Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru

[es] :: Vodič za posao :: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 55518 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Dutchman
Damjan Jovovic
IT suport & Document expert
Vracar

Član broj: 35024
Poruke: 17
77.46.191.*

Sajt: www.jovovic.com


Profil

icon taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru08.04.2008. u 10:12 - pre 195 meseci
Stiglo mi je resenje o utvrdjivanju komunalne takse za isticanje firme otprilike 2000mesechno da placam pored poreza i ostalih dazbina , zanima me kako da izbegnem ovu taksu, ja nemam istaknutu firmu i pri otvaranju iste sam napomenuo u opshtini da se bavim uslugom na terenu i da nemam poslovni priostor .

znachi nemam istaknutu firmu , ni na zgradi ni na stanu , znachi to mi je adresa za primanje poshte...

aj ljudi pomagajte
Gnev Drevnih Bogova Je Moja Misija!!!
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
79.101.66.*



+41 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru08.04.2008. u 10:46 - pre 195 meseci
Firmu moras da istaknes, Zakon je propisao obavezne elemente, ako ne stavis ili nepropisno istaknes firmu mogu te kazniti.

Znaci, taksu MORAS da placas, a to sto ne istices firmu ti samo moze prouzrokovati dodatne probleme.
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru08.04.2008. u 10:48 - pre 195 meseci
Napišite žalbu na rešenje.

Zakon o finansiranju lokalne samouprave:
Code:
Član 16.

Firma, u smislu ovog zakona, jeste svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to da pravno ili 
fizičko lice obavlja određenu delatnost.

Ako se na jednom poslovnom objektu nalazi više istaknutih firmi istog obveznika, taksa se plaća 
samo za jednu firmu.

Za svaku firmu istaknutu van poslovnog objekta plaća se taksa za svaku istaknutu firmu.


Visina takse na firmu se određuje Odlukom o lokalnim komunalnim taksama opštinskog organa uprave. Proverite šta piše tamo, ali mislim da ste u pravu.

[Ovu poruku je menjao momsab dana 08.04.2008. u 15:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru08.04.2008. u 11:07 - pre 195 meseci
Da dopunim:

Code:
Faktičko isticanje firme
Sentenca:
Svojstvo taksenog obveznika za firmu se stiče njenim faktičkim isticanjem. 
Iz obrazloženja:
"Odredbom člana 83. stav 1. Zakona o lokalnoj samoupravi propisano je da se lokalne komunalne 
takse mogu uvoditi za isticanje firme na poslovnom prostoru, a članom 84. stav 3. istog zakona 
za svaku firmu istaknutu van poslovnog objekta plaća se taksa.
U osporenom rešenju tuženi organ pravilno zaključuje da tužilac stiče svojstvo taksenog obveznika 
faktičkim isticanjem firme, ali se pogrešno poziva na odredbe Zakona o lokalnoj samoupravi od 
19.11.1999. godine koji je prestao da važi stupanjem na snagu Zakona o lokalnoj samoupravi od 
6.3.2002. godine a koji se ima primeniti u konkretnom slučaju. Upravni postupak je jedinstven, 
pa se predmet rešava prema propisu koji je bio na snazi u momentu konačnog odlučivanja, 
tj. u momentu donošenja drugostepenog rešenja ako novim propisom nije drukčije određeno."

(Presuda Vrhovnog suda Srbije, U. 663/2003 od 11.12.2003. godine)


Code:
Osnov za plaćanje komunalne takse
Sentenca:
Nalepnica na poštanskom sandučetu sa nazivom firme predstavlja osnov za plaćanje takse 
za firmu. 
Iz obrazloženja:
"Vrhovni sud nalazi da osporenim rešenjem nije povređen zakon na štetu tužioca, jer je 
osporeno rešenje doneto na osnovu potpuno i pravilno utvrđenog činjeničnog stanja i pravilne 
primene materijalnog prava. Ovo stoga što je odredbom člana 56. Zakona o lokalnoj samoupravi 
propisano da firma, u smislu ovog zakona, jeste svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to 
da pravno ili fizičko lice obavlja delatnost, a u postupku koji je prethodio donošenju rešenja je 
na nesumnjiv način utvrđeno da tužilac na poštanskom sandučetu ima istaknut naziv firme - 
nalepnicu koja upućuje da on ovde obavlja delatnost, pa je pravilno osporenim rešenjem 
odbijena kao neosnovana žalba tužioca izjavljena na rešenje prvostepenog organa kojim mu 
je utvrđena komunalna taksa za istaknutu firmu."
  
(Presuda Vrhovnog suda Srbije, U. 2236/2002 od 26.3.2003. godine)


Mislim da vam je sada jasnije (a i meni). Nisam siguran da stav goranvuca stoji. (Donet je novi Zakon o finansiranju lokalne samouprave, kojim je zamenjen odeljak V Zakona o samoupravi, a pre toga je postojao Zakon o samoupravi (član 56.), koji je istovetan članu 16, tako da ove presude Vrhovnog suda stoje i danas. Elem, ako nemate istaknutu firmu, makar i na poštanskom sandučetu, imate pravo da ne plaćate taksu na firmu. U suprotnom, vidite presudu vrhovnog suda.

Pozdrav



[Ovu poruku je menjao momsab dana 08.04.2008. u 15:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

lukeguy
Novi Sad

Član broj: 46545
Poruke: 470
*.com
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru08.04.2008. u 12:47 - pre 195 meseci
nešto slično se i kod mene dešavalo, tj. lokalna samouprava je
drastično povećala dažbinu. e sad, mi smo stvar rešavali preko
opštinskog udruženja malih privrednika, a podneta je zajednička žalba,
tako da je ova odluka na kraju preinačena u 2000 din godišnje, umesto
mesečeno.
 
Odgovor na temu

Zoran Kadic
Novi Beograd

Član broj: 22449
Poruke: 49
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru24.04.2008. u 16:53 - pre 194 meseci
Da li postoji neki propis, kao sto postoji za trgovinu, da firma mora biti istaknuta, inace sledi kazna? Moze da se desi da poreska uprava prihvati zalbu za one koji nisu istakli firmu, a da onda usledi kazna koja je mnogo veca od firmarine !!!
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru24.04.2008. u 17:00 - pre 194 meseci
Izvinjavam se, ali mislim da Vas nisam skroz razumeo. Pročitajte još jednom Dekerovu poruku i ono što je citirao pa pojasnite šta ste hteli da kažete, pošto mi se čini da je u njoj sadržan odgovor na Vaše pitanje.
 
Odgovor na temu

Dutchman
Damjan Jovovic
IT suport & Document expert
Vracar

Član broj: 35024
Poruke: 17
77.46.241.*

Sajt: www.jovovic.com


Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru24.04.2008. u 17:41 - pre 194 meseci
Koliko sam ja trazio u zakonu se nigde ne spominje , da moram da istaknem firmu . Moje ime je na sanduchetu a ne firma , nemam nigde navodim nigde istaknutu firmu jer nemam ni poslovni prostor , kad sam otvarao szr naveo sam da radim iskljuchivo na terenu ...

e sad da je razumna cena taxe mozda se ne bi zalio ali preko 2000din mesechno je previshe (vrachar) , dok je isto to na zvezdari 830din ... preterashe ga.

ja sam predao zalbu , pa cu vam reci dal sam morao da platim ili sam popio kaznu
Gnev Drevnih Bogova Je Moja Misija!!!
 
Odgovor na temu

konislav

Član broj: 52073
Poruke: 520
77.29.4.*



+228 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru24.04.2008. u 20:09 - pre 194 meseci

Iskreno da ti kazem, voleo bih da ispes u svom postupku u da ti zalba bude prihvacena.
Ja imam privatnu firmu od 1991 i imao sam par puta istih problema. Na osnovu vidjenog i dozivenog, ja sam
zakljucio da ova taksa nije taksa za bukvalno istaknutu firmu ( to se samo tako zove ), to je taksa na tvoje
postojanje. Znaci ti negde postojis kao pravno lice ( upisan si u nekim knjigama) i zato mora da platis
taksu. Meni se desavalo da u jednom momentu postoji sediste preduzeca (koje je kuci) i ima jos dva
objekta ( radionica , prodavnica), u tom slucaju je ranije stizalo resenje za dve ili tri firmarine.
Ovo gore napisano je moje iskustvo, iskreno bih voleo da tvoje iskustvo bude pozitivno.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
193.47.77.*



+7176 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru25.04.2008. u 11:04 - pre 194 meseci
Citat:

to je taksa na tvoje
postojanje.


Zanimljivo :)
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru25.04.2008. u 15:57 - pre 194 meseci
Očekivano, imajući u vidu društveno nasleđe - država u startu nastupa naizgled vrlo strogo i odlučna u nameri da te (ne)propisno ošiša, ali se obično brzo povuče na pristojnu razdaljinu ako joj pokažeš zube ;)
 
Odgovor na temu

sawa
programmer
Novi Sad

Član broj: 13000
Poruke: 47
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru05.05.2008. u 15:09 - pre 194 meseci
Hajde nek taksa i mora da se placa,
a da li je potrebno uopste istaknuti firmu i radno vreme?
Ja sam konkretno registrovao na stan preduzetnicku radnju i radim iskljucivo preko interneta te me isticanje firme ne interesuje.
Da li mi neko moze reci da li ja 'moram' da istaknem firmu i radno vreme i ako moram, da li to treba da bude na ulazu zgrade ili je dovoljno i na vratima stana?
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
195.252.79.*



+7 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru05.05.2008. u 17:33 - pre 194 meseci
Meni su rekli da mora da bude i na ulazu u zgradu i na vratima stana. Moja situacija je slicna tvojoj. Za radno vreme ne znam a i mene interesuje, pogotovo sto sam firmu otvorio iz radnog odnosa. Jedino da napisem da radim od ponoci do 6 ujutru
 
Odgovor na temu

Zoran Kadic
Novi Beograd

Član broj: 22449
Poruke: 49
*.adsl-3.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 07:26 - pre 194 meseci
Da odgovorim samom sebi, a i da prenesem šta mi je rečeno u poreskoj upravi.

Za preduzetnike je Zakonom o privatnim preduzetnicima rečeno da moraju da imaju istaknutu firmu, inače je kazna 50.000 dinara. Kažu da žalbe onih koji nemaju istaknutu firmu prosleđuju inspekciji.
 
Odgovor na temu

sawa
programmer
Novi Sad

Član broj: 13000
Poruke: 47
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 09:48 - pre 194 meseci
Tacno je,
evo sad sam pogledao taj zakon na netu i zaista pise da firma mora vidno da se istakne na poslovnom prostoru (pretpostavljam, u slucaju stana, na ulazu u zgradu i na vratima stana).
Sad jos samo ostaje pitanje da li i gde je potrebno da pise radno vreme i koliko ono minimalno moze da bude.
Meni na primer ne bi smetalo da je radno vreme: utorak 13:10 - 13:20 :) jer uopste ne radim sa 'strankama' :)
 
Odgovor na temu

goranvuc
Goran Vucicevic
Novi Sad

Član broj: 4934
Poruke: 1846
77.46.196.*



+41 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 09:56 - pre 194 meseci
Nije da se pravim pametan, ali lepo sam vam rekao jos u prvom odgovoru

Ponavljam da treba obratiti paznju i na sadrzaj table, jer ako nije u skladu sa resenjem i za to kaznjavaju - verovao ili ne!
 
Odgovor na temu

sawa
programmer
Novi Sad

Član broj: 13000
Poruke: 47
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 10:15 - pre 194 meseci
Da, i to pise u zakonu.
Pa pretpostavljam da ako stavim tacno onako kako pise u resenju, odnosno na pecatu, ne mogu da pogresim :)
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
195.252.79.*



+7 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 13:25 - pre 194 meseci
A kako sve ono sa pecata ispisati na malo prostora na interfonu?
 
Odgovor na temu

sawa
programmer
Novi Sad

Član broj: 13000
Poruke: 47
*.nspoint.net.



Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 13:59 - pre 194 meseci
pa napravis plocicu pa zakacis pored
 
Odgovor na temu

Spanta

Član broj: 86005
Poruke: 461
195.252.79.*



+7 Profil

icon Re: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru06.05.2008. u 19:56 - pre 194 meseci
Jedna pored interfona, druga na postansko sanduce, treca na vrata... Mislim da cu promeniti profesiju i otici u gravere
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: taksa za isticanje firme na poslovnom prostoru

Strane: 1 2 3 4

[ Pregleda: 55518 | Odgovora: 77 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.