Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

problemima u mastercam-u nikad kraj

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: problemima u mastercam-u nikad kraj

[ Pregleda: 3630 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

IVIN
Nebojsa Ivin
cnc operater

Član broj: 167960
Poruke: 3
77.46.205.*



Profil

icon problemima u mastercam-u nikad kraj02.01.2008. u 21:31 - pre 198 meseci
Drage kolege,
imam jedan mali problem.
Kako da napravim program koji menja ravan u mastercam-u? (da prelazi iz horizontalne u vertikalu ravan)
Unapred hvala !
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: problemima u mastercam-u ima kraja06.01.2008. u 22:20 - pre 198 meseci
Koliko sam shvatio iz pitanja (vrlo kratko da bi bilo jasno) potreban je P R O G R A M koji ce da utice na postavljanje radnih ravni u MC-u !!! Pa tamo postoji koordinatni sistem koji korisnik u korisnickom sucelju postavlja (definise) po svojim potrebama a za program koji na neki nacin utice na rad MC-a ja nisam cuo a, verujem da ni ostali ucesnici foruma nisu.Taj, koji bi bio expert da u nekom jeziku (VB,Paskal...)napravi aplikaciju koja utice na rad MC-a bi to korisnije uradio: napravio bi vlastiti CAD/CAM software a ne dopunjavao tamo neciji.
U MC- postoji dir:\VB (Visual Basic) pa poznavaoc V.Basic-a moze da eksperimentise do mile volje a obican korisnik MC-a neka malo zaviri u radne postavke MC-a.
Pozdrav,
S.M.
 
Odgovor na temu

RVR
Beograd

Član broj: 66493
Poruke: 129
*.dynamic.sbb.co.yu.



+3 Profil

icon Re: problemima u mastercam-u nikad kraj07.01.2008. u 10:04 - pre 198 meseci
Pozdrav za S.M. :)

Mislim da nije to u pitanju. Ivin je postavio još jedno pitanje (ono oko postprocesora).
Verovatno treba u toku izrade dela da se iz vertikalne radne ose pređe na horizontalnu.
MC(pišem za verzije 9) će to uraditi promenom TLplane i CLplane i po potrebi WCS. Biće formiran NCI file.
E sad u zavisnosti od upravljačke jedinice verovatno je problem postprocesor.(ovde mislim isključivo na pp za 3 ose i 3D mašine sa fiksnim stolom.)
Jer ako se radi iz TLPLANE i CLPLANE No.3, što odgovara radu iz horizontalnog vretena, koordinatni sistem CLplaneje rotiran oko Z ose za 180 step.
a to znači da je x osa inverzirana, Y postaje Z,a Z postaje Y u odnosu na fiksni koordinatni sistem mašine (drugim kombinacijama TL i CLplane MC
neće generisati NCI file već izbacuje grešku razlike TL I CLplane ili....), pa u postprocesoru x osa("i" takođe) mora biti inverzirana, Y promenjeno u Z,
a Z u Y, kao i još ponešto.
Za zainteresovane: neka pogledaju postprocesore MAHOXY i MAHOXZ. Razlika objašnjava sve. E sad za druge pp može i drugačije.

Moj predlog je, uraditi postprocesiranje XY ravni sa xy pp, odvojeno uraditi XZ ravan sa xz pp pa nc programe spojiti uz prepravke i pozicioniranje
mašine na sigurnu poziciju za rotaciju glave iz v. u h. poziciju.( Ako je programsko.)

Postprocesor koji sve ovo može (za HNC i Deckel), a radi, pokušavam da prepravim al ne ide ni sa vremenom ni sa znanjem.

Voleo bih da i drugi korisnici MC napišu svoja iskustva, rešenja i ideje.

Mir Božji, Hristos se rodi.
Pozdrav RV.

R V
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: problemima u mastercam-u nikad kraj07.01.2008. u 19:08 - pre 198 meseci
Vaistinu se rodi ! Srecan Bozic!

Pozdrav za mog prijatelja RVR

Nas prijatelj na forumu je postavio pitanje u spartanskom stilu pa je u slicnom i dobio odgovor. Ako neko ispod svog "nicka" napise da je cnc-operater onda je normalno (bez zle namere ovo pisem) da problem detaljnije opise ako misli da dobije odgovor od kojeg moze imati koristi.Ja smatram da vecina clanova foruma nesebicno pruza pomoc svakome ko zatrazi pa se i ja toga pravila pridrzavam, naravno u granicama mogucnosti.
Pretpostavljao sam da je nas prijatelj mislio na postprocesor ali to nije program vec skripta koju MC koristi kad generise G-kod. Ta skripta upravo definise parametre koji su potrebni za postprocesiranje, uostalom ti RVR to dobro znas pa ne treba da mlatim po forumu.
Nasem prijatelju savet da sa tobom (RVR) uspostavi kontakt na PP pa da mu resis problem u radionici jer dugackom prepiskom na forumu nece resiti problem.
Pozdrav,
S.M.
 
Odgovor na temu

BosniaCNC
buregdžija
BiH

Član broj: 118726
Poruke: 248

Sajt: nekad je ovde bio sajt.co..


+19 Profil

icon Re: problemima u mastercam-u nikad kraj30.01.2008. u 19:06 - pre 197 meseci
Kao prvo i osnovno: POZDRAV ZA RVR!!!

E, sad, malo sam pogledao ***.pst za Maho i Deckel i misljenja sam (nisam probao,to cu kasnije) da bi trebalo izvrsiti promenu u postavci za G17,G18 i G19 ali je pitanje kako ce se to odraziti u MC-u!?
Mozda je jednostavnije te promene izvrsiti zamenom u EDITORU ali je to Sizifov posao.
Evo, obecavam da cu u toku ovog meseca (februar) izvrsiti izmene u "pst" fajlovima pa da probamo.
Potrebno mi je dati sta se zeli u:
G17 , G18 i G19
umesto sadasnje postavke.
Ne kosta nas nista da pokusamo pa ako ne uspe - SALILI SMO SE !!! Jel' tako?
Pozdrav svima koji ovo pazljivo procitaju!
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

[es] :: 3D modelovanje :: CAD/CAM :: problemima u mastercam-u nikad kraj

[ Pregleda: 3630 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.