Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Jedno pitanjce iz kvantne fizike

[es] :: Fizika :: Jedno pitanjce iz kvantne fizike

[ Pregleda: 3368 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

xploiter

Član broj: 119649
Poruke: 116
*.PPPoE-921.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 11:15 - pre 186 meseci
Mozda ce zvucati glupo al jebg

Problem je u tome sto nikako ne mogu da shvatim kako moze elektron u prvoj orbiti tj. u osnovnom stanju imati najmanju energiju odnosnu negativnu (-13,6eV vodik) i tako ustvari imati najvecu energiju jonizacije. Najvise me buni to sto sa povecanjem kvantnog broja n (udaljavanjem od jezgre) energija raste tj. "tezi nuli" ... U knjizi kaze da je elektron najcvrsce vezan za atom u osnovnom stanju sto objasnjava najvecu energiju jonizacije, ali zar ne bi onda trebao imati i najvecu energiju?? Nije mi jasno kako energija moze biti negativna??

Razumijem da se negativni brojevi povecavaju kada teze nuli ali nekako to mi je cisto matematicki... Mislim, ako je vec energija negativna i ako se povecava zar ne bi trebala biti vise "negativnija".

Mozda nisam dobro formulirao pitanje al eto vec 5 minuta pisem xD Hvala


[Ovu poruku je menjao xploiter dana 07.12.2008. u 12:32 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Zorzo

Član broj: 29984
Poruke: 149
77.222.3.*



Profil

icon Re: Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 12:17 - pre 186 meseci
Negativna je, zato što je potrebno dovesti toliku količinu energije, da bi se taj elektron doveo na "beskonačni" energetski nivo. A ako je energija kojom se na njega djeluje, još veća nego što je potrebno za jonizaciju, razlika će se vidjeti u kinetičkoj energiji tog elektrona. Recimo da na elektron (koji se nalazi na prvom energetskom nivou) djelujemo fotonom energije 20 eV-a, 13,6 eV će biti potrebno da se elektron "iščupa" iz atoma, a onih preostalih 6,4 eV-a će biti kinetička energija atoma.
 
Odgovor na temu

xploiter

Član broj: 119649
Poruke: 116
92.36.152.*



+1 Profil

icon Re: Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 14:14 - pre 186 meseci
Aha, znaci negativna je samo zbog toga sto se zeli prikazati kolika je energija potrebna da se elektron "iscupa" iz atoma pa da to bude jednako 0 ili vise??? ustvari to je energija kao i svaka??? stavljeno je negativno samo radi matematicke jednakosti??

Ali nije mi jasno jos zasto, ako je elektron najcvrsce vezan za atom u osnovnom stanju zasto mu je tu energija najmanja, a ustvari tu treba najvise energije dovest da bi ga se izbacilo. Zar ne bi trebalo da u osnovnom stanju ima najvecu energiju? Sve je obrnuto zbog te negativnosti.



 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.adsl-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 16:40 - pre 186 meseci
Cela priroda funkcionise na principu lenjosti. Lako je reci coveku ajd dosta si radio odmori malo, al ga je jako tesko naterati da radi nesto!
 
Odgovor na temu

xploiter

Član broj: 119649
Poruke: 116
*.PPPoE-921.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 17:04 - pre 186 meseci
e ne znam bas evo od 12 sati se mucim sa ovim... problem je sto smo za 1 sat odradili sto neko odradi za 5. Sad me jos muci ova fermijeva energija...

Kad vec spominjem :D u knjizi ovako pise:

"Ako se metal nalazi na 0 K, najvise popunjeno energijsko stanje ima energiju Ef i ona se naziva fermijevska energija. Energetska stanja sa energijama vecim od Ef su nepopunjena. Da bi elektron napustio metal, mora dobiti energiju W. Ta energija se naziva izlazni rad."

Ovo znam jos od fotoelektricnog efekta... ali sad ima nacrtana jednodimenzionalna potencijalna jama koja izgleda ovako:






Sta ovo sad predstavlja :S:S ... jedino onda da treba utrositi energiju Ef + W (jer to dvoje valjda predstavlja jamu) da bi elektron napustio povrsinu metala, a gore pise drugacije



[Ovu poruku je menjao xploiter dana 07.12.2008. u 18:50 GMT+1]
 
Odgovor na temu

petarm
Petar Mali
Zrenjanin

Član broj: 20220
Poruke: 1879
*.adsl-1.sezampro.yu.



+33 Profil

icon Re: Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 17:22 - pre 186 meseci
Ako nisi primetio u prethodnom mom postu se nalazi odgovor na tvoje pitanje.
 
Odgovor na temu

xploiter

Član broj: 119649
Poruke: 116
*.PPPoE-921.sa.bih.net.ba.



+1 Profil

icon Re: Jedno pitanjce iz kvantne fizike07.12.2008. u 17:32 - pre 186 meseci
Jel moze nesto konkretnije :D;D
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Jedno pitanjce iz kvantne fizike

[ Pregleda: 3368 | Odgovora: 6 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.