Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zadatak"drvena loptica"

[es] :: Fizika :: Zadatak"drvena loptica"

[ Pregleda: 2453 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Vodenjak
pero peric
slavonija

Član broj: 17946
Poruke: 24
*.net.globalnet.hr.



Profil

icon Zadatak"drvena loptica"11.01.2008. u 06:03 - pre 198 meseci
Bio bih veoma zahvalan tko bi mi mogao ovo objasniti. U biti u većini tih zadataka u fizici ne mogu uočiti što je važno. Ali ovo mi posebno nije jasno.
" Drvena loptica spontano ispliva ka slobodnoj površini vode stalnom brzinom 0.75 m/s. Viskoznost vode je 0.8 mPas, a gustoća drveta 800 kg/m kubnom. Koliki je polumjer loptice?"
Još mi je ovo najlakši zadatak.

Fala svima
vodenjak
 
Odgovor na temu

tomkeus

Član broj: 40478
Poruke: 503
*.eunet.yu.



+6 Profil

icon Re: Zadatak"drvena loptica"12.01.2008. u 12:32 - pre 198 meseci
Loptica ima stalnu brzinu što znači da su sve sile koje na nju deluju u ravnoteži. Koje sile deluju na lopticu? Gravitacija koja vuče lopticu na dole , sila potiska koja deluje na gore (loptica ima manju gustinu od vode pa prema Arhimedovom zakonu voda teži da je istisne na površinu) i sila otpora kretanju kroz sredinu koja deluje suprotno smeru kretanja, tj. na dole. Dakle imamo jednačinu kretanja loptice



Kako sve sile deluju duž vertikalnog pravca, samo u različitim smerovima, vektorske oznake nam nisu potrebne pa imamo

, tj.
(1)

Težina kuglice je , gde je gustina kuglice, a r njen poluprečnik. Sila potiska je jednaka težini vode koja je istisnuta zapreminom kuglice , gde je gustina vode. Zbog male brzine kretanja sila otpora je najbolje opisana Stoksovim otporom , gde je v brzina kretanja kuglice. Sve što je ostalo je da se ovi izrazi za sile zamene u jednačinu (1) i ona reši po poluprečniku kuglice.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Zadatak"drvena loptica"

[ Pregleda: 2453 | Odgovora: 1 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.