Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

CB - repetitor -kako

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: CB - repetitor -kako

[ Pregleda: 9764 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

djzi
Djura Zivanovic
Backa Palanka

Član broj: 161529
Poruke: 205
82.208.195.*



+1 Profil

icon CB - repetitor -kako07.01.2008. u 20:11 - pre 197 meseci
ljudi:
da li negde kod nas (nas svih), postoji repetitor za CB?
od iskusnog radio-amatera sam cuo pricu, da se preko
DTMF koda loguje na repetitor, i onda pegla do panja.
doduse, on to radi ,da li na 2m ili 0.7m ,nisam siguran.
pa reko da pitam: ima li nade za nas CB-ase?

obraduj te me
zivot je tezak, ali je i grozan
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
89.110.199.*



+13 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako07.01.2008. u 21:44 - pre 197 meseci
Evo da te obradujem:

Nema!

A i malo da objasnim:
Da bi repetitor radio, mora istovremeno da radi na dve frekvencije - prijemnoj i predajnoj. Da istovremeno primanje signala, "obrađivanje" u repetitoru i emitovanje istog signala može da se vrši jednovremeno, potrebne su dve antene - prijemna i predajna ili tzv. duplekser, koji filterima-oscilatornim kolima- odvaja prijemnu od predajne frekvencije i jedna antena.
Gde je tu problem?
Problem je u frekvenciji i fizičkoj veličini dupleksera. Duplekser za 2m opseg je visine oko metar i svaka ćelija (obično ih ima 6) je u stvari metalna cev, prečnika oko 20-tak cm...i to je za 145 MHz. Za CB opseg, onako otprilike, duplekser bi morao da bude veliki kao jedna dvospratna kuća .
Postoji druga mogućnost, bez dupleksera, znači dve antene razmaknute na potrebnu udaljenost da predajna ne bi smetala prijemnoj anteni. Za 2m opseg - 145 MHz, taj razmak je ispravite me ako se ne sećam dobro, oko 80m?
Šta misliš koliki bi bio razmak između antena za 27MHz - CB opseg?
Da ne pričam o širini opsega CB i gomili drugih problema....
 
Odgovor na temu

Mili-CQ
Miloslav
NS

Član broj: 155892
Poruke: 169
89.216.108.*

Sajt: www.yu7bpq.org.rs


+14 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako08.01.2008. u 03:45 - pre 197 meseci
Citat:
djzi: ljudi:
da li negde kod nas (nas svih), postoji repetitor za CB?
od iskusnog radio-amatera sam cuo pricu, da se preko
DTMF koda loguje na repetitor, i onda pegla do panja.
doduse, on to radi ,da li na 2m ili 0.7m ,nisam siguran.
pa reko da pitam: ima li nade za nas CB-ase?

obraduj te me


e bando CB-ashka :D

Ovo sto ti napisa podseca me Echolink (radio stanica ili repetitor povezani sa PC-jem i linkovano preko interneta sa ostalim stanicama i repetitorima u svetu) ali samo za radioamatere.

Ja Drzim ulinkovan 10ti simpleksni kanal (145.250MHz) preko Echolinka u Novom Sadu.
(sad je iskljucen jer mi treba racunar za rad ali uskoro cu da prebacim na drugi PC i radice 0-24h)

malo vise info http://www.echolink.org/


poz YT2CQ


YT2CQ
 
Odgovor na temu

hjasko
Bosna

Član broj: 4869
Poruke: 203
87.250.110.*



+2 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako08.01.2008. u 08:54 - pre 197 meseci
Pozdrav!

Repetitor na 2m pouzdano radi sa dvije antene,bez skupog (citaj posrebrenjenog) dupleksera i to na visini jedna iznad druge od nekih 10-tak metara (idealno lambda cetvrtina ali....) i to godinama...
Drugi problem je za CB gdje,po meni,nema sanse da se napravi dobar squelch koji bi aktivirao predajnik druge stanice i to iz razloga upada prilikom propagacija i sl. tako da bi se isti,u tom slucaju,morao dnevno nekoliko puta podesavati :-)

73 svim amaterima

HJasko T94HJ
 
Odgovor na temu

yu1ny
Beograd KN04ET

Moderator
Član broj: 85832
Poruke: 1793
*.eunet.yu.



+13 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako08.01.2008. u 10:05 - pre 197 meseci
Najverovatnije su te dve antene postavljene sa suprotnih strana nosećeg stuba, tako da se " ne vide " fizički, tako da prijemna antena koja bi trebala biti postavljena na višem mestu u odnosu na predajnu ima male smetnje od predajne frekvencije, a još ako je prijemnik kvalitetan i sa dobro podešenim ulaznim kolima, repetitor lepo radi.
 
Odgovor na temu

djzi
Djura Zivanovic
Backa Palanka

Član broj: 161529
Poruke: 205
82.208.195.*



+1 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako08.01.2008. u 16:12 - pre 197 meseci
ljudi - hvala.
tako sam nesto kontao i sam,al reko da proverim.


ko pita ne skita
zivot je tezak, ali je i grozan
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
212.200.246.*

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako09.03.2009. u 08:04 - pre 183 meseci
malo je tema off ali da je ozivim mozda nekog zanima repetitora na CB bandu IMA! i to po nemackoj svajcarskoj rusiji... itd neki rade kao simpleksni papagaj repetitori a neki su klasicni sa shiftom i ctss ton skvelcom u problematiku ne ulazim oko antena bitno je da ih ima i postoje vecina novijih CB uredjaja poseduje split rad i ima tonske nosioce za postojece skvelcove,a oko postavljanja dveju antena za uhf i vhf repetitore netreba ih skrivati iza stubova vec od stuba neparan broj l/4 i po visini da su u osi a visinski razmak je diskutibilan iz mnogo razloga a i predajna treba da je na vrhu bolje radi osetljiviji je repetitor a sa dulekserom treba skup spektar analizator da bi se valjano ustelavao da radi sa jednom antenom
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako09.03.2009. u 23:00 - pre 183 meseci
Sa problematikom repetitora bi imao sta da opisem ali za 145MHz
Zato ovde mogu samo da napomenem za 27MHz da ako neko to hoce ,bolje da radi sa audoi memorijom i da izbegne sve dodatne skupe varijante .
Taj sklop bi radio u vremenskom razmaku odredjen broj minuta ili sekundi za prenos informacije koje se memorisu kakda se skvelch otvori ,stim sto bi skvelch pratio nivo propagacija koje su dosta velike sa QRM
Tako nesto postoji na frekvenciji 29MHz koji spada u amaterski repetitor i nije u nasoj drzavi .
 
Odgovor na temu

YZ1ZX
Nikola Stojanovic
Beograd

Član broj: 93639
Poruke: 4
*.adsl-a-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: CB - repetitor -kako10.03.2009. u 05:39 - pre 183 meseci
Citat:
yt1prm: malo je tema off ali da je ozivim mozda nekog zanima repetitora na CB bandu IMA! i to po nemackoj svajcarskoj rusiji... itd neki rade kao simpleksni papagaj repetitori a neki su klasicni sa shiftom i ctss ton skvelcom u problematiku ne ulazim oko antena bitno je da ih ima i postoje vecina novijih CB uredjaja poseduje split rad i ima tonske nosioce za postojece skvelcove,a oko postavljanja dveju antena za uhf i vhf repetitore netreba ih skrivati iza stubova vec od stuba neparan broj l/4 i po visini da su u osi a visinski razmak je diskutibilan iz mnogo razloga a i predajna treba da je na vrhu bolje radi osetljiviji je repetitor a sa dulekserom treba skup spektar analizator da bi se valjano ustelavao da radi sa jednom antenom


Ima i kod nas, u beogradu je radio papagaj dok ga struje nije ubila :)) snimao je 16 sec i nakon toga emitovao.
Prvo smo pokusali da ga napravimo pomocu ruskog programa i racunara ali nam je racunar bio slab pa bi cesto doslo do nekog konflikata u kom portu i repetitor bi ostajao utastovan.
Resili smo sa chipom koji samostalno snima, konstruisao ga je Kiki YT1XOT, kao sto rekoh radio savrseno sve dok majstor u garazi gde je bio smesten nije pobrako faze :))))

73

Nikola
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.crnagora.net.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako02.11.2010. u 09:12 - pre 163 meseci
zalosno sto je majstor pobrkao faze ,treba ga naterati da kupi sad nov uredjaj da se ozivi malo radioamaterstvo i CB band
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako05.11.2010. u 06:01 - pre 163 meseci
Niko se nije pozabavio prostiranjem na CB opsegu (27MHz) a po meni je to takodje bitan razlog zasto nema repetitora.

Sa malo boljom antenom domet na tim frekvencijama moze da bude i vise hiljada kilometara pa se postavlja pitanje cemu onda repetitori? I kada bi ih bilo, koliko bi repetitora i gde sve bilo "okidano" kada krenu propagacije? Cest je slucaj i da "zona skoka" bude i suvise velika za lokalne komunikacije na udaljenostima vecim od par desetina kilometara, tako da bi se pre "ubo" neki DX repetitor nego onaj koji je na svega 100km od korisnika.

Upravo zbog ogranicenog prostiranja VHF/UHF opsezi su pogodni za repetitore, HF nije!
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.crnagora.net.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako05.11.2010. u 06:17 - pre 163 meseci
A kad nema propagacija domet CB je u granicama u lokalu 10 do 50km
ti takozvani papagaj repetitora ima na hiljade po svetu naj rasprostranjeniji su po Rusiji Spaniji Italiji Svajcarskoj Franuskoj Nemackoj ...
ima nji dosta koji rade sa shiftom i vecina njih ima dcs ili ctcs skvel na prijemu tako da smetnje i propagacije ne uticu
mnogo tih repetitora je u opsegu 28 i 29 mhz na 27mhz su vecinom papagaji a na 28 i 29 ima i ulaznih ibizlaznih linkova za radioamterske satelite pa nikom ne smetaju ....
73!
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako05.11.2010. u 22:09 - pre 163 meseci
Ok Milane, objasni mi kako tacno ti repetitori koriste svojim korisnicima? Kolika im je zona pokrivanja i za koliko poboljsavaju komunikaciju medju korespodentima kada ima/nema propagacija, a koje ti isti korisnici sami ne mogu da ostvare direktno?

Inace, znam i ja da takvih repetitora ima, leti je 10m opseg prepun komunikacija ruskih taksi sluzbi i sl. Ono sto ne razumem jeste svrha takvih repetitora?
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako06.11.2010. u 05:51 - pre 163 meseci
Na CB nije neobicno da mozes lepo da se cujes sa nekim u Brazilu ali sa komsijom iza brda ne. Repetititori sluze za takve stvari. Postavis ga negde gde ga obe strane "vide" bez obzira na propagacije i imas sigurnu vezu.

Mada, koliko znam, postavljanje CB repetitora nije dozvoljeno kod nas.
 
Odgovor na temu

petropetro
istočna Slavonija, HR

Član broj: 107075
Poruke: 249



+27 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako06.11.2010. u 08:50 - pre 163 meseci
Jel" to ovo, simplex repetitor? http://www.rivakka.net/ptarkia1/operation.htm
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.crnagora.net.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako06.11.2010. u 20:43 - pre 163 meseci
to je to ,ali to je ustvari hardverski repiter papagaj , a postoje i vise programa softvera na racunaru pa racunar sluzi da zapisuje ono sto cuje pa da posle reemituje kao papagaj i otud i naziv za tu vrstu repetitora papagaj, znaci spajas stanicu sa racunarom i instaliras softver i radis , e sad tu stanicu stavljas -montiras negde izmedju dva korisnika koji se medjusobno direkno ne cuju a papagaj je na "pola puta izmedju njih i cuje ih obojicu i ono sto cuje dok jedan korisnik emituje on snima kad prestane sa emitovanjem taj korisnik on ga - softver papagaj ponavlja sta je snimio dok je emitovao i to sad cuje i taj koji je emitovao i onaj drugi korisnik koji nije mogao direktno da cuje prvog korisnika

Ovako izgleda komplikovano na prvi pogled ,u stvari u opste nije samo je stvar navike i da su relacije sto krace da bi razmena podataka isla brze da nebi dolazilo da se sam slusas po citav minut ili dva vec relacije od par sekundi do 20sekundi max

Da nebi dolazilo do smetnji usled propagacija ako je link ili ti papagaj na CB bandu montiran pozeljno je staviti neku vrstu skvelca tsq ili dcsq ili dtmf ...
evo linka gde sam malo sturo isto to objasnio i gde je postavljen jedan link za isti taj jedan prostiji softver

LINK
 
Odgovor na temu

YU2AX
Vršac

Član broj: 268437
Poruke: 260



+48 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako07.11.2010. u 12:59 - pre 163 meseci
@Predrag Supurovic
Citat:
Postavis ga negde gde ga obe strane "vide" bez obzira na propagacije i imas sigurnu vezu.


Upravo to i jeste problem jer za razliku od UKT opsega, bliska radio vidljivost na CB opsegu je promenljiva u zavisnosti od propagacija. Zona skoka (oblast gde prostorni talas preskace prijemne stanice) se menja od doba dana i godine. Takodje se menja i apsorpcija povrsinskog talasa.

Planiranje sigurne veze na tom opsegu izmedju dva bliska korisnika je "kurata rabota". U isto vreme, dok se ta dva bliska korisnika upinju da uspostave kakav-takav kontakt i cujnost, isti taj repetitor grmece u okolini na udaljenosti par hiljada kilometara. Ako i tamo negde, na par hiljada km takodje postoji repetitor, on ce se cuti bolje nego ovaj lokalni. Ispada da postavljanje repetitora vise koristi DX nego lokalnim stanicama?

Nemam iskustva na CB opsegu, ali poredim ga sa amaterskim 10m bandom. Nas klub ima portabl lokaciju na obliznjem brdu, na cca 350m n/v. Emituju sa 100W ili vise. Dole u gradu ja jedva cujem njihov signal na vazdusnoj udaljenosti od oko 5km. U isto vreme, na VHF-u, sa 0.5W veza je obostrano 59+. Razlika je ogromna.
73 de Zele YU2AX
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako07.11.2010. u 19:05 - pre 163 meseci
Zato sam i napisao "bez obzira na propagacije".
 
Odgovor na temu

peugot
auto prevoz
split hrvatska

Član broj: 277028
Poruke: 1
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: CB - repetitor -kako07.02.2011. u 18:10 - pre 159 meseci
repetitor su postavili u makarskoj i rade na 20-setom kanaku AM te istodobno je uparen sa malim toki-voki koji se mogu kupiti u konzum ili u metrou radi ludlo.Za nekih15-ak dana se postavlju u splitu i na otok BRAC na Vidivoj Gori i svi u Splitu i oklicimoce mo razgovarati bez velikih brga. pozdrav 73 svim cbasima
 
Odgovor na temu

yt1prm
Radovanovic Milan
Elektricar
Pirot/Budva

Član broj: 204940
Poruke: 271
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: www.elektricar.eu
ICQ: 363132976
Sajt: www.yt1prm.shopmania.biz


+16 Profil

icon Re: CB - repetitor -kako12.07.2011. u 18:45 - pre 154 meseci
Citat:
peugot: repetitor su postavili u makarskoj i rade na 20-setom kanaku AM te istodobno je uparen sa malim toki-voki koji se mogu kupiti u konzum ili u metrou radi ludlo.Za nekih15-ak dana se postavlju u splitu i na otok BRAC na Vidivoj Gori i svi u Splitu i oklicimoce mo razgovarati bez velikih brga. pozdrav 73 svim cbasima


Pozdrav jeli moze ukratko par iskustva sa papagaj repiterom kako radi kako ste zadovoljni ...

 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Radio elektronika i tehnika :: CB - repetitor -kako

[ Pregleda: 9764 | Odgovora: 19 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.