Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?

[es] :: Vodič za posao :: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?

[ Pregleda: 11005 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
212.200.215.*



+144 Profil

icon Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?09.06.2008. u 10:44 - pre 192 meseci
Pozdrav ljudi,

ja i moje kolege imamo problem sa poslodavcem, već neko vreme pominjemo da bi smo išli na godišnji a on ništa.
Reč je o jednoj većoj firmi koja radi putem franšiza i šefica franšize u kojoj ja radim je onako, teži slučaj.
Ako se zakasni na posao 5 minuta to je smrtni greh, to se računa kao veliki minus a x takvih minusa = otkaz a ako se ostane na poslu i po nekoliko sati čak nekad i duplu smenu onda se za to ne dobije ni "hvala" a da ne govorimo o plaćenom prekovremenom radu, inače to ostajanje na poslu duže od radnog vremena se dešava, po meni, i previše često, svake nedelje mi nakupimo po 3-4 sata ponaosob.

Uglavnom, sad je problem stari tj. prošlogodišnji godišnji odmor.
Već nekoliko nedelja mi spominjemo taj godišnji, inače da napomenem i ja i kolege imamo približno 5 punih meseci (nedostaje otprilike 13 dana) rada prošle godine jer se tada radnja otvorila, zapravo u ugovoru piše da radimo od 13.08.2007 s tim što smo prve nedelje imali obuku i radili od 8h do 20h dakle dve smene (koliko je meni poznato imamo pravo na 1.5 tj. jedan i po dan po mesecu rada). Mi naravno nećemo da to pominjemo svaki dan ali smo već nekoliko puta naglasili da nam treba godišni na šta bi "šefica" (koja samo ponekad dođe u radnju dakle nije stalno tamo prisutna) uvek odgovorila da mora da proveri sa pravnikom u glavnom predstavništvu u BG, ili "nisam stigla, evo sledeće nedelje ću", prošle nedelje nam je bio kolega iz tog predstavništva i slučajno pomenuo da ako se ne iskoristi taj godišnji do kraja ovog meseca onda propada tako da smo mi opet pitali šta je sa tim, na šta nam je šefica odgovorila "Pa zar je to tako hitno!".
Osim store managera svi imamo ugovor drugi put produžen na 6 meseci (do 12.08.2008).

U ugovoru mi piše ovako:
"Član 9.
Zaposleni ima pravo na godišnji odmor i to za svaku kalendarsku godinu u trajanju od najmanje 20 (dvadeset) radnih dana, uvećan po osnovu doprinosa na radu, uslova rada, radnog iskustva, stručne spreme, i roditeljstva, u skladu sa članom 5. Pravilnika o radu. Zaposleni ima pravo na plaćeno odsustvo i na neplačeno odsustvo, sve u skladu sa članom od 7. do 9. Pravilnika o radu."

Šta uraditi u ovom slučaju ???
 
Odgovor na temu

Skandy
AB, Canada

Član broj: 152655
Poruke: 944
*.cable.casema.nl.



+41 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?09.06.2008. u 11:13 - pre 192 meseci
" Vase visocanstvo Sefice, samo da vas obavestim, od kraja sledece nedelje sam na godisnjem odmoru, jer je poslednji momenat da bih ga uopste iskoristio, da bi bilo sve po zakonu, bolje da pozurimo".
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.co.yu.



+3 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?09.06.2008. u 13:07 - pre 192 meseci
Napiši pismeni zahtev za godišnji odmor, gde ćeš naznačiti datum početka korišćenja odmora, i eventualno ako znaš, dužinu odmora (9 ili 10 dana, koliko vidim). Zahtev obavezno overiti koliko danas kod poslodavca (prijem zahteva sa datumom i pečatom). Čudi me da nisi dobio rešenje o odmoru. To po zakonu znači da ti je poslodavac uskratio korišćenje godišnjeg odmora, jer bi rešenje, po zakonu, trebalo da primiš najmanje 15 dana pre korišćenja odmora. To dalje znači da poslodavac krši članove 68. i 75. Zakona o radu, pa samim tim potpada pod udar člana 275. zakona, koji propisuje kaznu od 400.000 do 600.000 dinara. (Dogovor kuću gradi, u drugim slučajevima samo država ima korist)
Imaš mogućnost tzv. naknade štete, ako ne odeš na odmor, najmanje u visini prosečne zarade u poslednja tri meseca (utvrđene opštim aktom ili ugovorom o radu) za ono vreme koliko bi trajao godišnji odmor.

Moj savet, ukažite svojoj šefici da ste upoznati sa svojim pravima i obavezama (ovo gore napisano), pomenite u prolazu da ste se vi posavetovali sa svojim rođakom koji je pravnik i da je on posavetovao vašu šeficu da menja svog pravnika, jer pravi početničke greške.

Zadnja stvar, ti si MORAO da dobiješ rešenje o korišćenju godišnjeg odmora, pa i ako ga ne iskoristiš, zbog potrebe posla, imaš pravo na naknadu.

[Ovu poruku je menjao Deker dana 09.06.2008. u 14:21 GMT+1]
 
Odgovor na temu

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
77.46.194.*



+144 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?09.06.2008. u 22:00 - pre 192 meseci
@ Skandy
Da znaš da s takvim ljudima i treba oštro.

@ Deker
Hvala na odgovoru, potražio sam baš taj zakon o radu danas na netu i sve je tako kao što kažeš. Pošto primam na mail ove komentare pročitao sam i tvoju prvu poruku pre izmene pa da pojasnim, nas petoro smo počeli sa radom 08.08.2007, u ugovoru nam piše 13.08.2007 primljeni smo na 6 meseci (do 13.02.2008) nakon čega nam je uvogor još jednom produžen za 6 meseci (od 14.02.2008 do 12.08.2008) znači imamo više od 6 meseci rada bez prekida ali ne u istoj godini što znači da onda važi član 72 tj. da za tih ~ 5 meseci ostvarujemo 8,3 dana godišnjeg odmora odnosno izraženo u novucu oko 5500 dinara (što nije ništa tako da mi više znači tih 8 dana odmora).
Ako pođemo od toga da imamo pravo na tih ~8 dana godišnjeg odmora da bi isti bio iskorišten do 30.06.08. sa njegovim korištenjem treba početi 19.06.08 (pošto se subote ne računaju kao radni dani iako mi radimo subotom) što opet znači da je rešenje o korišćenju godišnjeg trebalo da primimo najkasnije 04.06.2008 što se naravno nije desilo.

Cela ova priča deluje tako jadno, prosto se pitam s čime se ja to zamlaćujem ali da je ovo neki poslodavac koji vodi brigu o zaposlenima i da je to neka firma sa perspektivom napredovanja pa ajde oprostim im tih bednih 8 dana nego što ovi gledaju da nas zavrnu na svaki mogući način, kad bi mogli da nas nateraju nakako zakonski da radimo nonstop a da nam ništa ne plate pa verovatno ni onda ne bi bili srećni sasvim.

Inače, prilikom produženja ugovora ubacili su nam da podpišemo i blanko ostavke u stilu kao to je normalno tako.
Još jedno pitanje za kraj: ako ipak bude aktuelna varijanta sa naknadom štete (mada čisto sumnjam jer su stipse) da li se onda uzima prosek moje plate koja i nije neka ili prosek na opštinskom/republičkom ili možda državnom nivou, ako se oni budu pitali siguran sam da će biti onaj koji je najniži...

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?10.06.2008. u 08:47 - pre 192 meseci
Neces se ti u toj formi hleba najesti, zato, ako mozes da priustis, daj sebi duzi odmor, a deo iskorsiti da potrazis neki drugi posao.

Taj fazon sa produzavanjem ugovoa na sest meseci (a jesu li vam rekli da cete sledeci put morati da iamte pauzu od mesec dana ali da cete ipak raditi, samo na crno?) i potpisivanjem pazneostavke je klasicno izigravanej zakona koje mnoga preduzeca (i privatna i drustvna i drzavna) korsite kako se ne bi obavezivala na duzi rok.

Drugim recima - dobices otkaz kad god im to bude zatrebalo, a to ne mora biti zato sto si ti nesto uradio sto ne valja.

Dakle, ako mozes da priustis, begaj odatle sto pre.

 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?10.06.2008. u 11:49 - pre 192 meseci
@Fliz
Da, ispravljao sam poruku, jer nisam pažljivo čitao koliki ti je staž.

Ako po tvojoj proceni, firma, i ti u njoj nemaju perspektivu, svakako poslušaj savet Predraga.

Što se tiče naknade, u pitanju je tvoj prosek u zadnja tri meseca, koji je određen opštim aktom (pravilnik o radu, kolektivni ugovor i slično) i ugovorom o radu.

Očigledno je da se poslodavcima gleda kroz prste (država tj. inspekcija koja primenjuje zakon o radu) kada su u pitanju prava zaposlenih.

Već sam pisao da su poslodavci previše opterećeni sa porezima, i to obrnuto srazmerno (manji prihod veća stopa poreza, veći prihod manja stopa poreza) i naravno, na svaki način pokušavaju da se "vade" gde mogu, a izgleda da je najlakše na radnoj snazi, koja, nažalost nije dovoljno uposlena, i organizovana da odgovori ovakvim stvarima.

Interesantno je primetiti, da su penzioneri, iako najugroženiji, i može se reći sa najmanjim mogućnostima da utiču na sistemske stvari u ovoj zemlji, mnogo bolje organizovani od zaposlenih, a pogotovo nezaposlenih. Pogotovo, ako se uzme u obzir da su oni ipak živeli u nekom drugačijem vremenu, gde je, bezmalo sve (od posla do stana) bilo servirano na tacni. Mislite o tome.
 
Odgovor na temu

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
79.101.144.*



+144 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?10.06.2008. u 22:43 - pre 192 meseci
Evo da se javim, danas je bilo nekih novih dešavanja.
Došla nam je u posetu generalna direktorka iz slo. o dvoje pravnika, pitali smo za godišnji na šta su pravnici počeli da citiraju član 68 stav 2 zakona o radu da imamo pravo tek posle 6 meseci bezprekidnog rada u kalendarskoj godini i nastavili u stili "ma nije to nikakav problem, mogli bi ste iskoristiti po dan dva koliko kome treba a za 2008 godinu imate redovan godišnji..." na kraju se došlo do toga da je to 6-7 dana i da ćemo moći da ih iskoristimo do kraja godine, ne mora baš do kraja ovog meseca što je opet protivzakonito ali ja se bavim poslovnim informacionim sistemima oni se bave pravom i nema šanse da ja nešto dokažem citirajući članove zakona o radu jer će oni uvek imati spreman odgovor unapred tako da nisam želeo uopšte da ulazim u raspravu.

Inače, da u toj firmi nema perspektive to smo shvatili prilično davno još pre nekih 4-5 meseci ali smo svi u takvoj poziciji da nam novac treba pa makar to bila i ta mizerna plata. Kada bi mogao bez toga da izvučem racimo 4-5 meseci zapravo kada bi mogao da napravim neku zalihu na računu momentalno bi dao otkaz bez obzira što nisam našao novi posao. Dve koleginice su već otišle, jedna pre nekih 2 meseca a druga juče.

Žao mi je što ne mogu da kažem koja je firma u pitanju ali sam siguran da bi ste se iznenadili, sigurno bi rekli "nije zlato sve što sija".
U svakom slučaju, ako znate neku firmu da im treba "kompjuteraš" možete me preporučiti, dosta toga znam a ono što ne znam rado ću da naučim...
(odslužena vojska, vozačka B, 3 jezika...)

Citat:
Predrag Supurovic:a jesu li vam rekli da cete sledeci put morati da iamte pauzu od mesec dana ali da cete ipak raditi, samo na crno?
Drugim recima - dobices otkaz kad god im to bude zatrebalo, a to ne mora biti zato sto si ti nesto uradio sto ne valja. Dakle, ako mozes da priustis, begaj odatle sto pre.


Ha, kakav rad na crno, pa to ništa nisu spominjali :))) iskreno da ti kažem nisam se iznenadio, tako nešto se moglo očekivati. Ja sam planirao da odradim tih godinu dana i to je to, kud koji mili moji. Koleginica koja je juče otišla bez problema je primljena u banku na neodređeno vreme bez ikakvog probnog rada i uslovljavanja.
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
89.110.206.*



+257 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?11.06.2008. u 07:09 - pre 192 meseci
Fliz, a sta tebe sprecava da "apliciras" za posao u banci, pa ako te prime da das otkaz tu gde radis? Ako je koleginica dobila posao bez problema, zasto ne bi i ti?
Malo si mi konfuzan...

Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

Deker
Beograd

Član broj: 94948
Poruke: 169
*.eps.rs.



+3 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?11.06.2008. u 08:40 - pre 192 meseci
@Fliz
Citat:
citiraju član 68 stav 2 zakona o radu da imamo pravo tek posle 6 meseci bezprekidnog rada u kalendarskoj godini


Ja ću citirati taj član zakona:

Citat:
Član 68
Zaposleni ima pravo na godišnji odmor u skladu sa ovim zakonom.
Zaposleni koji prvi put zasniva radni odnos ili ima prekid radnog odnosa duži od 30 radnih dana stiče pravo da koristi godišnji odmor posle šest meseci neprekidnog rada.
Pod neprekidnim radom smatra se i vreme privremene sprečenosti za rad u smislu propisa o zdravstvenom osiguranju i odsustva sa rada uz naknadu zarade.
Zaposleni ne može da se odrekne prava na godišnji odmor, niti mu se to pravo može uskratiti.


Ne spominje se kalendarska godina. Pravnici lažu ili su nepismeni. Biće da je i jedno i drugo.

Da firma nije slučajno Gorenje?
 
Odgovor na temu

acatheking
Aleksandar Ristić
Beograd/Mirijevo

Član broj: 6769
Poruke: 1133
*.absolutok.com.



+28 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?11.06.2008. u 08:43 - pre 192 meseci
A zasto ne smes da kazes koja je firma u pitanju?
Volim da se vozim grackim autobusom.
Gracki autobus jede sitne pare,
gracki autobus zna kad treba stane.
 
Odgovor na temu

Davor Vlajkovic

Član broj: 24486
Poruke: 2795
*.dynamic.sbb.rs.



+52 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?11.06.2008. u 08:45 - pre 192 meseci
Citat:
Fliz: Reč je o jednoj većoj firmi koja radi putem franšiza...

Citat:
Deker: Da firma nije slučajno Gorenje?

Gorenje nije franšiza.
 
Odgovor na temu

anon157690

Član broj: 157690
Poruke: 1574
79.101.143.*



+144 Profil

icon Re: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?11.06.2008. u 22:21 - pre 192 meseci
Citat:
acatheking: A zasto ne smes da kazes koja je firma u pitanju?


Nije da ne smem već neću dok radim tamo, jer samoj firmi kao firmi ništa ne fali osim pravih ljudi na rukovodećim pozicijama koji bi posao učinili prijatnim a ne da na isti gledam kao na opterećenje jer ko zna šta će im sutra pasti na pamet da zakomplikuju život.
Još malo sam ja tamo i onda palim.

Citat:
Jbyn4e: Fliz, a sta tebe sprecava da "apliciras" za posao u banci, pa ako te prime da das otkaz tu gde radis? Ako je koleginica dobila posao bez problema, zasto ne bi i ti?Malo si mi konfuzan...


Pa, kao što to uvek biva, nije to baš tako jednostavno ali jedan od najvećih razloga je što je tu gde ja živim teško naći dobar i dobro plaćen posao a ako se zaposlim u beogradu džabe mi i plata od 50k kad bi ceo dan bio na poslu (ustati u 6h, otići na bus u 7h da bi bio na poslu u 8h, raditi do 16h vratiti se kući do 17-18h i prošo dan... čemu to). Devojke se jedno vreme i pale na novac ali posle kad nemože da ti se digne jer si umoran to više nije to.

Što bi reko moj kolega: "Dođe mi da se bacim pod kamion." :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za posao :: Problem sa poslodavcem - stari godišnji odmor?

[ Pregleda: 11005 | Odgovora: 11 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.