Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Osposobljenost Ovlašćenog registra

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Osposobljenost Ovlašćenog registra

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14608 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dekiskype
Dejan Vasiljević

Član broj: 157502
Poruke: 51
89.216.247.*

Sajt: www.internet-srbija.com


Profil

icon Osposobljenost Ovlašćenog registra18.11.2007. u 10:02 - pre 199 meseci
Citat:
Provera osposobljenosti Ovlašćenog registra
Član 4.
(1) Nakon potpisivanja Ugovora o obavljanju poslova ovlašćenog registra .rs
domena, Ovlašćeni registar upućuje RNIDS-u zahtev za proveru
osposobljenosti. Uz ovaj zahtev prilaže se sledeća dokumentacija:
• opis organizacije za vođenje poslova Ovlašćenog registra;
• specifikacija kadrova i njihove osposobljenosti za vođenje
poslova Ovlašćenog registra;
• opis tehničke osposobljenosti Ovlašćenog registra za
realizaciju poslova registracije;
• opis procedura za obavljanje poslova registracije domena i
pružanje podrške registrantima;
• adresa Web sajta Ovlašćenog registra za poslove registracije
domena;
• zahtev za izdavanje saglasnosti za Web aplikaciju u skladu sa
članom 14. ovih Uslova, ukoliko Ovlašćeni registar želi da
poslove registracije obavlja korišćenjem sopstvene Web
aplikacije.

(2) Nakon podnošenja dokumentacije, osoblje Ovlašćenog registra prolazi
kroz obuku i testiranje od strane RNIDS, koje uključuje:
• za Administratora, prolazak kroz sve opcije Administrativne
aplikacije za ovlašćene registre, korišćenjem test podataka i
operacija za dodavanje, izmenu i brisanje svih parametara
aplikacije;
• za Administratora i sve Operatere: registraciju domena sa
spiska za testiranje RNIDS, izmenu podataka o domenima, prenos
registracije na drugog registranta, prenos domena na drugi
ovlašćeni registar i na kraju brisanje.

(3) Administrator i Operateri Ovlašćenog registra moraju pokazati
odgovarajući nivo razumevanja sistema Internet domena, Opštih uslova
registracije .rs domena, Opštih uslova o radu ovlašćenih registara .rs
domena i Web sajta RNIDS.

Ima li negde definisan neophodan broj radnika i neophodno obrazovanje, radno iskustvo i sl. koje mora da zapošljava registrar s obzirom da se zahteva njihova specifikacija?

U prijavi je neophodno opisati procedure koje su, ako sam dobro razumeo, neophodne za obavljanje poslova registracije domena i pružanje podrške registrantima. Da li postoje neke tačno određene preddefinisane procedure, da li su to procedure koje se uče na obuci od strane RDNS nakon podnošenja prijave?
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra18.11.2007. u 22:56 - pre 199 meseci
Ne postoji bilo kakvo ograničenje, niti preporuka, po pitanju broja radnika, njihovog obrazovanja itd. Svaki OR samostalno organizuje svoj posao, a RNIDS-u je bitno da se poslovi registracije i pružanja podrške korisnicima obavljaju na predviđeni način. Neki OR to može da uradi sa 15 ljudi, a neki sa 3. Dakle, sve zavisi od toga kako OR organizuje svoj posao i koliki obim posla očekuje. Ti u svojoj prijavi daješ odgovore na pitanja: Ko će u tvojoj firmi raditi na poslovima registracije, kako si zamislio da će taj posao funkcionisati (uopšteni pregled, ne detaljisanje) i koje resurse ćeš posvetiti tome da poslovi registracije i podrška korisnicima dobro funkcionišu za obim posla koji očekuješ.

E, sad, ako ti ne znaš šta se sve podrazumeva pod poslovima OR... pa, recimo da nema smisla prijavljivati se za građevinsku licencu, ako ne znaš kako se zida kuća... Dakle, preporučio bih ti da se prvo upoznaš sa poslovima OR uz pomoć nekoga ko je upućen u stvari (siguran sam da ti neće trebati puno vremena sa svim resursima koji su raspoloživi preko Interneta, Web foruma, ličnih kontakata itd), osmisliš kako bi tvoja firma mogla da obavlja te poslove, pa tek onda podneseš zahtev RNIDS-u.

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 01:35 - pre 199 meseci
Kakva demagogija. Ako si bas zapeo za gradjevinsku licencu, naravno da onaj ko zeli da dobije tu licencu zna sta sve mora da zna da bi je dobio jer je to unapred propisano.

Vi se obavezni da propisete uslove i kriterijume za dobijanej licenci a ne da objasnjavate da "ako neko ne zna sta su poslovi OR ne treba n da se prijavljuje. Vasa j eobaveza da te poslvoe definiste ka i krierijume osposobljenosti za njihovo obalvjanje. Samo tako mozete da izdate validne licence.

Ovako, ostaje savim otvorena mogucnost da necete dati licencu nekome zato sto recimo tebi licno taj ne odgovara a posto ne postoje nikakvi kriterijumi, mozete kao obrazlozenje prosto da stavite da smatrate da ne ispunjava kriterijume - jer su kriterijumi stvar licne procene onoga ko prihvata ili odbija zahtev za izdavanje licence.

Prsotoej neverovatno da sta god va sljudi pitaju konkretno vi uvek dogovarate neki pausalnim ocenama, obicno sve u stilo "to je opste poznato", "to svako ko treba da zna zna" i sve tako nekim besmislicama.

 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 03:07 - pre 199 meseci
1. Nikakve odluke o OR ne donosim ja
2. RNIDS ne postoji da bi podučavao OR kako da se uopšte bave svojim poslom ili kako da ga organizuju, već da nadgleda njihov rad
3. Do ovde se oseća koliko ti se usijala glava od hejta prema meni, što je zapravo skroz dobro na ovo hladno vreme :-)
 
Odgovor na temu

dekiskype
Dejan Vasiljević

Član broj: 157502
Poruke: 51
89.216.247.*

Sajt: www.internet-srbija.com


Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 11:51 - pre 199 meseci
Citat:
twiddle: Ne postoji bilo kakvo ograničenje, niti preporuka, po pitanju broja radnika, njihovog obrazovanja itd. Svaki OR samostalno organizuje svoj posao, a RNIDS-u je bitno da se poslovi registracije i pružanja podrške korisnicima obavljaju na predviđeni način. Neki OR to može da uradi sa 15 ljudi, a neki sa 3. Dakle, sve zavisi od toga kako OR organizuje svoj posao i koliki obim posla očekuje. Ti u svojoj prijavi daješ odgovore na pitanja: Ko će u tvojoj firmi raditi na poslovima registracije, kako si zamislio da će taj posao funkcionisati (uopšteni pregled, ne detaljisanje) i koje resurse ćeš posvetiti tome da poslovi registracije i podrška korisnicima dobro funkcionišu za obim posla koji očekuješ.

E, sad, ako ti ne znaš šta se sve podrazumeva pod poslovima OR... pa, recimo da nema smisla prijavljivati se za građevinsku licencu, ako ne znaš kako se zida kuća... Dakle, preporučio bih ti da se prvo upoznaš sa poslovima OR uz pomoć nekoga ko je upućen u stvari (siguran sam da ti neće trebati puno vremena sa svim resursima koji su raspoloživi preko Interneta, Web foruma, ličnih kontakata itd), osmisliš kako bi tvoja firma mogla da obavlja te poslove, pa tek onda podneseš zahtev RNIDS-u.

Pozdrav,
Sloba

Hvala na odgovoru!

Znači sve je kao kod godedija. Podesim API, povežem sa procesorom plaćanja, kad mi potvrde da je uplaćeno, porudžbinu koja je na čekanju prebacim u isporučenu, vi mi skinete od avansa i idemo dalje. Podršku mogu da vršim emailom. Ako treba neka dodatna dokumentacija da se skuplja kao npr. kopija rešenja o registraciji firme za .co.rs, to onaj ko registruje aplouduje na server RINDS, ja nemam ništa sa tim. Prema onom što sam pročitao u dokumentima na sajtu RINDS dovoljno je da proverim ispravnost tog prikačenog dokumenta koliko je to moguće. U prevodu treba da dozvolim samo aploud dokumenata u .jpg formatu određenih dimenzija i "težine". Ili možda u .pdf formatu?

Znači treba mi ni/jedan radnik, mogu da registrujem domene 24 sata dnevno. Ovakav način rada će znatno smanjiti cenu za krajnjeg korisnika. U prvom trenutku sam se uplašio da ću morati da obezbedim poslovni prostor u centru grada, zaposlim kurira koji će nositi kopiju lične karte i sl. dokumenta RINDS-u, ... A sve to neko mora da plati!

Citat:
twiddle: ...
2. RNIDS ne postoji da bi podučavao OR kako da se uopšte bave svojim poslom ili kako da ga organizuju, već da nadgleda njihov rad
...

Pošto znam svoj posao, znači da mojih 4500 evra je bezbedno. Još samo treba da se nadam da neće uskratiti RINDS-u kontrolu nad nacionalnim domenom pošto u tom slučaju niko nema obavezu vraćanja dela avansa koji nije potrošen.

Poštovani članovi RINDS, ovde se radi o ozbiljnoj stvari i o ne malim parama, uz to RINS nije poklonio taj novac budućim OR, tako da je neumesno bilo kome reći "E, sad, ako ti ne znaš šta se sve podrazumeva pod poslovima OR... pa, recimo da nema smisla prijavljivati se za građevinsku licencu"!!! Ako ste već dobili da upravljate nacionalnim domenom nemojte da se bilo šta podrazumeva, a ako se bilo šta podrazumeva, molim vas napišite u kom obliku se podrazumeva!!!!!!!

[Ovu poruku je menjao dekiskype dana 19.11.2007. u 13:04 GMT+1]
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 12:09 - pre 199 meseci
@dekiskype
Sistem je zamišljen da funkcioniše upravo tako kako si razmeo (uz malu napomenu da dokumentaciju na server RNIDS uploaduješ ti u 150dpi/8bit PDF obliku, a dokumentaciju od korisnika dobijaš u kom god obliku im omogućiš slanje). Možeš da pružaš podršku mailom, ali moraš da budeš dostupan i telefonom. Radno vreme sam određuješ. Pogledaj dokumente "Tehnički i administrativni uslovi za rad OR" i "Opšte uslove za rad OR" na sajtu RNIDS.

Što se tiče podučavanja OR u kontakstu "znanja za izgradnju kuće", mislio sam na bazične stvari kao: šta je DNS, šta je domen, gde je mesto registranta, OR i RNIDS u sistemu registracije, šta je WHOIS, šta je WHOIS privacy itd. Dakle, RNIDS ne očekuje da o tome mora da podučava OR (mada već podučava kroz set osnovnih dokumenata koji opisuju proces registracije), a sve ostalo će biti regulisano ili je već regulisano.

Što se tiče mogućnosti da RNIDS izgubi akreditaciju ICANN preko noći, to je praktično nemoguće. Čak iako ICANN pokrene proces redelegacije (a RNIDS treba dobro da zabrlja da bi taj proces bio pokrenut), obično se radi o procesu koji traje po nekoliko meseci ili čak godina, jer se razmatraju i načini zaštite svih koji su uključeni u rad registra.
 
Odgovor na temu

dekiskype
Dejan Vasiljević

Član broj: 157502
Poruke: 51
89.216.247.*

Sajt: www.internet-srbija.com


Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 12:43 - pre 199 meseci
Citat:
twiddle: @dekiskype
...

Što se tiče mogućnosti da RNIDS izgubi akreditaciju ICANN preko noći, to je praktično nemoguće. Čak iako ICANN pokrene proces redelegacije (a RNIDS treba dobro da zabrlja da bi taj proces bio pokrenut), obično se radi o procesu koji traje po nekoliko meseci ili čak godina, jer se razmatraju i načini zaštite svih koji su uključeni u rad registra.

Ja se i ne plašim da će imati problema sa ICANN, više se plašim da se ne promeni vlast u zemlji Srbiji ili da se neko ne zapita zašto je nacionalni resurs dat baš fondu RINDS, a ne "Hiljadu lidera" ili nekom trećem.

Ali to nije tema... Voleo bih da je sve definisano i da za sve ima detaljno opisana procedura koja mora da se ispoštuje. Što bi rekli "debil frendli" pošto se radi o novcu. Registracija domena nije spejs šatl da su za to potrebni meseci rada. Jedino ako je sve definisano i tačno napisano ni RINDS ni OR neće imati međusobnih nesuglasica, niti nesuglasica sa registrantima.
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.adsl.wanadoo.nl.



+3 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 12:44 - pre 199 meseci
Kada se ocekuje da ce OR moci da koristi RNIDS-ove API-e?

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 12:58 - pre 199 meseci
U principu od početka. Svi API pozivi su poznati i dokumentovani (pozivaju se preko SOAP-a), i trenutno je u toku interno alfa testiranje. Firme koje se prijave za OR, moćiće da prijave IP adrese svojih servera za pristup API-ju, tako da kapiram da će prve aplikacije OR za registraciju domena preko API-ja RNIDS postati javno dostupne tokom prvih par meseci naredne godine.

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 15:53 - pre 199 meseci
Citat:
twiddle: 1. Nikakve odluke o OR ne donosim ja


Uh, sad ces ispastii nevinasce a na kraju ce da se utvrdi da je i tebe neko prevelsao, id ati ustvari nemas pojam sta se dogadja :)

Citat:

2. RNIDS ne postoji da bi podučavao OR kako da se uopšte bave svojim poslom ili kako da ga organizuju, već da nadgleda njihov rad


RNIDS postji valdja da regulise rasploganje nacionalnim TLD. U to spada i da regulise sve procesure ipostupke u vezi sa tim, a medju te procedure i postupke spadaju i procedure i postupci vezani za preprodavce domena. O da, iteako treba sve to da definisete iregulsiete, da bude jasno svakome sta treba i kako treba da se radi, a da to ne zavisi od dobre volje tvoje ili nekog drugoga i procene da li taj ko se prijavljuje za licenciranej tebi ili nekome drugome smeta u biznisu.

Citat:

3. Do ovde se oseća koliko ti se usijala glava od hejta prema meni, što je zapravo skroz dobro na ovo hladno vreme :-)


Hejt prema tebi? Boze sacuvaj! Najlakse ti je da se krijes iz laznih tvrdji da se radi o licnoj netrpeljivosti. Radi se o tome da si godinama lagao javnost, zamajavao medije, lazno se predstavljao a sve to samo zato da bi od administracije TLD-a izvukao sto vecu korist za sebe licno. Ja sam uvek vrlo lose reagovao na svaku vrstu zlouptreba i prevara, pa onda nije neobicno sto tako reagujem i na tebe. Pogotovo zato sto si se ti samna poetku deklarisao kao neko ko zeli da spreci sve zloupotrebe, a ispostavilo se da si samo zeleo da istisnes iz igre konkurenciju.

Nema tu nista licno, eto samo na lose ljude reagujem netrpeljivo.



 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 16:15 - pre 199 meseci
@Pedja
Sve najbitnije stvari koje treba da budu definisane su već definisane. Sve ostalo što treba da bude definisano u hodu će biti definisano.

Što se hejta tiče, čudo jedno kako to da samo ti uvek zapeniš u diskusijama na ovu temu :-)
 
Odgovor na temu

Bhamby

Član broj: 50779
Poruke: 388
*.info-net.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 17:15 - pre 199 meseci
Citat:
twiddle: @Pedja
Sve najbitnije stvari koje treba da budu definisane su već definisane.


(1.500 din. + ?.000)/*.rs


Citat:


P. S. "This time next year, we'll be millionaires!"





 
Odgovor na temu

dankoj
Danko Jevtović
SezamPro
Beograd

Član broj: 157970
Poruke: 165
*.jugodata.co.yu.

Sajt: www.jevtovic.rs


Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 17:20 - pre 199 meseci
Vezano za cene domena hteo bih nešto da pojasnim. RNIDS je u svojim dokumentima i na svim dosadašnjim diskusijama uvek naglašavao da je izabran hibridni model registracije domena.

Na javnoj raspravi je više puta istaknut predlog da se izabere ravni model gde bi svi domeni bili registrovani direktno u .rs. Upravni odbor RNIDS je razmotrio ovu sugestiju i jednoglasno odlučio da zadrži odabrani hibridni model. Najvažniji razlozi su olakšana tranzcija sa .yu zadržavanjem sličnog modela bez presecanja i uz dodatne slobode i mogućnost da se u hibridnom modelu snizi cene registracija za pojedine adresne prostore. Na skupštini RNIDS nije bilo primedbi na ovakvu odluku.

Prirodna posledica hibridnog modela su različite cene domena. Očekujemo da osnovni domen i dalje bude co.rs, a da .rs ima ulogu premijum domena koga će registrovati oni koji žele da ostvare značajnije prisustvo na Internetu (i da za to više plate). Očekujemo da samo manji procenat registrovanih domena budu skuplji.

Da su stavljenje iste cene za sve domene to bi bio prikriveni ravni model i pod-domeni bi samo pravili zabunu. Dodatno ovako smo napravili i izuzetno jeftin in.rs koji očekujemo da će biti najjeftiniji domen na tržištu što svakako pogoduje fizičkim licima koja često imaju skromne budžete za izlazak na Internet.

Naravno, posle godinu dana će postojati statistike i moći ćemo da prilagodimo cenovnu politiku. Do tada je prioritet pokretanje registra (što teško ide bez prihoda) i njegova stabilnost.

Ne znam da li bi plaćanje instituta za gubljenje vremena da napravi nekako obimne dokumente koji ništa ne znači bilo pravi put za utišavanje kritika, ali niti RNIDS ima para kojima bi to platio, niti vidim ijednog člana UO koji je spreman da se bavi takvim stvarima.

[email protected]
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.adsl.wanadoo.nl.



+3 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 17:35 - pre 199 meseci
@Danko: ovo je jos i naracionalnije objasnjenje koje sam do sada procitao.

Medjutim, ono sto mene sada zanima, jeste koji su veci troskovi RNIDS-a da registruje .in.rs naspram .rs? Na osnovu mog tehnickog znanja i iskustva - nema apsolutno nikakve razlike. Sto ce reci da RNIDS realno svaki domen (i subdomen) moze da registruje za 350 dinara, ali su odlicili da oni koji hoce da budu 'istaknuti' na internetu moraju da placaju vise. Samim tim je marza RNIDS-a veca na tim domenima...

Iskreno, subdomeni ni u jednom sistemu nisu zaziveli. Ne znam zasto bi kod nas to bilo drugacije. Smem da se kladim, da cemo dogodine imati statistiku gde ce najveci broj registrovanih domena i pored visoke cene biti .rs. Jer, oduvek je tako bilo: para nigde a u kafani nikad mesta. Sto opet budi u meni sumnju zasto se RNIDS zapravo odlucio na ovakvu strategiju.

Za hibridni model u toku tranzicije mogu da razumem. Olaksa podosta posao tranzicije i eventualnih sporova. Ali zar zarad mozda sake domena da cene budu ovako drasticne? Iskreno, ne verujem.

A sto se tice dokumentacije i tvoje izjave, pravicu se da je nisam ni video. Pa zaboga - u svakom normalnom poslu (a pogotovo IT) se prvo pravi koncept na papiru, pre nego li se isti i realizuje!!! Sa ovim RNIDS meni daje za pravo da vam trazim izvorni kod, jer drugacije ne mogu da dodjem do informacija. I takodje 24/7 pristup racunarskom centru gde se nalaze serveri - jer vam OPET ne verujem :(

Nadam se da razumes moju dilemu u ovome ;-)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 17:44 - pre 199 meseci
Citat:
SmilieBG: Sto opet budi u meni sumnju zasto se RNIDS zapravo odlucio na ovakvu strategiju.

Mene sve to podseća na one reklame na crnogorskom primorju, kad velikim slovima ispred picerije napišu "pica 2€", uđeš unutra i vidiš da za 2€ dobijaš picu sa origanom i kečapom, a kaprićoza bude od 5 pa naviše. Zna se kako se zove takav pristup na srpskom... :)

Lepa stvar kod rada u državnim institucijama je što apsolutno ne mora da te bude briga kako korisnici reaguju na to što nudiš - jedini si. Neprofitan si - a pare samo kaplju. :)
 
Odgovor na temu

dankoj
Danko Jevtović
SezamPro
Beograd

Član broj: 157970
Poruke: 165
*.jugodata.co.yu.

Sajt: www.jevtovic.rs


Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 17:59 - pre 199 meseci
Citat:
SmilieBG:Medjutim, ono sto mene sada zanima, jeste koji su veci troskovi RNIDS-a da registruje .in.rs naspram .rs? Na osnovu mog tehnickog znanja i iskustva - nema apsolutno nikakve razlike. Sto ce reci da RNIDS realno svaki domen (i subdomen) moze da registruje za 350 dinara, ali su odlicili da oni koji hoce da budu 'istaknuti' na internetu moraju da placaju vise. Samim tim je marza RNIDS-a veca na tim domenima...


Pa nema (bitne razlike), suština je da RNIDS skupi dovoljna para da dobro obavlja svoj posao. Cena za registraciju u pod-domenima (naročito .in.rs, ali i co.rs) je po našem mišljenju dotirana cenom za premijum .rs domene.

Citat:
Iskreno, subdomeni ni u jednom sistemu nisu zaziveli. Ne znam zasto bi kod nas to bilo drugacije. Smem da se kladim, da cemo dogodine imati statistiku gde ce najveci broj registrovanih domena i pored visoke cene biti .rs.


Videćemo. Cene uvek mogu da se smanje, a nikako da se povećaju.

Citat:
Za hibridni model u toku tranzicije mogu da razumem. Olaksa podosta posao tranzicije i eventualnih sporova. Ali zar zarad mozda sake domena da cene budu ovako drasticne? Iskreno, ne verujem.

A sto se tice dokumentacije i tvoje izjave, pravicu se da je nisam ni video. Pa zaboga - u svakom normalnom poslu (a pogotovo IT) se prvo pravi koncept na papiru, pre nego li se isti i realizuje!!! Sa ovim RNIDS meni daje za pravo da vam trazim izvorni kod, jer drugacije ne mogu da dodjem do informacija. I takodje 24/7 pristup racunarskom centru gde se nalaze serveri jer vam OPET ne verujem :(


Pa ne verujem ni ja državi, pa mi oni kažu da pravim politiku stranku i dobijem izbore, pa onda mogu da pitam šta hoću.

Šalu na stranu javnost rada RNIDS je svakako veća od državnih institucija, ali nisam odoleo...


[Ovu poruku je menjao twiddle dana 19.11.2007. u 19:20 GMT+1 fixed quote]

[Ovu poruku je menjao twiddle dana 19.11.2007. u 19:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bhamby

Član broj: 50779
Poruke: 388
*.info-net.co.yu.



+6 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 18:07 - pre 199 meseci
Citat:
dankoj: suština je da RNIDS skupi dovoljna para


Ovo ovoga će se svi koji su na drugoj strani složiti. Potpisujem.

edit: Ovo = Oko

[Ovu poruku je menjao Bhamby dana 19.11.2007. u 19:22 GMT+1]
 
Odgovor na temu

twiddle

Član broj: 1074
Poruke: 870
*.cri.co.yu.



+82 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 18:16 - pre 199 meseci
Naravno da su troškovi registracije po domenu isti, ali ne možeš to tako da posmatraš. Da smo se opredelili za model po kome bi cena svakog domena bila ista, onda ne bi mogao da imaš .in.rs domen za 300 din, .co.rs za 500 din, a .rs za 1500 din već bi svi domeni koštali npr. 1000 din (jer bi npr. ta cifra pokrivala projektovane *troškove* registra... u priči oko RNIDS nema nikakvih marži). Posledice primene takvog modela bile bi one o kojima je pričao Danko... Ja se zato više ne bih upuštao u debatu o modelu organizacije adresnog prostora, jer je ta priča detaljno pretresena i zaključena još pre par godina + konačno usvojena na skupštini RNIDS pre mesec dana. Meni se to lično ne sviđa, više bih voleo da smo imali flat model koji sam zastupao, ali šta mogu kad većina nije delila moje mišljenje...

Što se tiče dokumentacije, ljubazno bih te zamolio da prvo pročitaš sve dokumente, ako si uopšte stvarno zainteresovan da se baviš registracijom .rs domena, pa tek onda pitaš konkretno za sve što ti nije jasno. Sa takvim nastupom ćeš dobiti sve odgovore koji su ti potrebni da bi započeo posao. Ako tražiš štagod samo zato što ti se eto tako ćefnulo, onda ćeš morati da sačekaš da tvoj zahtev bude razmotren onda kada ograničeni resursi RNIDS to dozvole. Dakle, pred RNIDS je brdo posla i stvari se rešavaju po prioritetima.

Pozdrav,
Sloba
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.wxs.nl.



+3 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 18:45 - pre 199 meseci
@Twiddle:

Razmisljao sam (i jos uvek razmisljam) da se prijavim kao OR. Medjutim, citajuci sve ovo ovde - iskreno, plasim se. Ne toliko pocetnih investicija, koje nisu zanemarljive, vec celokupnog odnosa RNIDS-a prema svemu ovome. Od dokumentacije, preko nacina (ne)informisanja, nedostupnosti javnih podataka i slicno. Verujem da bi izgubio, vremenski mnogo vise nego tih 5.000 za pocetak.

A onda, gledajuci kako se radi u RNIDS-u, verujem da ce sistem u prvim danima rada (a mozda i mnogo duze) biti izuzetno nestabilan. Ali opet to je samo moje skromno misljenje.

Apropo dokumentacije, ona je u najmanju ruku losa. Dokumentaciju sam downloadovao, odstampao, procitao vise puta na ekranu i 2 x na papiru, lagano uz caj. Sada stoji lepo arhivirana, pored (moje) ostale dokumentacije za ostale ccTLD i TLD.

Samo par primera cu navesti i cak ne trazim ni komentar na njih, suvisan je vec sam po sebi.
Dakle:
- obuka OR operatera; Kako, gde, ko i kad? U vasim (RNIDS) ili prostorijama OR-a? Sta ako je operater van granica Srbije? Imate li i web conference calls na stand by u tom slucaju? Dobija li se materijal? Koliko traje?
- Dalje, registracija ce se vrsiti (u prvom naletu) preko aplikacije razvijene od strane RNIDS-a. Postoji li dokumentacija za tu aplikaciju? Verujem da 'nesto' postoji, ali da ako je to dokumentovano kao i ostatak RNIDS dokumentacije... Znam, ova dokumentacija se pruza samo proverenim OR-ovima, ali opet.

Sledece stvari moram posebno da izdvojim, jer su me odusevile:

1. U (jasno imenovanom) dokumentu: List0038.pdf, Clan 3 stav 1 kaze, izmedju ostalog:

- Javno dostupan primarni i sekundarni DNS server, na odvojenim racunarima, sa javnim statickim IP adresama;

Kako cete ovo proveravati, ako se sme znati? Posto, jel'te nije dokumentovano, pa moram da pitam. Da li se VPS smatra kao poseban racunar? :)

Isti clan, stav 2:
Infrastruktura pod punom admin i tehnickom kontrolom OR-a. A moze biti i ekskluzivno iznajmljena? Ako bi neko bio ljubazan da mi objasni sta je 'ekskluzivno' iznajmljeno? Takodje, barem sam ja takav - jedan (backup DNS, mail i sl.) server uvek drzim (iznajmljen) na sasvim drugoj fizickoj lokaciji. Gde, sem shell pristupa nemam AMA bash nikakve druge veze sa istim serverom. Nisam niti cu ga ikada videti niti dodirnuti. Odnosno - ovim clanom ja ispadam iz igre, zar ne? I ode mojih 5.000 u nepovrat :) A da _sve_ imam pod svojom kontrolom, pa morao bih imati mesecnu zaradu od makar jedno 15-ak soma evra da mogu sve to pod svojom kontrolom da imam...

I na kraju, moj omiljeni:
Clan 9, tacka 2:
OR je duzan da najmanje obezbedi obradu uredno podnetih zahteva registranta tokom istog radnog dana, ako je zahtev podnet do 12 casova ili narednog dana ako je zahtev podnet posle 12 casova.

Mislim, dajte molim vas! Da ste napisali: OR je duzan da POKUSA da to u tim rokovima odradi, ali da ga obavezujete je po meni suludo! Ali opet - ja za to krivim nedostatak dovoljno dobre dokumentacije. I isto tako, opet ne pise sta ce RNIDS da radi u slucaju da OR ne postuje ovo pravilo? Ili tu vazi da se oduzima status OR-a? Ako je ovo drugo, ima da zatvorimo pola OR-ova u prva 3 dana poslovanja lol! :)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

SmilieBG
Aleksandar Skodric
NL

Član broj: 13094
Poruke: 1821
*.wxs.nl.



+3 Profil

icon Re: Osposobljenost Ovlašćenog registra19.11.2007. u 18:46 - pre 199 meseci
Ah, zaboravih i apropo cena domena.
Mnogo su vec trazili a ajde i ja cu, necu biti lenj: posto ste fond i javno delujete - gde su procene troskova? Ja verujem da ste vi sve to dobro iskalkulisali, sa odredjenim marzama ako neki hardware crkne ili slicno. Opet - sa druge strane, od toliko ulaganja ni cent ne ode u fixni broj, cisto da mozemo da vas zovemo :)

Poz,
Sale
=========
Uporedi cene i karakteristike za vise od 10.000 proizvoda, izmedju ostalog:
Digitalni foto-aparati
Mobilni telefoni
Skolski pribor
=========
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Registar Nacionalnog ID :: Osposobljenost Ovlašćenog registra

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 14608 | Odgovora: 65 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.