Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Re: Fiat Panda [Classic] klub - poruke iz 2007. godine

elitemadzone.org :: AutoZone :: Fiat Panda club :: Re: Fiat Panda [Classic] klub - poruke iz 2007. godine

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 126625 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

vsi

Član broj: 34932
Poruke: 301
80.93.248.*



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub24.10.2007. u 17:39 - pre 200 meseci
@Roberto, pazi da ne poletis!Nego jel' ti malo zezas, onaj auto je kao zid sto se tice aerodinamike.
 
Odgovor na temu

inspkluzo

Član broj: 142669
Poruke: 337
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub25.10.2007. u 08:19 - pre 199 meseci
Čujem od brata koji živi u inostranstvu da ove mašine od 1100 ccm imaju slab dihtung glave i da se preventivno mora menjati svakih 50000 km, on je to radio u servisu na puntu 1 koji ima istu mašinu, samo monopoint. Ne znam da li su ga to majstori prešli ili je stvarno istina. Nekeko mi je nelogično da se dihtung glave menja na 50000. POzdrav!
 
Odgovor na temu

roberto_s
Roberto Sotirov
Shadows, Beograd
Beograd

Član broj: 158457
Poruke: 290
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub25.10.2007. u 10:33 - pre 199 meseci

Inspektore, ili Kluzo , kako je vama draze, na zalost i ja sam cuo da je taj dihtung
boljka. Majstor kod koga ja idem mi je jednom prilikom napomenuo da hitno nesto uradim po pitanju davaca temperature , jer njegova iskustva sa ovim motorima kazu da ako dodje do toga da se upali lampica za povisenu tem. motora, tada je vec kasno da se reaguje jer dihtung je u 99% slucajeva vec izgoreo!!! Nadam se iskreno da niko od nas nece imati neprijatnost te vrste!!!
pozdrav
 
Odgovor na temu

inspkluzo

Član broj: 142669
Poruke: 337
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub25.10.2007. u 12:01 - pre 199 meseci
Onda ćemo ugraditi termodavač. Ako ne nađemo original onda neki drugi. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

kuntalo

Član broj: 101218
Poruke: 382
212.200.151.*



+2 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub25.10.2007. u 15:12 - pre 199 meseci
Jos jedan primer poremecaja sistema vrednosti u Srba- ili kako na "trulom zapadu" kupuju automobile za funti komada jedan:

http://www.fiatforum.com/panda.../121322-new-family-member.html

Save the Panda!
 
Odgovor na temu

roberto_s
Roberto Sotirov
Shadows, Beograd
Beograd

Član broj: 158457
Poruke: 290
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub26.10.2007. u 07:08 - pre 199 meseci
Izvini ,molim te, a porez u vidu donacije crkvi ???\

[Ovu poruku je menjao bakara dana 26.10.2007. u 10:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mrzdavac
referent

Član broj: 159307
Poruke: 4
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub30.10.2007. u 00:20 - pre 199 meseci
Hvala Kuntalu za policu, a sto se tice zute lampice palila se i meni. Ali sam cuo od jednog majstora,fiatovog, da je u pitanju gorivo.Treba sipati samo na jugopetrolovim ili nisovim jer i "mecka" daje garanciju pet godina samo ako sipas na drzavnim pumpama. Merac temp. moze bilo kakav samo da pokazuje standarno kao na drugim fiatima.Mene interesuje da li neko zna gde imaju da se kupe plasticni drzaci za zvucnike smesteni u coskovima u prednjoj polici.Po mojim informacijama ovaj motor je jedan od boljih u zadnjih 20 god. u fiatu.Nek zivi panda!
 
Odgovor na temu

inspkluzo

Član broj: 142669
Poruke: 337
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub30.10.2007. u 07:55 - pre 199 meseci
Mrzdavac, teško ćeš naći te kutije. Motor je ok, vozimo se i uživamo.
Pozdrav!
 
Odgovor na temu

Backy
Branislav Đurković
Treptač svetala
Beograd, Zvezdara

Backy
Član broj: 54113
Poruke: 2303
77.46.173.*

Jabber: backy@elitesecurity.org
ICQ: 231979809
Sajt: www.elitesecurity.org/o/p..


+121 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub30.10.2007. u 10:01 - pre 199 meseci
ja nemam baš mnogo veze sa celom ovom pričom, ali mislim da je ovo prigodna tema i da može nekoga da zanima :)

engleski pimp my ride http://www.neonit.net/Panda.avi
aka Vitez Koja
::
日本光学工業株式会社 :: One photo out of focus is a mistake, ten
photo out of focus are an experimentation, one hundred photo out of focus are a
style.
 
Odgovor na temu

Joker
Subotica

Član broj: 646
Poruke: 1559
77.46.178.*

Sajt: jokerleather.net


+79 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub30.10.2007. u 10:06 - pre 199 meseci
Jedino si mogao da staviš upozorenje da je fajl velik 175mb
format c: /udari_disk_o_beton /jako
 
Odgovor na temu

kuntalo

Član broj: 101218
Poruke: 382
212.200.151.*



+2 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub30.10.2007. u 13:52 - pre 199 meseci
Citat:
mrzdavac: Mene interesuje da li neko zna gde imaju da se kupe plasticni drzaci za zvucnike smesteni u coskovima u prednjoj polici?


Moraces da obilazis otpade ili da listas oglase. Nema druge. Ukoliko ne budes imao srece, 10-ke idu u tapacirung vrata (uz malu "prevaru" da zvucnik ne bi udarao u staklo) ili 13-ice u "dzepove", koje bi pritom morao da zatvoris odozgo, te izgubis znacajan prostor za odlaganje sitnica. Pozadi vec kako hoces.
Save the Panda!
 
Odgovor na temu

mrzdavac
referent

Član broj: 159307
Poruke: 4
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub30.10.2007. u 17:09 - pre 199 meseci
Gume za stakla imaju da se kupe na bubanj potoku, ako se ne varam!
 
Odgovor na temu

AcaDorcol
dipl.ecc.

Član broj: 162574
Poruke: 880
*.redcross.org.yu.



+1 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub12.11.2007. u 06:30 - pre 199 meseci
Pozdrav svima, a evo jos jednog zaljubljenika u Fiat Panda Classic.
Pozdravljam sve ucesnike foruma i vlasnike ovog pravog dragulja medju automobilima – FIAT-PANDA (Classic)

Ja sam moju pandu nabavio u aprilu 2007, ali tek sada pronadjoh ovaj forum, sa vise nego dobrim diskusijama o Pandi. Koristim priliku da iznesem svoja saznanja i misljenje o ovom vozilu.
Prvo meni je bio potreban auto za relativno skromne pare (do 2,5 k EUR), da ne bude mnogo mator, da mu osnovna namena bude – gradski auto, da sto manje trosi i da bude jeftin za odrzavanje, da ima delova i da bude proizveden - zapadnije od meridijana koji prolazi kroz Beograd, buduci da je sve sto je proizvedeno istocnije - shit, ili je iz Japana, sto je preskupo.
Posle dugog traganja po oglasima i obilazenja po pijacama i sl. ugledah oglas za Pandu. Obidjoh malo internet, procitah malo knjiga, posetih neke forume, raspitah se a i imao sam malo prethodnog iskustva sa FIAT-om UNO 60s, koji sam koristio 90-tih kao sluzbeno vozilo. Auto sam kupio od firme – uvoznika sa Banovog Brda, i platio sam je 2500 EUR (sada su malo skuplje). Panda je preradjeni CITY VAN koji je sluzio u Posta Italiana, sa ubacenim zadnjim sedistem i ubacenim zadnjim bocnim staklima, ubacenim zadnjim sedistem i sl., 2003. je godiste i kada sam je uzeo bila je presla cca 38000 Km. Tehnicki pregled, registracija i osiguranje je izaslo oko 120 EUR. Prvi servis po registraciji sa dijagnostikom, promenom ulja u motoru, filterima i sl. uradio sam odmah kod preporucenog privatnog servisera za FIAT i izasao me je oko 70 EUR ruke + delovi u vidu, zupcastog remena, zatezaca istog, kanalnog kajsa za alternator, filter vazduha, ulje za motor Selenia, filter ulja, prednji kocioni paknovi. Kajsevi su prilikom zamene pokazali da su potpuno ispravni, ali preventiva je kao i uvek najbolji lek.
Motor u vozilu je 1108 ccm. MPI, kakav se ugradjivao u najslabiju verziju nove Pande (1.1 lit) i u Siecenta, Una pa cak i Alfe i Lance manjeg tipa, SEAT Marbellu i dr. Inace ovaj motor nosi i skracenicu FIRE sto je skracenica od izraza First Integral Robotized Engine, zato sto u procesu njegove proizvodnje skoro da uopste ne ucestvuje covek, vec kompletan proces rade od pocetka do karaja, samo roboti. Ovaj metod je u Evropi prvi primenio i patentirao bas FIAT, jos od pojave prve verzije FIAT-a UNO (kockice), i to u saradnji sa Robotic manijacima, Amerikancima i Japancima. Tada je i FIAT imao love, vozila dobro isla u prodaji diljem Europe, a samo Italija ima trziste od gotovo 20 mil potencijalnih kupaca. Iako ovo mozda izgleda malo nabudzeno, veoma je vazno, i to zato - sto se kao sto je poznato kod visestruke obrade odlivaka blokova motora odnosno samih cilindara, koja se vrsi pre ugradnje klipova, pravi veoma slozena i vazna - klasifikacija kako dimenzija cilindara tako i odlivenih klipova, takodje po velicinama u odnosu na dozvoljena odstupanja, tacnije opsege odstupanja. Na taj nacin prosto receno u najvece cilindre ugradjuju se najveci klipovi, a u najmanje dimenzije precnika cilindara, klipovi cija je dimenzija odlivka najmanja. Tako se krajnje uprosceno receno - vreme i energija za potrebnu zavrsnu obradu cilindara prema dimenzijama odlivenih klipova i obrnuto, smanjuje na najmanju mogicu meru, a time se stedi u proizvodnji, a kao vrhunac svega, prakticno se vrsi najbolje moguce uklapanje odlivenih klipova u odlivene i obradjene cilindre u bloku motora – po odgovarajucim dimenzijama jednih i drugih. Tako na primer u vecini staromodnijih fabrika, kao kod nas na primer, ovo uklapanje vrse ``majstori`` u ljudskom obliku, skloni zabusavanju, drhtavih ruku od alkohola, koji mesecima nisu primili plate, nervoznih zena i cmizdrave dece, tako sto prvo mere rupe odlivenih cilindara sa shublerom, pa onda mere klipove sa shublerom, pa gledaju zapis (koji su ukoliko su bili trezni nacinili) na papiru od bureka - kontajuci i peske olovkom, racunajuci- koji klip da metnu u koji cilindar, uracunavajuci i mastiljavom olovkom na papiru od bureka i dimenzije karika, koje kompletiraju citav sklop. Isti postupak vazi i za sve druge sklopove motora, recimo za lezajeve radilice, za samu radilicu, za bregastu osovinu, ventile, pumpu za ulje, pumpu za vodu, razvodni mehanizam itd, ali ovo sa klipovima i cilindrima je veoma bitno za upotrebni vek motora, jer sto je uklapanje dimenzija bolje, to je dihtovanje bolje, obrada manja, karike su manje opterecene, manja je potrosnja ulja, duzi vek trajanja, manje zagrevanje motora, manje habanje karika itd. itd. Nas domaci proizvodjac, je kod recimo YUGO-a i slicno, tako na primer ugradjivao motore, takodje iz domace radinosti (citaj proizvodnje), koje su radjene sa SUBLER-BUREK - PAPIR- metodama, a sto se raspoznavalo – dok je vozilo novo i motor ne pocrni, - po plavo ili crveno- mastiljavom pecatu sa slovom A, B, C ili D u fontu velicine 102 , udarenom na kucistu menjaca vidljivom sa prednje strane vozila, pri cemu je svako slovo oznacavalo opseg uklopljenih dimenzija cilindara i klipova. Kod FIAT FIRE motora, kakav se ugradjivao u PANDE, i sve druge modele, roboti su imali bazu podataka o svim dimenzijama cilindara u svim odlivenim blokovima motora koji su usli u pogon za sklapanje, i o svim klipovima koji su spremni za ugradnju, zatim su roboti sve to automatski klasirali u specijalnim klaser masinama, razvrstali ih u nekih 50-tak klasa ( a ne samo u cetiri A, B, C i D, kao kod nas), a zatim bi se ceo postupak ugradjivanja klipova i karika u cilindre, odnosno blokove FIRE masina obavljao potpuno automatski, od strane robota, dok je covek samo nadgledao taj proces, i to bez bureka u pogonu. POred navedenih dimenzija, uzimani su u obzir i drugi podaci, kao sto je recimo tezina odlivenog klipa, njegov balans po uzduznoj i poprecnoj osi, sirina rupe za lager , karike, i sve drugo, od cega je dobar deo i danas tajna za mnoge proizvodjace. Ono sto je glavna odlika FIRE tehnologije kod FIATA, je danas postalo - dobar dan - u citavom svetu, i u inzenjerskom smislu ova tehnologija koju sam krajnje uprosceno i laicki opisao smatra se jednom od najvecih revolucionarno dobrih resenja u masovnoj proizvodnji SUS motora. Zainteresovani vise detalja o FIRE tehnologiji mogu naci na netu, ili u strucnoj literaturi, pa ne bih ostale da zamaram.
Otuda se FIAT-ovi FIRE motori, odlikuju veoma velikom pouzdanoscu, dugim vekom trajanja u eksploataciji, malim trosenjem ulja, ne pregrevaju se kod normalne i pravilne upotrebe i odrzavanja, zatim odlikuju se odsustvom malfunkcija i radnih defekata, imaju idealne dijagrame snage, kompresije i sl. Treba imati u vidu da je samo FIAT PANDA Classic proizvedena u vise od 4.500.000 primeraka, ne racunajuci tu i druge FIAT modele sa ovim motorom i recimo SEAT MARBELLA, koja je prakticno u istom odnosu kao i FIAT 128 i nas KEC i YUGO. Samo nasi nisu imali robote, nego su imali ``majstore``, a majstori su imali burek, brlju, olovku - mastiljavu i papir od bureka - i pecat sa slovima A, B, C i D..... Sve ostalo je legenda i razlog zasto se ne mogu porediti italijanski FIRE motori i motori ugradjivani u YUGA, KECA 128-cu itd, iako - bazno konstrukcijski ovi motori dosta lice. Setite se samo keceva sa pocetka prodaje, onih koji su imali originalne FIAT motore i migavce u prednjim krilima, vozeni su sve dok im se limarija i vesanje nije dezintegrisalo u atome i kvarkove, a motori su tada skidani i opet ugradjivani u nove karoserije i tako po jedno tri puta. Ko ne veruje neka priupita nekog vlasnika od takvih keceva. FIAT je ovaj FIRE motor dosta usavrsavao i dosta je eksperimentisao sa njim, u smislu kubikaze (od 650, 750, 800, 850, 900 1000, 1100, 1108, pa sve do 1300 ccm. Eksperimentisalo se dosta i oko nacina razvoda paljenja (razvod preko zupcanika u kolenastom vratilu i razvodna ruka (101, 128, YUGO i stare verzije FIAT 128, PANDA, SIECENTO), razvod na bregastoj osovini (UNO 60S), zatim, elektronskim sklopovima (bobina+platine, pa elektronsko paljenje sa bobinom, pa kompjutersko paljenje bez bobine - sa dva trafoa za 2+ 2 cilindra, pride sa elasticnom krivom i kompjuterizovanom tackom paljenja u zavisnosti od rezima rada, zatim eksperimentisao je oko nacina ubrizgavanja (klasican jednogrli carb, pa klasican dvogrli karburator, zatim mono-point i konacno kao u OVIM od 2000-te GOD. – MULTIPOINT SISTEMOM SA BRIZGALJKAMA ZA SVAKI CILINDAR posebno + KOMPJUTERSKA KONTROLA ubrizgavanja itd..., ali ovaj motor koji je ugradjivan u PANDE Classic od 2000 – 2003, sa fabrickom oznakom 187A1000, je zaista pravo savrsenstvo u svojoj klasi, BEZ OBZIRA NA STAROST KONSTRUKCIJSKE KONCEPCIJE, i cini mi se vrhunac ovog motora. Svakako ovaj motor ce u svetu – u strucnoj javnosti ostati zabelezen u istoriji kao jedan od najuspesnijih motora i kao motor koji je primer jedne sveobuhvatne evolucije motora i njegovih modela i varijanti, pocev od FIAT-a 127 60-tih, kada je prvi put i zamisljen , preko 70-tih u recimo FIAT-u 128, zatim od 80-tih godina u prvim FIAT PANDA Classic, pa 90-tih u SIECENTU, Alfi, Lanci, SEAT-u, zatim sve do 2003. u PANDAMA koje se sada uvoze u Srbiju pa do - 2004 u PANDA NUOVA itd... Radi se znaci o ugradnji u najmanje 10 miliona vozila sirom Evrope. Impozantno zar ne?

FIAT UNO 60S, koji sam 90-tih sluzbeno vozio u jednoj firmi u kojoj sam radio od 87 - 99, opsluzivao je 30-tak i vise raznoraznih sluzbenika – amaterskih vozaca i onih koji se smatraju vozacima, ukljucujuci i zene vozace, i ne iskljucujuci one koji sebe smatraju profesionalcima, i sa njim su isti isli i po gradu, medjugradu, i po Evropi, i po EX YU, i po istoku i po zapadu i po putu, a bogme cesto i van puta (tada je bila aktuelna suma na Avali i kosutnjaku, mislim sluzbeno, najcesce). Sirotom UNU (a bilo ih je 6 u firmi) menjani su manje vise redovno - po knjizici, kad god je - shef voznog parka te sad vec -pokojne firme - bio trezan, u vreme predvidjeno servisnom knjizicom- Ulje (i sipano je bilo koje) i filteri (stavljani su koji se nadju), razvodni kais (mislim jednom samo - i to sa buvljaka), filter vazduha (mozda), antifriz i gume. Jadnicak je presao na taj nacin oko 380.000 Km (kad sam ja zadnji put popunjavao putni nalog), i onda su nam ga krajem 90-tih ukrali u sred BG, iz garaze te iste firme. Naravno tih godina niko ga nije mogao naci, a sumljalo se i na insajdera, ali tako to bese i sa ostalim komadima, svi – na volseban nacin nestadose za kratko vreme. Posle ta firma puce, pa se sa setom secam tog auta (a i firme i kosutnjaka....). Znao sam, za vreme sankcija, zbog posla da potegnem u jednom cugu i do Varne u Bugarskoj, i to na gorivo iz flase, raznih boja, uostalom bilo pa proslo, ne povratilo se. Verujem da se taj UNO i sada vozi negde u okolini Kazahstana, Avganistana ili Kirgistana, samo ako su mu menjali ulje, filter i po koji put gume. Samo da se zna nije to bio YUGO UNO, nego UNO FIRE 60S, proizveden u ITALIJI.
Jos nesto da se zna – sve ove PANDE sto se kod nas sada valjaju, su proizvedene direktno u ITALIJI, a ne u Poljskoj, kako to neko ranije u prepisci rece, iako se doduse, jesu jedno vreme sklapale i tamo, ali italijanska posta, ima uredan dugogodisnji (preko 100 godina) Ugovor sa nacionalnim proizvodjacem FIAT, o isporuci sluzbenih vozila ali i sa drugim proizvodjacima vozila iz Italije (PAMETNI LJUDI I DRZAVA NA DOBITKU). Naravno ove PANDE za postu su sve iz originalnih FIAT pogona, specijalno uradjene za Posta Italiana, i imaju samo osnovnu opremu, odnosno nista od luksuza, (ali u EU mogu se naci i LUX verzije, sa podizacima stakala, sa tapisonom na podu i platnenim tapacirungom, zamislite sa meracem temperature, recimo, sa kasetom- policom za upaljac i radio. Kod nekih poslovnih prijatelja iz Italije sam se mailom, pre kupovine, malo raspitao i saznao sam da ih italijanska posta uglavnom koristi po malim mestima i u gradicima, jos od 1980. godine, i da uglavnom sluze u CITY VAN verziji, za razvozenje sluzbenih posiljki, hitne dostave paketa, razvoz telegrama, pisama, penzija, para, i slicno. Uglavnom su bele boje sa fluo-zelenom trakom na bokovima i natpisom POSTA ITALIANA, mada ima i Crvenih. Otuda se kod nas direktno iz uvoza ove PANDE javljaju sa resetkom na zadnjem vetrobranu sa fluo-zelenom trakom na boku, natpisom poste i sa plasticnim neprovidnim vratancima sa bravicom, umesto zadnjih bocnih stakala, odnosno takva im je tamo u Italiji bila namena da bi sadrzaj posiljki kod razvoza mogao biti dostupan postarima i spolja kroz improvizovana vratanca umesto zadnjih bocnih stakala. Poznanici u Italiji mi kazu da je ovaj detalj bio prava premija za italijane koji su tamo ovo vozilo nabavili iz druge ruke jer ih u gradu policija nikad nije kaznjavala za pogresno parkiranje, obzirom da su mislili da je postar doneo u kraj neki paketic, pa covek stao, sta ces Mediteranski mentalitet. Italijanska Posta je naravno, bila prezadovoljna ovim modelom, koji je bio jeftin za nabavku i za odrzavanje, koji je bio i ostao - super vozilo za njihove saobracajne uslove u gradovima, punim saobracajne i svake druge guzve, uske ulice, malo – odnosno nimalo mesta za parkiranje, kolone, semafori, chukanja na parkingu, i sl. ( ovo mi zvici poznato u BG).
Startna voznja je naravno podrazumevana za Italiju, jer kao sto znate tamo nema zutog na semaforima, vec direktan start, odma do daske i tako to. Ko je bio u IT, zna o cemu pricam. Ima jos jedna dobra stvar kod ovih PANDI koje se kod nas sada valjaju, a to je da su sve koje su proizvedene od 2000.-2003 sa pocinkovanom limarijom, sto ce im znatno produziti vek lima, sto je bila osnovna slabost ovog, a i drugih FIATOVIH vozila, ali na zalost, u vozila sa pocinkovanim limom za Postu, FIAT nije ugradjivao zastitne plastike ispod blatobrana. Inace Posta Italiana, je kupovala i 4x4 verziju PANDE za planinske delove Italije, gde se posta dostavlja po raznim bespucima, takoreci, kozijim stazama, a u Italiji PANDA je jos uvek poznata i priznata kao nezamenjlivo terensko - malo vozilo u 4x4 verziji i kao takvu je koristi vojska – kao redovno vozilo u izvidjackim i drugim jedinicama, koriste je i sumska gazdinstva, ribolovacka gazdinstva, vatrogasci, Crveni krst, bolnice, planinski domovi i sve vrste keteringa – picerije, aerodromi, restorani, kurirske sluzbe itd.... Najpoznatija je kao Rent-a-Car vozilo za turiste sirom EU.
Na zalost svih postovalaca i ljubitelja PANDI – da ne kazem ZALJUBLJENIKA u ovaj FIAT, i pored toga sto se u nju pocev od 2000. godine ugradjuje EURO 3 motor, bas kao i u PANDAMA koje se sada uvoze u Srbiju, (oznaka 187A1000 MPI – videti na plocici recimo u gepeku, na rubu pozadi desno), od kraja 2003. godine, ovaj klasican model PANDE, nije ispunio SIGURNO-BEZBEDOSNE NORME koje su krajem 2003. god ZVANICNO - stupile na snagu u zemljama clanicama EU, a koje podrezumevaju vazdusme jastuke, ABS, ojacanje u vratima, guzvajucu cevnu konstrukciju, i drugo. Od tada FIAT po ovoj OBAVEZI za EU, ulazi u proizvodnju novog modela PANDE, zvanog PANDA NUOVA, koja takodje dozivljava veliki uspeh, ali cini mi se daleko od onoga koji je to dozivela PANDA CLASSIC, sa svim svojim varijantama i podvarijantama. PANDA CLASSIC u celoj Evropi, u svim zemljama ima svoje klubove, a cini mi se da su najaci u Velikoj Britaniji, naravno Italiji, pa u Portugalu, Spaniji i sl. I danas su jako razvijeni internet forumi, narocito u GB, recimo http://www.fiatforum.com koji i ja posecujem u delu PANDA CLASSIC, obzirom da ne znam Nemacki, Italijanski, Spanski i sl.

Inace da se vratim na PANDU koju sam ja kako objasnih na pocetku pazario za 2.5K EUR.

Prilikom prvog servisa, kod veoma kvalitetnog majstora koji je specijalista za FIAT, i koji ima svo potrebno znanje i opremu (zainteresovanima preporucujem) a i cini mi se da nije skup, spor, ne zakera i sl., auto je dobio sve pohvale. Pokazalo se da je kilometraza 99% zaista takva, i to su obilato pokazivale i druge stvari na vozilu, na primer gume iz prve ugradnje, osim rezervnog tocka, koji naravno, posle uvoza uvek mazne radi preprodaje stanoviti preradjivac vanova u putnicka iz Pozarevca ili slicno. Ili recimo, obratite paznju na stiker - nalepnice na svim kablovima u motornom delu vozila, sve su sa uredno ispisanim datumom ugradnje, na original FIAT-ovim nalepnicama, sa sifrom radnika koji je ugradio deo, i sa tacnim casom, minutom i sekundom ugradnje. Mi ovakve nalepnice obicno dobijamo, kod merenja parizera u vecim i modernijim mega-marketima, samo se one lepe na foliju u koju pakuju parizer, a nema ih u proizvodnji domacih vozila, cak ni ovih najnovijih (valjda da se ne zna ko je sta radio - sa burekom).

Vozilo je po recima servisera bilo dobro odrzavano, a po filteru ulja je provalio da je original koji se ugradjuje u ovlascenim FIAT servisima, svecice su NGK, koje su i najbolje za ovaj motor, i iste nije bilo potrebno menjati, obzirom da se po zljebu na elektrodi jasno videlo da - kako kaze serviser mogu trajati jos 5-6000 KM. Moja PANDA je imala jedan problem, odnosno na reglazi trapa kod nekoliko trapadzija, nisu mogli da je utrapuju. Neki od trapadzija- kao - vajni strucnjaci - su mi svasta napricali, te da se ne moze utrapovati jer je udarana (mada sam je prilikom kupovine detaljno pregledao sa prijateljem koji se malo bolje razume u te stvari), te da je verovatno cuknuta direkt u prednji tocak, a jedan priuceni napumpan ko paun, trapadzija, mada ima velelepan servis sa kao- naj, naj opremom mi je istrabunjao nesto – kao morace da joj slicije amortizere, ali to ce da kosta.i da traje, te mora da je zveknuta zesce, te ovo nista ne valja, gledo, zavlacio se kroz kanal, coktao, cudio se, pa kao sve izgleda u redu, te drmao je kuckao menjao podatke u kompjuteru i tako to, sto je najvaznije ponudio se da to sve shlicuje, budzi i da ce to trajati, ali nije mogao da kaze cenu. Ja se odseko, skoro utrnuo i taman se pomirio da sam uzasno lose pazario, i nakon nekog vremena, slucajno svratim u jednu trapadzijsku radnju na Autokomandi (ako je neko zainteresovan dajem info na PM). Kad tamo, mlad brz i energican trapadzija, odma covek - provalio sta je u pitanju. Spustismo se u kanal (sto trapadzije inace ne daju strankama) i on mi odma pokaza jedno i drugo PANDINO - RAME. Desno bogami dosta iskrivljeno – vidi i laik ko ja, na prvi pogled, sto se pazljivijim zagledanjem uporedo oba ramena moglo i videti jos kod kupovine i bez kanala, samo ja to nisam dobro odradio, eh bilo mi tesko da se podvlacim . Odem nakon toga, kupim DESNO RAME i zamenim kod mehanicara, (mislim da negde imam i cene ali ne secam se iz glave, ali svakako nije nesto preskupo), i vratim se na Autokomandu, kod trapadzije, stavimo PANDU na trapadzijski komp, kad trapovi legose na svoje fabricke dimenzije. Ovaj, moram reci CAR- trapadzija, mi jos rece da je po iskrivljenosti skoro sigurno da je neko ko je vozio dok je bila natovarena ko magare, zvizdao autoputem i da je kokno u neku rupetinu. Covek proverio sve ostale delove vesanja, amortizere, zadnje vesanje, i rece mi, - ma idi bre PANDA je ko puter, samo je redovno kontrolisi, i zamisli - priupita me gde sam je kupio, oce covek za sebe da kupi. Inace to me pitao i serviser, oce za sebe. Inace to me od kako je imam svi pitaju, oce da kupe. Ha ha, u pocetku su svi kukali, smejali mi se, narocito su imali citave referate na dizajn, te ruzna je, te odvratnija je od juga, mada je ovaj slicnog dizajna, te vidi kako je kockasta, te ne znam plastike su ogavne, te ovo, ono. Ali samo da se zna, ovaj auto je dizajnirao poznati Djordjo Djudjaro, i taj dizajn je ostao u primeni od 1980 – 2003, sto retko koji model ima cast. Svrsishodnost i PRAKTICNOST malog vozila, ovde je bio prvi IMPERIORNI zahtev dizajneru, koji je postavio FIAT, jos 1980. godine. Nikakav luksuz, samo svrsishodnost, prakticnost i jednostavnost. Pogledajte samo prednju policu, i bocni tapacirung. Jeftin, a neunistiv, pere se sundjerom, a kod nekih modela se i skida na cicak traku, pa se moze oprati i u kadi, a mozda i ves masini i ima mesta na polici, koliko i YUGO u gepeku. Tapacirung je od museme i brise se kao i celo vozilo vlaznom krpom. Pepeljara sa roletnicom protiv smrada, pomocu siber sistema moze da klizi od krajnje desne do krajnje leve strane. Menjac klasicne rucice, ali sistemom sajli vezan radi lakseg povezivanja i manjeg gubitka prostora, kao i zbog sprecavanja prodora poluga u kabinu, kod sudara (stariji modeli imaju sistem poluga od rucice do samog menjaca). Ima i ventilaciju i signalizaciju sa ideogramom vozila i sve indikatore koji su minimalno neophodni po EURO 3 standardu. ( Za moj ukus, fali svetlosni indikator za oborena svetla, i pokazivac nivoa temperature rashladne tecnosti, koji se na zalost u ovoj mojoj verziji sveo na lampicu, po principu – ne svetli, ili ne daj boze svetli, ali kao sto i ja cuh tada je vec kasno za dihtung).
Jeftina resenja ne moraju uvek, pogotovu u ovde u Srbiji, biti i losa resenja, poput recimo potpuno ravnog vetrobrana, ili jednog prednjeg brisaca, ili recimo skroz preklopivi retrovizori (sistem uz telo) i ta resenja su olicenje efikasnosti i ustede u proizvodnji i jeftine eksploatacije u kriznim zaristima, na primer, upotrebi, bez ikakvog viska delova i ponekad preteranom zaobljivanju, i preterivanju dizajnera sa stvarima koje u vozilu postoje, a uglavnom nicemu ne sluze itd...

Na mojoj PANDI, da ne kazete da je sve super, pored problema sa ramenom koji sam opisao , ima jos nekih meni neobjasnjivih problemcica, ako se to tako moze nazvati i to:

- Ima od kako je pazarih, nekog lupkanja u voznji, koje najverovatnije potice od mekanih nosaca motora, kad recimo vozim u trecoj i otpustim naglo gas, cuje se na neodredjenom mestu napred dole nesto kao tup, tup...ili lup lup., isto i ako podjem, pa naglo otpustim gas, ili u trecoj kad iz sporije brzine, naglo dodam gas, ili kad prelazim preko lezecih policajaca pa kad ubrzavam. Proverio sam, nije auspuh, nije vesanje, nije menjac, ali nije strasno i ne utice posebno na samu voznju, i upravljanje, vec samo nervira. Serviser mi je rekao da se na taj motor ugradjuju malo meksi nosaci motora, ali da ni zamena nece pomoci, obzirom da su i ovi u prodaji malo meksi. Jedino da se poruce oni za verziju 4x4 sa istim ovim motorom, obzirom da su oni malo tvrdji, zbog terenske namene vozila. Na forumima iz GB sam dobio odgovor da je potrebno da se na taj zvuk naviknem, obzirom da ga dosta ljudi ima, kao i ja, i da je to jos jedna od karakternih crta ovog modela, da stalno nesto lupka, tupka, da se cuju razni cudni zvukovi, ali da je to tako, da ne kazem od vajkada.
- Drugi problemcic je sto mi se povremeno u voznji pali trepcuca narandzasta lampica motora, zatreperi jedno 5 do 7 puta u sred voznje, bez nekog posebnog pravila, pa zatim prestane. Od vise ljudi sam cuo da imaju ovaj problemcic i da ga vecina majstora pripisuje ovdasnjem kvalitetu goriva, te tek poneko problem pripisuje lambda sondi, smesi goriva i slicno. Isto sam procitao i po FIAT forumima, a neki smatraju da i PANDA ima svoje gremeline, koje niko ne moze da istrebi. I kada ova lampica treperi, auto se ponasa sasvim normalno, motor radi normalno, i nema nekih problema, osim sto se covek malo zamisli. Cak ni dijagnostika nije nista posebno otkrila da je u kvaru, ili je to zato sto se gremelini pritaje kad se prikljuci dijagnostika.
- Napred na vozacevoj strani, iza kokpita na mojoj PANDI fali mi, od kako sam je kupio usmerivac vazduha, crni plasticni, isti kao i na delu ispred suvozaca, ali to mi stvara problem kada je hladno, magljenje stakla je dosta izrazeno, sto i nije cudo za mali prostor i nekoliko zadihanih faca u vozilu. Po pustanju ventilatora problem magljenja lako se otklanja na mestu suvozaca jer vazduh dobro ide na vetrobran ispred suvozaca, ali ispred vozaca bas fali taj usmerivac. ZNA LI NEKO GDE TO MOGU NACI.
- Fali mi od pocetka (ili mi je neko maznuo) itava izmedju 4 srafa koji drze tocak na vozilu. Nije neki problem, ali zdrava je za sraf koji drzi sklop na osovini i stiti ga od korozije. Ako neko zna da li ovo ima negde u prodaji, ali da nije na Bezanijskoj klanici, neka mi javi na PM, castim pivo.
- Pored navedenog - FALI mi i polica - nosac radija, i procitah u ranijoj prepisci, da ste ga svi uz pomoc KUNTALA – CARA, nabavili, obzirom da on zna gde se moze naci u radnji, a ne kod onog derikoze u Vinogradskoj, na Bezaniji. Zato KUNTALO - CARE, ili bilo ko drugi – CAREVI, PANDA FANOVI, molim Vas za adresu i tel. radnje na PM, a valjda sam i zasluzio nakon ovih opsirnih pisanija kao dokazani PANDA-OBOZAVALAC.
- Imao sam i problem vlazenja u zadnjim vratima gepeka, jer su preradjivaci VAN-ova iz Pozarevca, kad su skidali resetku sa zadnjeg vetrobrana, busili pop nitne, pa pogode u crevo zadnjeg brisaca, pa kad prskam pozadi, curi iz vrata u gepek. Naravno, problem je resen u kucnoj radinosti, za jedno popodne. Stojim na raspolaganju za detalje.
-
Inace ostalih problema nije bilo, auto je idealan za grad, zbog svoje visine od asfalta, lako se penje na trotoare, treba mu malo mesta za manevrisanje i parkiranje, provlaci se i kroz najgore guzve u BG, trosi oko 5.8 lit u gradskoj vrevi, nije mnogo bucan do 120 km, nije tezak za upravljanje, nema servo, ali se to gotovo i ne oseca na ovako laganom vozilu, pregledan je, zahvalnog prostora u gepeku, a da ne verujete u njega sam dijagonalno od suvozacevih nogu do vrata gepeka trpao i neke cevi i lajsne od 2.5 metra, sa sve zatvorenim gepekom i sedecim suvozacem, sto se u automobilima slicne velicine, cak i mnogo vece klase, moze samo sanjati. Naravno u medjuvremenu sam, obzirom na neke kucne radove koje sam izvodim, kupio i krovni nosac, koji se moze naci u za PAND-u Classic, na Vozdovcu. Nije bio nimalo jeftin a ni skroz original, ali morao sam hitno da ga nabavim, tako da nisam tragao za jeftinijim verzijama ili pravim originalom.
Delova cini mi se ima u radnjama, ali treba imati i dobre podatke, zato nabavih i neki CD, a imam i adrese LIVE baza i programa za PANDU, na internetu. Ako ima zainteresovanih, uzvratno javljam na PM, narocito ako mene neko obraduje sa stvarima koje sam ovde trazio za moj primerak PANDE.

Eto to je uglavnom sve za prvo predstavljanje i javljanje (malo posiroko, ali nadam se i korisno).
NADAM SA DA CU NA PM DOBITI INFO OD NEKOG ZA POLICU ZA RADIO, RATKAPNICU I USMERIVAC VAZDUHA NA SOFERKU.

SVIM PANDA CAREVIMA, STOJIM NA RASPOLAGANJU ZA SVE STO ZNAM O OVIM LEGENDARNIM KOLIMA.

Pozdrav svima, narocito KUNTALU,
AcaDorcol





 
Odgovor na temu

kuntalo

Član broj: 101218
Poruke: 382
*.opera-mini.net.



+2 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub12.11.2007. u 17:57 - pre 199 meseci
:-)
Aco, svaka cast na izvestaju- nije da nismo znali vecinu stvari vezanih za Pandu, ali nije na odmet...
Inace, iskustvo sa Pandom Ti je 90% identicno mom, veci deo teksta sam mogao i ja da napisem...
Imas PM.
Pozdrav!

PS: Panda mk1, iliti Classic se NIKADA nije proizvodila u Poljskoj, sta vise, tamo se nikada nije uvozila sem u izuzetno retkoj privatnoj reziji, te je kod njih redje vidjena nego na nasim ulicama.

[Ovu poruku je menjao kuntalo dana 13.11.2007. u 00:41 GMT+1]
Save the Panda!
 
Odgovor na temu

AcaDorcol
dipl.ecc.

Član broj: 162574
Poruke: 880
*.org.yu
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub13.11.2007. u 06:29 - pre 199 meseci
Moguce, ne znam, sigurno si u pravu, a i nikad nisam bio u Poljskoj, ali ove sto se kod nas uvoze su proizvedene u IT.
Mislim da ce uslediti prava poplava istih, jer dve velike firme iz IT, menjaju u redovnoj proceduri svoj vozni park, na bazi visegodisnjeg ugovora sa proizvodjacima u IT. To su Posta Italijana i Telecom IT.
Tu ima negde oko 6-7000 Pandi u celoj IT. Naime tamo je osiguranje radnika, koje redovno placaju poslodavci, dva puta skuplje ako zaposleni obavljaju svoje poslove u vozilima starijim od 4 godine, tako da se velike firme sa velikim brojem zaposlenih, kao Posta i Telecom, Ugovorima tipa staro - za novo spasavaju od povecanih premija zivotnog osiguranja radnika. No verovatno je problem sto se vozila prodaju na javnim licitacijama i to po recimo 100 kom min. tako da se ovi nasi uvoznici ili moraju udruziti radi zajednickog nastupa na licitacijama, ili moraju puci veci iznos za minimalnu kvotu.

PS. Hvala Kuntalu za PM. Odmah trcim u radnju. Javljam sta sam uradio.

Ciao, Pandisti

[Ovu poruku je menjao AcaDorcol dana 13.11.2007. u 07:52 GMT+1]
 
Odgovor na temu

inspkluzo

Član broj: 142669
Poruke: 337
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub13.11.2007. u 07:18 - pre 199 meseci
Aco, svaka čast na elaboratu, iskustva su vidim identična kod većine korisnika, ja sam od februara prešao 15000 bez kvara, nisam menjao kaiševe, menjao sam svećice, sve tečnosti, spone i zadnje amortizere, na satu je bilo 45000, problem sa kuckanjem, lupkanjem je postojao i kod mene, rešio sam ga tako što sam podmazao dva kardanska zgloba na vratilu upravljača (osovini volana), sada je što bi se reklo kao čaša. Podmazujte sve što se podmazati može, koliko vidim mašine su odlično održavane, ali ostale stvari poput šarki na vratima i slično nije za pohvalu, ali uz malo truda sve je kao novo. Za taj novac bolji auto se ne može kupiti. Pišite koja ulja upotrebljavate za menjač, za motor, koje tečnosti za hlađenje koje paknove za doboše, koje disk pločice itd, itd. Pozdrav!

PS: Kuntalo, postao si naš guru !!
 
Odgovor na temu

AcaDorcol
dipl.ecc.

Član broj: 162574
Poruke: 880
*.redcross.org.yu.



+1 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub13.11.2007. u 08:04 - pre 199 meseci
Hvala na komentaru inspektore Kluzo,

I ja sam menjao prednje paknove, pogledacu koja je firma proizvodjaca, neka italijanska, kupljeno na uglu Francuske i (Djure Djakovica) sada Vanizelisova. Imali su dva tipa, skuplje i jeftinije. Ja uzo skuplje, kao bolji su. Svakako dobro me sluze, i zadovoljan sam. Javicu firmu proizvodjaca i cenu. Zadnje nisu menjane, prilikom kontrole kod majstora, videlo se da su tek naceti. Mora da su ih italijani menjali skoro pre prodaje. Inace prednje koje su skinute su bile sa FIAT ALFA LANCIA znakom utisnutom na njima, sto po majstoru znaci da su iz prve ugradnje.
Hvala za ideju oko zglobova na vratilu volana, koji su mozda uzrok lupkanja, probacu za vikend da to podmazem. Ako mozes javi cime si to podmazivao, toatnom mascu ili sa nekim uljem, sprejom wd 40 ili sl.

Ziveli, Pandisti
 
Odgovor na temu

AcaDorcol
dipl.ecc.

Član broj: 162574
Poruke: 880
*.redcross.org.yu.



+1 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub13.11.2007. u 10:11 - pre 199 meseci
Samo da Vas obavestim, kontaktirao sam dilera za police za radio za Pandu, koji dobih od Gurua, Kuntala, i eh, nema ih vise, a pitanje da li ce ih ikada vise i biti.
Steta, ``kasno Marko na Kosovo`` stize.
Ako neko sazna za jos neki izvor polica neka javi.

Kad sam vec tu za odgovori za Insp. Kluzoa: ulje za motor sam sipao SELENIA 20k, (tu nalepnicu imam i na na poledjini haube, verovatno stavljena tamo u IT kod zamene, a i u tehnickoj knjizici koju dobih uz kola stoji preporuka proizvodjaca za bas to ulje, kao i za neko ulje za menjac, mislim da je Selenia CZ 75, i za kocionu tecnost Tutela 4 dot, i tecnost za hladjenje PARAFLU), ulje u menjacu nisam menjao, a antifriz sam proverio tako sto sam u obican doktorski spric uzeo malo starog iz ekspanzione posude, stavio sve u friz, i nije smrzla - nisam menjao. Zupcasti kais je neki nemacki FLENOR, i mehanicar kaze da je sasvim OK po kvalitetu. Prilikom zamene zupcastog kaisa zamenio sam i spaner kaisa, iako je stari bio sasvim ok, ali tako mi majstor preporucio. Spaner je neki italijanski, pogledacu tacno koji.

Pozdrav svima,
AcaDorcol
 
Odgovor na temu

inspkluzo

Član broj: 142669
Poruke: 337
*.rcub.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub13.11.2007. u 11:41 - pre 199 meseci
Aco ja sam te zglobove podmazao sa nekom mašću u spreju, proizvođač je wurth, svećice na mom automobilu bile su ngk, ali su imale oznaku fiat lancia, akumulator je fiatov itd, ne verujem da je sve iz prve ugradnje. Auto mi je posle petnaest dana ogrebao neko na parkingu i nisam primetio da je karoserija pocinkovana, nešto sivo je ispod boje, verovatno neka osnovna zaštitna boja. Inače sam eksperimentisao sa pritiskom u gumama, u auto dati je preporuka 1.8 prednje, a 2.0 zadnje, ja pumpam 1.8 prednje i zadnje, mislim da je to ok, auto kao da plovi. Pozdrav!
 
Odgovor na temu

AcaDorcol
dipl.ecc.

Član broj: 162574
Poruke: 880
*.redcross.org.yu.



+1 Profil

icon Re: Fiat Panda [Classic] klub13.11.2007. u 12:34 - pre 199 meseci
Raduje me podadak Inspektore da su ti svecice NGK sa znakom Fiat-Lanca. To je dokaz da su iz prve ugradnje, jer NGK isporucuje svecice direktno za prvu ugradnju FIAT-LANCIA Grupaciji, ali te svecice tada imaju originalno - stampan znak FIAT-LANCA na samim svecicama. One u kasnijoj prodaji, odnosno maloprodaji, imaju samo znak NGK, a ove sa znakom se mogu ugraditi jedino u originalnim Fiat servisima. Isto tako na svim delovima koji su ugradjeni originalno prilikom sklapanja. Taj isti znak je bio na mojim prednjim paknovima, koje sam zamenio. Ili recimo pogledaj u zljeb prednjih krila, odma ispod bocnog dela branika, i vidi se utisnut presom znak odnosno natpis FIAT/Lancia, isto i na amortizerima, itd. Smatram da je to odlika svih originalno ugradjenih delova, u sklapanju u samoj fabrici.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Fiat Panda club :: Re: Fiat Panda [Classic] klub - poruke iz 2007. godine

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 126625 | Odgovora: 222 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.