Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FID-sklopka,,,,spajanje?

[es] :: Elektronika :: FID-sklopka,,,,spajanje?
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 84986 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

concluzije

Član broj: 131204
Poruke: 79
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon FID-sklopka,,,,spajanje?14.08.2008. u 22:46 - pre 190 meseci
Radi se o dvopolnoj FID sklopki 25A/500mA........a sad pitanja:
1. Jeli nju spajam prije osigurača??
2. Jeli kroz nju vučem samo fazu ili fazu i nulu (svaka kroz svoju klemu)?
3. Na ulazu s gornje strane imam dva ulaza 2 / N , a sa donje dva izlaza 1 / N. Jeli fazu spojum na 2 i odvučem preko izlaza 1 na osigurače, a nulu i zemlju spojim direkt na zajedničko klemište ??

thx
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?14.08.2008. u 23:09 - pre 190 meseci
1. Jeli nju spajam prije osigurača??
Da.

2. Jeli kroz nju vučem samo fazu ili fazu i nulu (svaka kroz svoju klemu)?
Fazu i nulu.

3. Na ulazu s gornje strane imam dva ulaza 2 / N , a sa donje dva izlaza 1 / N. Jeli fazu spojum na 2 i odvučem preko izlaza 1 na osigurače, a nulu i zemlju spojim direkt na zajedničko klemište ??
Fazu na osigurace.
Nulu na jedno klemiste.
Zemlju na drugo klemiste, odvojeno od nule.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
91.191.7.127



+333 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?15.08.2008. u 15:40 - pre 190 meseci
Ne bih da ubijam entuzijazam, ali bolje plati pivo nekom majstoru da to spoji kako treba. U protivnom gubis zastitu, a to moze bitii veoma opasno. Razmisli jos jednom, sa tim se ne igra.
 
0

kzzz
elektricar

Član broj: 260902
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?29.05.2010. u 14:06 - pre 168 meseci
Kuca sa cetiri stana,predvidjena cetiri broila[trenutno samo jedno].Na svakoj spratnoj tabli fidovka,sve identicne vrednosti.U cemu je problem,ni jedna ne reaguje na spoj nule i zemlje, na test reaguje. pogledam u GRO ,na ulazu FID uklemane tri zice od nula i jedna na izlazu pa na sinu od nula. Isklemam zice i ostavim samo nulu koja ide direktno iz broila, a druge dve stavim na sinu nula.U dva stana mi se pojavi 380V na monofaznim uticnicama.Kuca nova,uzemljenje uradjeno po propisu sa sondama, uGRO odvojeno.Kad vratim nule pre fidovke napon normalan ali fidovke ne reaguju.
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?29.05.2010. u 15:36 - pre 168 meseci
Spoj 0 i zemlje reaguje samo ako ima opterecenja.
Citat:
kzzz:na ulazu FID uklemane tri zice od nula i jedna na izlazu pa na sinu od nula. Isklemam zice i ostavim samo nulu koja ide direktno iz broila, a druge dve stavim na sinu nula.

Uvo po svoj prilici ne razumem sta si napisao, ali po opisu moguce je da je umesto vodjenja uzemljenja izvrseno nulovanje
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

kzzz
elektricar

Član broj: 260902
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?29.05.2010. u 20:18 - pre 168 meseci
Naglasio sam da je u GRO uzemljenje i nule odvojeno,znaci 0 su na izolovanoj sini od mase.ne znam sta smatras pod oterecenjem,opterecenje je valjda i kad gore obicne sijalice,pa fidovka ne reaguje ni jedna.
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?29.05.2010. u 21:37 - pre 168 meseci
Opterecenje u zavisnosti od kvaliteta instalacije i uzemljenja, u svakom slucaju opterecenje posle fidovke od oko KW treba istu da izbaci ako se spoje 0 i uzemljenje
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

kzzz
elektricar

Član broj: 260902
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?30.05.2010. u 09:25 - pre 168 meseci
Cudno je da mu je taj ko je radio instalaciju spoijo nule pre fidovke.Koliko znam fidovka bi trebala da reaguje i bvez nekog veceg opterecenja na spoj nule i uzemljenja .
 
0

Marko Enter
Smederevo-Hagen,Nemacka

Član broj: 155840
Poruke: 1453
*.dip.t-dialin.net.



+6 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?30.05.2010. u 11:06 - pre 168 meseci
Jesi li ispitao uzemljenje dali radi kako treba ?

pozdrav
Marko
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
91.191.34.69



+333 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?30.05.2010. u 16:43 - pre 168 meseci
kzz,
dobri covjece, ne bih da ulazim u teoriju, ali poslusaj me i dovedi nekog da ti ispravno spoji instalaciju.
Nije to zezanje od toga se gine.
Ja bih urdaio par koraka:
1. Izmjerio uzemljenje objekta - ako je vece od 100 tinjak oma odmah bih presao na TNCS sistem ( u narodu poznatiji kao nulovanje )
2. Pregledao spoj nule u ormanu
3. Kad sve zavrsim izmjerio djelovanje FID sklopke - postoje instrumenti koji to rade, ali najprostije je staviti sijalicu 40 W izmedju faze i uzemljenja - FID mora trenutno iskociti.
4. Mirno spavao.
 
0

kzzz
elektricar

Član broj: 260902
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?30.05.2010. u 19:29 - pre 168 meseci
Gospodine Veselinovicu hvala za savet ali ne radi se o mojoj instalaciji,vec kod drugog coveka. To sto ste vi napisali drugi su mu vec gledalii merili. kuca je nova sa poslovnim prostorima i merenim otporom uzemljenja,otpor izmedju nule i zemlje beskonacan,tako da GRO nije nikakav problem.Inace ja mirno spavam.
 
0

Horvat I
Ivan Horvat
Subotica,Makova sedmica

Član broj: 40556
Poruke: 3808
*.sksyu.net.



+292 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?30.05.2010. u 19:43 - pre 168 meseci
Citat:
kzzz: Gospodine Veselinovicu hvala za savet ali ne radi se o mojoj instalaciji,vec kod drugog coveka. To sto ste vi napisali drugi su mu vec gledalii merili. kuca je nova sa poslovnim prostorima i merenim otporom uzemljenja,otpor izmedju nule i zemlje beskonacan,tako da GRO nije nikakav problem.Inace ja mirno spavam.

Jesi pogresno napisao???
Po ovom 1F uredjaji rade preko zemlje!!!
Nesto je GADNO pobrkano.
Pozdrav
---ivanhoe---
 
0

Sepa011

Član broj: 161918
Poruke: 1817
109.106.228.*



+28 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?30.05.2010. u 19:55 - pre 168 meseci
Auxx, boktemazo, otpor izmedju nule i zemlje BESKONACAN !?

Trebao bi da bude konacan i STO MANJI. Pa zvezdista svih 10/0.4 trafoa su uzemljena (zvezdiste = nula)

U tu kucu ili te poslovne prostorije, posle ovako odmerenog uzemljenja ne bih usao "ni mrtav".
 
0

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Moderator
Član broj: 7761
Poruke: 3860
91.191.34.69



+333 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?31.05.2010. u 17:03 - pre 168 meseci
Prema rezultatima mjerenja treca zila ( zuto zelena, PE provodnik ili kako se vec zove) visi u vazduhu ( beskonacan otpor nule i uzemljenja) tj, nije spojena na uzemljivac i to objasnjava nedjelovanje FID sklopke pri spoju nule i te nigdje ne spojene zice ( PE, zastitni kontak na uticnici...).
Dakle, ili da se provjeri spoj PE na uzemljivac ili da se predje na TNCS sistem, ako uzemljivaca nema ili je los.
Sa tim stvarima nema igranja- kako rece Scepa ni mrtav u taj objekat.
Pozdrav i molim te da ovo shvatis ozbiljno.
 
0

kzzz
elektricar

Član broj: 260902
Poruke: 5
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?31.05.2010. u 18:48 - pre 168 meseci
To sam mu i ja rekao .tako da je ostalo da zove majstora koji mu je radio kompletnu instalaciju u kuci. Mada ja mislim da se taj nece pojaviti vise. Videcemo .
 
0

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?14.08.2010. u 19:55 - pre 165 meseci
Imam par pitanja vezanih za fid sklopku.
"Ugradio" sam kupatilo u staru kucu i uveo struju u njega. Sve sam povezao preko FID sklopke, ali od 4 pola, iako je struja monofazna.
Tamo gde stoji N sam naravno stavio nulu, a jedan od kontakta za fazu (onaj u sredini) sam odabrao da kroz njega prodje ta jedna faza. Kao i svaki inzinjer tek kada sam sve povezao sam pogledao upustvo. Na njemu stoje tri slucaja:
prvi: 4P vezu se 4 provodnika - jasno ko dan
drugi: 3P vezu se 3 provodnika - iskorisceni kontakti za faze, N kontakt nije povezan (jel moze tako da radi FID?), uostalom ne znam ni kakav je slucaj u pitanju, mozda su sva tri provodnika faze :?
treca: 2P vezu se dva unutrasnja kontakta; jedan spoljni ostaje nepovezan i N ostaje nepovezan.
Logicno mi deluje da je kod mene u pitanju ova treca situacija, ali mi nije jasno zasto da ne povezem nulu na N, ako je na shemi uopste jedna od te dve zice nula.

Ono sto me najvise brine je sto test taster ne radi. Odnosno kada ga pritisnem ne desava se nista.

Sve ostalo radi, lampice za bojler, svetlo na onom kupatilskom prekidacu, bojler se lepo pali, svetlo radi, uticnice imaju struje, deluje mi sve ok povezano, ali imam jednu nedoumicu. Kada kratko spojim nulu i uzemljenje, fid iskoci, osiguraci nista (koliko znam tako i treba). Ali kada kratko spojim nulu i fazu ili fazu i uzemljenje, FID ne reaguje nista, nego samo osigurac (uz mali bljesak i blago topljenje zice kojom sam kratko spajao). Jel to OK? Da li FID treba da reaguje i na ova druga dva slucaja?
Jos da napomenem kakve sam osigurace postavio i kako sam vezao:
1. 16A - dve uticnice u kupatilo i dve u hodniku (dodao sam i ove dve, kad vec stemam)
2. 10A bojler i napajanje za ventilator
3. 10A dve sijalice - jedna iznad ogledala i jedna (glavna) koja se pali sa spolja

Podrazumevao sam da je svejedno sa koje strane da udjem strujom u FID sklopku, pa sam iskoristio gornje kontakte, jer mi je tako bilo zgodnije, da posle sve lakse odozdo povezem na osigurace.
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?14.08.2010. u 21:30 - pre 165 meseci
Ne moras kratko da spajas, dovoljno bi bilo da napravis probnu lampu - sijalicno grlo i na njemu sijalicu od 100 vati, to ti je vec oko pola ampera, a verovatno si za kupatilo stavio osetljivost od 30 mA, da se ne strecas sa tim varnicama i topljenjem zice bez potrebe.

"Kada kratko spojim nulu i uzemljenje, fid iskoci" to je u redu.

"kada kratko spojim nulu i fazu, FID ne reaguje nista" to je u redu (ovde ti "moja" sijalica ne bi pomogla, ali FID nije ni predvidjen da stiti na taj nacin).

"kada kratko spojim fazu i uzemljenje, FID ne reaguje nista" e, ovo nije u redu. Ovde bi ti "moja" sijalica bila od pomoci, jer ako sijalica uopste ne svetli, onda znaci da uzemljenje na tom mestu gde probas nije u redu, osim ako nije isto mesto gde si spajao nulu i uzemljenje, a onda opet nesto nije u redu i u ovom trenutku ne mogu da se setim sta bi to bilo.

Nije mi jasno ono o uputstvu za povezivanje, tamo su neke cudne stvari, narocito ono da se nula ne vezuje.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?15.08.2010. u 07:38 - pre 165 meseci
Da stavio sam 25A/30mA.

Na tim shemama za povezivanje fida nije naznaceno koji provodnik je nula, a koji faza. Tako da pretpostavljam da je u svakoj varijanti jedan od njih N. E sad zasto se samo ko 4P, nula vezuje na N, a kod druga dva slucaja 3P i 2P (moj slucaj) na N ne vezuje nista. Sad sam malo bolje pogledao taj papiric, lose je odstampano, ali se kako tako vidi da je test taster spojen sa dva sredisnja prikljucka - verovatno zato meni i test ne radi i verovatno zato i treba da se poveze kao na shemi :s

Evo pokusao sam da nacrtam kako sve to izgleda na shemi. Na jednoj slici sam docrtao i shemu fida gde se vidi kako je povezan test taster.

Nista mi ne preostaje nego da povezem tako pa da probam. Mada sam bio ubedjen da nula uvek ide na N. Izmedju ostalog jedino je taj kontakt i oznacen na samoj sklopci, kako sam ja mislio da se izbegne pogresno povezivanje.

Ovako sam ja povezao:



Ovako je na shemi:


[Ovu poruku je menjao ghost2k3 dana 15.08.2010. u 08:48 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ghost2k3 dana 15.08.2010. u 08:51 GMT+1]


Da dodam jos i da sam povezao kao na shemi sto je. Znaci nulu ne na N nego na jednu od kontakata za fazu. Kao sto je na drugoj slici. Test taster radi i faza-zemlja izbacuje. Znaci da je sve OK.
E sad jos jedno pitanje: kada povezem faza-zemlja izbace i sklopka i osigurac. Zar ne bi trebalo samo sklopka, posto bi ona trebalo brze da reaguje? Napominjem da nisam koristio test sa sijalicom, nego sam se opet strecao sa varnicenjem :)

[Ovu poruku je menjao ghost2k3 dana 15.08.2010. u 10:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ghost2k3 dana 15.08.2010. u 10:02 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
0

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.241.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?15.08.2010. u 13:35 - pre 165 meseci
Drago mi je da se stvar pokrenula napred.

Sklopka bi trebalo da reaguje brze od osiguraca ali ne znam tacno da li to vazi i kad kratko spajas fazu i zemlju. Tada je struja ogromna i verovatno osigurac dobije dovoljan impuls da se iskljuci istovremeno. Ipak ces morati da napravis sijalicu :-) . FID od 30 mA bi trebalo da reaguje i na mnogo manje struje od osiguraca, recimo vec na sijalicu od 25 vati, i to je sustina njegove zastite.

Ne mogu da nadjem, ali mislim da sam negde citao da osiguravajuca drustva u Nemackoj prihvataju FID i kao zastitu od pozara, jer on reaguje na MANJE struje od osiguraca i dok se osigurac smiluje da izbaci, onih recimo dozvoljenih 16 ampera mogu odavno da zapale kucu.

A ovo povezivanje je stvarno uvrnuto, covek ne bi nikad mislio da je tako.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
0

ghost2k3
Lat45.2508; Lon19.3919

Član broj: 25133
Poruke: 691
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: ghost2k3
Sajt: www.zombo.com


+8 Profil

icon Re: FID-sklopka,,,,spajanje?15.08.2010. u 16:56 - pre 165 meseci
Nema druge nego da pravim test sa sijalicom:).
Uzecu 25W ili 40W, ne znam koju imam pri ruci. Pa da vidim i to. U toj situaciji bi sklopka trebala da odreaguje, a osigurac ne. Kada i to proverim, mogu da predjem na malterisanje i lepljenje plocica :)
 
0

[es] :: Elektronika :: FID-sklopka,,,,spajanje?
(Zaključana tema (lock), by veselinovic)
Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 84986 | Odgovora: 54 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.