Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Vodič za posao potrebno mi je konkretno objašnjenje kako se vodi knjiga kpo kada se promet obavlja

[es] :: Vodič za posao :: Vodič za posao potrebno mi je konkretno objašnjenje kako se vodi knjiga kpo kada se promet obavlja

[ Pregleda: 4550 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Marija Ristic
Ekonomista, San dekor
Nis

Član broj: 167739
Poruke: 1
*.adsl-3.sezampro.yu.



Profil

icon Vodič za posao potrebno mi je konkretno objašnjenje kako se vodi knjiga kpo kada se promet obavlja30.12.2007. u 13:46 - pre 198 meseci
Skoro smo otvorili Agenciju za izradu softvera i savetovanje i počeli da vodimo knjigu kpo, ali postoji nedoumica kako voditi kpo, da li fakturu upisujem u knjigu kada je izdam ili kada je naplatim? Da li je neophodno da izdam prvo profakturu, pa onda fakturu?
Ustvari, potrebno mi je konkretno objašnjenje kako se vodi knjiga kpo kada se promet obavlja preko faktura.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6279

Sajt: pedja.supurovic.net


+1571 Profil

icon Re: Vodič za posao potrebno mi je konkretno objašnjenje kako se vodi knjiga kpo kada se promet obav31.12.2007. u 15:15 - pre 198 meseci
Fakturu upisujes u knjigu onda kada je izdas. Tada ona postaje pravno vazeca. Da li ces je ikada naplatiti, potpuno je ireleventno.
Predracun mozes ali i ne moras da pises. Predracun u principu nema pravnu snagu, vec faktura. Svakako ga ne upisujes u KPO.

Profakturu izdaj onda ako nisi sigurna da ce klijent da plati. To je onaj princip da izdas predracun, sacekas da klijent plati, a onda mu izdas racun i uradis to sto je platio. Ako ne plati, samo zabroavis na taj posao. Ako izdas fakturu, tu postoji pravna obaveza, tako da placanje mozes da isterujes svim pravnim sredstvima.

Kod pausalaca to nije mnogo bitno, jer se fakture samo evidentiraju, pa ako neko i ne plati, nema veze, jer ti se u poreskom gleda prihod, a ne izdate fakture. Kada knjigovodstvo nije pausalno to je bitno, jer onog momenta kada izdas fakturu, sebi stvaras obavezu da platis porez koji je na fakturi obracunat i to u propisanom roku i bez obzira da li je klijent platio racun ili ne.

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Vodič za posao potrebno mi je konkretno objašnjenje kako se vodi knjiga kpo kada se promet obavlja

[ Pregleda: 4550 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.