Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

kako vezati ventilatore 'na red'?

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: kako vezati ventilatore 'na red'?

[ Pregleda: 2396 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
77.46.235.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon kako vezati ventilatore 'na red'?11.04.2008. u 04:39 - pre 195 meseci
Ploca ima dve ili cak mozda i tri vrste konektora za ventilatore na sebi:

vrsta_1 za CPU_FAN i SYS_FAN2:
1. GND
2. +12V/Speed Control
3. Sense
4. Speed Control

vrsta_2 za SYS_FAN1 i PWR_FAN:
1. GND
2. +12V
3. Sense

vrsta_3 za severni most NB_FAN:
1. GND
2. +12V
3. NC

tj. sve ukupno 5 konektora.

Zadju vrstu_3 ne verujem da cu da koristim, ali me ipak interesuje sta je ono "NC" na trecoj zici, za razliku od ostala dva slucaja koja su "Sense" namene?

Problem je u sledecem: imam po 2 ventilatora od 12 cm za hladjenje procesora (Gigabyte Gemin II cooler osnova) i po dva od 8 cm za izvlacenje toplog vazduha iz kucista; dakle ako hocu da ih oboje u paru vezujem na jedan konektor maticne ploce - moram ih vezati na red a ne paralelno (po meni) sa dobitkom u smanjenju broja obrtaja tj. tisem radu a valda istom ucinku...

Pitanje_1 je - kako to izvesti, kako ispajati zicice od ventilatora?
Pitanje_2 je - zasto vrsta_1 ima Speed Control na 2 mesta?
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: kako vezati ventilatore 'na red'?11.04.2008. u 13:40 - pre 195 meseci
odgovor_2 je: zato sto postoje dve vrste kontrole, putem signala koji ide cetvrtom zicom ili smanjenjem potencijala sa 12V nanize koji ide drugom zicom.

nemoj vezivati vise ventilatora na 1 konektor na ploci. 1 vezi na konektor na ploci, i on ce biti regulisan od strane ploce, a drugi adapterom na molex.

i nemoj vezivati ventilator redno, ako hoces da ih usporis mozes da kupis gotovo resenje ili dodas neki otpor redno ventilatoru ili paralelno vezanim ventilatorima.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: kako vezati ventilatore 'na red'?11.04.2008. u 14:29 - pre 195 meseci
Mozda mi je nesto promaklo, pa ipak - nije li NC = not conected, tamo gde nema trece zice? Za ovo Sense i Speed Control prihvatam zdravo za gotovo, jer se ni ne razumem u elektroniku, a ovo NC mislim da sam sretao na starijim plocama, gde nisu svi konektori za ventilatore na mb imali mogucnost merenja brzine obrtanja.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
79.101.145.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: kako vezati ventilatore 'na red'?11.04.2008. u 19:40 - pre 195 meseci
> odgovor_2 je: zato sto postoje dve vrste kontrole, putem signala koji ide cetvrtom zicom ili smanjenjem potencijala sa 12V nanize koji ide drugom zicom.

OK, kapiram da je 4-ta zica "Speed Control", specijalizovana za samo kontrolu brzine, uvedena iz nekog razloga kvaliteta/boljitka u odnosu na prostu promenu napona, koja je meni sasvim normalno i dovoljno resenje ... tj. nije mi jasno cemu cetvrta zica, al' aj', sto mora sve da mi bude jasno


> nemoj vezivati vise ventilatora na 1 konektor na ploci

OK, ali - zasto? ... zasto ne bi vezao 2 ventilatora na red, tj. povecao opterecenje/otpor i time smanjio napon tj. broj obrtaja oba ventilatora tj. njihovu glasnost

ja sam od onih sto vole da im sve dude jasno (sto se kosi sa onim odozgo, al' aj', sto mora sve da bude logicno)

ako jedan od dva venta vezem na molex, onda bi ispred njega sigurno stavio promenjljiv otpor, starinski zvan "reostat" i "potenciometar"; to vec imam u staroj mashini i sasvim lepo radi (i to ne na molex-u vec na konekciji za cooler na MB)


> ili dodas neki otpor redno ventilatoru ili paralelno vezanim ventilatorima

sto bi znacilo da po tebi mogu ventove da vezujem paralelno a ne bi trebalo redno - a po mojoj logici je sasvim obrnuto :( ...?

prvenstveni cilj mi je naravno da ne izadjem iz projektovanih velicina konektora na maticnoj ploci, a paralelna veza bas to radi: smanjuje predvidjeno opterecenje na konektoru, nesto slicno kao kad na pojacalu stavis zvucnike manje impedanse od predvidjene pa se pojacalo greje/pati jer se priblizava kratkom spoju, dok mu povecanje impedanse uopste ne smeta jer se to stanje priblizava situaciji beskonacnog otpota tj. nemanja zvucnika


postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: kako vezati ventilatore 'na red'?13.04.2008. u 03:32 - pre 195 meseci
da bi usporio ventilator treba ti pad napona oko 4-6V. pri naponu 12V i struji 0.05A koliko prosecno trosi ventilator, ja sam izracunao potreban otpor 80-120Ohma.
po istom tom mom proracunu, ako ih vezes redno nece se vrteti usled prevelikog pada napona.


a sto se tice konektora na ploci, ako bi vezao 2 paralelno, imao bi 2x jaci protok struje zbog smanjenog otpora, i verovatno bi i pregoreo konektor na ploci.

bilo bi dobro da se i neki elektronicar ubaci u pricu pa da razjasnimo.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
79.101.68.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: kako vezati ventilatore 'na red'?14.04.2008. u 03:13 - pre 195 meseci
> ako ih vezes redno nece se vrteti usled prevelikog pada napona

Ideju za redno vezivanje ventilatora mi je dao jedan prodavac hardvera, a situacija mi je upravo takva: na ploci imam jedan SYS_FAN1 sa 3 konekcije a dva ventilatora za njega od 8 cm jedan do drugog otpozadi koji izvlace vazduh iz kucista. Mislim da bi se ventilatori mozda ipak vrteli, sto ustvari zavisi od toga kako su napravljeni tj. na kojoj se velicini napona zustavljaju.

Jos mi je dodatna dilema sto SYS_FAN2, predvidjen valda za usisavanje vazduha sa prednje strane, ima 4 konecije tj. ploca mu diktira brzinu okretanja, sto nije slucaj sas SYS_FAN1 (bar je tako nacrtano u uputstvu). Ideja koncepcije sa dva SYS_FAN* konektora je valda da kolicina izbacenog vazduha bude konstantna a da dopunsko ubacivanje svezeg bude po potrebi...

Na tekucoj masini koju upravo menjam, imam potenciometre na 2 ventilatora (kuler i jedan "izbacivac" otpozadi); juce sam je otvorio da vidim koje su velicine, ali na njima, bar otpozadi, nista ne pise. Koliko se secam jedan je od 100 oma, ali se za drugog ne secam. Oba su naravno linerna, ne logaritamska...


> a sto se tice konektora na ploci, ako bi vezao 2 paralelno, imao bi 2x jaci protok struje zbog smanjenog otpora, i verovatno bi i pregoreo konektor na ploci.

Sasvim; to sam i rekao u prethodnom postu po analogiji sa audio-pojacalom i zvucnicima kao opterecenjem.


> bilo bi dobro da se i neki elektronicar ubaci u pricu pa da razjasnimo.

Posto nema zaiteresovanih, moracu da pitam jednog mog rodjaka za savet...
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

ultraKeen
ultraKeen
Zemun

Član broj: 2396
Poruke: 289
79.101.175.*

ICQ: 36109339
Sajt: ultrakeen.blogspot.com


+1 Profil

icon Re: kako vezati ventilatore 'na red'?14.04.2008. u 22:25 - pre 195 meseci
> Posto nema zaiteresovanih, moracu da pitam jednog mog rodjaka za savet...

pitao; sasvim se mogu vezati ventilatori na red...
postoji samo jedan apsolut u logickoj ravni desavanja/vremena:
SVE je RELATIVNO sem:
- osnovnih konstanti svemira
- logike
...i ove tvrdnje
*
Daniel J. Boorstin: The Discoverers, A History of Man’s Search To Known

Napredak nauke zavisice od covekove spremnosti da poveruje u neverovatno, da prekoraci granicu koju namece zdrav razum.
 
Odgovor na temu

[es] :: Matične ploče, procesori i memorije :: kako vezati ventilatore 'na red'?

[ Pregleda: 2396 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.