Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

osvetljavanje PCB plocice

[es] :: Elektronika :: osvetljavanje PCB plocice

[ Pregleda: 6493 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MARK123
Marko Petrevski
Macedonia,Skopje

Član broj: 77498
Poruke: 423
79.125.220.*



Profil

icon osvetljavanje PCB plocice20.01.2008. u 23:49 - pre 197 meseci
nabavio sam neonke 2X18 w black light kineske jer su jeftinije i pozitiv 20.Zamolio bih dal neko ima posebno iskustvo sa koje visine i koliko je vreme osvetljavanja.Citao sam teme o izradi plocice ali sa neonkama ni sam procitao kako ide,zivine sijalice ,germicidne neonke ,kvarcne lampe i ostalo.Hvala
MARK123
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: osvetljavanje PCB plocice21.01.2008. u 08:02 - pre 197 meseci
Sa tim lampama ne mozes osvjetljavati fotooslojene PCB. ustvari mozes ih osvjetljavati samo bez rezultata. Tebi treba UV svjetlo, ja za to koristim lampu od ulicne rasvjete kojoj sam razbio vanjski balon. Koristim je samo kad napolju nema sunca, ako ga ima koristim suncanu svjetlost.
Poruku sam izmijenio jer sam napravio pogresku u pisanju koju je kolega dobro primijetio.

[Ovu poruku je menjao ELTI dana 21.01.2008. u 10:59 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ELTI dana 21.01.2008. u 11:00 GMT+1]
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

branko_g
Merna tehnika i elektronika

Član broj: 159227
Poruke: 756
*.static-fiber.styrion.net.



+9 Profil

icon Re: osvetljavanje PCB plocice21.01.2008. u 08:34 - pre 197 meseci
Citat:
Tebi treba IC svjetlo a ne UV.


E baš si ga pogodio.
Naravno da mu treba mu treba UV, ali to mu ne može dati Black Light neonke jer one daju ipak samo vidljivu svetlost,
doduše ljubičastu(Violet) ali ne ultra-ljubičastu(Ultra-Violet) koja mu treba za pločice.
Jedno od rešenja su UV neonke iz solarijuma, ima ih i malih od 8W za "solarisanje" lica.
Ja koristim baš takav uređaj za "sunčanje" lica sa 4 UV neonke, Razmak od pločice je "dve debele knjige" a
ekspozicija 2 do 2,5 minuta.
 
Odgovor na temu

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
*.adsl.beotel.net.



+28 Profil

icon Re: osvetljavanje PCB plocice21.01.2008. u 20:31 - pre 197 meseci
BLACK LIGHT:

Fluorescent black lights are typically made in the same fashion as normal fluorescent lights except that only one phosphor is used and the normally clear glass envelope of the bulb may be replaced by a deep-bluish-purple glass called Wood's glass, a nickel-oxide–doped glass, which blocks almost all visible light above 400 nanometers. The color of such lamps is often referred to in the trade as blacklight blue" or "BLB." This is to distinguish these lamps from "bug zapper" blacklight ("BL") lamps that don't have the blue Wood's glass. The phosphor typically used for a near 368 to 371 nanometer emission peak is either europium-doped strontium fluoroborate (SrB4O7F:Eu2+) or europium-doped strontium borate (SrB4O7:Eu2+) while the phosphor used to produce a peak around 350 to 353 nanometers is lead-doped barium silicate (BaSi2O5:Pb+). "Blacklight Blue" lamps peak at 365 nm.

i da ne nastavljam dalje, sve lepo ima na http://en.wikipedia.org/wiki/Ultraviolet

Sto se tice razbijenih balona kod zivinih sijalica, tu ima jedan mali problem. UV talasna duzina kod zivinih sijalica sa razbijenim balonom pada u UV-C (kratkotalasni) opseg zracenja. Za osvetljavanje kojekakvih fotolakova, folija i emulzija se koristi UV-A (dugotalasni) opseg zracenja.

Sto se o0stalih aspekata UV-A, UV-B i UV-C opsega tice stvari stoje ovako:

UV-A, 400 nm - 320 nm:
Nije mnogo stetan po ljudsko zdravlje, pospesuje proizvodnju melanina (tamnog pigmenta), preterano izlaganje stvara samo blage opekotine, prolazi kroz atmosferu, koristi se u reprografiji za osvetljavanje razlicitih UV osetljivih materijala kao sto su stampane ploce, ploce za offset stampu,...

UV-B, 320 nm - 280 nm
Stetniji po zdravlje od UV-A, stvara teze opekotine, ne pospesuje toliko proizvodnju melanina i moze izazvati kancerogene promene na kozi. Prolazi kroz atmosferu.

UV-C, ispod 280 nm
Stetan po ljudsko zdravlje (ne samo ljudsko). U potpunosti se absorbuje u atmosferi tako da ne stize do povrsine Zemlje, ubija mikroorganizme (zato se UV-C lampe nazivaju germicidnim). Pri duzem direktnom gledanju u izvor UV-C GARANTOVANO dolazi do trajnog ostecenja vida (retine)

Uz to, razbijena 'zivinjara' generise i dosta ozona O3, koji se isto kao i normalan kiseonik vezuje za hemoglobin, jedino sto celije ne znaju kako da ga upotrebe i poinju da se guse.

Za malo fotki, http://zastos.blogspot.com/
 
Odgovor na temu

gasacha
kragujevac

Član broj: 141409
Poruke: 2
77.46.195.*



Profil

icon Re: osvetljavanje PCB plocice21.01.2008. u 22:11 - pre 197 meseci
Dve najnormalnije neonke cena im je 110 din po komadu .
razdaljinu ces morati odreiti probom,u zavisnosti sta osvetljavas paus, paus poprskan sprejom,
film na foliji itd....
vreme osvetljenja ces opet odrediti probom.
sve to zapises, napravis tajmere i to je to
treba ce ti jedno desetak plocica dok to ne skontas ali kroz to su uglavnom svi prosli
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: osvetljavanje PCB plocice

[ Pregleda: 6493 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.