Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?

[es] :: Vodič za posao :: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 104192 | Odgovora: 201 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran D.
Goran Dragicevic
Fakultet Elektrotehnike

Član broj: 176790
Poruke: 1
*.dsl.speedlinq.nl.



Profil

icon Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?25.03.2008. u 21:59 - pre 194 meseci
Zdravo.

Imam par pitanja za programere na forumu. Ja sam inace student elektrotehnike ali me zadnjih godina jako pocela da privlaci informatika i programiranje. Zanima me da li bi covek mogao solidno da zivi od programiranja. Koliko zaradjuju programeri .NET/C# ili JAVA/J2EE prosecno u Srbiji? Kolika im je satnica? Voleo bih kad bi me neko mogao uputiti malo bolje u te stvari. Unapred hvala svima…

Pozdrav.
Goran
 
Odgovor na temu

augustus
Novi Sad - Beograd

Član broj: 101581
Poruke: 358
*.dynamic.sbb.co.yu.



+46 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?25.03.2008. u 22:49 - pre 194 meseci
Nije neka kinta, ali nije ni tako losa kakvih ima.

Mnogo zavisi od tebe samog koliko znas i trudis se ali recimo ovako nekako stoje stvari(mesecna primanja):

totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura

Ovako nekako stoje stvari ali opet kazem mnogo zavisi od tebe kako se gde pokazes. Gore pomenute cifre su prikazane za ljude koji znaju programiranje i odprilike je to tok povecanja plate u vecini firmi. Naravno extra talentovani brzo dodju do visih primanja,ali nismo svi extra talentovani;-)

Da budem iskren, najvecu platu koju prima neko koga ja poznajem je 2500 eura mesecno. To je covek sa 5+ godina iskustva i koji stvarno zna(mislim da se i ne bavim samim kodiranjem vise, vec projektovanjem).
Ovde ne racunam ljude koji uspeju kao freelance outsource-eri da zarade do 5000 zbog njihove genijalnosti(znam jednog takvog i jednostabno covek mi nije jasan, radi 2 full time i 1 part time job za strance i sve to stane u 8 sati dbevno,WTF!?)

Isto tako znam gomilu programera sa 3-5 godina iskustva koji nemaju vise od 700-800 eura. Naravno kao sto neko rece, neki ljudi ni posle nekoliko godina rada ne steknu iskustvo vec nekako prezivljavaju u osrednjosti.

Sad ce da se zatalasa masa:-).

E da sad kad pocnu da ti se javljaju kojekavi freelanceri koji pricaju kako su oni maheri i rokaju lovu, mani se njihove price. Ako su dobar trgovac i sam ces kontati kako to ide.

"Čovek je biće koje se na sve navikava, i ja mislim da je ovo njegova najbolja definicija."
Fjodor M. Dostojevski
 
Odgovor na temu

Cyberghost
Aleksandar Jovanović
Programer
S U M A D I J A

Član broj: 14674
Poruke: 813
91.150.76.*



+1 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 14:34 - pre 194 meseci
Hm, lepe cifre ali ja mislim da onaj ko ima 5+ godina iskustva nema racunicu da radi
za nekoga, kada moze da ima ljude koji rade za njega, i da zaradjuje mnogo vise !
Mada i vodjenje firme nije jednostavno, sve ima svoju cenu.

Pozdrav
Every program is either trivial or it contains at least one bug.
 
Odgovor na temu

augustus
Novi Sad - Beograd

Član broj: 101581
Poruke: 358
89.216.31.*



+46 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 14:46 - pre 194 meseci
Ne mogu svi biti vlasnici firmi, a isto tako ima ljudi koji to jednostavno ne zele ni biti. Znam mnogo seniora koji ne zele biti ni vodje timova a kamoli nesto vise. Vole da kodiraju i to je sve sto zele da rade.

Kad kazes lepe cifre na sta mislis?
"Čovek je biće koje se na sve navikava, i ja mislim da je ovo njegova najbolja definicija."
Fjodor M. Dostojevski
 
Odgovor na temu

bokan2007
Bojan Vukovic
World

Član broj: 136259
Poruke: 336
81.93.74.*

Jabber: ::>MSN bokan_7@hotmail.com
ICQ: 420009532
Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 15:08 - pre 194 meseci
Citat:
totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura


Gledajuci ove cifre mogu ti reci da se po prilicno lijepo moze da zivi u BiH,govorim za BiH jer zivim u tu pa odprilike znam koliki je standard...Da su to neke pare i nisu,ali sve zavisi sta zelis u zivotu pa tako da je to sad relativno ;)


Pozdrav
Jako je bitno znati nešto kako treba,a ne površno !!
[email protected]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 15:16 - pre 194 meseci
Citat:
bokan2007:Da su to neke pare i nisu,ali sve zavisi sta zelis u zivotu pa tako da je to sad relativno ;)

Kako mislis nisu neke pare? Ajde navedi mi par profesija u Srbiji gde neko sa ili bez obicne fakultetske diplome moze da zaradi 1000 evra mesecno sa 3+ godine iskustva.
 
Odgovor na temu

bokan2007
Bojan Vukovic
World

Član broj: 136259
Poruke: 336
81.93.74.*

Jabber: ::>MSN bokan_7@hotmail.com
ICQ: 420009532
Sajt: www.google.com


+1 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 15:25 - pre 194 meseci
Citat:
totalni pocetnik: 350-500 eura
1-2 godine iskustva: 500-800 eura (mada ovde slobodno uracunaj 80% seniora)
3-5 godine iskustva: 800-1300 eura
5+ godina iskustva: 1300+ eura


Pa prvenstveno sam mislio da,nekom je 1000€ ništa a nekom jako puno pa sam zato i rekao da je to relativno kad gledamo tako,ali kad pogledamo stvari realno ipak su to velike pare,zaradjivati 800€ mjesečno ipak je to fino ,jer vićina ljudi zivi i sa dosta manje primnja mjesečno,tako kad pogledam malo bolje ipak su to fine plate ....Pozzdrav
Jako je bitno znati nešto kako treba,a ne površno !!
[email protected]
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 17:04 - pre 194 meseci
Treba samo dodati da nije sve u parama, tj. plata nije jedini faktor pri izboru posla.
 
Odgovor na temu

kizman
IT Project Manager, ECM/BPM Solutions
Abu Dhabi, UAE

Član broj: 24387
Poruke: 22
195.229.236.*



+1 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 19:04 - pre 194 meseci
A koji je drugi? "Mogucnost napredovanja" - zar to nije obecanje o povecanju plate, sto se opet svodi na isto? Mogucnost "strucnog usavrsavanja" - pa sto bi se usavrsavao, ako ne da bi dosao do vece plate?

Moj posao snova je da budem coffe-boy sa platom GM-a :)
Buducnost pripada onima koji je vide dok jos nije svima ocigledna.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 19:44 - pre 194 meseci
Hajde ovako, kad kupuješ auto, da li gledaš samo maksimalnu brzinu koju može da razvije?
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net.



+7169 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 19:44 - pre 194 meseci
Radna klima je jako bitan faktor za mnoge - dobru platu mozes dobiti kod vise poslodavaca, ali onda pravis izbor po radnoj klimi. Neki stavljaju radnu klimu ispred plate, i radije bi radili u firmi koja ima bolje okruzenje za manje pare, nego za vise para medju nekim mamlazima recimo.

Neki od faktora su:

- Kompanijska kultura
- Kolege na poslu
- Dodatne stvari koje firma nudi (kola, telefon, popuste na kupovinu firminih proizvoda i sl...)
- Mogucnost rada od kuce i sl...

Dalje, postoji jos stvari koje uticu na izbor - radno vreme, duzina godisnjeg odmora i dozvoljena dinamika uzimanja, geografska lokacija itd..
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

GRocky
Rodic Vladimir
Novi Sad

Član broj: 77687
Poruke: 54



+1 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?26.03.2008. u 23:44 - pre 194 meseci
Zaista se brzo napreduje i raste plata programerima. Narocito talentovanima koji vole to sto rade.

Mene zanima iskljucivo iz licnog iskustva koliko se moze raditi takav posao, koliko vas je prolupalo, pregorelo, koliko dugo moze da se sedi svaki dan za kompom i mozga.

Jel se ne treba forsirati sa radom od 10+ sati dnevno, jel vam postane kasnije sve rutina, pa cak i ucenje nove tehnologije, jer se ona stalno menja, jasno je da principi programiranja ostaju isti...........

Nadam se da sam bio priblizno jasan sta sam hteo da pitam jermi se ne da bas da dobro sklopim tok misli.
Before you criticize someone, walk a mile in their shoes.
By the time they get angry you're a mile away and you've got their shoes!
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?27.03.2008. u 00:43 - pre 194 meseci
Sve je individualno. Ja se evo posle 10-ak godina nisam umorio i još uvek obožavam da programiram i učim nove stvari. Ali zato ne radim prekovremeno i vikendima. A imaš ljude totalno suprotne.
 
Odgovor na temu

X Files
Vladimir Stefanovic
Pozarevac

SuperModerator
Član broj: 15100
Poruke: 4901
*.tekostolac.co.yu.

Jabber: xfiles@elitesecurity.org


+638 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?27.03.2008. u 09:44 - pre 194 meseci
Ovo što su napisali Jablan i Ivan u porukama iznad, sva je suština priče (ne samo za programiranje).

U Srbiji sam uglavnom nailazio na sledeći prosek kod uspešnijih firmi:
1000€ plata (od cega maksimalno + 500€ za penziono)
 
Odgovor na temu

rambo2004
Programer, Beograd

Član broj: 94377
Poruke: 57
*.prd.no.



+1 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?28.03.2008. u 14:28 - pre 194 meseci

Citat:
Ovo što su napisali Jablan i Ivan u porukama iznad, sva je suština priče (ne samo za programiranje).
... (od cega maksimalno + 500€ za penziono)


Ne nuzno. Radim u firmi ciji su vlasnici stranci. Svi zaposleni su prijavljeni "za sve pare". Imao sam posla sa jos par stranih firmi u Srbiji, i stekao sam utisak da je njima nase penziono sica i da ne zele da rizikuju probleme, tako sto ce se baviti nekim utajama.
 
Odgovor na temu

markosimic
Marko Simić
Software Architect, Soft Division -
SanDisk Srbija
Beograd

Član broj: 21015
Poruke: 12
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.soft-division.co.yu


Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?28.03.2008. u 15:02 - pre 194 meseci
Koliko sam video, do sada je, manje vise, sve receno, s' tim da bih ja na one ekstreme do 2.5-5K zaboravio.
Samo sam hteo da dodam da je vrlo znacajno koji deo plate ide na "belo".

Dok ste mladi i veseli i "bez" obaveza, onda taj faktor i nije toliko vazan....kes je kes...ionako ce otici na neko zezanje, putovanje i odecu.
No, kada dodju "zena i deeeeca", faktor "bele" plate postane jako znacajan.

Zato, iskustvo stici dok si jako mlad, bez pitanja "crno - belo".
Malo kasnije, kad vec steknes neki "renome," kriterijum "bele plate" ozbiljno uzmi u obzir pri odlucivanju gde ces da radis.

PS
Uh...sam sebi zvucim ko neki deda :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?28.03.2008. u 15:18 - pre 194 meseci
Citat:

Zato, iskustvo stici dok si jako mlad, bez pitanja "crno - belo".
Malo kasnije, kad vec steknes neki "renome," kriterijum "bele plate" ozbiljno uzmi u obzir pri odlucivanju gde ces da radis.


Pa sad, nisam bas siguran koliko je to pametno - posto su zakoni za penziju sve gadniji i gadniji bukvalno bacati godine radnog staza je vrlo glupa odluka...

Ako radis od 25-te godine do 30-te godine na "crno", ti si bacio 5 godina kontribucija penzionom, i mozda sebi produzio obavezu rada ako se zakon poostri u buducnosti, a sigurno hoce.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

smark
Principal Manager, Software Development,
Microsoft
Prague

Član broj: 20964
Poruke: 437
*.bvcom.net.

Sajt: cz.linkedin.com/in/msmark..


+11 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?28.03.2008. u 23:35 - pre 194 meseci
Rekao bih da su iznosi plata koje je augustus naveo vrlo blizu stanju na terenu. A sto se tice pomenute "bele plate", interesantno je da ima i nasih poslodavaca koji su spremni da prijave ljude i na vecu sumu od minimalca i ne samo to, nego da obezbede i druge "pogodnosti". Naravno iz onoga sto sam od kolega cuo, cini mi se da je ovakav tretman mnogo cesci kod stranaca nego kog domacih poslodavaca.
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+710 Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?29.03.2008. u 00:57 - pre 194 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako radis od 25-te godine do 30-te godine na "crno"

Ne znam da li se razumemo, nije u pitanju rad na crno, već prijavljivanje doprinosa na punu platu ili na samo deo. U oba slučaja plaćaš doprinose i ide ti staž.

BTW, takođe imam to iskustvo sa strancima da ne žele da rizikuju već plaćaju državi sve po propisu.
 
Odgovor na temu

4n0n

Član broj: 94410
Poruke: 68
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?29.03.2008. u 15:35 - pre 194 meseci
Prije svega pozdrav svima.
Sto se tice (ne)legalnosti i uvjeta pod kojima se radi na Balkanu, po mom misljenju stanje je otprilike ovako:
-rad na bijelo - znaci REDOVNO uplacivanje SVIH doprinosa na PUNU placu. (mirovinsko, zdravstveno, etc...) (Simptom rada na bijelo se najcesce javlja kod javnih ustanova, znaci tipa telekoma, banaka etc.
-rad na sivo - takodjer redovno uplacivanje ali na minimalac. (Znaci uzmete najnizu placu u drzavi, (BiH nekih 317KM (~160€)) i uzmete 69% od toga i to je to. U slucaju da nisam u pravu neka me netko ispravi). Znaci vas poslodavac nece imati problema sa zakonom, a s druge strane ako ima veci broj zaposlenika start->run->calc i svima je jasno kolike cifre znaju biti na kraju godine.
-rad na crno - mislim da ne treba pojasnjavati, i da je taj pojam vrlo dobro jasan. Mada nije cest u ICT oblasti.

Nadalje, misljenja sam da je inzenjer (programer) uvijek inzenjer (programer) bio on na Novom Zelandu, Islandu, Sibiru ili Kragujevcu.
Perspektiva je obrnuto proporcionalna od prihoda. Drugim rijecima, sto je standard manji, prostor je privlacniji ulagacu. Jer ce na kraju, nakon odredjenog vremena imati istu kvalitetu uz puno manju cijenu. Tipicna logika outsourcinga.

Postoji buducnost, ali po mom misljenju svakako nije vezana za domace trziste jer uvjeravati nekoga da mu je bas tvoja aplikacija, web-site, etc... potrebna za njegovo poslovanje, nazalost vise lici na pijacu.

Ako nisam u pravu volio bi da me netko osobnim iskustvom i argumentima demantira.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Koliko zaradjuju programeri u Srbiji?

Strane: 1 2 3 4 5 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 104192 | Odgovora: 201 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.