Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Elektromonter mreze i postrojenja

[es] :: Vodič za posao :: Elektromonter mreze i postrojenja

[ Pregleda: 15010 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

donmarkone
Bojan Markovic
ED Kraljevo
Kraljevo

Član broj: 13680
Poruke: 428
77.46.200.*



+3 Profil

icon Elektromonter mreze i postrojenja26.03.2008. u 23:39 - pre 194 meseci
Zanima me koliko se krecu plate u Elektrodistribuciji ?

Takodje me zanima posto sam cuo da postoji neka vrsta "usavrsavanja" u okviru firme , ako neko zna bilo sta o tome neka mi napise ?

Ah da takodje ako je iko u poslu ugradjivanja elektricnih instalacija vrlo rado bih zeleo da postavim par pitanja.(tipa ugradjivanje u novim zgradama itd )

Unapred zahvalan
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Elektromonter mreze i postrojenja27.03.2008. u 08:15 - pre 194 meseci
U kojoj elektrodistribuciji? Trenutno ih ima 6 u Srbiji, kao i EMS - Elektromreža Srbije. Svaka obuhvata pojedini deo zemlje, kao na pr. Elektrovojvodina za Vojvodinu itd. Zarade su različite u tim distribucijama za isti posao. U razvijenijim krajevima su veće, a u manje razvijenim manje. Naravno, bitno je i samo radno mesto. Takođe, da dodam, počelo je da se monterima priznaje beneficirani radni staž.

Tako da trebate da budete malo precizniji.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

donmarkone
Bojan Markovic
ED Kraljevo
Kraljevo

Član broj: 13680
Poruke: 428
77.46.253.*



+3 Profil

icon Re: Elektromonter mreze i postrojenja27.03.2008. u 12:26 - pre 194 meseci
Evo sad sam zvao cala bas da ga pitam jer iskreno ja nemam pojma :)

On mi rece Elektrosrbija a ovde se zove firma Elektrodistribucija Kraljevo .

Ja bih radio kao Elektromonter mreze i postrojenja tek svrsen nemam vezu sa vezom :( Mene zanima konkretno pocetna plata ~ i da li firma daje mogucnost nekog napretka (doskolovavanja) ili to moram ja sam izvan posla ?

Takodje bio bih ti zahvalan kad bi mi pojansio pojam beneficirani radni staž nisam bas siguran sta mu to dodje eh :) googlao sam malo na tu temu ali uglavnom ljudi pitaju imaju li pravo na njega .


Ovo sve pitam jer ne vidim bas sebe ceo zivot kao nekog ko ce po ceo dan da bude po terenu kisi snegu mrazu itd . Zato pitam informativno da znam kako cu i sta.



Unapred hvala .
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Elektromonter mreze i postrojenja27.03.2008. u 13:14 - pre 194 meseci
Elektrosrbija - ED Kraljevo, početna plata oko 35-40 hiljada dinara (neto) zarada, ako ne počnete kao pripravnik. Kao pripravnik imaćete 80% od toga prvu godinu. To je osnovna zarada. E sad kao mladom elektromonteru, verovatno ćete imati dosta prekovremenog rada, koji se plaća čini mi se 40% više po satu ( a vaš sat bi bio oko 207 din. neto). Postoji mogućnost da se prekovremeni sati pretvore u slobodne dane, što je česta praksa u Elektroprivredi. Takođe, postoje i kućna dežurstva, koja se dodatno plaćaju. Sastoji se u tome da te preko vikenda, ili posle posla pozovu da radiš ako se desi nešto vanredno. Plaća se po danu 3-4 sata, nisam siguran.

Ako ste ambiciozni, postoji mogućnost da napredujete, naravno. Sledeći korak je da budete vođa ekipe, što se verovatno neće desiti skoro. Za samo klasično obrazovanje ćete morati sami da se snađete. Moj savet, što pre završite za IV stepen, jer je ED državno preduzeće, i zarada, a pogotovo radno mesto zavisi od toga.

Savet: završite srednju elektrotehničku školu! Sa njom možete raditi interesantije i bolje plaćene poslove.

Beneficirani staž: radite 12 meseci, a firma vam upalati doprinose za PIO (penzijsko osiguranje) za 14 meseci. Tako da možete da ranije odete u penziju. Znači za 30 godina staža, vi dobijate 35 godina. Međutim, praksa je pokazala da retko koji može da radi taj posao više od 20 godina (raspoređuju se na fizički manje zahtevna mesta). Nisam siguran da li to postoji u ED Kraljevo.

Veoma bitno je i vaše psihofizička kondicija i vaše zdravlje, jer ćete bar jednom godišnje ići na sistematski pregled, koji je dosta ozbiljan.

Ovo poslednje, za kišu i mraz, i baš i nije tačno. Sve zavisi od organizacije posla, stanja sredstava u ED i naravno vašeg šefa.

Ovo znam, jer mi je otac radio u ED kao šef održavanja jednog manjeg pogona. Imao je sledeće poimanje: posao mora da se završi. Prvi je dolazio na posao, a zadnji odlazio. Za svoje radnike je najvažnije bilo da dođu na vreme (radilo se od 6 ili 6.30 sati), jer ako dođeš kasnije, ekipe su već otišle na teren, koji je udaljen i po 50km, pa te je vraćao kući, jer nema posla za tebe u firmi(dobijao bi slobodan dan). Mogao si se vratiti i dosta ranije, i ako si završio posao za taj dan, bio bi slobodan. E to je nekad bilo. Kako je sada, ne znam, i verovatno zavisi od ljudi koji rade u ED. (U firmi kao što je ED, nema proizvodnog procesa, pa da radiš puno radno vreme. U pitanju su kvarovi, koje po pozivu ideš da radiš, pa kad završiš... Investicije gotovo i da ne rade ljudi iz ED-a. Ali postoje planirani poslovi, kada je moguće da se radi puno radno vreme, a i prekovremeno.

Intencija u ED je da se one svedu na Infostan, a da sve operativne poslove održavanja i investicija preuzimaju treće firme, pogotovo u ED Beograd i delimično u Elektrosrbiji.

Sve u svemu, posao ne mora da bude naporan koliko mislite, državna je firma, odmor je minimum 25 radnih dana, vikendom se ne radi, doprinosi se plaćaju za stvarno primljenu zaradu, letovanje, kao i zimovanje može da bude veoma jeftino (elektrosrbija ima koliko sam čuo skoro 3.000 kreveta u raznoraznim odmaralištima - Bečići, Tivat, Zlatibor, Vrnjačka Banja itd, nabavka ogreva za zimu je privilegovana (ugalj), zaštita radnika je OK (kada su u pitanju njegova prava). Dolazi vreme kada će ti poslovi biti više plaćeni (nadam se), jer malo ljudi se odlučuje za to zanimanje, naravno, jer to ipak spada u teške poslove.

Moj savet: ako nemate ništa u planu, probajte taj posao! Možete uvek nešto da naučite što se struke tiče, pogotovo o ljudima (sa kojim radite, a još više o vašim korisnicima - potrošačima!) pa kasnije sa tim znanjem.. (U ED Beograd monteri ne koriste penjalice, već merdevine, ha-ha!).

PS Mnoge kolege iz ED su išle da rade organizovano u Irsku zadnjih godina (odlično plaćeno), ali su naravno tražili iskusne montere.
 
Odgovor na temu

donmarkone
Bojan Markovic
ED Kraljevo
Kraljevo

Član broj: 13680
Poruke: 428
77.46.253.*



+3 Profil

icon Re: Elektromonter mreze i postrojenja27.03.2008. u 14:05 - pre 194 meseci
Ovako prvo da se zahvalim na ovako detaljnom postu vrlo informativnom . Za platu pitam jer koga god sam pitao govorio mi je da su plate tipa 20-30.000 din ~ vrlo sam skeptican povodom toga :) A opet vi mi kazete sad 35-40 jer vec pozamasna suma za mene sa obzirom da imam tek 19 godina a nisam neki veliki trosadzija .

Druga stvar sad ja sam isao na praksu ovde u Kraljevu tamo kako da kazem vrlo je labilno to veze i vezice cine svoje radno mesto kosta 10 k e kako sam cuo .

Meni otac tamo raid kao VK majstor ne znam kolika su mu primanja krije to kao zmija noge u principu usao bih na mala vrata tamo verovatno kao fizikalac dok se ne ukaze prilika da radim u struci .

Jedino sad sto jos uvek imam sumlju je da su plate do 40 k nekako mi to deluje mnogo sa obzirom da je to 3-godisnji smer? ( 3ci stepen)

Sto se tice ostalih povoljnosti nazalost kako sam cuo za odmaralista u Budvi , Tivat , Becici cuo sam da su prodata i da je sad 15 e dan dok je proslih godina bilo smesno nesto .

U svakom slucaju to bi bilo to ako je stvarno ovako kako kazete ja cu da budem prezadovoljan ako ima jos nesto da se doda napisite :)


Puno hvala!
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Elektromonter mreze i postrojenja27.03.2008. u 15:12 - pre 194 meseci
Zarada elektromontera ne bi smela biti manja od 30.000. To je sigurno. E sad, da radite kao fizikalac, to je već druga priča. Zarada je dosta niža, i koliko znam ne biste zasnovali stalni radni odnos. Verovatno preko omladinske ili ugovor o povremnim i privremenim poslovima.

Ne mogu da verujem da se za taj posao plaća 10k! Pa koliko treba da radiš da bi ti se isplatilo? Bar 3 godine! Ne bih rekao da je to baš istina. Mada znam da se najverovatnije posao dobija preko veze. Kao i svaki drugi. Čak i kod privatnih poslodavaca.

Citat:
Meni otac tamo raid kao VK majstor ne znam kolika su mu primanja krije to kao zmija noge u principu usao bih na mala vrata tamo verovatno kao fizikalac dok se ne ukaze prilika da radim u struci .


Ovo mi baš nije najjasnije? U kakvim ste odnosima sa ocem, kada o tome ne govori? Ako je tačno to što kažete, vaš otac ima V stepen, i bar 25 godina staža, što će reći da mu je osnovna zarada bar 50.000 dinara.
 
Odgovor na temu

donmarkone
Bojan Markovic
ED Kraljevo
Kraljevo

Član broj: 13680
Poruke: 428
77.46.253.*



+3 Profil

icon Re: Elektromonter mreze i postrojenja27.03.2008. u 15:52 - pre 194 meseci
Da od 5k do 10 k eura zavisno koja struka . Mada kao sto kazete to su sve price ali mislim u svakom slucaju pare se uzimaju ovako ili onako .

A sto se tice mene ja bih verovatno morao da pocnem kao fizikalac jer trenutno ima dovoljno monterao koji su na privremenom . Tako da bih ja prvom prilikom presao da radim u struci kada se za to ukaze prilika .
Mada ko zna jos uvek cekam diplomu da uzmem jer mi je maturski rad za 2 meseca tako da koliko sam sa calom razgovarao postoje sanse da upadnem odmah u struci a ako ne onda kao fizikalac dok se ne ukaze prilika.

Sa ocem sam u dobrim smo odnosima ali to je fazon tipa to nije tvoja briga uzivaj itd , mada iskreno ja nisam nikad nesto ni forsirao da mi kaze ...


Dobro se razumete u ovu materiju :) cime se bavite ?




 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Elektromonter mreze i postrojenja

[ Pregleda: 15010 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.