Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Pravljenje forme i podforme

[es] :: Access :: Pravljenje forme i podforme

[ Pregleda: 6376 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi_20
Bojana Petrovic

Član broj: 5904
Poruke: 70
213.244.209.*



Profil

icon Pravljenje forme i podforme06.11.2007. u 22:40 - pre 199 meseci
Imam sledeće tabele ucenici, predmeti i ocene. Kako da napravim formu ucenici koja će sadržati podformu za unos ocena a da se svi predmeti iz tabele predmeti pojavljuju na toj podformi bez obzira da li učenik iz tog predmeta ima ocenu.
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme07.11.2007. u 13:31 - pre 199 meseci
Citat:
tihi_20: Imam sledeće tabele ucenici, predmeti i ocene. Kako da napravim formu ucenici koja će sadržati podformu za unos ocena a da se svi predmeti iz tabele predmeti pojavljuju na toj podformi bez obzira da li učenik iz tog predmeta ima ocenu.


Evo jednog rešenja gde se svi predmeti mogu pojaviti (ne pojavljuju se automatski već se dodaju) na toj podformi bez obzira da li učenik iz tog predmeta ima ocenu.

Moguće da u zadatku nedostaju informacije, a sigurno je da ja nemam bolje rešenje.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme07.11.2007. u 14:49 - pre 199 meseci
Ono sto hoces da postignes trazi malo vise posla unapred. I pitanje je da li ti bas to treba, bas onako kako si naveo:
Citat:
Imam sledeće tabele ucenici, predmeti i ocene. Kako da napravim formu ucenici koja će sadržati podformu za unos ocena a da se svi predmeti iz tabele predmeti pojavljuju na toj podformi bez obzira da li učenik iz tog predmeta ima ocenu.


Getsbijevo resenje dozvoljava da uneses predmet bez ocene. medjutim, ne prikazuju se uvek svi predmeti, barem dok ih ne uneses. Nema nista lose u resenju koje je Getsbi dao. Da sam ja dizajner tog sistema, uradio bih upravo onako kako Getsbi predlaze, uz neka dodatna ogranicenja. Kljucno pitanje je zasto bi pri unosu podataka morao da vidis bas sve predmete za tekuceg ucenika, sa ili bez ocene? Relacije koje je postavio Getsbi sprecavaju da uneses ocenu za ucenika iz predmeta koji ne postoji. Znaci, tu smo bezbedni. etsbi je zabranio da imas vise od jedne ocene po predmetu za datog ucenika. I tu se slazem snjim, mada to zavisi od zadatka, a to u ovom momentu ne znamo. Gde se razilazim sa Getsbijem je cinjenica da njegov model dozvoljava da se u tabelu Ocene unese predmet ebz ocene. Getsbi to ne bi uradio da nisi ti to trazio - da se vide predmeti i koji nemaju ocene. Ja ne bih dozvolio da se unese rekord u tabelu ocene a da ocena u stvari ne postoji. Ponavljam, to ne bi ni Getsbi dozvolio, ali si ti to trazio,. Stoga se postavlja pitanej validnosti zahteva.

Ako bas zelis da imas sve predmete dodeljene svakom student pre unosa ocena, onda se mora uraditi ovo:
- u momentu dodavanja novog ucenika u tabelu Ucenici, mora se popuniti i tabela Ocene, tako sto se za zadatog studenta dodaju sve vrednosti iz tabele predmet, a kolona Ocene.Ocena ostavi prazna to jest ta kolona ce sadrzati NULL vrednosti
Posto je u pitanju Access, ne moze se garantovati da ce se sve bas ovako desiti. Naravno, moze se napisati kod koji ovo odradjuje ali to nije jednostavno ako sto se cini, ako se zeli valjano uraditi. Stoga predlazem da odustanes od zahteva i da se u tabelu Ocene vrati uslov da kolona Ocena ne sme biti NULL (proerty Required = Yes u table design)

Ako ti treba da prikazes sve ucenika i sve predmete, bez obzira da li imaju ocenu, koristi nesto kao
Code:

qiery qryUceniciPredmeti:
SELECT Ucenici.*, Predmeti.*
FROM Ucenici, Predmeti

pa onda

SELECT 
qryUceniciPredmeti.*, Ocene.Ocena
FROM qryUceniciPredmeti
LEFT JOIN Ocene 
  ON qryUceniciPredmeti.UcenikID = Ocene.UcenikID 
  AND qryUceniciPredmeti.PremetID = Ocene.PredmetID


Poslednji SELECT ce ti prikazati sve ucenike i sve premete i ocene tamo gde ih ima. To mozes da koristis na reportu ali i kao record source za formu, zasto ne, samo sto taj record source nece biti 'updatable'. Znaci, morao bi da resis dodeljivanje ocene na neki drugi nacin, na podsebnoj formici. I to je komplikovano, pa predlazem da zadrzis Getsbijev model, uz dodatno ogranicenej da Ocene.Oceana ne sme biti NULL, a da opisani sistem kverija koristis za prikaz podatka.








 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme07.11.2007. u 16:04 - pre 199 meseci
@ Zidar
Ja sam, ne znam zašto bio ubeđen da je pokretaču teme neko zadao zadatak (ono školskog tipa). Dobrih par sati sam se trudio da iznađem rešenje, međutim ništa bolje nism smislio, pa sam došao do zaključka ili da imamo krive informacija, ili da taj ko je zadao temu hoće nešto po uzoru na Excel ili Crosstab Query zaboravljajući da Crosstab Query ne može da se edituje, ili da ima neko rešenje u rukavu (što bih ja jako voleo da uvrstim u svoju kolekciju). :)

 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme07.11.2007. u 17:54 - pre 199 meseci
@Getsbi: ja bih isto uradio i preporucio sto i ti, samo si me pretekao

Poenta je da ponekad ljudi ne umeju da objasne sta zapravo hoce, pa te navedu na krivi put. Mozda to ovde nije slucaj, ali se cesto desava da ljudi ne prave razliku izmedju nacina na koji cuvas podatke, nacina na koji ih unosis i nacina na koji ih prikazujes. Seldi pokusaj da se sve tri funkcije rese odjednom, najcesce nekom univerzalnom tabelom. Covek je mozda mislio kako da vidi koji su sve raspolozivi predmeti za jednog djaka, pa je smislio da bi svi trebalo da se vide na formi za unos. Bas kao Excel, dobro si primetio, pa samo upises u celiju. Jedino sto ovo nije Excel.

Ovakvo razmisljanje bi se ocekivalo od pocetnika, nema nista lose u tome. Ja to nazalost svaki dan vidm i od profesionalaca, debelo placenih, sa reputacijom, Microsoft sertifikovanih, dolaze sa najboljih univerziteta u Americi i slicno. Sta li ih uce tamo, pitam se...

 
Odgovor na temu

tihi_20
Bojana Petrovic

Član broj: 5904
Poruke: 70
213.244.208.*



Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme07.11.2007. u 21:30 - pre 199 meseci
Pa ovako i nisam baš totalni početnik ponešto i znam. Moje rešenje zadatka bilo je baš kao Getsbi-jevo. Ali bilo je potrebno uraditi kao što reče Zidar
Citat:
„Baš kao Excel, dobro si primetio, pa samo upišeš u celiju. Jedino sto ovo nije Excel.“
Jer su u dnevniku predmeti određenim redosledom a u ovom rešenju to nije slučaj i onda se usporava unos ocena i javlja se mogućnost da se javi greška prilikom unosa. Barem je takvo bilo obrazloženje.

Palo mi je na pamet jedno rešenje da ponudim a to je da se u tabelu predmeti spisak predmeta unosi onim redom kao u dnevniku a onda da se u onom podobrascu sortiraju predmeti po polju PredmetID pa na kraju učenici dobiju ocene iz svih predmeta izvršim sortiranje i biće njihov redosled kao u dnevniku. Bojim se da mi tada ne postavi pitanje „A onda profesor mora da unosi predmete za svakog učenika...“

Hvala vam puno na razumevanju.
 
Odgovor na temu

Zidar
Canada

Moderator
Član broj: 15387
Poruke: 3085
*.100.46-69.q9.net.



+79 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme08.11.2007. u 15:34 - pre 199 meseci
@Tihi_20: Nisi nista lose uradio, moj poslednji post nije kritika tebi. Ti si u neugodnoj situaciji kada korisnik zahteva nesto sto u najmanju ruku 'nije uobicajeno'. Ono o ne pravljenju razlike o unosu, cuvanju i prikazivanju podataka, to uglavnom size od korisnika pa te oni primoravaju da radis protiv pravila i logike. Ja to svaki dan gledam kod mene na poslu. Imamo jedan tim koji je na kraju potpuno digao ruke od dizajna, sve njihove baze i tabele prakticno projektuje korisnik (a da toga nije ni svestan). Jednostavno, u specifikaciji navede "Hocu da mi napravis tabelu takvu i takvu, sa ovim kolonama i ovim vrednsotima. Necu da je normalizujes jer je meni ovako lakse da shvatim sa cime radim". I onda ekipa briljantnih programera provede dane i dane da proizvede nesto sto samo po sebi nema mnogo smisla. Takav je zivot. Moj tim to naravno ne radi tako, jer smo uspeli da objasnimo korisniku da mi dizajniramo bazu a korisnik dobija na izlazu sta god hoce, bez mesanja u nase stvari (kako smo to sve spakovali u bazu).

Ako nisi te srece da korisniku mozes da kazes 'ej pusti mene da radim moj posao a ti radi svoj', radi sta ti se kaze i bas te briga. Po principu - dobili ste sta ste trazili.

 
Odgovor na temu

midus
Miljan Jeremic
Knjazevac

Član broj: 43445
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme03.03.2014. u 21:36 - pre 122 meseci
Postovane kolege,

nasao sam ovu temu pa sam zeleo ovde na ovoj temi da postavim neka pitanja a da ne otvaram novu temu...

I ja imam jednu malu bazu podataka koja se odnosi na tenis i gde sam napravio nekoliko tabela i medjusobno ih povezao.
Problem mi je taj sto zelim da napravim nekoliko formi, tacnije povezanih formi i dolazim do toga da nemogu da unosim podatke u polja za unos!!!

Zelim da iz tabele IGRAC uzmem ime, prezime i klub, a iz tabele KATEGORIJA uzimam podatak kategorija, iz tabele POL uzimam pol, a iz tabele TURNIR uzimam ime turnira i datum i iz tabele USPEH uzimam bodove za turnir koji se igra...

Kreiram kroz wizard podatke iz vise tabela ali na kraju nesto nece da funkcionise i da mi omoguci unos podataka???



Hvala unapred moderatoru i kolegama na odgovoru!!!

MGJ
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 06:56 - pre 122 meseci
Evo ti Query1,pa na osnovu njega probaj da odradis forme.Pozdrav.
Jednog dana...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

midus
Miljan Jeremic
Knjazevac

Član broj: 43445
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 10:35 - pre 122 meseci
Pozdrav kolegi Slobodanu,

probao sam ja sa upitom i pre ovoga ali nece da radi unos podataka kroz formu, kad je ovakva situacija...

Ja iz upita povucem ime, prezime, klub ( to se odnosi na IGRAC), kategorija ( iz KATEGORIJA), pol (iz POL), ime turnira, datum (iz TURNIR), i broj poena (izUSPEH), zatim stavim pregled po igracu i dobijem formu IGRAC 2 i Turnir Subform, ili IGRAC 1 i USPEH Subform1, ali i dalje u toj formi nemogu da unosim nove igrace, bilo da su decaci ili devojcice po polu, meni se na formi nista ne desava kad je ovkva situacija za kriterijum by IGRAC...

Voleo bih da mi predlozite kako da napravim formu koja ce biti korisna za unos podataka o IGRAC-u, USPEH-u na turnirima, turnire unosim u posebnu formu koja je prosta.

Toliko od mene za sada pa bih voleo da me posavetujete kako da resim problem!!!

Hvala na brzom odgovoru!!!


MGJ
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

FOX028
Visoka tehnicka skola strukovnih studija
Kosovska Mitrovica

Član broj: 258986
Poruke: 850

Sajt: https://www.zile028.com


+49 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 13:39 - pre 122 meseci
Da bi ti neko pomogao i dao sto bolji predlog potrebno je da kazes cemu ce ona sluziti, kakve informacije kasnije zelis da dobijes od nje itd.
 
Odgovor na temu

midus
Miljan Jeremic
Knjazevac

Član broj: 43445
Poruke: 42
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 18:27 - pre 122 meseci
Postovane kolege,

ja u ovoj bazi trebam da napravim samo sto laksi unos podataka preko formi kako se nebi podaci punili "glupo" koriscenjem i otvaranjem tabela, jer to onda i nema neki smisao u radu...
Napravio sam odgovarajuci izvestaj kako treba da izgleda a sada hocu da napravim sto prostiji unos podataka preko formi i podformi jer imam vise tabela, tacnije 5, i treba podaci da se unose za vecnu od njih.
Problem je taj sto kad napravim jednu varijantu formi gde su mi u glavnoj formi podaci o igracu a ispod u podformi podaci o turniru onda u formi nemogu da unosim nove igrace da pune tabelu IGRAC... pa sam zato hteo da pitam kako da resim i napravim ove forme kako bi se sto lakse popunjavale jer necu ja da ih popunjavam...

Prilozio sam u bazi SLOJ-TenisDB-ver 2 nekoliko primera sa formama ali mi nekako nije to to kako bi ja hteo da se uradi pa zato i postavljam ovde pitanje sta i kako biste vi napravili ove forme na osnovu relacija izmenju tabela i strukture samih tabela!!!

Toliko od mene za sada pa nasavljamo dalje sa pricom...

Hvala na brzom odgovoru!!!

Pozdrav
MGJ
 
Odgovor na temu

Getsbi

Moderator
Član broj: 124608
Poruke: 2828



+45 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 18:59 - pre 122 meseci
Brz i jednostavan unos nećeš postići samo podformama. Pogotovo ne tamo gde im nije mesto. Za automatizaciju unosa koristi Combo box-ove za odabir već unetih Kategorija i Polova prilikom popunjavanja tabele Igrac. Kasnije prilikom popune tabele Uspeh takođe koristi Combo box-ove u kojima ćeš započeti kucanje przimena igrača, a nakon odabira forma će ti preneti IDIgrac u tabelu Uspeh. To isto važi i zaIDTurn , te ti ostaje samo da ručno uneseš broj poena. Sve o Combo box-ovima i filtriranju prilikom kucanja teksta (recimo prezimena) imaš ovde na forumu. Koristi ključne reči i polje Pretraga.

Redosled unosa. Prvo šifarnici: Pol, Kategorije i Turniri. Potom Igrači i na kraju Uspeh.

[Ovu poruku je menjao Getsbi dana 04.03.2014. u 20:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 19:24 - pre 122 meseci
Evo deo za unos igraca i turnira,a ti odradi ostalo. Na formi turnir,podforma uspeh,kod polja ID duplim klikom otvaras formu za pretragu.Pozdrav. Nastavi sam.
Jednog dana...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

midus
Miljan Jeremic
Knjazevac

Član broj: 43445
Poruke: 42
*.ptt.rs.



Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 21:48 - pre 122 meseci
Postovane kolege,

prvo da zahvalim svima na korisnim savetima a posebno kolegi Slobodanu, poznatijem kao SLOJ koji je dao i neka svoja resenja koja se odnose na forme i mislim da to uglavnom i zadovoljava ono o cemu sam i razmisljao... naravno da ne mislim da je moje misljanje najbolje i da je vrh sto treba uciniti, zato se i konsultujemo ovde! Pogledacu ja jos neke stvari oko formi da vidim da li je to sve dovoljno uprosceno za dalje koriscenje...

Hteo sam da pitam ovde usput kako bih mogao da napravim izvestaj gde cu za uneti turnir da dobijem odmah izvestaj sa podacima sa tog turnira da ne prikazuje sve moguce turnire iz tabele ili upita??? jel treba krenuti kreianje report-a u design view modu ili kako vec???

Ja znam da napravim upit i da ga ksnije iskoristim za izvestaj tako sto u njega prebacim podatke, ali mozda bi moglo i da se doda neko polje za filtriranje podataka i da se dobiju samo delimicni podaci iz tabele ili upita

Toliko od mene za sada pa se cujemo i nadalje!!!

Pozdrav
MGJ
 
Odgovor na temu

SLOJ.1973

Član broj: 130198
Poruke: 871
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+41 Profil

icon Re: Pravljenje forme i podforme04.03.2014. u 22:15 - pre 122 meseci
Evo za izvestaj sa odabranog turnira. Pokreni formu Form1.
Jednog dana...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: Access :: Pravljenje forme i podforme

[ Pregleda: 6376 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.