Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Baterije na vodu!

[es] :: Nauka :: Baterije na vodu!

[ Pregleda: 5995 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Gojko Vujovic
Amsterdam, NL

Administrator
Član broj: 1
Poruke: 13651



+165 Profil

icon Baterije na vodu!21.10.2003. u 10:15 - pre 248 meseci
Kanadski naucnici otkrili su revolucionarni nacin dobijanja elektricne energije iz vode, javio je BBC. Struja dobijena na taj nacin u buducnosti bi mogla da se koristi za rad manjih elektronskih uredaja. Profesor Lari Kostiuk, sa Univerziteta u Alberti, rekao je da je njegov tim do sada uspeo da dokaze da elektricna energija moze direktno da se generise iz tecnosti koja kruzi mikrokanalima. Tim naucnika koji radi na ovom projektu ima za cilj da svoju "elektrokineticku" i ekolosku bateriju razvija sve dok u buducnosti njihove baterije ne budu davale struju za manje elektronske uredaje kao sto je, na primer, mobilni telefon. Ovaj izum u svakom slucaju predstavlja novi nacin dobijanja elektricne energije kakav niko nije izmislio u poslednjih 150 godina.

Izvor: becki-informator.com mailing lista.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Baterije na vodu!21.10.2003. u 11:06 - pre 248 meseci
Opsirnije i na:
http://www.canoe.ca/CalgaryNews/cs.cs-10-21-0038.html
http://abc.net.au/science/news/stories/s971598.htm
http://www.newscientist.com/news/news.jsp?id=ns99994291

Pitam se semo odakle ce koristiti energiju za pkretanje vode kroz te kanale...
 
Odgovor na temu

bOkIcA
Bojan Abramovic
Novi Sad

Član broj: 1808
Poruke: 520
*.metrohive.net

Sajt: www.bokica.com


Profil

icon Re: Baterije na vodu!21.10.2003. u 13:05 - pre 248 meseci
Citat:
Shadowed:
Pitam se semo odakle ce koristiti energiju za pkretanje vode kroz te kanale...


...pa, perpetum mobile. (ili kako se vec pise ;-)
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Baterije na vodu!21.10.2003. u 16:02 - pre 248 meseci
Koliko sam pročitao u članku, voda delimično rastvara površinu zidova mikrokanala i tada dolazi do polarizacije... znači "tiha voda breg roni" i otuda napon, tj. energija!

Dakle, ta baterija se ipak troši, a ne radi "na vodu" (izgleda da je za novinare ta fraza neizdrživo iskušenje :) ), isto kao što olovni akumulator ne radi "na kiselinu" nego "na olovo".

Interesantno je pak, da je ovo prva baterija koja koristi ne hemijsku reakciju nego fizičku pojavu. Možda bi tečni helijum bio još bolji medijum...
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworks.co.yu

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Baterije na vodu!22.10.2003. u 12:44 - pre 248 meseci
Citat:
salec:
izgleda da je za novinare ta fraza neizdrživo iskušenje :)


Paaa, kako sam radio i kao novinar, prvo sto su mi rekli jeste da naslov prodaje novine, cak i tkz. potpisi fotki ... ali to vec zavisi od novina

 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Baterije na vodu!26.10.2003. u 16:37 - pre 248 meseci
Piše danas u „Politici“ (naučna strana, jel) da su neki naučnici u americi otkrili bakterije koje se hrane saharidima (koliko sam shvatio skoro svim mogućim oblicima) i pride generišu elektrone... Njihov tip dopunjive baterije se zasniva na dopunjavanju baterije šećerom :) Nisam baš mnogo upoznat sa razvojem bioloških baterija, ali kaže da je ova baterija najefikasnija i ima koeficijent korisnog dejstva 83% (ili šta god da su novinari napisali, možda nije koef.korisnog dejstva, ali tako zvuči). Kod ostalih baterija tog tipa postoji neki medijator koji preuzima neke jone iz same ćelije mikroorganizma i prenosi ih do anode/katode. A ovde sama bakterija generiše elektrone, tako da se pokazuju mnogo efikasnijim. Te bakterije su našli negde duboko u zemlji negde u Virdžiniji. Mene samo zanima koliko je sigorno korišćenje neke praistorijske bakterije u takve svrhe! Koliko sam upoznat, i čovek poseduje šećere u organizmu :) A svakako ne bih voleo da mi neka praistorijska bakterija jede šećere po organizmu i pride me hrani elektronima. Ako se te bakterije namnože u organizmu, ne može da bude dobar efekat tog viška elektrona! Ako imam gumene đonove verovatno će da me drmne struja odnekud, pre ili kasnije (verovatno bi prvo probili ti gumeni đonovi doduše, a ne vazduh između mene i, recimo, žica za trole). A opet, ako nemam gumene đonove, nego sam propisno „uzemljen“, sa lepom količinom tih bakterija ću da imam lepu konstantnu struju kroz telo :)

Poz!
F
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

pctel
Beograd

Član broj: 13030
Poruke: 10893



+1349 Profil

icon Re: Baterije na vodu!26.10.2003. u 17:23 - pre 248 meseci
Citat:
Mene samo zanima koliko je sigorno korišćenje neke praistorijske bakterije u takve svrhe! Koliko sam upoznat, i čovek poseduje šećere u organizmu :) A svakako ne bih voleo da mi neka praistorijska bakterija jede šećere po organizmu i pride me hrani elektronima. Ako se te bakterije namnože u organizmu, ne može da bude dobar efekat tog viška elektrona!


Sta je tu novo? Pa ceo matriks se zasniva upravo na tome.
Samo ti sinko (administratore) radi svoj posao.
 
Odgovor na temu

brcha
Filip Brčić
Beograd, Serbia

Član broj: 440
Poruke: 436

Jabber: brcha@kdetalk.net
ICQ: 40994923
Sajt: brcha.com


+2 Profil

icon Re: Baterije na vodu!26.10.2003. u 20:02 - pre 248 meseci
E, baš super :) Onda da očekujemo implementaciju Matrix-a za koju godinu :) A dok čekamo, možemo i da pogledamo kako će Neo da sredi te „bakterije“ u trećem (valjda i poslednjem) delu za koju nedelju...
... and the aliens sent an android down to earth, to slow down mankind's development
... and they named it Bill Gates.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Baterije na vodu!26.10.2003. u 20:49 - pre 248 meseci
Kao sto tvrdi pctel, Matrix se zasniva na ovome (nece se zasnivati).

Inace sto se tice tih bakterija, niko ne kaze da se one nalaze u coveku niti da uopste i treba za tu proizvodnju energije. Inace, mozda one i ne mogu da prezive u ljudskom telu. Kako god, one ne prizvode elektrone (iako je mozda tako receno) vec ih odvajaju od pozitivnog naelektrisanja i tako stvaraju napon negde na svom telu. Tako ne bi dolazio ni do kakvog nagomilavanja naelektrisanja u telu, varnicenja, el. struja, munja gromova...

E sad, ja sam u kratkom roku video vest za elektricnu energiju iz vode, bakterije i ljudskih crvenih krvnih celija. Na ovome poslednjem se moze zasnivati Matrix (Matrica, za tOwka ;)). To sam zapravo video na B92 i bas voditeljka rece kako nam samo jos preostaje da izmislimo inteligentne masine. Mislim da je rekla da se moze dobiti oko 200W po coveku.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.dip.t-dialin.net



+7169 Profil

icon Re: Baterije na vodu!26.10.2003. u 21:28 - pre 248 meseci
Tja.. zasto bi neke inteligentne masine uzgajale ljude kad ima zivotinja sa mnogo vecom masom i toplinom, konji, bikovi, slonovi, medvedi... - a i VR svet koji bi dizajnirali za jednog medveda ili bika bi bio vrlo prost i ne bi morao da se bavi ljudskim iracionalnostima :)


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12846



+4783 Profil

icon Re: Baterije na vodu!26.10.2003. u 21:43 - pre 248 meseci
Htedoh ja reci da koriste i druge izvore energije kod coveka al' mislio sam da je nebitno (ipak nije tema o Matrix-u). Ako koriste energiju koju proizvode nervne celije onda je covek najbolje resenje jer mu je odnos "nervne mase" u odnosu na masu tela najveci.
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: Baterije na vodu!27.10.2003. u 14:08 - pre 248 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Tja.. zasto bi neke inteligentne masine uzgajale ljude kad ima zivotinja sa mnogo vecom masom i toplinom, konji, bikovi, slonovi, medvedi... - a i VR svet koji bi dizajnirali za jednog medveda ili bika bi bio vrlo prost i ne bi morao da se bavi ljudskim iracionalnostima :)



Ma, to je pretpostavka filma... ima o tome više u Animatrixu... ljudi su se prenamnožili i "pojeli" biosferu, tako da su praktično jedina preživela životinjska vrsta (a i biljke su pobili zamračenjem atmosfere koje su izveli kako bi sprečili mašine da se snabdevaju solarnom energijom). Matrix je bio iznuđeni odgovor mašina na tu situaciju.

To se u filmu ne kaže, ali implicitno, pred uspostavljanje Matrixa ljudi su postali kanibali, na neki način ... jedini metod da se u uslovima nepostojanja drugih živih vrsta preživi je "recikliranje" (direktno, ne kroz normalne globalne prirodne procese) posmrtnih ostataka sopstvenih jedinki, možda u neku sintetičku hranu...
 
Odgovor na temu

[es] :: Nauka :: Baterije na vodu!

[ Pregleda: 5995 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.