Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

FCE ispit, samostalno ucenje

[es] :: Sertifikati :: FCE ispit, samostalno ucenje

[ Pregleda: 15757 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

smrki

Član broj: 75296
Poruke: 83
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon FCE ispit, samostalno ucenje26.08.2008. u 12:07 - pre 189 meseci
Planiram da polozim ispit engleskog FCE (First Certificate in English) pa me interesuje iskustva ljudi koji su se sami spremali za ovaj ispit. Ima li nekih preporuka za literaturu i da li se nesto moze eventualno naci na internetu, saveti, iskustva itd.


Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.
Antoine Saint-Exupéry
 
Odgovor na temu

Dusan Marjanovic
Consultant, SAS
Beograd

Član broj: 59
Poruke: 1290
*.adsl-2.sezampro.yu.

Jabber: dusanm@gmail.com
ICQ: 84621598
Sajt: marjanovic.net


+6 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje26.08.2008. u 13:05 - pre 189 meseci
Iskusto je da je, kao sto mu samo ime kaze, ispit prilicno lagan i ako znas engleski prosecno dobro, polozices ga bez problema :)
VMware VCP/Microsoft MCSE 2003/HP ASE
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-a-1.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje26.08.2008. u 16:54 - pre 189 meseci
Da ispit je poprilicno smesan, polozio nedavno.
 
Odgovor na temu

smrki

Član broj: 75296
Poruke: 83
*.adsl-1.sezampro.yu.



+2 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje27.08.2008. u 07:52 - pre 189 meseci
Nekome je ispit smesan a nekome mozda i nece biti takav. Stvar je individualna. E, sad neko bi mogao da pomisli: "ej vidi sta ljudi kazu, ovo je nesto za cega nemoram ni da se spremam". To bi mogla biti vro prijatna iluzija, koja bi mogla nekome i da nasteti na neki nacin.
Mislio sam vise na neke malo konkretnije savete u vezi literature i linkova.
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.
Antoine Saint-Exupéry
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
212.200.155.*

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje27.08.2008. u 12:15 - pre 189 meseci
Pricao sam pre jedno nedelju dve sa koleginicom koja je profesorica engleskog. Kaze da deca na kraju osnovne skole idu na FCE ako su solidno radili. Ko moze da gleda film i da razume veci deo proci ce bez problema.
 
Odgovor na temu

gnarfoleon
gnarfoleon
blejac
Beograd

Član broj: 4984
Poruke: 124
77.46.170.*

Jabber: gnarfoleon@elitesecurity.org
ICQ: 31977945


+8 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje31.08.2008. u 19:02 - pre 189 meseci
Ja cu da polazem za CAE sad u decembru (certificate in advanced english). Engleski znam prilicno dobro, a za ispit cu se spremati najvise iz starih testova (mada ce se od decembra '08 malo izmeniti FCE i CAE u odnosu na prethodne godine).

Stare testove sam nasao na netu, uglavnom sa raznih p2p mreza (irc, eMule, torrent) a ima po nesto i na oficijelnim sajtovima. Ako ne znas da koristis p2p, NAUCI :) samo otkucas FCE i skini sve sto ima pa posle gledaj sta moze da ti posluzi. Takodje upisacu se u british council da vidim sta imaju u biblioteci, a pitacu i profesorku engleskog sa mog faxa da li ima neke testove. Mozda uzmem i stare CPE da malo vezbam (ti bi mogao CAE) ona varijanta: train hard - fight easy :)

Cilj mi je da polozim sertifikaciju sa sto manje utrosenog novca i vremena (zato i ne idem na CPE, morao bih ipak malo da ucim :) ).

Ispiti su specificni tako da klasicno strebanje gramatike nece puno da pomogne, mnogo je bitnije razumevanje, snalazenje sa nepoznatim tekstom i uopste neke prakticne stvari (npr. napisi e-mail). Po onome sto pise na sajtu, cini mi se da ima vise nego dovoljno vremena da se svi zadaci urade, ali ipak bar jednom proveri sebe koliko ti brzo ide.

Ne potcenjuj deo sa pisanjem eseja, on moze da uzme jako puno vremena i zesce da te smori. Kod konverzacije nemoj da se tripujes, malo ko od nas ima priliku da koristi engleski u razgovoru pa je normalno da se slajfuje. Ako ti se bas vezba to, skini Skype pa cetuj sa nekim dokonim strendzerima :)
 
Odgovor na temu

Branko Santo
Tu i tamo

Član broj: 57312
Poruke: 2232
*.adsl-3.sezampro.yu.

Sajt: cz.linkedin.com/in/branko..


+600 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje31.08.2008. u 20:13 - pre 189 meseci
Gnarfoleon, razlika izmedju CAE i CPE i nije tolika mozda da pogledas malo ispite i za ovaj drugi pa da vidis da odme ides na taj?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje31.08.2008. u 21:27 - pre 189 meseci
Ne znam, meni su ljudi koji su izlazili na CAE i posle spremali CPE rekli da je razlika prilična. Ali opet, sve je to individualno.
 
Odgovor na temu

gnarfoleon
gnarfoleon
blejac
Beograd

Član broj: 4984
Poruke: 124
79.101.163.*

Jabber: gnarfoleon@elitesecurity.org
ICQ: 31977945


+8 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje31.01.2009. u 20:55 - pre 184 meseci
Smo da javim da sam polozio CPE i to sa ocenom A ! 80/100
Ispadam kao oni streberi sto kazu nista ne znam, nista ne znam pa dobiju najbolju ocenu

Spremao sam se neka dva meseca i to prilicno kilavo. Odradio sam desetak starih testova, malo prelistao neke gramatike i recnike kad mi nesto nije bilo jasno i to je sve. Speaking i writing nisam uopste vezbao jer me je mrzelo.
Inace engleski "ucim" od kad znam za sebe, a bukvalno svaki dan procitam bar nesto na engleskom i to iz najrazlicitijih oblasti. Gramatiku ne znam uopste u onom streberskom smislu ("prezent perfekt se koristi kada....") vec sve radim po sluhu i uglavnom potrefim

Cini mi se da je CPE ipak prilicno tezi od CAE. Pre svega u reading i use of english delovima. U readingu je najociglednije. U pitanju su finese u znacenju i neki izrazi koji se retko srecu u svakodnevnom govoru. Mora mnogo da se cita da bi se to znalo.

Sve u svemu, nije bilo tesko kako sam ocekivao. Bio sam skoro siguran da cu poloziti ali ocena A me je prilicno iznenadila. Sve materijale za vezbu sam skinuo sa fenomenalnog sajta http://englishtips.org
 
Odgovor na temu

smrki

Član broj: 75296
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje12.08.2009. u 09:54 - pre 178 meseci
Malo je starija tema, al eto da kazem da sam polozio FCE. I zaista nije tezak. Dobio sam " A"
Verovatno sam mogao odmah da idem na CAE ali ipak sam zadovoljan sto sam isao prvo na FCE. Po mom misljenju postoji razlika izmedju znanja engleskog i vestine polaganja ispita za engleski.
Sad otprilike znam kako to ide i na sta treba obratiti paznju.
Spremam CAE za decembar.

:)
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.
Antoine Saint-Exupéry
 
Odgovor na temu

enthusy
Novi Sad

Član broj: 148999
Poruke: 527
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje16.10.2009. u 17:52 - pre 175 meseci
Koliko košta polaganje za FCE?
 
Odgovor na temu

enthusy
Novi Sad

Član broj: 148999
Poruke: 527
*.dynamic.sbb.rs.



+15 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje16.10.2009. u 21:56 - pre 175 meseci
Niko da pomogne? Sramota!
Našao sam, pa ako nekoga interesuje, može pogledati na: http://www.britishcouncil.org/sr/serbia-exams-exam-dates.htm
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje16.10.2009. u 23:14 - pre 175 meseci
Vidiš da ti i ne treba pomoć.
 
Odgovor na temu

valjan
Janko Valencik
Software Deployer
Schneider Electric
Novi Sad

Član broj: 158605
Poruke: 3531
*.adsl.eunet.rs.



+553 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje19.10.2009. u 08:28 - pre 175 meseci
Ja kada sam ga polagao pre 12 godina bio je reda velicine 200 DEM, sad vidim sa onog linka da je oko 130-140 €, znaci da je malo poskupeo za sve ove godine, ali se garant i ispit dosta izmenio. A ne dobiti odgovor za samo 4 sata nije sramota - ponekad prodje i vise od nedelju dana dok poruku ne procita neko ko zna odgovor (kao sto je meni recimo trebalo 2,5 dana)...
 
Odgovor na temu

smrki

Član broj: 75296
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje03.01.2010. u 18:47 - pre 173 meseci
FCE je lak, CAE skoro isto toliko lak (cekam rezultat, jos nisam siguran da sam polozio) a za ovaj CPE nisam bas siguran. I ja isto sam "sluhista" nemam pojma o formalnoj gramatici . Imam utisak da je CPE mnogo tezi, mada mozda gresim posto vidim sta Gnarfoleon pise...
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.
Antoine Saint-Exupéry
 
Odgovor na temu

smrki

Član broj: 75296
Poruke: 83
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje28.01.2010. u 14:04 - pre 172 meseci
Jeee!

CAE polozen.
Jel tacan podatak da se sa ovim sertifikatom moze predavati engleski u osnovnoj skoli?
Perfection is achieved, not when there is nothing more to add, but when there is nothing left to take away.
Antoine Saint-Exupéry
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Moderator
Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje28.01.2010. u 14:06 - pre 172 meseci
Čestitke.
 
Odgovor na temu

doublenot
beograd

Član broj: 153522
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: FCE ispit, samostalno ucenje22.05.2010. u 16:11 - pre 168 meseci
Evo neki linkovi-knjige koji ce vam pomoci za samostalno ucenje ili ucenje u grupi:

1.CAE
2.FCE
3.PET
4.CPE

pozdrav :)
 
Odgovor na temu

[es] :: Sertifikati :: FCE ispit, samostalno ucenje

[ Pregleda: 15757 | Odgovora: 17 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.