Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju

[es] :: Fizika :: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju

[ Pregleda: 5681 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

wasted brains
Student

Član broj: 163724
Poruke: 2
*.PPPoE-6212.sa.bih.net.ba.



Profil

icon zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju21.11.2007. u 20:43 - pre 199 meseci
imam nekolicinu pitanja koja me vec duze vremena muce. prvo se tice transformatora. naime, energetski transformatori su namijenjeni za povecanje ili snizavanje napona i struja koji su dovedeni na primar. ono sto me interesuje je kako to da ukoliko imamo transformator kod kojeg se na sekundaru dobija veci napon nego na primaru, imamo suprotnu situaciju sa strujama, tj. struja na visokonaponskoj strani je manja nego na primaru. zar ne bi trebalo s obzirom na ohmov zakon za električne krugove da je I = U/R tj. da je struja srazmjerna sa naponom. (jasno mi je zasto se to radi P=U*I = 100*1=1*100, da bi se dobila manja struja koja je pogodna za prenos preko mreže sa prihvatljivim dimenzijama vodica), ali kako se ovo izvodi i zasto nije u skladu sa ohmovim zakonom mi nije jasno.
drugo, pitanje snage. S = P + jQ. aktivna i reaktivna snaga. da li su ove dvije snage iste, tj. da li se mogu koristiti za iste stvari. znam da se reaktivna snaga trosi na proizvodnju magnetnih polja potrebnih za rad masina i sl, ali da li i aktivnu i reaktivnu snagu proizvodi isti generator, koliko ja znam da jeste, ali koji je to problem kod proizvodnje reaktivne snage, pa elektroprivreda ne zeli isporucivati tu snagu, te se vrsi kompenzacija snage kod potrosaca koji koriste mnogo ove snage. to se radi pomocu kondenzatora kojjji u sebi mogu akumulirati energiju itd... ali da li ti kondenzatori isto tako mogu proizvesti i aktivnu snagu, tj koristan rad (mehanicki npr). meni zvuci kao da su te dvije snage iste, te da je napravljeno samo teoretsko razdvajanje prividne snage na aktivnu i reaktivnu, a da je to ustvari ista vrsta snage samo sto se dio koristi za jednu stvar a druga za drugu (kao da se tok rijeke razdvaja na dva dijela, gdje se jedan dio koristi za pogon turbine, dok drugi za navodnjavanje polja npr, ne znam koliko je primjer na mjestu). ovo mi nije nikako jasno, jer kad bi bilo ovakvo onda se elektroprivreda ne bi bunila zbog isporuke reaktivne snage, a potrosaci ne bi morali raditi kompenzaciju.???
trece, strujnog kruga kroz zemlju. npr. kratak spoj sa zemljom (dvopolni). sta znaci kada se kaze da se snaga vraca u generator/trafo, odnosno da se kroz zemlju zatvara put, kako to da se struja zatvori bas u taj trafo odakle i dolazi, kako zna kuda treba ici , zasto se ne vrati nekim drugim putem, u neki drugi trafi i sl
ako neko moze da objasni jedno od ovih pitanja bio bih zahvalan. znam da nisam bio bas najjasniji al ne znam bolje objasniti ono sto zelim pitati
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju22.11.2007. u 11:03 - pre 199 meseci
Glavna stvar za razumevanje reaktivne snage je da je proces kojim se energija dostavlja potrosacu oscilatoran.

Posmatraj prenos energije kroz elektricni vod tokom jednog ciklusa naizmenicne struje.

U idealnom slucaju, energija ce uvek da ide od proizvodjaca ka potrosacu. Zamisli medjutim da je "potrosac" kondenzator sa veoma malim gubicima. Dok se napon voda povecava, kondanzator se puni, za sta je potrebna energija koju pak doprema vod. Medjutim, kada napon krene da pada, kondenzator ce morati da se prazni. Posto sam kondenzator ima malo gubitke, energija koja je prvobitno bila u kondenzatoru mora da ide negde drugde. U stvari, ova energija se vraca preko voda proizvodjacu.

Sta ce proizvodjac da radi sa energijom koju mu "los" potrosac (poput kondenzatora) vrati u ovom drugom delu ciklusa? Proizvodjac ovu energiju ili mora da "popije", pretvarajuci je u toplotu (sto moze da skodi proizvodjacu!) ili mora nekako da je skladisti. Nazalost, cak i ako je proizvodjac u stanju da vracenu energiju uskladisti, ova energija opet mora tokom jednog ciklusa da ide vamo-tamo po vodovima. Posto vodovi imaju gubitke, ovo je nepozeljno. Zato je pozeljno "prilagoditi" potrosac tj. uciniti ga takvim da tokom ciklusa naizmenicne struje nikada ne vraca energiju generatoru.

Ukoliko ne prilagodis potrosac, delovima generatora ili prenosnih vodova moze da se desi nesto ovako:
http://www.microwaves101.com/c...nd-reverse-power-detector2.jpg
(prenos snage na radio frekvencijama funkcionise isto kao i prenos 50Hz naizmenicne struje po vodovima)

 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju22.11.2007. u 11:13 - pre 199 meseci
> trece, strujnog kruga kroz zemlju...

Ne vraca se snaga kroz zemlju vec samo struja. Zamisli elektrone koji idu od generatora ka potrosacu. Da bi vrsili rad, ovi elektroni nalaze se na potencijalu voda (V). Kada prodju kroz potrosac, svaki elektron svoju energiju od e * V predaje potrosacu. Posle ovoga, elektroni iz voda nemaju vise energije da je predaju bilo kome.

Medjutim, ipak se postavlja pitanje sta raditi sa svim tim elektronima koji su sada na potencijalu 0. Ako dozvolis da se gomilaju, prikupljeno naelektrisanje ce podici potencijal drugog kraja potrosaca sa 0 na nivo prvog kraja (V). Kada se to desi, elektroni ce prestati da teku.

Da bi sprecili ovo nagomilavanje naelektrisanja, imamo dve opcije:
1) "potrosene" elektrone vratimo u izvor
2) "potrosene" elektrone predajemo velikom rezervaru koji moze da ih primi bez znacajne promene svog potencijala

Ove dve opcije mozemo da izkombinujemo tako sto
"potrosene" elektrone predamo velikom rezervaru koji moze da ih primi bez znacajne promene svog potencijala *posto* elektroni iz rezervara mogu polako okolo-naokolo da se vrate izvoru.

Citava ova prica *potpuno* je analogna protoku vode kroz hidrocentralu. U ovom slucaju, generator je sunce koje isparava vodu iz mora. Zice su kisa i reke a potrosac centrala. Napon odgovara nadmorskoj visini a "potrosena" voda se vraca u more (rezervar).

 
Odgovor na temu

wasted brains
Student

Član broj: 163724
Poruke: 2
*.PPPoE-4789.sa.bih.net.ba.



Profil

icon Re: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju22.11.2007. u 17:15 - pre 199 meseci
ne mogu reci da mi je sve jasno, po ovome ispada da bi se elektroni iz voda potrosili, tj. vod bi ostao bez elektrona, ili nesto nisam dobro razumio...
opet mi nije jasan nacin vracanja struje kroz zemlju do svog izvornog generatora
 
Odgovor na temu

mcetina2
Marko Cetina
Grad student (fizika)
Cambridge, MA (SAD)

Član broj: 125398
Poruke: 220
*.MIT.EDU.



Profil

icon Re: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju22.11.2007. u 20:24 - pre 199 meseci
Ne trose se elektroni iz voda vec njihov potencijal / energija.

Elektroni koji dolaze po vodu pod naponom imaju veci potencijal od zemlje. Ova razlika u potencijalu V odgovara energiji od e * V po elektronu koju mozes da iskoristis za koristan rad.

Ovo je kao da ti voda dolazi na nekoj visini. Ovu vodu mozes da spustis kroz vodenicu i na taj nacin ostvaris rad. I i ovom slucaju ne trosi se voda vec njena potencijalna energija.

Medjutim, u oba slucaja postavlja se pitanje sta raditi sa elektronima odnosno vodom koji su svoju energiju vec predali. Ako pustis da se voda tj. elektroni gomilaju, pre ili kasnije nivo vode ispod vodenice podicice se na nivo vode iznad vodenice. Kada se to desi, voda tj. elektroni ce prestati da teku a ti ces prestati da dobijas koristan rad.

 
Odgovor na temu

Fitopatolog
Dušan Marjanov
Novi Sad

Član broj: 90936
Poruke: 683
*.nis-naftagas.co.yu.



+3 Profil

icon Re: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju23.11.2007. u 08:23 - pre 199 meseci
Ako je napon na priključcima nekog uređaja sinusnog oblika:

u(t)=U sin(wt) , w=2*Pi*f, f je frekvencija

tada je u ustaljenom režimu (kada protekne izvesno vreme od priključenja napona) struja oblika (pod uslovom da je uređaj takav da je zavisnost struje od napona LINEARNA)

i(t)=I sin(wt+a) (a je fazni pomeraj, zavisi od toga da li je uređaj induktivnog karaktera ili kapacitivnog karaktera)

trenutna snaga uređaja je:

p(t) = u(t) * i(t)

ako se gornje formule uvrste u izraz za snagu dobiće se formula sledećeg oblika (proverite!)

p(t) = P + R sin(2wt+b)

P je aktivna snaga a R je reaktivna snaga. Cilj je da se R što više smanji, kako bi oscilacije trenutne snage oko P bile što manje, jer velika trenutna snaga podrazumeva i veliku struju koja opet zagreva provodnike kojima se uređaj napaja i time stvara gubitke.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: zbunjujuca pitanja: transformatori, snage, kratki spojevi, zatvaranje kroz zemlju

[ Pregleda: 5681 | Odgovora: 5 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.