uzeli u obzir.
 
Odgovor na temu

[es] :: Linux :: trebaju mi Saveti za suse 10.3 umeto windowsa; ko je za a ko protiv i zasto???

[ Pregleda: 4039 | Odgovora: 13 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.