Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koliko kradu na benzinskim pumpama

elitemadzone.org :: MadZone :: Koliko kradu na benzinskim pumpama

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 52997 | Odgovora: 134 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Zeleni zub
Darko Milicevic
dipl mat inf
Paracin

Zeleni zub
Član broj: 14108
Poruke: 877
*.biz
Via: [es] mailing liste



+85 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama04.06.2009. u 22:41 - pre 180 meseci
Donekle off:
Danas sam prisustvovao (za mene) neobicnoj situaciji:
Udjem u prodavnicu gradjevinskog materijala da kupim neku farbu i silikon.
U prodavnici uobicajena guzva, musterije iznose laminat koji su kupili.
Vlasnik radnje za pultom, drhteci usluzuje musterije, radnica za fiskalnom kasom, sva crvena ne pogadja sta treba da kuca, neki lik sedi izmedju njih i pusi cigaru i gleda neku fasciklu sa papirima. (Taj lik je stariji, onako suv, specen, neke tonirane naocare za vid, brkovi a la svaleri iz '80.ih).
Radnica me zamoli da izadjem iz radnje par minuta, lik kaze 'Nema potrebe, ostanite tu gospodine', ja kontam da je to poznanik koji je seo da ispusi koju pa ide prema pijaci...
Dok ne prodjose par minuta i ja ukapiram iz njihovih sapucucih konverzacija o cemu se radi: Finansijski policajac radi presek stanja nad kasom, a usput trazi papir od dobavljaca iz koga se vidi da li je neki lepak koji se ne slaze sa stanjem zaista od fabrike (original) a ne fals dovucen odnekud.

Pod pretpostavkom da gazda nema zaledjinu ne verujem da bi mu palo na pamet da bilo sta brlja oko pumpe/daljinaca/creva...
--
ES is the bes' ! ;)
 
Odgovor na temu

barakuda111

Član broj: 122532
Poruke: 180
93.86.124.*



+32 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama05.06.2009. u 00:17 - pre 180 meseci
I to je glupost da ako je tebe pustio da platis 40l sigurno je ukrao. Upravo je onako kako Kernel-1 kaze. On u pumpi, radnji... ima gomilu drugih nepravilnosti tako da mu je lakse da na tebi izgubi 500-600 dinara nego da se zeza sa inspekcijom, koja ako dodje pocinje da proverava sve papire redom. Da li je vodjeno kako treba, da li je sve kucano, da li se poklapaju datumi... i to ima pravo na unazad 2 godine sve papire da preceslja.

Mogu tako i musterije da zavrcu poslodavce. Recimo kad budes na nekom putu i svratis na pumpu na koju vise neces morati da svracas, a ima ih hiljadu, stani pored aparata gde se nalazi BMB95 i Premium95 benzin. Recimo vidis na superu pise 500 din od prethodnog sipanja, a ti njemu kazi da sipa 1000 bezolovnog. Dok on sipa ti se okreni ili prosetaj se malo dalje da recimo bacis papir u kantu. Kad se vratis do kola pogledaj u aparat i normalno videces super 500, BMB 1000 din. Ti njemu reci "Rekao sam ti da sipas 1000 a ti sipao 500". On ce te prepravljati i pokazuje da je sipao 1000 BMB a ne 500 supera i ti tada digni galamu kako si ga video da sipa super i da je sipao 500, preti inspekcijom, reci da zovu poslovodju, sefa. Cak i da poslovodja pumpe dodje posto 100 drugih mucki ima sa papirima uopste nece biti rad da poziva inspekciju i uzece i sipati ti jos 500 din. Mozda mozes da ga zeznes i za 1000 din ali vec preko toga nece biti rad da ti tek tako sipa.
Ljubav, mir & sir
 
Odgovor na temu

dvodusek

Član broj: 224603
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama05.06.2009. u 00:46 - pre 180 meseci
Da ali ima i onih ljudi koji cene svoj posao i svesni su trenutne situacije i da je tesko zaposliti se pa rade 100% ispravno.
 
Odgovor na temu

gavrantije

Član broj: 52384
Poruke: 26
93.86.226.*



+33 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama05.06.2009. u 01:05 - pre 180 meseci
Pre nekoliko godina letovao sam u Egiptu, kada je u moj hotel pristigla privilegovana ekipa "Jugopetrola" preko "Follow me" agencije, citaj: takoreci dzabe. Nebitno, ali sam upoznao relativno normalnog lika sa kojim sam cavrljao na plazi, a koji je radio u njihovoj unutrasnjoj kontroli. Covek je poznavao poimenice sve sefove pumpi u svakom selu Srbije . Moje prvo pitanje, bilo je naravno o nacinima kradje na pumpama.

Njegov odgovor je bio sledeci:" Slusaj, ako ima 30 nacina koje oni znaju, ja znam za 35". Sipanje vode je mit koji samo budale mogu da urade i u karijeri je imao samo dva takva slucaja. Ostale gluposti su za kokosare i sitne prevarante. Bogatstva i nadimci tipa "Sheik", sticala su se na nacin koji je vec Ventura naveo, putem papirologije i dilova sa vozacima kamiona drustvenih preduzeca.
 
Odgovor na temu

goldmankm
k.m.

goldmankm
Član broj: 52786
Poruke: 201
79.101.95.*



Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama05.06.2009. u 15:16 - pre 180 meseci
sta mi se juce desilo:

plin mi je bio pri kraju, i odoh da sipam, na pumpu, na kojoj sam sipao ihaha puta.
imam bocu od 55 l, i nikad vise od 43-44 l nije htelo da stane, juce onaj nagura citavih 51 koma nesto.
ja gledam, ne mogu da verujem. Pitam ga kako je to moguce, poceo da muca, ovo-ono, ja ga pitam za gazdu, nije tu, ne smem da ga zovem...
Vise tu ne sipam, sve dok ne razgovaram sa gazdom, a moracu.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2920 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama05.06.2009. u 20:27 - pre 180 meseci
Plina uvek moze da stane jos u bocu jer gas moze da se sabija, tako da merenje plina u opste nije merodavno.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

dvodusek

Član broj: 224603
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama05.06.2009. u 23:30 - pre 180 meseci
auto gas je u tecnom stanju i nema mu vise sabijanja.
 
Odgovor na temu

Black_eyed
Black_eyed
Kać (pored Novog Sada)

Član broj: 24662
Poruke: 841
79.101.255.*



+110 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama06.06.2009. u 07:35 - pre 180 meseci
Tebi sigurnosni ventil proradi na tih 43-44 litre i vise ne bi trebalo da se sipa (to je ono kada pocne da tandrce), medjutim ljudi iz neznanja (ovako se ostecuje sigurnisni ventil) puste da pumpe guraju koliko mogu u bocu, u zavisnosti kada ce sigurnjak da potpuno blokira...e, sad imas pumpi sa vecim pritiskom punjenja i tu se brze puni LPG ali i vise zeznu sigurnosni ventil...

Nikada nemojte puniti LPG posle onog trenutka kada cujete proradu sigurnosnog ventila...

Da li mogu ovako da ukradu na pumpi ? Sumnjam, ali ovo je srbija, svasta je moguce...


...It's nothing very special...
Try and be nice to people, avoid eating fat, read a good book every now and then, get some walking in, and try and live together in peace and harmony with people of all creeds and nations.

Monty Python's The Meaning of Life
 
Odgovor na temu

dvodusek

Član broj: 224603
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama06.06.2009. u 08:47 - pre 180 meseci
to tandrkanje kako ti kazes je fabrika tng uredjaja stavila za pametne kao znak upozorenja da nije pozeljno puniti vise od 85% po novom zakonu.
 
Odgovor na temu

goldmankm
k.m.

goldmankm
Član broj: 52786
Poruke: 201
79.101.95.*



Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama06.06.2009. u 09:48 - pre 180 meseci
Citat:
Black_eyed: Tebi sigurnosni ventil proradi na tih 43-44 litre i vise ne bi trebalo da se sipa (to je ono kada pocne da tandrce), medjutim ljudi iz neznanja (ovako se ostecuje sigurnisni ventil) puste da pumpe guraju koliko mogu u bocu, u zavisnosti kada ce sigurnjak da potpuno blokira...e, sad imas pumpi sa vecim pritiskom punjenja i tu se brze puni LPG ali i vise zeznu sigurnosni ventil...

Nikada nemojte puniti LPG posle onog trenutka kada cujete proradu sigurnosnog ventila...

Da li mogu ovako da ukradu na pumpi ? Sumnjam, ali ovo je srbija, svasta je moguce...


Imas pravo za ventil, ali u mom slucaju se nista nije culo, samo je sipao, sipao, sipao...
Mislim da je pritisak na pumpama standardno po 10 bara. Mozda gresim, ali na onim, koje sam ja posecivao je tako.

 
Odgovor na temu

dvodusek

Član broj: 224603
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama06.06.2009. u 12:00 - pre 180 meseci
desava se da plovak ne odreaguje zbog neodgovarajuceg pritiska i da se pomeri tek na kraju sipanja ili u toku voznje nema vise kradje od kako su im stigle digitalne pumpe a preko boce moze da stane oko 1.5 l zbog prostora u instalaciji na vozilu. sad postoje samo velike razlike u kvalitetu
 
Odgovor na temu

vatrogasac
sabac

Član broj: 8800
Poruke: 96
94.189.198.*

ICQ: 149592909
Sajt: www.misa.re.rs


+2 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama07.06.2009. u 11:00 - pre 180 meseci
Sto se tice sipanja goriva u rezervoar a da se ne pocinje od 0 litara, to se desavala redovno u Sapcu na jednoj JP pumpi (Jevremovac ako je neko odavde). Naime. Postoji u pumpi fiskalna kasa, ali nije povezana sa pistoljima. Nego se radi na principu: stanes, izadjes iz auta, platis, stanes pored auta, kazes tochiocu koliko da naspe, on trazi fiskalni, uveri se da je ta kolichina, precrta rachun (sto ne bi smeo niposto) i sipa. Medjutim, 75% ljudi prilikom ulaska u prostorije pumpe, dovikne tochiocu, naspi 1000 dinara. A tochioc kad vraca pistolj od prethodnog sipanja, vrati samo gornji deo pistolja (izlaznu cev) dok donji deo zakosi i tako prividno pistolj stoji na lezistu. To moze da se pozna po tome da brojevi na pistolju posle nekog vremenskog perioda pocnu da titraju. Elem, onda "majstor" proceni da li moze da "klepi" musteriju ili ne. Recimo, ako je prethodno sipao nekom 500 dinara sledeca musterija hoce 2000, eto "posla", ako je razmera neprikladna i postoji mogucnost da ce musterija da "provali" onda se odustaje i ponistava se brojach. Licno sam se 2x izderao na one pumpadzije, od toga na zenu za koju sam smeo da garantujem da je "postena" jer sam tu dosta dugo sipao. Kad sam poceo da se derem, odmah su brze, bolje ponistili brojach. Primetio sam da je se sa tom praksom prestalo. Verovatno ih je neko "naguzio". Mene je mrzelo da se cimam sa inspekcijom. Sad imaju nov nachin kradje. Sistem se nije menjao. Isto se ulazi unutra da se plati pa se onda daje rachun pumpadziji na uvid. Medjutim, pumpadzija ne vraca rachun. Na foru, "jel ti treba....", vecina mu kaze "Ma jok...jbt rachun". Onda ti rachuni ponvo idu iza pulta.... i poredjaju se po vrednosti, ali mahom su to sve slicne kolichine...500,1000,2000... Posto je takva situacija, pumpadzije ne dozvoljavaju da se sipa "...pun", vec da se musterija prvo izjasni za kolichinu. Onda kad dodje musterija i hoce recimo...1000 dinara...95 oktana...dobije rachun u ruke na 1000 dinara. Taj rachun opet ide pumpadziji. Zamislite kakva je tek situacija sa kamionima, kad onaj sofer sigurno nece da cheka da mu ovaj sipa "na ochi" nego mu samo dovikne..... svi sipaju na novac, a ne na kolichinu, tako da se vrednosti ponavljaju veoma cesto. Sto neko reche, lako je njima za kolicinu, kad su pokriveni sa racunima. E sad, ako muterija nece da da rachun u ruke pumpadziji (moj primer), vec mu samo pokaze na uvid, pumpadzija zahteva da "ponisti rachun hemijskom olovkom". Ja mu ni to nisam dozvolio, jer, sta ima on meni da "ponistava" rachun. To je moj rachun za placeno gorivo. Medjutim, plashe se da neki "Baja" samo ne udje u pumpu i izadje..i onda da rachun pumpadziji, koji u brzini nece znati da li je to placen rachun ili je "od pre". Naravno da valjda imaju mozga da koriste rachune od tog dana. Mogu ovo sve da dokumentujem video klipom, ako odem da snimim telefonom, ali mrzi me da se natezem sa njima. Ne sipam tamo, osim ako nije baaaas velika frka.

Ako neko od pumpadzija ovo chita, posebno onih sa Jevremovca, koristim priliku da im kazem da su dzukele i smradovi i zelim im da sto pre podobijaju otkaze, za sta cu sigurno da se potrudim, ako opet nekad budem sipao kod njih a oni pokusaju da me prevare pa i za paru.

Pozdrav iz Sapca, grada lopova i prevaranata (cast izuzecima)
 
Odgovor na temu

TheWickerMan

Član broj: 159717
Poruke: 4
93.86.6.*



+1 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama31.10.2009. u 16:48 - pre 175 meseci
Sorry za dizanje stare teme...

Citat:


wolfpack


izvini wikerman ali nisi upravu ,JA radim takav posao da sam u kontaktu sa naftom rezeorvar 25000 L i na temperaturi variva mnogo veci procenat


Koliko je to "mnogo veci" procenat...?Koeficijent eksponencijalnog sirenja eurodizela(D2) je 0.00085 ... Ako kazes da je npr 5%,onda ovako:
Ako je nafta usuta u Rafineriji na 15 C,a u medjuvremenu narasla na npr 20 C,to je 5 stepeni a kazes da raste 5%,onda ispada da se u toku transporta naraslo na nesto manje od 32 000 litara (to ako kazes da je tvoja cisterna 25000 litara) sto znaci 7000 litara vise... Nema blage veze sa vezom... Pa sta rade onda rade,u cisternu od 25000 litara siapju 10000 pa ostave na suncu,i onda ce da poraste? Nije to kvasac...

Na ovom primeru od 25000 litara sa 5 C porasta,bice 106 litara vise

Citat:
goldmankm
Mislim da je pritisak na pumpama standardno po 10 bara. Mozda gresim, ali na onim, koje sam ja posecivao je tako.


Nije bas...Pritisak se steluje,ali je oko 12 bari na izlazu iz pumpe a oko 11 na samom aparatu...naravno,kako gde... A ako vam poneki put stane malo vise nego sto bi trebalo(o gasu pricam),pogledajte koliki je pritisak punjenja...ako je veci OK,a ako je manji,onda vas kradu...
 
Odgovor na temu

mmmilan
beograd

Član broj: 61407
Poruke: 374
95.180.90.*



+38 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 17:09 - pre 174 meseci
Ja sam danas kad sam se vracao s posla sipao plin.
Imam bocu od 30. litara u koju kad je prazna stane max 25 litara. Samo sam jednom sipao za 26.
Odem na EKO pumpu na vidikovcu i baja meni lepo natoci 31.33 l, s tim da boca nije bila prazna, nego je u njoj bilo, po mojoj proceni bar za jos 50 kilometara, tj nesto preko 5 litara. Naravno, imam test za plin, radjena kontrola i redovan servis pre mesec i kusur dana. Znam koliko sam imao plina prosto zato sto taj auto koristim samo za posao, uvek istom rutom po ibarskoj i uvek znam koliko jos mogu da predjem do sledeceg sipanja.
Trazim ja sefa, koji pocne da me ubedjuje i mudruje, i na kraju je ispalo da je to zato sto sam ugradio plin u privatnoj firmi i da je sto se njih tice sve ok.
Skrecem paznju svima da ne sipaju na ovim pumpama plin jer ovde je u pitanju kradja od min 10 litara plina sto je po danasnjoj ceni plina 520 dinara.
I sta ja sad da radim?! Racun sam sacuvao, sef pumpe nije hteo da mi kaze koja je inspekcija nadlezna za resavanje mog slucaja uz komentar da on nece da radi moj posao!
Zvao sam trzisnu cim sam dosao kuci, ali proslo je 5 sati, tako da kontam da ne rade, niko se nije javio.
Ako neko zna kome se zaliti nek me uputi, da ne lutam.



they killed kenny
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Jbyn4e

Član broj: 422
Poruke: 6049
*.ptt.rs.



+257 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 17:27 - pre 174 meseci
Posto te sef ne zarezuje, ja bih se obratio:
a) menadzeru pumpe (osim ako to nije taj sef)
http://www.ekoserbia.com/gs.as...sr_Beograd_10.gs.jpg&lan=1
Citat:
Menadžer: Petar Vukašinović
E-mail: gsvidikovac at hellenic-petroleum.rs
Tel: 011/3056 350

(zameni " at " sa @, nisam hteo da ostane za email spidere...)
b) direkciji kompanije
http://www.ekoserbia.com/Text.aspx?menuitemid=510&lan=1
Citat:

EKO SERBIA AD, Beograd

Direkcija

Tošin bunar 274a,
11070 Beograd,
Srbija
Tel: +381 11 20 61 500
Fax: +381 11 20 61 555


P.S. Zanimljivo kako fiskalni racun ima ć, ali ne i š...
Kad sve ostalo zakaže, pročitaj uputstvo...
 
Odgovor na temu

agw.mile
Novi Sad

Član broj: 139974
Poruke: 157
93.87.241.*



+2 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 19:15 - pre 174 meseci
Meni se desilo nesto slicno pre jedno mesec dana na pumpi Pavicevic u Sremskoj Kamenici.

U prezan rezervoar od 33l iu koji nikada nije moglo da stane vise od 31l gasa je sipano 37,5l sto znaci oko 25% vise nego sto je moguce.

U poslednje vreme mi je bilo cudno kako mi Kia Picanto trosi konstantno 10l gasa. Objasnjenje je u tih 25%.

Mi se to nesto pazimo da li je razlika u ceni 1-2din a oni maznjavaju 25%.

Zvao sam trzisnu inspekciju. Inspektorka je bila ljubazna, ali mi je rekla da jedino sto moze da uradi da ode na pumpu i da vidi dali imaju papire od bazdarenja. Ako imaju ne moze im nista. Jos je pitala koja je pumpa u pitanju, a kad sam joj rekao koja je, samo se gormo nasmejala. Tu negde sam i odustao da joj nosim racun. A odustao sam i od kupovine na toj pumpi iako mi je na 200m od kuce.

Gazda je inace jedan neprijatan tip, bivsi rukomentni reprezentativac Pavicevic koji se sa svima svadja i svioma se zali kako neko ima nesto protiv njega.

A izgleda da je to sa razlogom...
 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 19:31 - pre 174 meseci
Odmah da kazem da sam po defaultu na tvojoj strani jer ne verujem u bazdarenje aparata na pumpama! ali, imaj u vidu

problem je

da se barata sa _zapreminom_ gasa (u ovom slucaju TNG) a ne sa masom (i to po defaultu zbuni ljude, ista boca -> uvek staje isto gasa, WRONG!)

osnove termodinamike, JSIG (Jednacina Stanja Idealnog Gasa <-googlaj)


pV=nRgT

p -- pritisak [Pa] //u tvom slucaju pritisak u boci, moze da se ocita na manometru na boci, obicno je u bar-ima 1 bar= 1*10^5 Pa
V -- zapremina [m³] //u tvom slucaju zapremina boce, V=30 l; 1l=1*10^-3 m³; treba napomenuti da imas sigurnosti ventil tako da je obicno maximalna zapremina punjenja 80%. Vremenom ovaj ventil/opruga slabi tako da uzimamo kranji slucaj, da ga i nemas tj. ne radi posao, tesko, ali ajde :)
n -- broj molekula gasa [mol] //n=m/M m--masa gasa [kg] M--molarna masa [mol/kg]
Rg -- univerzalna gasna konstanta Rg=8,314 [J/mol*K]
T -- temperatura gasa [K] //mozes uzeti da je temperatura u boci ~=temperaturi okoline

.........odosmo puno u sirni, jbga, nemam vremena da elaboriram, skraticu


iz jednacine vidis da je sa leve strane proizvod pritiska i zapremine a sa desne strane broj molekula gasa (~ako ti je lakse da shvatis masa gasa) i temperature.

Dakle, to sto ti je zapremina boce 30 l _ne znaci puno_ jer, npr

a)
1*30*1*10^-5=293*8.314*0.0132*1*10^-5

dakle, u boci je pritisak 1 bar, zapremina boce 30 l, temperatura 293 K (20*C) i 0.0132*1*10^-5 molova gasa -> masa gasa je m=n*M=0.0132*1*10^-5*molarna_masa_gasa_mrzi_me_da_trazim [kg]

b)
2*30*1*10^-5=293*8.314*0.0264*1*10^-5

dakle, u boci je prisak 2 bar (duplo veci) i imas duplove vise molova gasa -> duplo veca masa gasa tj 2x[kg] u odnosu na prosli slucaj.


ono sto tebe kao kupca interesuje je kg a ne l. drugim recima, bitno ti je 100 kg vutre, a ne x l vutre (jer unutra mozes da je kompresujes, ili razredis pa da stanje vise ili manje kg)


ili, ako uzmes kao primer flasu Coca-Cole

ona ima npr zapreminu 1.5 l i neku tezinu, pritisak i temperaturu. ako uzmes i "nadrukas pritisak" (naravno, pod uslovom da pakovanje Coca cole moze da izdri veci pritisak, znaci debljina zida s, a to je vec druga pricha:) i da u taj 1.5 l stavis _vecu_ masu Coca cole u odnosu na prosli slucaj.



//dakle, da zakljucim, koliko mozes da se zakljuci iz posta, stvarno pisem u zurbi, to sto je boca 30 L ne znaci skoro pa nista. U zavinosti koliki je pritisak punjenja aparata i temperature okoline toliko ce gasa [kg] stati u tvoju bocu.

finalno, boca ima pritisak na koji se puni (zavisno od debljine zida ->koliki pritisak moze da izdrzi +na koliko je postavljen sigurnosi ventil) i neku referentnu temperaturu -> kg gasa.

Ako je npr maximalni pritisak p= 6 bar (gas se u boci skladisti u tecnom stanju, treba videti koji je pritisak prelaska u tecno stanje TNG-a..) i temperatura pri kojoj se meri masa gasa npr t=20*C, zapremina boce V=30 l -> staje lupam 10 kg gasa. Dakle, to je u laboratoriji.


U praxi, dodjes da sipas, pritisak punjenja je veci p=10 bar ako pogledas JSIG videces da sada staje veca kolicina gasa lupam 12 kg. Ako ovih 12 kg prevedes na laboratorijske uslove (p=6 bara, t=20*C) -> V>30 !!


Slican stvar sa temperaturom, ako je temp pri punjenju manja od laboratorijske tebi staje veca kolicina gasa.


Na kraju, ako je pritisak veci, temperatura manja v >=< 30 l. A ako je pritisak veci, a temperatura manja v je sigurno > 30 l.



Valjda nisam puno ugnjavio. Ako je nesto nejasno, pitaj da pojasnim.





 
Odgovor na temu

Yoba
Projektant

Član broj: 240687
Poruke: 121
*.dynamic.sbb.rs.



+11 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 19:44 - pre 174 meseci
da dopunim, posto je ulete post pre mene. zena koja je rekla da moze da se trazi izvestaj bazdarenja je skroz u pravu.

dakle, to je jedino efikasno i validno, sam racun ne znaci nista.


racun bi imao smisla sa sledecim podatcima


pri laboratorijskem merenju, p1, V, T1 -> m1


pri punjenju p2, V, T2 -> m2


p1/p2=(T1/T2)*(m1/m2)


-> m2=m1*(T1/T2)*(p2/p1)

1--pri laboratoriskim uslovima, poznato prema dokumentaciji boce tj izracuna se na osnovu karakteristika gasa

2--pri punjenju:

dakle, potrebno je imati

t2 --temperaturu okoline pri punjenju (mada ta temperatura nije ista kao u boci trenuto, posle dovoljno dugogo vremena jeste)

p2 --pritisak u boci (ocitati na manometru, ako je validan)

m2 -- masa gasa u boci (moze se indirektno izmeriti kao, auto prazna boca, auto sa napunjenih x litara -> diferencijal=masa gasa)

sastav gasa.





generalno, ljudi prave analogiju x litara bezolovnog u rezervoar i y litara TNG u bocnu, kazem _nije isto_. ne moze se tako gledati...
 
Odgovor na temu

Skaarj
Novi Sad

Član broj: 21463
Poruke: 365
79.101.155.*



+3 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 21:57 - pre 174 meseci
Samo da pokusam da razjasnim nesto sebi a mozda i drugima posto sam davno polagao fiziku na faksu.

Pritisak u boci TNG sistema u autu je oko 11-12bara, na pumpama koje sam gledao krece se uglavnom oko 11bara. Zavisno od mesavine propana i butana TNG ima razlicit pritisak na kome postaje tecan ali uzmimo da je to oko 10 bara.

Ako se dobro secam tecnost je nestisljiva tako da nema veze ukoliko pumpa ima pritisak od 13bara recimo, sve sto je potrebno je da TNG bude u tecnom stanju i to je to. Bilo koji veci pritisak nece naterati u bocu vise litara TNGa od njene maksimalne zapremine (samo ce eventualno naterati multiventil da pusti vise od 80% zapremine da se napuni).

Zbog razlika u zimskoj i letnjoj (i verovatno nekoj nasoj kreativnoj mesavini koju nam isporucuju) propana i butana moguce su oscilacije u tezini kao i energetskoj vrednosti mesavne TNGa. Ako se ne varam (ima to negde u nekom standardu zapisano) 1kg mesavine propana i butana od odnosu 50/50 na 20c ima zapreminu oko 1,7 litara. Poenta je da je litar TNGa uvek litar TNGa jer je u pitanju tecnost.

Uglavnom da skratim, kako god da racunas u realnim uslovima nemoguce je u bocu nabiti ni 10% vise TNGa od njene maksimalne zapremine, dakle pominjana pumpa bezocno krade.
 
Odgovor na temu

Dr.sima

Član broj: 6237
Poruke: 478



+119 Profil

icon Re: Koliko kradu na benzinskim pumpama08.12.2009. u 22:45 - pre 174 meseci
Odradili te na pusku!
Sipao neko pre tebe za 500din pa tebi samo nastavili da toce...
Zovi lepo trzisnu inspekciju i milina... imas raucun... nemas problema...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Koliko kradu na benzinskim pumpama

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 52997 | Odgovora: 134 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.