Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

elitemadzone.org :: TechZone :: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 330328 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal30.10.2014. u 19:28 - pre 114 meseci
Citat:
Šta je, pobogu, straw bale?!


Sabijena (presovana) bala sena.Sto bi se reklo po srpski treba ti tvrda balirka za to zidanje..
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal31.10.2014. u 02:20 - pre 114 meseci
Citat:
drx:
...malo da oživim temu:


Jel ima neko neki info o straw bale kući u Irigu. Čuo sam da je neko napravio,
i ništa više, hvala.



Pre koji dan je bila emisija o kuci od slame na Fruskoj Gori na RTV.

Emisija: "Prostor i ja" - 28.10.2014.

http://media.rtv.rs/sr_lat/prostor-i-ja/8455

(prilog je 3. po redu, pocinje od 16. minuta)


- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal31.10.2014. u 07:30 - pre 114 meseci
Ja bi voleo da vidim neki prilog kako zastititi kucu od slame od miseva.Dobro,ja preferiram takav objekat na selu pa i pitam

posto vidim da ovaj u klipu lupeta za medalju posebno po pitanju zapaljivosti.Problem pored miseva su i insketi.

Sto se tice postojanosti,pravim senjak za 2-3k bala,sto sena sto slame.Ja nemam licno stoku (sem jedne krave po pola)

pa sam planirao da lagerujem.Pitao koliko moze da stoji,5 godina i da je na promaji.Tako da izjava da moze da traje 100 godina mi je isto

diskutabilna.

 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 06:12 - pre 114 meseci
Da, zvuci kontraintuitivno, ali valjda ne gori lako jer je otpresovano (ili nabijeno), pa nema vazduha da bi moglo da gori. A verovanto je uzeo u obzir i to sto je slama zalivena tim malterom.
A i trajanje je verovatno isto u tom kontekstu, sendvic zid, slama je samo ispuna. A i nije isto lagerovanje na otvorenom i u presovana u sendvic zidu zalivena malterom i oblozena izolacijom.

- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 07:50 - pre 114 meseci
Citat:
Da, zvuci kontraintuitivno, ali valjda ne gori lako jer je otpresovano (ili nabijeno), pa nema vazduha da bi moglo da gori.


hm,nije to kako stoji u nazivu "presovano".To se zove tvrdo baliranje i nije to sve kao u vakumu.Slikacu ti sledece nedelje i zapaliti jednu.

Ne da ti dokazujem nego imam poprilicno granja za paljenje pa da "poguram plamen":).Nije losa ideja,a mene bas i nekosta mnogo da bi eksperimentisao

pa cu sledece godine i da primenim na neku manju prostoriju.

p.s.Seti se samo "ko je zapalio zito"po pitanju zapaljivosti.
 
Odgovor na temu

mihojla

mihojla
Član broj: 120688
Poruke: 188
93.186.75.131

Sajt: keramicar.sekon.net/akciz..


+34 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 09:48 - pre 114 meseci
Citat:
treba ti tvrda balirka za to zidanje.
A za zidanje ciglom ti treba kvalitetna glina i peć za pečenje cigle.
Citat:
kako zastititi kucu od slame od miseva.
Kako se pokazalo u praksi, najbolji suzbijač glodara je gladna mačka.
Kap vode...
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 10:11 - pre 114 meseci
U praksi ti neznas nista,sem da trolujes temu.
A sto se tice gladne macke,ta mjauce ispred kuce,da je nahranis,a za ciglu odes na stovariste.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.opera-mini.net.



+2282 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 10:42 - pre 114 meseci
Koliko sam ja primetio na video klipovima, zidovi su sa svih strana obmotani celicnom mrezicom kockice oko pola do 1 cm, a potom debelim slojem maltera. To je prakticno armirani beton koji misevi ne grizu. Meni deluje logicno - balu slame je naravno lako zapaliti i ona intenzivno gori, ali za validan eksperiment moras obmotati balu tom celicnom mrezom, a potom premalterisati tako da se nigde ne vidi slama, vec da to bude kocka betona. U tom slucaju ja nemam cak ni ideju kako bi to uspeo da zapalis, mozda da dugo grejes brenerom na nekoliko stotina stepeni, pa da vidis da li ce beton da se rasprsne a celicna mreza istopi, kako bi plamen i vazduh uspeo da prodre do slame.
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 10:58 - pre 114 meseci
Jesi u pravu po pitanju vazduha,ali ja sam shvatio da je to etno fazon i da tu beton nema sta da trazi.Sa tom debljinom zida kao kod saborne crkve,
stanovi te debljine i tamo nemaju zime,sem plafona od 3 metra.
Za vatru,mislio sam instacija ili za seoski deo pec na drva( dimnjak kao najslabija tacka).
Evo kako sam zamislio da to treba tako da bude ili osb ploce.



Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 11:04 - pre 114 meseci
HM,nije kako sam zamislio,ovaj deo je interesantan !

Citat:
Radi se o blokovima od slame i zemlje. Postupak je veoma jednostavan. Bala slame se otvori, preko nje se sipa mešavina od blata. To se sve dobro izmeša i sipa se u kalupe, dobro se nabije i ostavi da se suši 20 dana. Na kraju se dobje blok suv kao barut, objasnio je Stefanović.



http://www.magacin.org/2012/08...D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%9A%D0%B5/
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal01.11.2014. u 12:02 - pre 114 meseci
Evo nasao sam fotku bale ali ovo mi je seno.Sa senom nema nigde a i bala je 200 rsd.!


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mr. ako

Član broj: 65959
Poruke: 2367



+2294 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.11.2014. u 04:27 - pre 114 meseci
Pa rekoh gore da je slama nabijena, nisam rekao da je vakumirana, ali je ipak balirana - i ne samo to, vec rekoh i da je zalivena tim malterom i da se nalazi u sendvic zidu (izmedju zice) - i da je taj lik iz emisije verovatno sve to uzeo u obzir kad je rekao da ne moze da gori lako (nesto tako je posle i Darko Nedeljković napisao).
Takodje i za lagerovanje vazi ono sto sam napisao. Nije isto na otvorenom i u balirana u sendvic zidu zalivena malterom. ;)

Ali svejedno, zapali slamu, da vidimo kako ce ici. :) Bilo dobro ako bi nasao kvalitetno baliranu da vidimo razliku, jer ovo iznad na slici je kao nabacano seno sto kazes. :)



- Il n'est pas important qui, importe c'est quoi!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.11.2014. u 05:41 - pre 114 meseci
Ipak se ne razumemo.Nista tu nije presovano u izvornom baliranju.Ako on hoce da mesa blato i slamu,presuje,susi,onda je moja prica pogresna.

Tako su radjene te kuce kod mene.Tu je jos u tom mesanju dodat krec.Ona slika sa slamom sto sam postavio i tanko malterisanje je ono kako bih ja

radio.Sto se tice slike sa balama,i jeste seno,nego bleki umesto nocu da juri lisice,gospodin rasturi seno da bi udobno pajkio.:).

Bice fotkanja i paljenja,napravio sam i stalak za kameru.Koristim zadnje momente pre snega,a i ustaje se sa malim minusima.,;).
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1738
*.opera-mini.net.



+2282 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.11.2014. u 08:12 - pre 114 meseci
Cemu pokazivanje, naravno da ce da gori bez zalivanja malterom, pa i drvo ima sabijeniju strukturu od balirane slame pa gori. Slama sama po sebi jeste jedan od najzapaljivijih materijala u prirodi, ali u slucaju oblaganja tom celicnom mrezom koju majstori zovu rabic i debelim slojem maltera, to bih ja voleo da vidim da probas da zapalis bez upotrebe dinamita
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal02.11.2014. u 10:14 - pre 114 meseci
Dinamit (okrecem brzo glavu levo desno) ko je pomenuo dinamit.:d.
Drustvo,pricamo o kuci od slame a ne izolaciji.I da je izolacija,bilo kakav pozar iznutra koji ce da malo dodje do slame ide u vufff.
Ja znam kako moze da plane slama,za vas nisam siguran.Ako moze slama na betonsku plocu,iznutra gipsane ploce,moze.
Ostale akrobacije mi nemaju smisla,posebno ne sada da kvasim ruke..

p.s.Zamislite udar groma u takvu kucicu-slamicu.O glodarima necu pricati,a oni kada izgrickaju taj vas beton,ondace stvarno da radi dinamit..
 
Odgovor na temu

drx
Darko Novakovic
Fotograf

Član broj: 8642
Poruke: 57
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.darkonovakovic.com


+5 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal07.11.2014. u 08:11 - pre 114 meseci
@Lavlja...

Nema sta da izmisljamo toplu vodu sa rizikom od pozara, nadji video na netu i nekim znavicnim sajtovima,
ljudi, tj institucije su radile profesionalni test.


A mogli ste da citirate malo pre na kraju teskta sa http://www.magacin.org/2014/07...kuce-od-slame-blata-i-kostica/
ovo:
Citat:


„Laici bi pomislili da su kuće izgrađene od slame lako zapaljive, to mišljenje nije tačno. Rezultati novijih istraživanja pokazali su da malterisani zidovi od balirane slame imaju manji požarni rizik od, na primer, panelnih drvenih zidova„, rekao je Stefanović.





Za one koji ne znaju i ne čeprkaju po svetskim sajtovima o straw bale kućama,
i ne znaju sta je to, mogu preporuciti ovaj sajt.




Fotograf




 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal07.11.2014. u 08:31 - pre 114 meseci
Citat:
Ipak se ne razumemo.Nista tu nije presovano u izvornom baliranju.Ako on hoce da mesa blato i slamu,presuje,susi,onda je moja prica pogresna.

Citat:

Cemu ovaj sarkazam??
Citat:
Za one koji ne znaju i ne čeprkaju po svetskim sajtovima o straw bale kućama,
i ne znaju sta je to, mogu preporuciti ovaj sajt.


@drx..da ti postavim jedno pitanje.Da li znas dimenzije bale slame,BEZ PREPORUCENOG SAJTA?Da li imas bale slame i gde bi to zidao ?

Ja znam dimenziju i imam gde bi to probao,TI ???

Cemu onda citati nekih koji ce naravno hvaliti ( reklamirati ) svoj rad,kao i za sve ostalo sto je wow od nekih ponuda pa bile cincile ili drvo buducnosti.
 
Odgovor na temu

drx
Darko Novakovic
Fotograf

Član broj: 8642
Poruke: 57
*.adsl.eunet.rs.

Sajt: www.darkonovakovic.com


+5 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal07.11.2014. u 08:42 - pre 114 meseci
Citat:
Cemu ovaj sarkazam??

Ne znam na šta referenciras ovde, prazan ti je citat


Citat:
@drx..da ti postavim jedno pitanje.Da li znas dimenzije bale slame,BEZ PREPORUCENOG SAJTA?Da li imas bale slame i gde bi to zidao ?


Mislim da znam, i prilično sam siguran u to, ali nema potrebe da znam, jer svakako moraš otići kod ljudi od kojih hoceš
da kupiš bale i videti koju oni dimenziju "rade" ili mogu da rade.
Čemu sad da se prepiremo oko ovoga? Svakako ćeš projekat kuće PRILAGODITI dimenzijama bale.
Nemoj da potpirujes.


Citat:
Ja znam dimenziju i imam gde bi to probao,TI ???

Jel bitno zaista?

:D
Fotograf




 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal07.11.2014. u 09:52 - pre 114 meseci
Citat:
Ne znam na šta referenciras ovde, prazan ti je citat


Prvi je prazan zbog baga ESa ali imas ispod,nije bitno,poenta.

Ubacio si sliku koju sam postavio pa si postavio link posto si pretrazio u svom omiljenom pretrazivacu,.Ja sam poceo od navigatora ali necemo u off.

I onda si dosao do ..
Citat:
Laici bi pomislili da su kuće izgrađene od slame lako zapaljive, to mišljenje nije tačno. Rezultati novijih istraživanja pokazali su da malterisani zidovi od balirane slame imaju manji požarni rizik od, na primer, panelnih drvenih zidova„, rekao je Stefanović.


Ja sam ti citirao,da ako se malterise i radi kao da radis sa ciglom,blokom,siporeksom,dolazimo do izolacije a ne gradnje kuce od slame.Ja sam pristupio temi tako shvativsi.Moj klasican pristup toj gradnji nije za stanovanje nego recimo odlaganje voca i povrca,kao dobra izolacija od mraza kao sto imam ozidano betonsko
korito u podrumu za krompir.
Citat:
Svakako ćeš projekat kuće PRILAGODITI dimenzijama bale.

Tako je a bala se radi kako ti kazes u dimenziji koja balirka sabija.Ako ne znas imas u svom pretrazivacu pa vidi.
A da li je bitno da znas i imas gde bi to radio,JESTE BITNO,zato sto onda imamo konstruktivnu raspravu a ne googlavoogla..

Slama ima eksplozivan rast rasplamsavanja plamena,stub slame se jako uzari,a pepeo moze da zavrsi i na razdaljini od 50m,na autu..
Onda u kalkulaciju da ubacimo i knaufove protivpozarne ploce,tako ta retro naziv bada u vodu i prelazimo u savremeni bilding.
Inace,pogledaj gubitak povrsine zbod debljine bale kao na ovoj linkovanos slici koju sam ti vec postavio.Gomila drvenih greda,stafnica a sve zbog gradnje
sa slamom koja je samo upola manja sa cenom od bloka,bilo kakvog a sluzi za izolaciju.
 
Odgovor na temu

Dadinho10

Član broj: 330001
Poruke: 3
193.198.31.*



Profil

icon Re: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal27.07.2015. u 12:58 - pre 105 meseci
Bila bi steta ako za Novu ode koje petarda blizu :P :D
Salu na stranu. Lijepa izvedba.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Kuće od slame i drugih prirodnih materijal

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

[ Pregleda: 330328 | Odgovora: 377 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.