Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Prava poreske inspekcije i legalan Windows?

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53137 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
79.101.189.*



Profil

icon Prava poreske inspekcije i legalan Windows?07.02.2008. u 13:43 - pre 197 meseci
Interesuje me koja su zakonska prava inspekcije kada dodju u firmu.
Sta smeju da pitaju i sta mogu da urade?
npr. Moze li da sedne za moj racunar i proverava sta hoce (dali imam jos neki nelicencirani software)?
Dali su dovoljno strucni(imaju li pravo) da ako sam trenutno i Linuxu, provere imam li i Windows na istom racunaru.
Dali moze da mi pretura po radnji i trazi cd-ove sa piratskim software-om (cuo sam).
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka na racunaru od ostalih lica.
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
67.151.201.*

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?07.02.2008. u 19:04 - pre 197 meseci
Citat:
Koja su moja da prava da ih sprecim da urade nesto sto ne rade po zakonu i koja su moja ustavna prava kao gradjanina kada je u pitanju zastita licnih podataka na racunaru od ostalih lica.

Tvoje pravo je da imaš potpuno legalan softver na svim kompjuterima u firmi. I to pravo ti niko ne može uskratiti. ;)

 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
79.101.183.*



+37 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?07.02.2008. u 19:37 - pre 197 meseci
I nista u firmi/kancelariji ne smes da imas a da nije licencirao, nista piratski...
 
Odgovor na temu

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
77.46.216.*



Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?09.02.2008. u 08:13 - pre 197 meseci
Niste mi odgovorili na pitanje
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?09.02.2008. u 18:21 - pre 197 meseci
Da li očekuješ odgovor tipa "ne mogu ti ništa, mogu da te povuku"?

Ako im je posao da provere nelegalan softver, onda oni imaju pravo da provere sve. Tehnikalije tipa imam Linux, ali i nelegalan Windows na drugoj particiji, na virtualnoj mašini, itd. Da, imaju pravo da ti provere sve, uključujući da tu proveru vrše sve dok ima sumnje da koristiš nešto nelegalno. Jednostavno sve što ti se nalazi u firmi podleže njihovoj proveri. Takođe za njih je dobar pokazatelj da ako te uhvate da muljaš sa nelegalnim softverom koji košta par stotina EUR, onda sigurno muljaš nešto i sa porezom. Čak i da taj koji proverave nema nikakvih sposobnosti da ti proveri kompjuter, ako si mu sumnjiv i uhvati te da lažeš verovatno će dovesti nekoga ko zna sve pa će ti iskopati te nelegalne verzije windows-a.

 
Odgovor na temu

totovic
Aleksandar Totovic
CEO, Editor in Chief
ERP Consulting
Beograd

Član broj: 25536
Poruke: 840
*.nps.co.yu.

Sajt: totovic.com


+1 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 07:00 - pre 196 meseci
Imaje sva prava da ti pregledaju i računare i da pretresaju prostorije. Zato se i zovu inspekcija. Jedino što možeš da im tražiš je nalog, pošto bez njega nemaju prava da vrše kontrolu. Ako imaju nalog, bolje bi bilo da si legalan.
Cave ab homine unius libri

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average
voter.
 
Odgovor na temu

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
212.200.205.*



Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 09:46 - pre 196 meseci
"Da li očekuješ odgovor tipa "ne mogu ti ništa, mogu da te povuku"?"
ne ocekujem ja odgovor nikakvog tipa.
postavio sam pitanja a covek iz dijaspore mi odgovara nesto sto vec znam.

"Ako im je posao da provere nelegalan softver, onda oni imaju pravo da provere sve."
kako ljudi iz LA mogu da znaju da kod nas postoji nekoliko inspekcija??????!!!!!!!!!!!
svaka inspekcija ima razlicita zaduzenja.
znaci, ne proveravaju iste stvari.

"...uključujući da tu proveru vrše sve dok ima sumnje da koristiš nešto nelegalno"
i zasto bih ja bio njima sumnjiv ako koristim linux a ne ortopedsko pomagalo-windows
uostalom mogu da stavim Windows evolution copy i da ga reinstaliram svakih 120 dana.
Windows otprilike toliko i traje ako si 24h na internetu. (sa svim mogucim zastitama)

"Takođe za njih je dobar pokazatelj da ako te uhvate da muljaš sa nelegalnim softverom koji košta par stotina EUR, onda sigurno muljaš nešto i sa porezom."
ko mulja, pa ja imam legalan XP. Sve legalno 200%.

"Čak i da taj koji proverave nema nikakvih sposobnosti da ti proveri kompjuter,
ako si mu sumnjiv i uhvati te da lažeš verovatno će dovesti nekoga ko zna sve pa će ti iskopati te nelegalne verzije windows-a."
Kako moze da me uhvati da lazem, i zasto bih lagao?

To me najvise i interesuje, koliko su strucni.
moze li mi neko odavde odgovoriti na pitanje.
Dali neko zna neki primer skorijeg datuma (otkako su najavili provere legalnog software-a), kako se ponasaju kada dodju u proveru.





 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 09:54 - pre 196 meseci
skoro su NAJAVILI
jos uvek nisu zavrsili sa obukom inspektora...

ima i u Americi nekoliko inspekcija, rigoroznije su nego nase
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 09:56 - pre 196 meseci
Nije mi jasno zašto se uopšte brineš ako koristiš Linux, a ne ortopedsko pomagalo? Niko ti neće praviti probleme za Linux. Šta je uopšte pitanje? "Kako da sakrijem piratski softver, a da ga ne pronađu"?

[Ovu poruku je menjao Miroslav Jeftić dana 11.02.2008. u 11:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
212.200.205.*



Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 11:56 - pre 196 meseci
ne brinem se.

"sta je uopšte pitanje? "Kako da sakrijem piratski softver, a da ga ne pronađu"?"
Ne znam dali treba da nacrtam pitanje, pa da bude jasno?

"To me najvise i interesuje, koliko su strucni."
Pretpostavljam da americki inspektori poznaju materiju ali me interesuju nasi.

-dali ih interesuje (ako je u pitanju butik sa linuxom) dali je jos nesto na racunaru instalirano osim windowsa?
-dali znaju da udju u windows registry i provere sta je jos na racunaru instalirano i dali ih to uopste i interesuje?
-dali znaju iz linuxa da provere postoji li i windows na racunaru?

Mogu li da postavim pitanje na forumu, a da neko ne brine zasto sam ga postavio?
I zasto moram ja da budem u pitanju kada postavljam neku temu na forumu.

Dali inspektori znaju odlicno rad na racunaru ili su prosli neku sedmodnevnu obuku?
Koristim i Linux i Windows i svaki je za odredjene stvari dobar.

Ali ako obuka jos nije zavrsena za inspektore onda dzaba pricamo.

Hvala Momčilu na odgovoru.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 12:05 - pre 196 meseci
Znači ipak je pitanje, da li će mi naći piratski Windows, ako se pravim da imam Linuks? Evo i odgovor: čisto sumnjam da će ga naći, ali to niko ne može da ti garantuje. Pročitaj i ovu temu ako još nisi:

http://www.elitesecurity.org/t...nelegalnog-softvera-po-firmama
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
79.101.183.*



+37 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 12:11 - pre 196 meseci
@jovigor

Zasto se toliko brines i raspitujes ako je sve 200% legano kao sto kazes?

Pa ako koristis Linux nema sta da se brines, ali ako oni krenu u potragu za piratskim windowsom, a ti ga posedujes pored Linux-a, moze da bude problema.

Oni imaju 100% pravo sve zivo da procesljaju kako bi nasli ne legalan software na racunaru. Ako imas legalan Windows nema cega da se bojis, ako koristis samo Linux isto tako nema cega da se bojis, a ako imas kombinaciju Linux + piratski Windows, e onda druze...
 
Odgovor na temu

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.socal.res.rr.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?11.02.2008. u 18:14 - pre 196 meseci
Citat:
jovigor: i zasto bih ja bio njima sumnjiv ako koristim linux a ne ortopedsko pomagalo-windows

jovigor
igor jovanovic

Član broj: 13591
Poruke: 19
212.200.205.*
OS: Windows XP


A kada koristiš Linux?

 
Odgovor na temu

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
77.46.165.*



Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 09:43 - pre 196 meseci
Pogledas moj profil pa ne moras ni da pitas
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
79.101.183.*



+37 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 09:49 - pre 196 meseci
Iz tvog profila sam zakljucio da si ti windows administrator na linuxu??? :D :)
 
Odgovor na temu

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
77.46.165.*



Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 10:21 - pre 196 meseci
odlican zakljucak
to sto sam ja zavrsio ne mora da ima veze sa svim onim cim se bavim
uostalom, ako radim sa mrezama imam uslove da ne koristim samo jedan racunar

moze li da se postavi pitanje na forumu a da te neko zeza
i zasto svi pronalaze mene u pitanju koje sam postavio
moze li da se postavi hipoteticko pitanje
ako znas odgovor-znas, ako ne znas sta se javljas



"jovigor
igor jovanovic

Član broj: 13591
Poruke: 19
212.200.205.*
OS: Windows XP

A kada koristiš Linux?"

i kakve ovo ima veze sa temom i sa "IT pravom i politikom razvoja"

moze li da se nesto pita a da te ne docekaju na noz







[Ovu poruku je menjao jovigor dana 12.02.2008. u 13:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

jovigor
igor jovic

Član broj: 13591
Poruke: 26
77.46.165.*



Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 10:27 - pre 196 meseci
Uostalom tema je presusila
 
Odgovor na temu

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.adsl-2.sezampro.yu.



+6455 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 10:29 - pre 196 meseci
U Rumuniji (a pretpostavljam da je i ovde ista situacija) inspektori imaju butabilan CD koji ubace, restartuju računar i on iskenira ceo sistem i izbaci kompletan instaliran softver sve sa serijskim brojevima, za koji ti onda treba da im pokažeš račune da si platio.

Ali ako ti imaš neku enkripciju na računaru, a ne želiš da im daš lozinku, oni bez sudskog naloga ne mogu da te prisile.. Ali će u tom slučaju vrlo verovatno sledeći put doneti sudski nalog, ili ti zapleniti računar pa odneti na veštačenje...
 
Odgovor na temu

momsab
Momčilo
Beograd, R.Srbija

Član broj: 2804
Poruke: 3041
89.216.97.*

Jabber: pitati@PP
Sajt: www.momsab.com


+1 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 10:39 - pre 196 meseci
ljudi, manite se ad hominem-a

ventura, da li inspekcija ima pravo da zapleni racunar bez naloga?

na drugoj temi ima zanimljiva primedba na ovu akciju u korist bsa
Žena u krevetu i vino na stolu nikako ne smeju da čekaju. Jer, vino se greje a žena hladi.

-vinolog
 
Odgovor na temu

Danilo Cvjeticanin
Danilo Cvjeticanin
Apatin-Beograd

Član broj: 9614
Poruke: 3517
79.101.183.*



+37 Profil

icon Re: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?12.02.2008. u 13:46 - pre 196 meseci
Bas tako kao sto je Ventura rekao. Izlistaju sav softwer na racunaru sa serijskim brojevima, i ti tada moras da prilozis racune za softwer sa dobijenog spiska. Ako koristis neku enkripciju i ne zelis da das svoj password, uz nalog ti oduzimaju racunar na min 3 meseca koji ide na vestacenje u Beograd, tacnije u MUP Kneza Milosa ne znam koji broj, u deo za racunarsku forenziku. Nakon njihove istrage oni dostavljaju izvestaj sudiji i nakon toga sudija odlucuje sta ce da bude. A racunar bez naloga ne mogu da ti oduzmu.
 
Odgovor na temu

[es] :: IT pravo i politika razvoja :: Prava poreske inspekcije i legalan Windows?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 53137 | Odgovora: 157 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.