Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Počelo ludilo sa novim ličnim kartama

elitemadzone.org :: MadZone :: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 28933 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama18.06.2008. u 17:20 - pre 192 meseci
Heh, primećujem da su u ovom obrascu zamenili dosadašnji termin "lice" terminom "građanin". Do sada smo svi bili "lica" :)
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 999



+251 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 09:02 - pre 192 meseci
Citat:
igorko: @JankoNIS
Koji smartcard reader koristis pri iščitavanju podataka iz čipa lične karte, pomoću programa ČELIK?
Mislim da izvučem iz lagera neki ranije korišćeni programator smart kartica (svojevremeno upotrebljavan za programiranje kartica za DVB SAT TV), pa da probam da isčitam podatke. Samo ne znam koji mod: smartmouse, phoenix, 3.57, 3.68 ili 6.00 MHz.

I još jedno pitanje: Kada si isčitavao podatke, da li ti je program tražio user/password koji si dobio prilikom preuzimanja lične karte?


Koristio sam obican USB smartcard reader, cak i nema oznaku. Uz njega ide drajver posle cije instalacije se u sistemu vidi kao "USB card reader". Pre startovanja Celika, potrebno je da citac bude ukljucen i licna karta ubacena. Nije mi trazio username i password, a samo ocitavanje traje ispod 2 sekunde.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9441
212.200.68.*



+10242 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 10:28 - pre 192 meseci
Citat:
Lesli Eldridz: Mogu da te pitam nesto, i unapred se izvinjavam svima. Sta je to sa tobom i tim porezima? Sta si se uhvatio za te poreze, pa u svakom postu na ovoj temi te porez ovo te porez ono...

Nisi pročitao moj prvi post. Zato ti i nije jasno. Išao sam u poresku službu, i na njihovim vratima sam snimio ono što je na početku teme.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-189-8.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 10:28 - pre 192 meseci
Citat:
JankoNIS:  Nije mi trazio username i password, a samo ocitavanje traje ispod 2 sekunde.

opet ja dosadan,pa koji k taj user i pass sluze?? ,mozda za menjanje podataka,treba crackovati program da i pise,ne samo da cita,pa da se vidi :)
 
Odgovor na temu

igorko
11070 Beograd 27 (SRB)

igorko
Član broj: 8027
Poruke: 86
91.148.88.*



+1 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 10:59 - pre 192 meseci
Citat:
JankoNIS: Koristio sam obican USB smartcard reader, cak i nema oznaku...

@JankoNIS
Da li si koristio neki usko-namenski USB SmartCard Reader, kao npr. ovakav:

ili neki multifunkcijski za razne tipove memorijskih (SD, xD, CF, MS, MMC... ) i ostalih smart kartica, kao npr. ?


@Horvat
Citat:
Horvat: ...,pa koji k taj user i pass sluze?? ,...

Verovatno user/pass služe za sledeći "nivo" podataka koji se nalaze u čipu. Prvi nivo podataka je izgleda dostupan svima (poreznici, bankari, trgovci, lokalna uprava i sl) bez user/pass.
Kada sam preuzimao svoju novu LK sa čipom, službenica u PU je ubacila u smatrcard reader/writer, i na monitoru su se videli još neki podaci, postoje i skenirani izvod iz MKR i izvod iz knjige drzavljana, 2 fotografije (1 skenirana od fotografa koju sam doneo i 1 koju su me oni tamo fotografisali), ali nisam siguran da li je to isčitavano iz samog čipa LK ili iz njihove baze.
DVB SAT
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 16:21 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat: opet ja dosadan,pa koji k taj user i pass sluze?? ,mozda za menjanje podataka,treba crackovati program da i pise,ne samo da cita,pa da se vidi :)


E, hajde malo pratite i ostale teme vezane za nove LK. Ili da ih Uprava spoji.
Objasnio sam da user i pass služe za npr. glasanje putem interneta. Rekla mi seka u policiji.
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-189-8.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 17:21 - pre 192 meseci
hvala slobo,nisam to video
ali mi to opet nije jasno,glasas jednom preko neta,pa odes na biracko mesto,i tamo glasas :D
ili mozes samo preko neta?
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 18:54 - pre 192 meseci
Jako glupo pitanje, apropo paranoje koja se digla zadnjih godinu dana :

Koliko ja vidim razlika da li ima ili nema tzv. "cip" je samo u tome da li je u pitanju obicna plastika ili smart card kartica. Ni jedna ni druga nemaju RFID ni bilo sta slicno.... Cemu onda paranoja oko tog cipa, i gde su mogucnosti zloupotrebe? Pretpostavljam da je u pitanju neki cryptocard na koji nije moguce pisati (ili citati poverljive podatke) bez odgovarajucen privatnog kljuca, tako da bi bio zahvalan da mi neko objasni u cemu je moja prednost da nemam "cip". Ovo pitam, jer mi se sve vise cini da je kartica sa "cipom" zapravo bolja za mene - ako tu vec sve pise, moci cu brze da zavrsavam sve....

Molim bez komentara na temu sta oni sve cuvaju od podataka, i kakve su mogucnosti zloupotrebe toga, posto neki server u MUP-u cuva sve te podatke sve jedno, a jedina razlika je u tome da li i ja imam kopiju na tom cipu ili ne..... Da, nervira me, ali ne pricamo o tome. Hvala :D .

Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 19:24 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat: hvala slobo,nisam to video
ali mi to opet nije jasno,glasas jednom preko neta,pa odes na biracko mesto,i tamo glasas :D
ili mozes samo preko neta?

Pa to, došlo i naših pet minuta! Sad će izborna krađa da uđe u sajber vode! Kad se skupimo mi matori hakeri-jugonostalgičari, ima da napravimo džumbus!
E, odo' ja u offtopic...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-189-8.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 19:46 - pre 192 meseci
Citat:
nkrgovic: tako da bi bio zahvalan da mi neko objasni u cemu je moja prednost da nemam "cip". .

pa npr. ne moras sa sobom da nosis 100 papira kada resavas neke poslove :D
pogledaj drugu temu ;)
i sta te nervira? :)
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
91.148.95.*



+9 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 20:06 - pre 192 meseci
Ne moras 100, samo prijavu prebivalista...
The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

nkrgovic
Nikola Krgović
Beograd

Član broj: 3534
Poruke: 2807

ICQ: 49345867
Sajt: https://www.twinstarsyste..


+655 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 20:14 - pre 192 meseci
Citat:
Horvat: pa npr. ne moras sa sobom da nosis 100 papira kada resavas neke poslove :D

Ajmo ponovo: U cemu je PREDNOST ako NEMAM cip?

Edit: Kako nemanje cipa cuva moju privatnost?
Please do not feed the Trolls!

Blasphemy? How can I blaspheme? I'm a god!'
 
Odgovor na temu

JankoNIS
Nis

Član broj: 39200
Poruke: 999



+251 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 21:01 - pre 192 meseci
Prednost ako nemas cip, u odnosu na nas sa cipom je u tome sto za svaku promenu adrese moras da vadis novu licnu kartu (komplet troskovi), dok, recimo ja, samo odnesem licnu kartu, oni je ubace u citac i promene taj podatak na cipu i, naravno, kod sebe u bazi podataka MUP-a.
Inace, cela frka je nastala oko neslaganja Crkve sa uvodjenjem licne karte koja na sebi ima cip. Istovremeno, svestena lica sa zadovoljstvom koriste halo kartice i kartice banaka u kojima imaju racune (za bankomate), ali to im ne smeta, iako one takodje imaju cip... Sa istim, ili vrlo pribliznim podacima kao i licne karte. U vezi toga, da li je neko video da se u nekom verskom objektu koriste POS terminali, tj, mogu li da placam crkvene usluge kreditnom karticom? Ako to moze, onda je svaka dalja rasprava oko cipa na licnoj karti bespredmetna.

Neimanje cipa, prakticno, ugrozava tvoju privatnost samim tim sto svako - cak i bez citaca moze da vidi tvoju adresu stanovanja. Ovako moze samo da vidi iz kog si grada.
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
91.148.95.*



+9 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 21:58 - pre 192 meseci
Citat:
JankoNIS: Prednost ako nemas cip, u odnosu na nas sa cipom je u tome sto za svaku promenu adrese moras da vadis novu licnu kartu (komplet troskovi), dok, recimo ja, samo odnesem licnu kartu, oni je ubace u citac i promene taj podatak na cipu i, naravno, kod sebe u bazi podataka MUP-a...

Cekaj, a kako ce da ti zameni odstampanu sliku?



Mislim, kako ce da je overwrite-uje?

The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

Horvat

Član broj: 17332
Poruke: 3042
adsl-78-30-189-8.eunet.rs.



+165 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 22:11 - pre 192 meseci
pa ne menjas sliku promenom adrese :D:D

a prednost je u birokratiji [sto se "prednosti u zastiti" tice,ovu sa cipom samo ubacis u card reader i iskopiras podatke,dok bez cipa,moras rucno prepisivati :D]

[Ovu poruku je menjao Horvat dana 19.06.2008. u 23:26 GMT+1]
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
91.148.95.*



+9 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 22:28 - pre 192 meseci
Da, ne menjas sliku promenom adrese, ali vaznost LK je 5 godina. Sta kada istekne? Do sada si prilikom zamene LK donosio novu sliku, ne stariju od 6 meseci. Osim toga, tokom tih 5 godina si mozda ocelavio/osedeo/obrijao ili pustio bradu do pupka/poceo da nosis naocare, znaci promenio licni opis, znaci pitanje se odnosi sta sa fotografijom koja je odstampana?
The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

Challenger

Član broj: 37755
Poruke: 156
79.101.223.*



+1 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 23:19 - pre 192 meseci
@ ajdeBre: Pa sam si napisao da je vaznost LK-e 5 godina => nakon tih 5 godina vadis novu licnu, bila ona s chip-om ili ne... Sta ti tu nije jasno?
A ova s chip-om "trpi" promene adrese i sl. bez menjanja, samo se ti podaci promene (na chip-u)...dok recimo, ako se udas ili ti neko promeni licni opis moras da menjas i nju
 
Odgovor na temu

ajdeBre
Niš

Član broj: 92438
Poruke: 254
91.148.95.*



+9 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 23:48 - pre 192 meseci
Znaci, chip se ugradjuje zato sto ces tokom 5 godina mozda da promenis adresu, a za sve ostalo moras da menjas LK? WTF? Koliki to % od ukupnog broja gradjana stasalih za LK menja adresu na 5 godina? Nije li to malo ... besmisleno?
The only place you can find Success before Work is in the dictionary.
-------
If you want to shoot, then - shoot; don't talk!
-------
One shot - one hit...
 
Odgovor na temu

bttp
Vračar

Član broj: 48840
Poruke: 1539
*.dynamic.sbb.rs.

ICQ: 8285806


+155 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama19.06.2008. u 23:51 - pre 192 meseci
Fotografija tu služi praktično samo za ukras, zato što u čipu imaju toliko biometrijskih i ostalih podataka da im je ta fotografija odštampana na samom obrascu nebitna.
Sell 'crazy' some place else. We're all stocked up here.
 
Odgovor na temu

priest77
vrsac

Član broj: 17220
Poruke: 530
*.ptt.yu.



+5 Profil

icon Re: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama20.06.2008. u 10:49 - pre 191 meseci
Citat:

Kada sam preuzimao svoju novu LK sa čipom, službenica u PU je ubacila u smatrcard reader/writer, i na monitoru su se videli još neki podaci, postoje i skenirani izvod iz MKR i izvod iz knjige drzavljana, 2 fotografije (1 skenirana od fotografa koju sam doneo i 1 koju su me oni tamo fotografisali), ali nisam siguran da li je to isčitavano iz samog čipa LK ili iz njihove baze.


Upravo to bi trebala da bude velika prednost cipa jer tako su rekli kada su najavili nove LK, da sa novim LK sa cipom necemo morati stalno vaditi potvrdu o drzavljanstvu i izvod iz maticne knjige rodjenih jer nova LK ce sve to imati u sebi, ali dok svi ne nabave citace koji su obavezni da ih imaju bice malo problema.
Video sam da je program za citanje osnovnih stvari sa LK dostupan svima za download.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Počelo ludilo sa novim ličnim kartama

Strane: < .. 1 2 3 4

[ Pregleda: 28933 | Odgovora: 63 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.