Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?

[es] :: Elektronika :: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?

[ Pregleda: 20991 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 22:33 - pre 187 meseci
Nameravam da napravim Teslin kalem od elektronske prigusnice za neonku (36W) pa me interesuje sve o njima. Jedino sto znam je da imaju oko 20 Khz i ogranicenje protoka struje, molio bih nekoga ako moze da mi objasni sve o elektronskim prigusnicama, recimo kolika je voltaza i da li se menja nakon paljenja neonke, kao i sta dobijam na cetiri izlaza, pretpostavljam dve faze i dva uzemljenja za svaku stranu neonke? Jos me interesuje koliko velika Hercaza je dovoljna da bi struja tekla po povrsini ljudske koze i tako bila bezopasna, i koliko je tu bitan odnos hercaze i voltaze, i da li ste izolovani od uzemljenja. Bilo koje objasnjenje nekih osobina je dobrodoslo.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 23:12 - pre 187 meseci
7oran:

1) Ako je elektronska onda vise NIJE prigusnica !

2)Frekvencija izlaznog napona nije ogranicena na 20kHz-a,,to zavisi od proizvodjaca ( Philips,Osram,,itd)-----------a ide i do 100 kHz,

3)Naravno da se izlazni napon menja nakon paljenja cevke,--postoje rezimi rada te elektronike ( a ne prigusnice ).
Dok je faza paljenja ( jonizacije gasa u cevi) napon je veci,da dodje do proboja,exitacije,, pa kad upali nastupa rezim " odrzavanja "
Te prelazne pojave ( dok se cevka greje i kad pali) su vrlo " zaje**e " ,,i NE mogu se usnimiti kucnim instrumentima.

4) 4-izlaza iz elektronike NEMAJU veze sa fazom i nulom ! ali NE LEZI VRAZE-To NISU galvanski odvojeni izlazi od mreze !!!
Nema pipanja niti igrarije sa njima !To su izlazi koji su prilagodjeni cevki sa 4-izvoda.

5) Svaka " pametnija " elektronika za paljenje cevke IMA ugradjen limiter struje prema " napolje"
Tako da NE moze cevka koja je na grejacima u kratkom spoju ( na pr.) da spali elektroniku za paljenje.

6) Po povrsini ljudske koze moze da tece struja bilo " koje Herza-ze" ,,od jednosmerne DC---do---100 Q**ca frekvencije !!!
To je vec NASA-tema,a ne za nas.

7) Bezopasna struja po povrsini koze bi bila ona koja nece kroz srce da prouzrokuje Grc srcanog misica,
A naravno da ne osteti kozu ! Ovo je diskutabilno,,,jer je bitan put struje kroz telo.
Naime nije moguce bas-bas pustiti struju SAMO po povrsini koze,,a da telo nista " ne oseti ".

8.) Odnos Herza i Voltaze je sigurno BITAN,,ali to spada u posebnu nauku,
Ne verujem da smo mi bas DEBELO potkovani tom praxom !
Tu se radi o onim uredjajima koji se nalaze na Ortopedijskom Odelenju Bolnica,,i sluze za zagrevanje dela tela i zglobova-pomocu struje.

9) Izolovan od uzemljenja je UVEK-LOSE,najbolje je biti uzemljen,
Naime izolovanost od Uzemljenja znaci " sistem sa napajanjem koji lebdi "-pa kada nesto probije,,leti se u nebo,sto nije pozeljno nikom !

Nadam se da Si bar za tanku-crtu blizi resenju problema.

Pozdrav__robert
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.242.*



+25 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 23:16 - pre 187 meseci
Ti bi da pravis Teslin kalem, a neznas da li smo mi uzemljeni ili smo izolovani od uzemljenja...
Polako decko , nemoj da zuris, nista jos nemoj praviti.
Na dobrom si mestu (elitesecurity) samo citaj, polako, pa neke stvari (postove) ponovo i ponovo i ponovo pa onda nove...pa mozda tek onda...

U zabludi si, kako mi izgleda, oko raznih stvari i nije ti zdravo da se odmah upustas u neku izgradnju...
 
Odgovor na temu

barum
Bojan Radosavljevic

Član broj: 52522
Poruke: 418
77.105.0.*



+1 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 23:23 - pre 187 meseci
Citat:
7oran: ...da bi struja tekla po povrsini ljudske koze i tako bila bezopasna...


Najbolje da pitaš Bibu Struju, ako hoće da ti kaže :))))
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.242.*



+25 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 23:26 - pre 187 meseci
Roberte, ovo pod 9) mi uleti u kadar kad sam poslao odgovor...

I sa tim se ne slazem. Mislim da je "najbolje" biti neutralan...
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
91.150.106.*



+101 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 23:30 - pre 187 meseci
baki. :
U pravu Si,
zavisi o kom se sistemu radi,svaki je unikat za sebe,
tipa ono: faza,nula,,lebdece,,,sta se stiti,,sta je dozvoljeno,,koliko struje prema zemlji,,,ima tu 100-cuda !

Ne moze se savetovati JEDNOZNACNO !

Slazem se,,,,,
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.242.*



+25 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?25.11.2008. u 23:38 - pre 187 meseci
Eto, mi pancevci opet delimo misljenje, imal' ko sta protiv...ha, ha
nego nisam hteo na salu da bacim, ali 7oran bi stvarno trebalo da "pripazi" i "uspori" za njegovo dobro, a mozda i sire...
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 01:51 - pre 187 meseci
Dobro ubedili ste me, zato cu napraviti temu "Sta je to opasna struja ?", pozivam vas da mi se pridruzite tamo, inace i ja sam iz Panceva. Za elektronsku prigusnicu sam pitao jer sam saznao da se naveliko koriste prigusnice za neonske natpise koje imaju od oko 2 KV pa do 15 KV, pretpostavljam da sam pobrkao loncice i pomislio kako su te prigusnice isto sto i novije elektronske. Kad sam vec kod toga, da li bi obicna elektromagnetska prigusnica mogla da se iskoristi kao ogranicenje protoka struje, i kolika je njena voltaza pri paljenju neonke i kasnije? Inace mislim da izraz elektronska prigusnica odgovara jer je uloga prigusnice da prigusi povlacenje struje, jer neonka bez toga vuce sve vise i vise struje i pregori u trenutku, ako se ne varam?

[Ovu poruku je menjao 7oran dana 26.11.2008. u 17:55 GMT+1]
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 02:00 - pre 187 meseci
Evo jos PA 3 za 7oran jer to je ovde bolest ali ta je jos ludja pogotovo biba struja tu nevredi nekoliko hiljada mada ja je nebi ni za toliko evrova probo ...

Pa moze i bez zica sto bi ti najvise odgovaralo ali bi zato sredio komsiluk sa tim teslinim visokonaponskim oscilatorom !
Naravno nemora struja da tece kroz vlakno neonke to znas 7oran tako da moze nekoliko varijante .To sto kaze robert ima i strujno opterecenje to je drugi princip.
Treci rincip je kombinacija najbolja i strujna i frekventna ,najvece iskoriscenje svetla iz neonke.
Prigusnica za 50Hz ako je na klasicnim armaturama za neonke sa starterima izigrava oscilatorno kolo koje pali neonku ali i strujno opterecuje najbolje je tako!
Jednosmerni napon nemoj nikako da isprobavas moze da pukne meni se to davno desilo!
 
Odgovor na temu

nebko
NoviSad

Član broj: 156044
Poruke: 223
*.ns.ac.yu.



+4 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 07:26 - pre 187 meseci
Ljudi jel to vama u Pancevu bila nocas sirena, pa vas razbudila i nocas niste mogli spavati?
Na forumu nocas sve samo ljudi iz Panceva. Sala
Kad nešto želis, niko te sa tog puta nemože skrenuti, moze ti samo otežati put i
stvoriti sebi neprijatelja.
 
Odgovor na temu

robert63

Član broj: 55855
Poruke: 3732
93.86.1.*



+101 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 08:15 - pre 187 meseci
Evo nekih " Pametnih "
i jedna Buvljacka varijanta FLUO-Elektronike,bez sheme na zalost:


PS: Onomad sam zatrazio od jedne renomirane Nemacke firme shemu ovakve elektronike,
pa su odgovorili da je to proizvodna tajna,,
---E onda sam " skinuo " shemu i poslao im,,,da im vise NE bude tajna !
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

PedjaZ

Član broj: 48898
Poruke: 2062



+141 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 15:36 - pre 187 meseci
Da li je na toj drugoj slici tako fabricki vezan transformator? :-)

Jedno razmišljanje....
Jel' neko pokušao da iskoristi napajanje za kompjutere umesto te elektronike?
Oni rade na par desetina kHz, jedino je problem struja da se ogranici.
I onda na jedno napajanje - 10 fluo cevi !!!
Zvuci lepo i jeftino pogotovo sto mogu na buvljaku da se nadju ta napajanja za male pare.
E sad sto komsiluk ne bi hvatao ni jednu stanicu... :-)
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 17:25 - pre 187 meseci
Ako moze u racunaru imati toliko herca bez posledica na radio zasto nebi moglo imati i u neonkama, meni je pun podrum neonki sa elektronikom 6 x 36W pa ne smeta radio stanicama, mada mi je cudno da napajanje racunara ima nekoliko desetina KHZ, zar tu nije u pitanju jednosmerna struja? Hvala svima na odgovorima, mislim da necu upotrebljavati elektroniku za Teslin kalem, :)
 
Odgovor na temu

peca26000

Član broj: 195056
Poruke: 3216



+62 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 17:48 - pre 187 meseci
To sto je namenski za neonke slobodno koristi.

Ovo napajanje za kompjuter moze da posluzi radi ipak i za neonke povecati namotaj u sekundaru samo je bitan jedan kondezator da se odvoji i sve ide redno za jednu neonku.

Napajanje iz kompjutera radi u rasponu od 20khz-70Khz mada ima i harmonicnih frekvencija koje prave smetnje i onda idu diode koje ispravljaju taj napon u jednosmeran i to se zaustavlja na kondezatorima i samo jednosmerni izlazi ,7oran zato te to buni . A teslin nikako nepokusavaj jer nemas potrebu za tim.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

7oran

Član broj: 96753
Poruke: 86
*.3dnet.co.yu.



+1 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?26.11.2008. u 19:52 - pre 187 meseci
Ako potrebu objasnis kao ljudsku zelju za necim onda mi treba Teslin kalem.
 
Odgovor na temu

baki.
Pančevo

Član broj: 136254
Poruke: 559
77.46.242.*



+25 Profil

icon Re: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?28.11.2008. u 00:58 - pre 187 meseci
Citat:
PedjaZ: Da li je na toj drugoj slici tako fabricki vezan transformator? :-)


To je iz "NASE", poslednja rec tehnike :-)
 
Odgovor na temu

[es] :: Elektronika :: Kakve su karakteristike elektronskih prigusnica za neonke?

[ Pregleda: 20991 | Odgovora: 15 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.