Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

[Excel] kako upisati dane ili raspone datuma

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma

[ Pregleda: 8200 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.dialin.iskon.hr.



Profil

icon [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma16.10.2008. u 20:32 - pre 188 meseci
U listu „godišnji“ upisani su datumi od A1:A16, a praznici u listu „Kalendar“ u dva raspona A28:A35 i K28:K35. Pošto mi služe za računanje sa više godina (mjenjam u kalendaru) imaju oblik =DATE(kalendar!C1;1;1)

Problem mi je u treći list "Izračun" upisati u stupac "Godišnji" u red "Januar " samo dan iz datuma, 21.i 25. (21.januar.2008 i 25.januar 2008) Ili ako je raspon onda 21.-31. (21.mart 2008, 22.mart 2008.....31.mart 2008).

Mjesec Godišnji
Januar 21.i 25.
Mart 21.-31.

Molim vas pomoć

Hvala
 
Odgovor na temu

mmisic
Mario Mišić
Bosna i Hercegovina

Član broj: 33212
Poruke: 29
*.tel.net.ba.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma16.10.2008. u 21:17 - pre 188 meseci
Prikaci primjer pa cu pokusati vidjeti moze li se ista
MMisic
 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
194.106.167.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma16.10.2008. u 21:19 - pre 188 meseci
Može malo objašnjenja za neupućene. Nije mi jasno šta je upisano u listu godišnji: pojedinačni datumi ili ne? I kakve veze imaju praznici? Ako imaš primer verovatno bi pomoglo da se razume problem.
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
 
Odgovor na temu

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.dialin.iskon.hr.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma18.10.2008. u 13:55 - pre 188 meseci
pošto se radi o planu svi elementi moraju biti povezani i i moraju se dati mjenjati.

Evo primjer. datum 2.1.(list "godišnji") mora biti u kalendaru (list "kalendar") označen zelenom bojom i u listu "Izračun" također zelenom bojom ali samo dan a slovo "i" ili "-" mora biti regular. Lista "Izračun" mora se dati promjerniti ako se u listu "godišnji" 2.1. promjeni u 3.1.




Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

timmy
Jovan Timotijevic

Moderator
Član broj: 37087
Poruke: 634

Sajt: www.e-tim.net


+89 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma18.10.2008. u 18:24 - pre 188 meseci
Da bi dobila crvenim slovima ispisan datum u kalendaru (pod uslovom da se radi o neradnom danu) koristi sledeci uslovni format
za B3:F9 na listu kalendar.

Code:

=COUNTIF($A$12:$A$1000,DATE($A$1,1,B3))>0



Obrati paznju na broj 1 u DATE($A$1,1,B3) koji govori o mesecu za koji proveravamo ima li praznika. Ovaj broj treba menjati za Februar, Mart, April...

(offtopic: Pretpostavljam da je SIJENCANJ=JANUAR itd. - ovo mi nikada nije islo da zapamtim, sreca da nije bilo pod moranje da se nauci, a i "ceo svet" kaze Januar. Nasao sam kod tebe u fajlu spisak svih 12 meseci tako da cu odmah od ovoga da napravim Custom listu - kad vec ja nisam naucio bar neka mi ostane u Excelu).

Najbolje bi bilo da se negde unosi redni broj meseca tako da se moze iskoristiti isti uslovni format za sve mesece, a ne da moras da pravis razlicite od meseca do meseca. Npr. da naslov meseca bude zapravo datum i da se custom formatom "mmmm" ispisuje mesec ali da se ovaj podatak moze iskoristiti u formuli uslovnog formata. Kao npr.

Code:

=COUNTIF($A$12:$A$1000,DATE($A$1,MONTH($B$2),B3))>0


Takodje, obrati paznju na datume koji su uneti na listu kalendar od A12 pa nadole u tvom primeru: zasto $Q$3 u formuli pa ti godina biva 2016?

Sto se tice problema sa spiskovima "Praznici" i "Godisnji" zaista ne verujem da se ovo moze resiti formulama vec iskljucivo sa VBA.

Pozdrav

P.S. Pitanje za Sudaricu: Da li je na hrvatskom pravopisno/gramaticki ispravno reci ili napisati IZRACUN ili STUPAC buduci da primecujem da je dosta korisnika koji su sa tih prostora i koriste ove termine dok je u Srbiji ovo apsolutno gramaticki neispravno?


 
Odgovor na temu

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.dialin.iskon.hr.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma19.10.2008. u 17:47 - pre 187 meseci
u pravu si probala sam svim mogućim kombinacijama formula ali ništa od toga. To se sigurno može riješiti VBA ali kako?



P.S. Pitanje za Sudaricu: Da li je na hrvatskom pravopisno/gramaticki ispravno reci ili napisati IZRACUN ili STUPAC buduci da primecujem da je dosta korisnika koji su sa tih prostora i koriste ove termine dok je u Srbiji ovo apsolutno gramaticki neispravno?[/quote]

Stupac i Izračun nemaju isto zančenje. Stupac je isto što i kolona a izračun je prikaz onoga što radim u Excelu (računanje pomoću formula odnosno rezultati tog računjanja) npr. napravit ću izračun koliko sam potrošila minuta na internetu jer sam danas cjeli dan kopala nebili rješila ovaj problem.


Drago mi je da sam ti pomogla da naučiš imena mjeseci na hrvatskom. Ako trebaš i ako te zanima bilo šta samo pitaj pa ću ti pomoći kao što ti želiš pomoći meni

Hvala
 
Odgovor na temu

timmy
Jovan Timotijevic

Moderator
Član broj: 37087
Poruke: 634

Sajt: www.e-tim.net


+89 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma19.10.2008. u 18:41 - pre 187 meseci
Sto se tice makroa, pozabavicu se time ovih dana jer sam u stisci sa rokovima svojih poslova (osim ako neko od mderatora ranije ne napravi resenje tvog problema).

off: No, znam da je stupac zapravo stubac kako se kaze u srpskom jeziku. A ako se ne varam, po jednoj od palatalizacija se b menja u p i u mnozini stubac postaje stupci. Ali to ne znaci da moze da se pise sa p i u jednini. Takodje, ispravno bi bilo reci "racun" ili "proracun" ali nikako "izracun" - nisam siguran za razlog, ipak su mi u skoli vise prijali tehnicki predmeti od srpskohrvatskog odnosno knjizevnosti ;) Pisem ovo jer me (zivo) zanima da li je to ipak ispravno pisati u hrvatskom jeziku jer cesto vidjam ove i slicne pojmove.

Izvinjavam se ostalima zbog ovog skretanja sa teme (mozda je ovo ipak za MadZone ;)

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Catch 22

Član broj: 148083
Poruke: 6176
79.101.239.*



+21 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma19.10.2008. u 20:58 - pre 187 meseci
^ Nekada, dok smo govorili istim jezikom je važilo:
stupac (stupci) = stepenik, stepenici (valda?)
stubac (stupci) = kolona, (kolone) - kao pojam u Excelu, ili kod uređivanja teksta...
Ali sada postoji i taj "novo-govor", tako da bog sveti zna šta je ispravno (?!?)
Mada, generalno gledano forum baš i nije neko ogledalo pismenosti... ima valda neki podforum koji se i time bavi.

 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
194.106.167.*

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma19.10.2008. u 21:58 - pre 187 meseci
Pokušao sam da napravim funkciju koja na osnovu zadatog opsega (praznici, godišnji) i zadatog meseca ispisuje sve datume u tom mesecu u formatu kako si naznačila, pa ti proveri da li je to i ako treba izmeni.
Poziv funkcije za mesec januar bio bi:
Code:
=PeriodiMesec(kalendar!$A$12:$A$15;1)

gde je kalendar!$A$12:$A$15 opseg u kome se nalaze praznici
a 1 broj željenog meseca

Funkcija na početku određuje početni i krajnji red iz traženog meseca u zadatom opsegu (praznici, godišnji) i onda u petlji proverava da li se susedni datumi iz liste razlikuju za jedan dan ili više. U slučaju kad je razlika za jedan dan formira se period (od - do) a u slučaju da je razlika veća pojedinačni datum. Više perioda se razdvaja zarezom. Na osnovu toga se formira ispis. Na kraju se poslednji zarez iz tako formiranog stringa zamenjuje sa i

Ovo neće valjati ako se za godišnji odmor ne unose subote i nedelje, nego bi u tom slučaju moralo da se ispituje kad je razlika dva susedna datuma 3 da li su u pitanju ponedeljak i petak.

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 20.10.2008. u 05:26 GMT+1]
Nisam detaljnije testirao, pa sam nakon što sam primetio grešku, postavio novi fajl. Problem je bio u određivanju krajnjeg reda iz traženog meseca kad sledeći mesec ne postoji u zadatom opsegu. Moguće da postoji još neka greška, pa je potrebno detaljnije proveriti.





[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 20.10.2008. u 05:28 GMT+1]
Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

3okc
Χoᴘᴦoѡ

Moderator
Član broj: 811
Poruke: 1318

Jabber: 3okc@elitesecurity.org


+116 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma20.10.2008. u 10:55 - pre 187 meseci
Možda bi pomoglo korišćenje f-je WORKDAY() -- ukoliko je još niste koristili možda je sada prilika.. :)

sintaksa:
Code:
WORKDAY(start_date; days; holidays)

HELP: WORKDAY function

Tu se praznici navode (opciono) kao opseg i to je, po meni, mnogo pregledniji način.
Have you found helpful examples, solutions or ideas-in-work, please consider the
following:
• Citation of *actual page* you are going to using is welcome.
• Have you saw "Value Added" examples you are going to incorporate to your
profitable blog, daily job or any money making venture: How about online donation?
↗Ana & Vlade Divac Foundation
Hvala!
 
Odgovor na temu

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.dialin.iskon.hr.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma23.10.2008. u 20:56 - pre 187 meseci

Ovo neće valjati ako se za godišnji odmor ne unose subote i nedelje, nego bi u tom slučaju moralo da se ispituje kad je razlika dva susedna datuma 3 da li su u pitanju ponedeljak i petak.

[Ovu poruku je menjao Jpeca dana 20.10.2008. u 05:26 GMT+1]
Nisam detaljnije testirao, pa sam nakon što sam primetio grešku, postavio novi fajl. Problem je bio u određivanju krajnjeg reda iz traženog meseca kad sledeći mesec ne postoji u zadatom opsegu. Moguće da postoji još neka greška, pa je potrebno detaljnije proveriti.




To bi trebalo biti to. Budem ga testirala pa ću se javiti. Probala sam na 12 i dobar je. Istestiraću ga pa ću se javiti.
hvala puno.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma16.07.2011. u 15:45 - pre 154 meseci
Molim pomoć

Do sada nisam imala raspon godišnjeg da prelazi u drugi mjesec i sada mi ne radi dobro ne završavami dobro predhodni mjesec nego upisuje raspon iz sledećeg mjeseca

Pozdrav
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma23.07.2011. u 13:01 - pre 154 meseci
molim vas pomoć
jako mi je važno


 
Odgovor na temu

Jpeca
Predrag Jovanović
poslovni analitičar
Gowi
Pančevo

Moderator
Član broj: 25683
Poruke: 2267
*.wimax.verat.net.

Sajt: www.gowi.rs


+109 Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma24.07.2011. u 06:58 - pre 154 meseci
U Do While petlji uključi dodatni uslov (rwT + Period + 1 <= stopRw) kako bi izbegla da petlja koja prolazi kroz susedne datume pređe u sledeći mesec. Znači
Izmeni red Do Whille sa
Code:
      Do While ((rngLista(rwT + Period + 1).Value - rngLista(rwT + Period).Value = 1) And (rwT + Period + 1 <= stopRw))



Nije to loše Rembrante, samo što ne bi dodao još malo boje?
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sudarica

Član broj: 119175
Poruke: 209
*.adsl.net.t-com.hr.



Profil

icon Re: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma24.07.2011. u 14:44 - pre 154 meseci
Hvaaalllllllalalalala!!!!!!

toliko me je to hitilo u bed

Hvala to je to.

Veliki pozdrav
 
Odgovor na temu

[es] :: Office :: Excel :: [Excel] kako upisati dane ili raspone datuma

[ Pregleda: 8200 | Odgovora: 14 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.